Петте Исламски Шартови во светлото на Куранот и Сунетот (Хадис).

Член од
6 февруари 2009
Мислења
17
Поени од реакции
0
Islamsko veruvanje vo svetloto na Kur'anot i sunnetot – (Hadisot)
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim

Šerijat e seobfaten zakon na muslimanite,koj proizleguva od dva izvori:
a) od Kur`an i
b) od Sunnet (Hadis),
koe znači;(zapisani izreki,propisi,odredbi,dela, odobruvanja i zabrani na Pratenikot Muhammad s.a.v.s.)..

Blagodarnosta,navistina mu pripagja na Allah subhanehu ue teala!
Od Nego pomoš i oprost barame.Se priklonuvame kaj Nego od našite zla i našite loši dela.Kogo Allah go upati, nema koj da go zaskita,a kogo go ostavi vo zabluda,nema koj da go upati.
Fala na Allah,Gospodarot na site svetovi koj né počesti so verata islam kako naš najgolem dar.Salavat i selam mu donesuvame na Negoviot izbran pratenik i milenik s.a.v.s.,so kogo Allah ja zapečati svojata objava.
Fala na Allah s.v.t.,koj ja napravi ljubovta kon Nego i Negoviot pejgamber s.a.v.s.,vrv na sovršen iman.
Svedočam deka ne postoi drug bog osven Semoќniot Allah s.v.t.,Koj e Eden (i samo Eden) i nema sorabotnik;svedočam deka Muhammed s.a. v.s.,e Pratenik na Allah s.v.t,neka e mir i spas na nego,na negovoto semestvo,na negovite ashabi (drugari),i na site dobri vernici koi go sledat negoviot pat do Sudniot Den Amin.


► ►TVOITE ČETIRI SVEDOCI ◄ ◄
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim
بسم الله الرحمن الرحيم
Znajte deka so vas postojano se prisutni svedoci koi ve nadgleduvaat vo sekoe vreme,pa kade i do koga ќe odite ?

► Prv svedok ◄:
Ovaa zemja na koja čekorime,jademe vrz nea i pieme,nekoi se poslušni na Allah a nekoi nepokorni.Ovaa zemja ima den vo koj ќe zboruva i raskažuva za ona što se rabotelo vrz nejzinata površina!Naskoro toj den doagja koga ќe te osramoti i otkrie tvoite tajni.Možebi ke prašaš što e dokaz deka zemjata ќe svedoči na Sudniot den?

Argument;
Vozvišeniot Allah s.v.t.,veli: إذا زلزلت الأرض زلزالها
وأخرجت الأرض أثقالها وقال الإنسن ما لها يومئذ تحدث أخبارها “I koga zemjate ќe se potrese so silen potres!I zemjata ќe go iznese svoeto breme,a čovekot ќe reče: Što e so nea?Toj den taa ke gi kažuva svoite vesti”
(Kur’an Sura Zilzal 99:1-4)

Zborovite“svoite vesti”Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,gi komentiral so zborovite:“Dali znaete koi se nejzinite vesti? Rekoa:“Allah i Negoviot Pratenik znaat!”
Reče: “Nejzinite vesti se da svedoči za sekoj čovek ili žena za ona što go rabotele nad nea,ќe reče:Toj den si napravil vaka i vaka,ovie se nejzinite vesti!” (Tirmidhi,Sahih Hadith br.3353)

► Vtor svedok ◄:
Toa se melecite koi gi pišuvaat našite dela i registriraat našite dobri i loši postapki.
Dosta ќe bidat slednite tri Argumenti;

Vozvišeniot Allah s.v.t.,veli:
وإن عليكم لحفظين كراما كتبين يعلمون ما تفعلون “Nad vas ima čuvari,česni pisari,koi znaat što pravite”(Kur’an Sura el-Infitar 82:10-12)

I na Denot suden,Knigata so koja ќe se sretne,ќe mu ja izvadime otvorena.
Vozvišeniot Allah s.v.t.,ќe ti naredi samiot da go čitaš životnata kniga:

Vozvišeniot Allah s.v.t.,veli:
وكل إنسن ألزمنه طئره في عنقه ونخرج له يوم القيمة كتبا يلقيه منشورا اقرأ كتبك كفى بنفسك اليوم عليك حسيبا “I za vratot na sekoj čovek Nie ќe mu go obeseme deloto negovo,i na Denot suden,Knigata so koja ќe se sretne,ќe mu ja izvadime otvorena:Čitaj ja Knigata tvoja;za tebe denes e dovolno toa što ќe polagaš smetka.” (Kur’an Sura el-Isra' 17:13-14)

Vozvišeniot Allah s.v.t.,veli:
هذا كتبنا ينطق عليكم بالحق إنا كنا نستنسخ ما كنتم تعملون
“Ova e Knigata naša koja vistina ќe vi zboruva.Nie,navistina,go beleživme ona što go rabotevte!” (Kur’an Sura el-Xasije 45:29)

► Tret svedok ◄:
Toa se čovekovite organi so koi Allah s.v.t.,go počestil čovekot; racete,nozete,očite, ušite,sluhot,vidot, srceto,duri i celata koža...

