Платформи за инвестирање/тргување и се во врска со нив!

Која платформа за онлајн инвестирање/тргување ја користите?


  • Вкупно гласачи
    33

CUCULIGA

Баксуз
Член од
12 август 2012
Мислења
84
Поени од реакции
53
Zdravo, kade na profilot da najdam na Interactive Brokers kolkava kapitalna dobivka sum ostvarila za prethodniot mesec za da ja prijavam vo epdd ?
 
Член од
4 јуни 2014
Мислења
123
Поени од реакции
40
Си направив профил на interactive brokers.

Меѓутоа, ова ми излага цело време:
1675472433065.png

Ја симнав апп на телефон, и Trader Workstation, и кога пробувам да се логирам ми излага следново:
1675472534511.png \

Два пати го сменив пасвордот, и пак истото.

Btw, скроз сум почетник и уште учам/анализирам. Можеби е и нешто глупо, ама незнам што би било точно.
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Си направив профил на interactive brokers.

Меѓутоа, ова ми излага цело време:
Прегледај го приврзокот 365601

Ја симнав апп на телефон, и Trader Workstation, и кога пробувам да се логирам ми излага следново:
Прегледај го приврзокот 365602\

Два пати го сменив пасвордот, и пак истото.

Btw, скроз сум почетник и уште учам/анализирам. Можеби е и нешто глупо, ама незнам што би било точно.
Користиш ли 2 Factor аутентикација преку телефон со нивната апликација?

Без тоа мислам оти тешко ќе помине.

Јас покрај уср/пасвд на десктоп, внесувам и ПИН од телефон. Дури тогаш ми дава да се логирам.


Sent from my SM-G988B using Tapatalk
 
Член од
4 јуни 2014
Мислења
123
Поени од реакции
40
Користиш ли 2 Factor аутентикација преку телефон со нивната апликација?

Без тоа мислам оти тешко ќе помине.

Јас покрај уср/пасвд на десктоп, внесувам и ПИН од телефон. Дури тогаш ми дава да се логирам.


Sent from my SM-G988B using Tapatalk
Користам, да. Така и јас се логирам на компјутер. Тоа со розевото ми излага кога сум логирана на комјутер, а сивото поле кога пробувам од мобилен.
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
125
Поени од реакции
175
Zdravo, kade na profilot da najdam na Interactive Brokers kolkava kapitalna dobivka sum ostvarila za prethodniot mesec za da ja prijavam vo epdd ?
statement.png

Логирај се, кликни на полето Performance&Reports, кликни на полето Realized Summary

statement2.png

Кога ке ти излезе прозорчево како на сликата одбери Monthly i PDF format да го симнеш. Во извештајот што ке ти се спушти имаш месечни активности, исплатени дивиденди и остварена капитална добивка.
 

CecaXYZ

rookie
Член од
26 ноември 2022
Мислења
196
Поени од реакции
87
Прегледај го приврзокот 365777

Логирај се, кликни на полето Performance&Reports, кликни на полето Realized Summary

Прегледај го приврзокот 365778

Кога ке ти излезе прозорчево како на сликата одбери Monthly i PDF format да го симнеш. Во извештајот што ке ти се спушти имаш месечни активности, исплатени дивиденди и остварена капитална добивка.
Се прашувам дали мораш да пријавиш ако не си напраавил withdraw, односно не си ги повлекол не твоја сметка тука. Зоната за мене е сива ама мислам и за УЈП.
Автоматски споено мислење:

Користам, да. Така и јас се логирам на компјутер. Тоа со розевото ми излага кога сум логирана на комјутер, а сивото поле кога пробувам од мобилен.
Добро пршање, јас од телефон сеуште не сум пробал. А ниту мислам да пробувам. Од лични причини, слаб вид, десктоп со екран ми е засега единствен избор.:(
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
125
Поени од реакции
175
Се прашувам дали мораш да пријавиш ако не си напраавил withdraw, односно не си ги повлекол не твоја сметка тука. Зоната за мене е сива ама мислам и за УЈП.
Неможе тоа никој точно да ти го каже бидејќи ни вработените во УЈП не ги толкуваат точно законите и секој од нив различно ке ти ги каже. Најдобро според мене е да пријавиш кога си ги продаваш хартиите со остварена капитална добивка веднаш.
 
Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Зоната воопшто не е сива. Ако си продал акции/опции и си реализирал добивка, тогаш треба да пријавиш. Дали парите ти се останати на сметка кај брокерот или ти се префрлени на банкарска сметка нема никаква врска со обврската за пријавување данок.
 
Член од
17 март 2023
Мислења
6
Поени од реакции
1
Добар ден луѓе, почетник сум на IBKR и имам едно прашање ако може некој да ми објасни. За почеток инвестирав нешто ситно околу 200 евра, ми пристигна дивиденд од 0,29 долари, дали има потреба тој да се пријави во УЈП и како би го пријавил? Исто така дали треба да се плаќаат други даноци или само кога ке ги продадам акциите и извадам парите?
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
125
Поени од реакции
175
prijavuvanje danok part 1.png

Prijavuvanje danok part 2.png

Prijavuvanje danok part 3.png

Повели убаво објаснето од страна на Vlade_co за наплата на данок за дивиденди. За наплата на данок на капитална добивка е истата процедура само во полето вид на доход одбирате Т8- капитални добивки и потоа подвид доход S8.1
 
Член од
17 март 2023
Мислења
6
Поени од реакции
1
Прегледај го приврзокот 381091

Прегледај го приврзокот 381092

Прегледај го приврзокот 381093

Повели убаво објаснето од страна на Vlade_co за наплата на данок за дивиденди. За наплата на данок на капитална добивка е истата процедура само во полето вид на доход одбирате Т8- капитални добивки и потоа подвид доход S8.1
Ти благодарам на брзиот одговор и доброто објаснување! Извини само ако може уште едно прашање, дали може за да не пријавувам дивиденд од 0,29 долари да ги пријавам сите за 4 - 5 години кога ќе се соберат малку повеќе?
П.С Ако добро разбрав данокот на дивиденди е 10% што значи дека треба да платам данок од 1,5 денар
 
Член од
6 јануари 2018
Мислења
125
Поени од реакции
175
Ти благодарам на брзиот одговор и доброто објаснување! Извини само ако може уште едно прашање, дали може за да не пријавувам дивиденд од 0,29 долари да ги пријавам сите за 4 - 5 години кога ќе се соберат малку повеќе?
П.С Ако добро разбрав данокот на дивиденди е 10% што значи дека треба да платам данок од 1,5 денар
Данок на дивиденда се наплаќа секој месец до 10ти или со годишната даночна пријава. Данокот е 10% ако примите дивиденда од дома или од земја што не сте ослободени со двојно оданочување. Доколку примите дивиденда од земја со ослободување не плаќате но повторно мора да ја пријавите добивката во ујп.
 
Член од
17 март 2023
Мислења
6
Поени од реакции
1
Данок на дивиденда се наплаќа секој месец до 10ти или со годишната даночна пријава. Данокот е 10% ако примите дивиденда од дома или од земја што не сте ослободени со двојно оданочување. Доколку примите дивиденда од земја со ослободување не плаќате но повторно мора да ја пријавите добивката во ујп.
Ти благодарам повторвно!
Сега приметив дека сум имал повеќе дивиденди и тие се од 12 месец минатата година и од 3 месец оваа година, како би постапил при пријавување на овие диведенди?
1686389727340.png

1686389782037.png
 
Последно уредено:
Член од
6 јануари 2018
Мислења
125
Поени од реакции
175
Ти благодарам повторвно!
Сега приметив дека сум имал повеќе дивиденди и тие се од 12 месец минатата година и од 3 месец оваа година, како би постапил при пријавување на овие диведенди?
Прегледај го приврзокот 381136

Прегледај го приврзокот 381137
Најубаво кога ке поднесувате годишна даночна пријава и овие дивиденди заедно со останатата добивка да ги пријавите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom