Пирамиди во Македонија?

Член од
25 ноември 2010
Мислења
156
Поени од реакции
149
http://sitel.com.mk/dnevnik/zanimlivosti/vo-peru-otkrieni-piramidi-stari-nad-4000-godini
"Двете пирамиди биле прекриени со бујна вегетација и да нивното откривање од страна археолозите локалните жители ги користеле како отпад."

А што ли кријат нашите ридови? Има ли било какви докази за постоење на пирамиди на наша територија (освен ридови кои што делуваат на пирамиди)? Може ли да се појави некое изненадување како ова во Перу?
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.794
Поени од реакции
6.208
.....дали во Македонија има пирамиди? ДА (секој објект што исполнува одредени математички правила може да се нарече пирамида....независно дали ќе биде висок 100метри или 10 сантиметри
.....дали во Македонија има пирамиди како оние во Египет или Перу? Незнам

....но и да има постои огромна веројтност да е покриена со земја и вегетција.....само како пример... за време на моето детство ЈНА на една наша планина градеше магацини,скривници и незнам што уште не....потоа ги засипаа со огромна количина камен, чакал и земја во вид на вештачки ридови, а на крај целата површина беше пошумена.....денес местото по ништо не се разликува од својата околина....

....целата површина на Македонија е еден огромен археолошки локалитет...буквално не постои место во Македонија...што не крие остатоци од минатото....можеби нема пирамиди....но има многу историја....
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.879
Поени од реакции
1.092
И мене таа локација ми е сомнителна,здравје на лето ке организираме пикник па ке видиме нешто од поблиску...
Каде е тоа место во близина на Павлешенци-Островица кое го викале.Таткоми е од тоа село сум идел многу,многу пати, но досега не сум налетал на такво место.Ако планираш посета викај.
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
84
Поени од реакции
4
vakvite formi gi ima vo golem broj vo makedonija site si imaat takva cilindricna forma no kolku od niv se piramidi ili masiv nikoj nema da znae se dodeka ne se proveri a prostorot od Makedonija pa se duri do BiH izobiluva so piramidi bezz poznato poteklo i vrme koga se gradeni takvi formi na cilindar se praveni vo antikata i sluzele kako idustriski pogoni za obrabotka ili iskop na metali
--- надополнето: Jun 23, 2011 10:10 PM ---
Пилав тепе се вика местото. На патот Радовиш-Штип, има таму у близина едно ресторанче
Прегледај го приврзокот 28398

ова незнам кај е точно сликнато:
nekoj tvrdat deka germancite kopale po tunilite na pilav tepe isto deka ostavile i kamioni so zlato i......... koj da ti kaze ama site znaat deka tamu ima nesto
 
Член од
29 август 2008
Мислења
56
Поени од реакции
4
Јас сум од Демир Хисар и според некои мои сознанија археолошкиот локалитет Градиште, кај селото Граиште - Демирхисарско крие „пирамида“. Обликот на оваа т.н. „Тумба Граишка“ (мало ридче) многу личи на облик од пирамида, како тие во Босна на пример, или како Пилав Тапе итн. Еве слика да го видете местото.


Исто така се зборува низ народот дека тука се пронајдени вредни артефакти, но и дека многу од нив се на самото место уништени од тешката механизација која копала ровови за поставување на антени за мобилните оператори. Останува овај дел да се истражи и да се дознае дали е ова вистина?
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.599
Поени од реакции
2.220
Јас сум од Демир Хисар и според некои мои сознанија археолошкиот локалитет Градиште, кај селото Граиште - Демирхисарско крие „пирамида“. Обликот на оваа т.н. „Тумба Граишка“ (мало ридче) многу личи на облик од пирамида, како тие во Босна на пример, или како Пилав Тапе итн. Еве слика да го видете местото.


Исто така се зборува низ народот дека тука се пронајдени вредни артефакти, но и дека многу од нив се на самото место уништени од тешката механизација која копала ровови за поставување на антени за мобилните оператори. Останува овај дел да се истражи и да се дознае дали е ова вистина?
Мислам дека ова не е пирамида туку дека се работи за един од конусите кои се верува дека постојат, мислам дека прв миленко јавно прозборе за нив
 
Член од
10 април 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Slikata e od Kumanovskata piramida , se vika Ostrovo , se naoga vo Klechovskiot atar na pat kon selo Gabresh . Koga odite od sv. Nikole kon Kumanovo po patot od desnata strana. Vo Makedonija ima vkupno 66 piramidi, na postov na FB Gruba za otkrivanje na grobnicata na Aleksandar III Makedonski se obiduvame da gi mapirame site piramidi vo Makedonija i da oformime asocijacija za iskopuvanje i kazuvanje za vistinata vo svetot za Makedonija, taka da ve molam prikluchete ni se i pomognete so davanje na informacii i sliki za cela Makedonija
 
Член од
9 мај 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Eve zasto se koristat piramidite i zasto se koristele i makedoncite gi koristele mnogu odamna i site religii gi koristat i znacenjeto na piramidite e mnogu dobro objasneto.Nie imame piramidi, no ni se mnogu dalechni so samoto toa sto sme daleku od boga, no doaga vremeto koga site ke se navratime na bog koj e vo site nas zboruvam za makedoncite i doaga bog da ni go vrati toa sto ni pripagja. Imajte trpenie i se ke si dojde na svoeto.
 

LycantHrope

Awwwww
Член од
16 мај 2012
Мислења
31
Поени од реакции
15
Јас лично мислам дека има некои мали шанси да има пирамиди во Македонија како што навеле горе , античка земја сме :) , но додека не докажат нема да знаеме ...
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
3.831
Поени од реакции
3.616
Дали навистина постојат пирамиди во Македонија ???
Што мислите??
Еве неколку слики па заклучете самите...
Неколку локации кои се претпоставува дека се пирамиди:

Росоман, Кавадаречко



Ботун, Охридско


Е баш сега гледав емисија на Миленко каде проф. Тентов ги спомна локацииве.. Јас искрено за овие места не сум чул али сигурно има нешто, едино што сум слушнал за пирамида кај нас е за Беласица ..
 

TheMessenger

Кодош
Член од
18 февруари 2012
Мислења
371
Поени од реакции
473
Бил некој кај пирамидата во северниот дел на Овче Поле (скоро кумановско)? Нека каже нешто повеќе за неа. Од горните постови прочитав дека мештаните ја викаат Острово, а подетални информации и слики од неа скоро и да нема.

Инаку, да прокоментирам малку за истата пирамида.
Според моите досегашни набљудувања (од гугл :D) , најдов дека е на 42 степен гео. ширина (да речеме дека е случајно)
Понатаму, ориентацијата и е исток-запад, север-југ (правилна основа). И уште еден податок, кој навистина ме зачуди. Косината на страните е под агол од 23 степени (за време на зимскиот солистициум, сонцето е на 23.5 степени над хоризонтот).

Знам дека има и други пирамиди во Македонија, кои се издвојуваат од околината, но мислам дека оваа е онаа “вистинската“. Ги исполнува сите критериуми за пирамида.

 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Бил некој кај пирамидата во северниот дел на Овче Поле (скоро кумановско)? Нека каже нешто повеќе за неа. Од горните постови прочитав дека мештаните ја викаат Острово, а подетални информации и слики од неа скоро и да нема.

Инаку, да прокоментирам малку за истата пирамида.
Според моите досегашни набљудувања (од гугл :D) , најдов дека е на 42 степен гео. ширина (да речеме дека е случајно)
Понатаму, ориентацијата и е исток-запад, север-југ (правилна основа). И уште еден податок, кој навистина ме зачуди. Косината на страните е под агол од 23 степени (за време на зимскиот солистициум, сонцето е на 23.5 степени над хоризонтот).

Знам дека има и други пирамиди во Македонија, кои се издвојуваат од околината, но мислам дека оваа е онаа “вистинската“. Ги исполнува сите критериуми за пирамида.

Да,во право си.Постои легенда за таа планина-пирамида,дека во близина на врвот Турските бегови го закопувале своето злато,а додека во подножјето имало многу змии и тешко било да се искачи до врвот заради змиите.Инаку ова го имам слушано од дедо ми бидејќи имам потекло од таму и добро ми е познато,инаку мештаните ја нарекуваат Островица.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
68
Поени од реакции
36
Незнам баш дали се пирамиди,ако се градени од големи камени блокови како оние у Египет би било чудно зошто Македонија нема таква геодетска почва,нема камен,има квалитетна хумусна почва
 

Kajgana Shop

На врв Bottom