Prenesuva Enes ibn Malik r.a.,koj raskažuva:
„Ednaš Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,se potsmevnal pa reče:
„Zarem ne me prašuvate zošto se nasmeav?“
Rekoa:„Zošto se nasmea,Allahov Prateniku,?“
Reče:„Se voodooševiv od razgovorot na čovekot so svojot Gospodar na Sudniot Den.
Čovekot ќe mu reče:„Bože moj,zarem ne si mi vetil deka nema da mi naneseš nikakva nepravda?“
Allah s.v.t.,ќe mu reče: „Da“.
Čovekot ќe reče:„Togaš,jas ne primam drug svedok protiv mene osven sebe si!“
Vozvišeniot Allah ќe mu reče:”Zarem ne ti sum Jas dovolen svedok i melekite česni pišuvači.“
I ovoj zbor ќe se povtori nekolku pati.
Reče:„Potoa ustata ќe mu bide zapečatena i negovite telesni organi ќe prozborat za ona što go rabotel.
Čovekot ќe počne da gi prokolnuva:„Pusti i prokleti da bidete,zaradi vas se raspravam (cel život ve nosev na sebe, i sega me predavate).“
Tvoite organi koi si gi nosel siot život ќe gi otkrijat tvoite tajni i iznesat na videlina tvoite sramotii.

○ Prviot Argument; Allah subhanehu ue teala vo Kur’anot veli:
اليوم نختم على أفوههم وتكلمنا أيديهم وتشهد أرجلهم بما كانوا يكسبون “Denes Nie ќe im gi zapečatime ustite nivni,i ќe Ni zboruvaat racete nivni,a ќe svedočat i nozete nivni... za ona što go spečalija.” (Sura-Jasin 36:65)

○ Vtoriot Argument;
Allah s.v.t.,vo Kur’anot veli:
حتى إذا ما جاءوها شهد عليهم
سمعهم وأبصرهم وجلودهم بما كانوا يعملون “I štom ќe dojdat do nea,ќe svedočat protiv niv: i ušite nivni,i očite nivni,i kožite nivni...za ona što go rabotea.I onie togaš ќe im rečat na kožite nivni:“Zošto svedočevte protiv nas?” Ovie ќe rečat:“Allah e Onoj koj ni dade sposobnost da zboruvame;takva sposobnost i dade na sekoja stvar.On ve sozdade prvpat i Nemu Mu se vrakate!” (Fussilet 41: 20-21)

○ Tretiot Argument; Vozvišeniot Allah s.v.t.,veli:
ولا تقف ما ليس لك به علم إن
السمع والبصر والفؤاد كل أولئك كان عنه مسءولا“I ne sledi go ona što ne go znaeš.I sluhot,i vidot,i srceto ќe bidat odgovorni, navistina!”
(Sura-al-Isra'17:36)

Četvrti svedok: Sevišniot i Semoќen Allah s.v.t., Svedok nad svedocite,i Gospodar na svedocite!
سنريهم ءايتنا في الءافاق وفي أنفسهم حتى يتبين لهم أنه الحق أولم
يكف بربك أنه على كل شيء شهيد “Neli e dosta toa što Gospodarot tvoj,sekako,e Svedok za se?!” (41:53)

♥ ► Šehadetot شهادة (Svedočenjeto) ◄ ♥
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim
Osnovnoto načelo na islamot se naogja vo šehadetot
أشهد أن لا إله إلاَّ لله ، وأشهد أن محمد رسول الله koe se izgovara;”Ešhedu en La Ilahe Il-all-llah ve ešhedu enne Muhammeden abduhu ve resuluhu”
Što znači:“Nema drug bog osven Allah i Muhammed e Allahoviot pratenik”.
Šehadetot e kluč za da se bide del od islamskata vera,sekoj koj navistina veruva vo ovie zborovi se vbrojuva vo muslimani.
Megjutoa od praktični pričini za onie koi stanuvaat muslimani od predhodno druga religija ili pak onie koi go prifaќaat islamot od neverstvo, mora da gi izrecitirat ovie zborovi vo prisustvo na dva svedoka (maški pol) za da može da bidat smetani za muslimani od strana na drugite členovi na opštestvoto.
Sekoj musliman znae deka zborovite La Ilahe Il-lallah se kluč za otvoranje na džennetskata vrata.
Megjutoa,golem broj na muslimani veruvaat deka koj ќe go izrecitira šehadetot,ќe mu bide dovolna karta za vleguvanje vo džennet,
zaboravajќi deka toj kluč gi ima svoite zabi.Što znači,ako tie zabi se vo soglasnost so šerijatot,vratata na džennetot ќe ti se otvori,vo sprotivno nema da se otvori.
Argument se zborovite na Pratenikot s.a.v.s..

► Šehadetot gi ima svoite obvrski ◄
Se prenesuva od Enes r.a.,deka Pejgamberot s.a.v.s.,dodeka Muaz Redife r.a.,sedel na javalicata,mu rekol: ”O Muaze!”-Odgovoril:
”Ti se oyvivam,ja Resulallah i ti stojam na raspolaganje.”
Pejgamberot s.a.v.s,Reče:
”Eden čovek koj ќe posvedoči deka nema drug bog osven Allah i deka Muhammed e Negov rob i pejgamber iskreno,i od se srce,Allah nemu ќe mu go zabrani xehennemot.”
Muaz Praša:”Ja Resulallah,nema li da gi izvestam lugjeto pa da se raduvaat za toa?”
Pejgamberot s.a.v.s.,Odgovori:”Tie,togaš,ќe se potprat na toa i nema da rabotat ništo drugo.” Muaz ova go kaža pred samata smrt,plašejќi se od grevot ako ne go kaže toj podatok.
(Sahih'ul ´Buhari Vol.1 hadis br.128).
(Rijadu Salihin hadis br.415 pogledaj i 426)

Vtor argument;
Se prenesuva od Muaz b.Xebel r.a.,kako rekol:
“Javav na magare pozadi Pejgamberot s.a.v.s.,i reče:
“O Muaze,znaeš li koe e Allahovoto pravo kon Negovite robovi,a koe e pravoto na robovite kon Allah?”Rekov:“Allah i pejgamberot Negov najdobro znaat.”Reče:“ Allahovoto pravo kon robovite e da go obožavaš Nego i da ne Mu pripišuvaš ništo.

A pravoto na robovite kon Allah e da ne gi kazni onie koi ne Mu združuvaat ništo.
”Rekov:“Ja resulallah,nema li so ova da gi zaraduvam lugjeto?”
Pejgamberot s.a.v.s.,reče: “Nemoj da gi zaraduvaš zašto ќe se potprat na toa i drugo ništo nema da rabotat.”
(Sahih'ul ´Buhari Vol.1 hadis br.129)

Pejgamberot s.a.v.s.,so zborot;“drugo ništo nema da rabotat.”znači deka se plašel da ne go negiraat molitvata (namazot),postenjeto,zekatot.......
So drugi zborovi,onoj koj šehadetot ja kažuva samo so jazikot,a ne go uredil sopstveniot život spored nea,šehadetot ne ќe mu nosi nikakva korist.

Argument e Kur’anot;Vozvišeniot Allah s.v.t.,veli:
يأيها الذين ءامنوا لم تقولون ما لا تفعلون
كبر مقتا عند الله أن تقولوا ما لا تفعلون “O vernici,zošto go zboruvate ona što ne go rabotite? E,samo kolku e gnasno kaj Allah koga go zboruvate ona što ne go rabotite!” (Sura-Es-Saff 61:2-3)

►Šehadetot ne smee da se zapostavuva ◄
Znači,prašanjeto okolu šehadetot treba sekogas da gi preokupira našite misli.Treba da se bide svesten na faktot,ako veќe sme dale zavet na Allah s.v.t.,deka ќe veruvame vo Nego,priznavajќi go šehadetot,togaš toa podrazbira kompletno pokoruvanje na Vozvišeniot Gospodar.Onoj koj ќe go potpiše dogovorot so svojot Gospodar,izgovorajќi kelime-šehadet,
toa znači deka mora da se pokoruva na site točki na dogovorot i ne smee da ja zapostavuva ili otfrluva nekoja točka od toj dogovor.

ARGUMENT; Vozvišeniot s.v.t.,vo Kur’anot veli:
والذين ينقضون عهد الله من بعد ميثقه
ويقطعون ما أمر الله به أن يوصل
ويفسدون في الأرض أولئك لهم اللعنة ولهم سوء الدار “A onie koi ne se pridržuvaat kon vetuvanjeto po dogovorot sklučen so Allah,i koi se odvojuvaat od ona što go naredi Allah,i koi ne se vrz toa,i koi pravat bezredie po zemjata...vrz niv e prokletstvoto i za niv ima loša Kuќa.”
( Sura-Er-Ra’d 13:25)

Ovde mnogu od nas padnale na ispit.Bidejќi,kako da se narekuvame vernici i da očekuvame Allahova s.v.t.,milost a da se bide pokoren na svoite strasti i iblisovite (gjavolskite) upatstva?!
Deneska mnogu lugje se vbrojuvaat megju muslimanite samo preku dokumenti ili zatoa što se rodeni od roditeli muslimani.Nitu ednite nitu drugite nemaat potrebno znaenje i dovolno svaќanje za vistinskoto značenje za nivnoto pripagjanje na Islamot,nitu gi poznavaat obvrskite koi proizleguvaat od nivnata pripadnost na Islamot.Zatoa takvite lugje gi gledame na edna strana,a Islamot na druga.

Za onie što iskreno ja soznale osnovnata poraka na šehadetot i negovite pravila,Pratenik s.a.v.s.,rekol:
"Sekoj što ќe reče:Nema drugo božestvo osven Allah i umira pridržuvajќi mu se na ova veruvanje, ќe vleze vo rajot."
(Rijadus-Salihin Hadis br.414)

Ona što najpoveќe me mači i boli e našeto koleblivo vrzuvanje za Allhovata vera,koe vrzuvanje sekoj mo ment može da se prekine.

Vreme e sakani braќa i sestri,konečno da se opredilime: na stranata na Blagorodniot Rahman ili na stranata na prokletiot šejtan. Tret izbor nema!

Subhaneke allahumme ve bi hamdik ešhedu en la ilahe ila ente estagfiruk ve etubu ilejk Amin.
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
17
Поени од реакции
0
► Namazot صلاة, Salah - Molitvata ◄

► Namazot صلاة, Salah - Molitvata ◄
بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim

Posle prviot korak na vleguvanje vo islamskiot sistem naj biten sostaven element na veruvanjeto na eden musliman e stolbot na islamot a toa e namazot, (arapaski صلاة, Salah – Molitva) koj zadolžitelen e za site muslimani koi se polnoletni i svesni (nemaat psihički nedostatoci), zadolžitelen e i za onie koi imaaat fizički nedostatoci koi imaat olesnuvanja odredeni spored Kur’an.
Vo slučaj na drugi bolesti nema dovolno opravduvanje namazot da ne se klanja,duri i koga e paraliziran i teško ranet.
Spored Šerijatot,na bolniot treba da mu se kaže:
Pročisti se kako možeš i kolku možeš,sedni kako si vo možnost,no ne ostavaj go namazot; Izmij se so voda,a ako nemaš voda,zemi tejmum,klanjaj stoejќi,a ako ne možeš,klanjaj sedejќi,a ako ne možeš ni ovaka,klanjaj navednat na desnata raka ili ispružen na grb;ako nitu ovaka ne možeš,mrdaj ja glavata ili očite,kako značenje za zborovite na Allah s.v.t.;فاتقوا الله ما استطعتم واسمعوا وأطيعوا وأنفقوا خيرا لأنفسكم ومن
يوق شح نفسه فأولئك هم المفلحون “Plašete se,togaš,od Allah!Slušajte onolku kolku što možete;bidete poslušni i delete dobro zaradi vas samite!A onoj koj se čuva sebesi od lakomost onakvite, tokmu,se spasenite!” (Sura Tegabun 64:16).

► Prvata rabota za koja čovekot ќe polaga smetka na Sudniot den e namazot ◄

Argument so Kur’an: Allah s.v.t.,vo Kur’anot veli:
ما سلككم في سقر قالوا لم نك من المصلين
ولم نك نطعم المسكين وكنا نخوض مع الخائضين
وكنا نكذب بيوم الدين حتى أتينا اليقين “Što ve donese vo ognot sekar? Ќe rečat;ne bevme megju onie koi namaz klanjaa,i ne gi hranevme siromašnite, i vo bezrabotica,so bezrabotnicite,se spuštavme, i Denot veten za lažen go smetavme,sè dodeka ne se uverivme!”
(Sura El-Mudessir 74:42-47).

Argument so Hadis:Se prenesuva od Ebu Hurejre r.a.,deka rekol:
“Allahoviot pejgamber s.a.v.s.,reče:
نَّ أَوَّلَ مَا يُحَاسَبُ بِهِ الْعَبْدُ الْمُسْلِمُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ الصَّلَاةُ الْمَكْتُوبَةُ فَإِنْ أَتَمَّهَا وَإِلَّا قِيلَ انْظُرُوا هَلْ لَهُ مِنْ تَطَوُّعٍ فَإِنْ كَانَ لَهُ تَطَوُّعٌ أُكْمِلَتْ الْفَرِيضَةُ مِنْ تَطَوُّعِهِ ثُمَّ يُفْعَلُ بِسَائِرِ الْأَعْمَالِ الْمَفْرُوضَةِ مِثْلُ ذَلِكَ] رواه ابن ماجة والترمذي والنسائي وأحمد. “Prvo delo za koe ќe odgovara čovekot na Sudniot Den e negoviot namaz.Ako bide ispraven ќe se spasi i ќe uspee.Ako ne bide ispraven,ќe izgubi i ќe propadne.Ako mu fali nešto od negoviot farz,Allah s.v.t.,ќe reče:‘Pogledajte,ima li kaj ovoj Moj rob od nafile-namaz,pa so toa ќe mu se dopolni ona što mu nedostasuva od farzovite?A potoa za drugite dela ќe odgovara na ist način”. (Hadis Kudsijj hadis br.9).

Vtor argument:
Prenesuva Abu Zubair;go slušnal Xabir b.Abdullah r.a.,veli deka Muhammed s.a.v.s., rekol:"Dogovorot megju nas i niv e namazot,pa koj go izostavil postanuva nevernik" (Sunen Imam Ahmad,22428;
al-Tirmidhi,2621;al-Nasaa’i,431; Ibn Maajah,1079);
(Muslim vol.1”Kitab el Iman”Hadis br.147)

Vozvišeniot s.v.t.,vo Kur’anot veli:
يوم يكشف عن ساق ويدعون إلى السجود فلا يستطيعون
خشعة أبصرهم ترهقهم ذلة وقد كانوا
يدعون إلى السجود وهم سلمون “Denot vo koj ќe se razgoli koskata potkolenična i koga ќe se povikaat da padnat na sexde.ne ќe možat;Ќe bidat uplašeni pogledite nivni i ponižuvanje ќe gi obzede:bea povikuvani da pagjaat na sexde koga bea zdravi.” (Sura-Kalem 68:42:43)

► ZEMI OD SVOETO ZDRAVJE,ZA SVOJATA SMRT DURI NEE KASNO◄

Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim

Vozvišeniot s.v.t.,vo Kur’anot veli:
نعمل صلحا غير الذي كنا نعمل أولم
وهم يصطرخون فيها ربنا أخرجنا
وجاءكم النذير فذوقوا فما للظلمين من
نعمركم ما يتذكر فيه من تذكر “Neli vi dadovme tolku vreme da živeete vo koe ќe se opomene onoj što se opomenuva? Vi doagjaše i opomenuvač”
(Sura-Fatir 35:37 )

Se prenesuva od Ebu Hurejre r.a.deka Pejgamberot s.a.v.s.,rekol: “Nikakvo opravduvanje kaj Allah ne ќe ima onoj komu Allah ќe odredi da živee šeeset godini.” (Sahih Muslim Hadis br.112)

Kasno ќe bidat tvoite zborovi posle smrtta,koga ќe pobaraš da se vratiš da bi činel dobri dela.
Vozvišeniot s.v.t., vo Kur’anot veli:
وأنيبوا إلى ربكم وأسلموا له من قبل أن يأتيكم العذاب ثم لا تنصرون “E,koga bi imalo za mene vraќanje pa da bidam megju dobročinitelite!” (Sura-ez-Zumer 39:54)

Vozvišeniot s.v.t.,vo Kur’anot veli:وإذ يقول المنفقون والذين في قلوبهم مرض ما وعدنا الله ورسوله إلا غرورا
“E,koga bi gi videl silnicite navednati so glavite nivni pred Gospodarot svoj:“Gospodare naš,i vidovme i slušnavme,vrati nè povtorno nazad;ќe rabotime dobro.Nie sme,sekako, uvereni!”
(Sura es-Sexhde 32:12)

