Платформи за инвестирање/тргување и се во врска со нив!

Која платформа за онлајн инвестирање/тргување ја користите?


  • Вкупно гласачи
    33
Член од
6 јануари 2018
Мислења
126
Поени од реакции
177
Поради зголемената потреба за помош околу инвестирање/тргување преку онлајн платформите, пред се ИБРК- интерактиве брокерс и други,ја отварам темава за да можеме полесно да си помогнеме и размениме некој совет околу отварање на акаути, како функционираат платформите и како можеме да направиме трансфер на пари преку нашите банки на истите.
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Поради зголемената потреба за помош околу инвестирање/тргување преку онлајн платформите, пред се ИБРК- интерактиве брокерс и други,ја отварам темава за да можеме полесно да си помогнеме и размениме некој совет околу отварање на акаути, како функционираат платформите и како можеме да направиме трансфер на пари преку нашите банки на истите.
I love this game !

Браос за идејата
 
Член од
11 септември 2008
Мислења
106
Поени од реакции
88
Дефинитивно Интерактив како најстабилен брокер кој што ги нуди сите можни инструменти за тргување.
Имам напраено мало ревју и туторијал пред две години како се ставаат пари кој што можете да го видите на ова тема линк до темата .
Разлика е што сеа веќе нема inactive fee и за маргин акаунт прагот е помал.
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Aj malku pomosh
Probuvam da apliciram na IBKR i stignav do ovde, kako na slikata podolu.
Lichnata karta napred i nazad ja skenirav so nivna aplikacija. Mi dade link so QR kod.
Kako sega ponatamu?
Ne e valjda da moram da fundiram odma?
1674891561032.png
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
126
Поени од реакции
177
Aj malku pomosh
Probuvam da apliciram na IBKR i stignav do ovde, kako na slikata podolu.
Lichnata karta napred i nazad ja skenirav so nivna aplikacija. Mi dade link so QR kod.
Kako sega ponatamu?
Ne e valjda da moram da fundiram odma?
Прегледај го приврзокот 364242
Мислам дека треба само трансакциската сметка да ја внесеш, не треба да се префрлат пари веднаш при отварање акаунт. Така беше порано, единствено ако не промениле нешто сега.
 
Член од
19 април 2014
Мислења
407
Поени од реакции
1.135
Aj malku pomosh
Probuvam da apliciram na IBKR i stignav do ovde, kako na slikata podolu.
Lichnata karta napred i nazad ja skenirav so nivna aplikacija. Mi dade link so QR kod.
Kako sega ponatamu?
Ne e valjda da moram da fundiram odma?
Прегледај го приврзокот 364242
Тоа идентити и адресс се уште се процесира, треба да ти биде зелено откако ќе ти одобрат. Не мора да внесуваш сега трансакциска, јас не внесив последен чекор е да потврдиш дека се е точно и ти дава почетна страна или client portal на брокерот. Таму имаш копче deposit и таму внесуваш податоци.
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Тоа идентити и адресс се уште се процесира, треба да ти биде зелено откако ќе ти одобрат. Не мора да внесуваш сега трансакциска, јас не внесив последен чекор е да потврдиш дека се е точно и ти дава почетна страна или client portal на брокерот. Таму имаш копче deposit и таму внесуваш податоци.
Ти благодарам на одговорот.
Изгледа и Интерактиве станале Манги
1674976643004.png

Бараат за почеток и паричка.
Ако добро го разбирам текстот подолу, прво ги разгледуваат фндираните апликации, па ако не ти одобрат ќе ти ги вратат парите. Ваквата екскурзија со SWIFT од кај нас ќе ме чини 4-5 илјадарки провизија кај банките.

1674976843368.png
 
Член од
19 април 2014
Мислења
407
Поени од реакции
1.135
Ти благодарам на одговорот.
Изгледа и Интерактиве станале Манги
Прегледај го приврзокот 364353

Бараат за почеток и паричка.
Ако добро го разбирам текстот подолу, прво ги разгледуваат фндираните апликации, па ако не ти одобрат ќе ти ги вратат парите. Ваквата екскурзија со SWIFT од кај нас ќе ме чини 4-5 илјадарки провизија кај банките.

Прегледај го приврзокот 364354
Абе не се замарај тоа онака го пишува и јас немам ставено пари па активен ми е акаунтот. Гледај сите чекори да ти бидат прифатени во зелено и ќе ти го активираат акаунтот за некое време. Не е задолжително да ставиш пари за да ти го активираат, барем еве кај мене не беше. :)
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Абе не се замарај тоа онака го пишува и јас немам ставено пари па активен ми е акаунтот. Гледај сите чекори да ти бидат прифатени во зелено и ќе ти го активираат акаунтот за некое време. Не е задолжително да ставиш пари за да ти го активираат, барем еве кај мене не беше. :)
Мерси!
Ќе чекам.
Инаку имам сметка и нешто пари во Deutsch Bank и мислев од неа да префрлам едно 5-60 Евра, колку за газарот.
Али ќе чекам.
Фала ти многу.

Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Ти благодарам на одговорот.
Изгледа и Интерактиве станале Манги
Прегледај го приврзокот 364353

Бараат за почеток и паричка.
Ако добро го разбирам текстот подолу, прво ги разгледуваат фндираните апликации, па ако не ти одобрат ќе ти ги вратат парите. Ваквата екскурзија со SWIFT од кај нас ќе ме чини 4-5 илјадарки провизија кај банките.

Прегледај го приврзокот 364354
Имаа пишано во темата за фондови дека работи и wise со ова, пробај, таму е помала провизијата.
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Здраво на сите
Доколку сакам да фундирам пари на ИБКР сметка, дали морам лично од моја сметка со име и презиме, со кое сум се регистрирал, или може вујче од странство да му фундира/уплати во ИБКР?
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Мал чекор за махерите голем за мене.
Ми ја одбрија сметката на ИБКР, кој сака може да честита.
Јас морав да се пофалам:vozbud:
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Штелувајќи го ИБКР акаунтот ми побара Tax Identification Number, како на сликата. Се мислам што треба да стои? Дали треба ЕМБГ или да се вртам во УЈП.
Благодарам однапред
1675347350946.png
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
126
Поени од реакции
177

Kajgana Shop

На врв Bottom