Vozvišeniot s.v.t.,vo Kur’anot veli:
ويل يومئذ للمكذبين وإذا قيل لهم اركعوا لا يركعون “Teško na lažkovcite...na Denot toj! I koga ќe im se rečeše: “Poklonete se!” Ne se poklonuvaa”.
(Sura-Mursalat 77:47-48)

Se prenesuva od Ibn Omer r.a.,deka rekol:
“Me fati za rame Pejgamberot s.a.v.s.,i reče:“Živej na ovoj svet kako da si stranec ili patnik vo nego” Ibn Omer r.a.,zboruvaše:
“Koga ќe se stemni,ne očekuvaj go utroto.A koga ќe se razbudiš sabajle,ne očekuvaj ja noќta.Zemi od svoeto zdravje za svojata bolka,od svojot život za svojata smrt.”
(Rijadus-Salihin od imam Nevevi Hadis broj 574)

Koj što namerno ostava neizvršen i eden namaz,togaš kakov bi bil stavot kon nekogo,koj gi pominal site svoi godini bez da go navedne grbot za sedžda za Allah s.v.t.?.
Sigurno deka za nego ќe bide kasno.Zatoa raboti za svoeto dobro duri si živ,zošto nikoj nema da ti pomogne.

Vozvišeniot s.v.t.,vo Kur’anot veli:
ألا تزر وازرة وزر أخرى وأن ليس للإنسن إلا ما سعى
“I ne ќe ja poneseš težinata na bremeto na drugiot: na čovekot mu pripagja samo ona što si go rabotel”.(Kur’an En-Nexhm 53:38-39)

Od ova pričina,sekoj musliman,kojšto se čuvstvuva kako musliman,dokolku ne go klanja namazot,treba da gi ispravi delata i patot svoj,da bara oprost od Allah s.v.t.,da go zacvrsti veruvanjeto i postojano da go izvršuva namazot.

Za onoj koj ne klanja,Ibn Tejmijje veli:
“Ne treba damu davate selam,nitu damu odgovorite na negovata pokana,
ne treba dam u ja davate sestrata ili ќerkata za žena,zatoa što onoj koj ne klanja namaz,navistina ne e musliman,ne zaslužuva muslimanka za žena,nitu pak deca muslimani”
Za čovekot koga ne go negira namazot kako OBVRSKA Vozvišeniot s.v.t.,vo Kur’anot veli:
ولا تصل على أحد منهم مات أبدا ولا
تقم على قبره إنهم كفروا بالله ورسوله وماتوا وهم فسقون “I nikogaš nikomu od niv ne klanjajte xenaze i ne prisustvuvajte nikogaš na pogrebot negov.
Onie,navistina,ne veruvaa ni vo Allah ni vo pejgamberot Negov i umrea,sekako,kako nevernici”. (Sura et-Tevbe 9:84)

Argument so Hadis;
Fiqh-es-Sunnah Abu Daud Vol.4 Hadis br.51
“I nikogaš nikomu od niv ne klanjajte xenaze i ne prisustvuvajte nikogaš na pogrebot negov”
(Sahih-ul Buhari 1210,1366,4393,4395,5460, (Muslim 2400,2774).

Vozvišeniot s.v.t.,vo Kur’anot veli:
ما كان للنبي والذين ءامنوا أن يستغفروا للمشركين ولو كانوا أولي
قربى من بعد ما تبين لهم أنهم أصحب الجحيم “I pejgamberot i vernicite nemaat da baraat proška za mnogubošcite, pa bilo da se raboti i za rodnini bliski,od koga im beše objasaneto deka onie,navistina,se žiteli xehennemski”. (Sura et-Tevbe 9:113)

Od gore navedenite dokazi,ja gledame odgovornosta na celoto opštestvo za neizvršuvanjeto na ovaa zadača,a osobeno na individualite,vo sklop na svojata sopstvena avtoritatovna odgovornost;tatkoto e odgovoren za stadoto svoe.

ARGUMENT SO HADIS;
Se prenesuva od Ibn Omer r.a.,deka Pejgamberot s.a.v.s.,rekol: “Site ste ovčari i site ste odgovorni za svoeto stado.I naredbodavecot e ovčar,i čovekot običen e ovčar na svoeto semejstvo, i ženata e ovčar na kuќata na svojot maž i na negovite deca.Site ste ovčari i site ste odgovorni za svoite stada.” (Rijadus-Salihin Hadis br.283)

ARGUMENT; Vozvišeniot s.v.t.,vo Kur’anot veli:
ومريم ابنت عمرن التي أحصنت فرجها فنفخنا فيه من روحنا وصدقت بكلمت ربها وكتبه وكانت من القنتين
“O vernici,čuvajte se sebesi i semejstvata vaši od ognot: lugjeto i kamenjata ќe bidat negovo gorivo.” (Sura-Tahrim 66:12)

ARGUMENT;Vozvišeniot s.v.t.,vo Kur’anot veli:
وأمر أهلك بالصلوة واصطبر عليها لا نسءلك رزقا نحن نرزقك والعقبة للتقوى“I naredi mu na semejstvoto tvoe namaz! I istraj vo toa! Ne barame od tebe da se snabduvaš. Nie,tokmu,te snabdevme. Za bogobojazlivite krajot e dobar.” (Sura-Таhа 20:132)

Argument so Hadis; Pejgamberot s.a.v.s.,rekol:
“Nareduvajte im na vašite deca da klanjaat namaz koga ќe napolnat sedum godini.A koga ќe napolnat deset godini,ako ne klanjaat namaz,udrete gi,i vo postelata odvojte gi maškite od ženskite deca!” (Sahih Muslim Hadis br.301)

Znači;ako soprugot vistinski ja saka svojata sopruga,tatkoto svoe dete,i ne bi sakale da gi izgubat,togaš neka gi odbranat niv od ognot,povikuvajќi gi vo pokornost kon Stvoritelot.

Argument so Kur’an; Vozvišeniot s.v.t.,veli:
فاعبدوا ما شئتم من دونه قل إن الخسرين الذين خسروا أنفسهم وأهليهم يوم القيمة ألا ذلك هو الخسران المبين
“..Porazenite se,navistina,onie koi se porazija samite sebesi,i semejstvata svoi na Denot suden.Ete,toa e poraz jasen!”
(Sura ez-Zumer 39:15)

Vrz osnova na spomenatato,gi povikuvam vernicite koi do sega ne go klanjale namazot od razni pričini,iskreno da mu se obratat na svojot Stvoritel,Allah subhanehu ue teala,so pokajuvanje,i da započnat da ja izvršuvaat ovaa obvrska.
I nemojte da bidite od porazenite oti navistina samite sebesi nepravda ќe činite.

ARGUMENT; Vozvišeniot s.v.t.,vo Kur’anot veli:
إن الله لا يظلم الناس شيءا ولكن الناس أنفسهم يظلمون “Allah,navistina,vo ništo ne im pravi zulum na lugjeto,tuku lugjeto samite sebesi zulum si pravat”. (Sura Junus 10:44).

Argument so Hadis;
Se prenesuva od Xabir r.a., deka rekol:“Go slušnav Pejgamberot s.a.v.s.,
kako veli: “Pomegju čovekot i širkot i neveruvanjeto e ostavanje na namazot.” (Sahih Muslim Hadis br.146) (Sahih Muslim Hadis br.1078)

Se prenesuva od Šekik b.Abdullah r.a.,rekol:“Ashabite na Muhammed s.a.v.s.,niedno delo koe ќe se ostavi ne go smetaa za kufr* osven namazot.” (Sahih Muslim Hadis br.1080)
(Sahih Muslim Vol.2 Hadis br.596,597,598)(“kufr” e neveruvanje)

Vozvišeniot s.v.t.,vo Kur’anot veli:وإذا ناديتم إلى الصلوة اتخذوها هزوا ولعبا ذلك بأنهم قوم لا يعقلون"I koga povikuvate na namaz-toa go zemaat za igra i ismevanje.Ova e zaradi toa što se lugje koi ne sfaќaat”
(Sura-Maide 5:58)

ARGUMENT; Vozvišeniot Allah s.v.t.,veli:
وما أمروا إلا ليعبدوا الله مخلصين له الدين حنفاء ويقيموا الصلوة ويؤتوا الزكوة وذلك دين القيمة
“Naredeno im e samo Allaha da Go obožavaat,i verata iskreno da Mu ja predavaat,vo seta čistota nivna,i namaz da izvršuvaat, i zekat da davaat.i,ete,toa e verata ispravna.” (Sura-el-Bejjine 98:5)

Sekako,Allah,e Milostiviot,Prostuvačot na grevovite,Onoj koj so zadovolstvo ќe vi go prifati iskrenoto kaenje i ќe vi gi prosti poranešnite grevovi.

ARGUMENT; Vozvišeniot s.v.t.,vo Kur’anot veli:
فإذا انسلخ الأشهر الحرم فاقتلوا المشركين حيث وجدتموهم وخذوهم واحصروهم واقعدوا لهم كل مرصد فإن تابوا وأقاموا الصلوة وءاتوا الزكوة فخلوا سبيلهم إن الله غفور رحيم“...Pa,ako se pokajat,i ako namaz izvršuvaat,i ako zekat davaat, puštete go patot nivni.
Allah,navistina,e Prostuvač i Somilosen!” (Sura-Teube 9:5)

Zatoa počni da klanjaš za tvoeto dobro i ne bidi Musliman samo so ime.Od koga ќe pobaraš proška,togaš javno izjavigi zborovite vo soglasnost na ona što te Zapoveduva Gospodarot tvoj:
قل إن صلاتي ونسكي ومحياي ومماتي لله رب العلمين “Kaži:“I namazot moj,i obredite moi,i životot moj,i smrtta moja se-Allahovi,navistina,od Gospodarot na svetovite!”(Sura-El-En’am 6:162)
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
17
Поени од реакции
0
► TOJ ŠTO NE KLANJA NAMAZ ◄

► TOJ ŠTO NE KLANJA NAMAZ ◄
بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim

EBU HANIFE rahimehullah rekol:“Eden čovek koj ne klanja namaz,treba da se smeta za grešnik,i e neophodno da se reducira so tepanje,da se iskrvari i potoa da se osami (izolira) dodeka ne počne da klanja.Taka ќe se postapuva i so onoj koj što bez opravdana pričina ne posti za vreme na ramazanskite denovi”

MALIK I ŠAFI rahimehullah rekle:“Takviot čovek e grešnik.
Kaznuvanjeto so tepanje i osamuvanje (izoliranje) ne e dovolno.Ako e tvrdoglav vo svojot stav,treba da se kazni so smrt”
(Sunenu en Nesai, br.3094)

AHMED I HANBELI rahimehullah rekle:
“Takvata ličnost e nevernik.Takviot treba da se kazni so smrt,treba da i se kaže da se pokae i bara proštenie od Allah s.v.t.,i da klanja namaz.
Dokolku go prifati ovoj uslov,se osloboduva,vo sprotivno,se izvršuva kaznata” “(40 hadisi od Imam En-Nevevi” Hadis br.14).

SHEIH IBN UTHEJMIN (Usejmin) bil prašan vo Fetaua el-Sijam strana 87:
Vo svetlo na seto prethodno,što da se reče za čovek koj posti a ne klanja?
Dali negoviot Ramazanski ibadet ќe bide primen? ►
Toj odgovori:Ova e potkrepeno so zborovite na Pratenikot s.a.v.s.:
”Ona što nè pravi različni (nevernicite) e namazot; koj go ostava namazot stanuva nevernik” I kako nevernik negoviot post ne ќe bide primen. (Sahih Muslim”Kitabul Iman”Hadis br.147)
(Sahih Imam Ahmed,22428;al-Tirmidhi, 2621; al-Nesa’i,431;Ibn Maxe,1079).

Prašanje do Visokiot Saudijski Komitet ;
Šerijatskata komisija (10/140)


Prašanje: Ako edna osoba klanja i posti samo vo ramazan (a go ostava namazot preku celata godina),dali e negoviot post primen?
Odgovor;Namazot e obaveza (Farz) za sekoj poedinec i bilo koj što ќe go ostavi (negira deka e farz),takvata osoba e nevernik (kafir).Što se odnesuva do onie koi postat i klanjat samo vo ramazan,nivniot post ne e primen.Toa znači,muslimanot treba da bide musliman i vo ramazan i posle ramazan. Člen na komitetot; Ibn Baz.

Gore navedenite dokazi,se potvrdeni i so zborovite na Pratenikot s.a.v.s.; “Kolku klanjači zastanuvaat da klanjaat,a od toa imaat samo zamor i teškotija.A kolku postači (mislat deka postat),a od svojot post imaat samo glad i žed.” (En Nisai)

Prenesuva Ebu Berza El-Eslemi r.a.,kako rekol:
“Allahoviot pejgamber s.a.v.s.,reče:“Na Sudniot den čovekot ne ќe se pomesti od svoeto mesto se dodeka ne bide prašan za svojot život kade go pominal;za svoeto znaenje,dali rabotel spored nego; za svojot imot od kade go spečalil i vo što go potrošil; za svoeto telo vo što go iskoristil.”
(Zbirka hadisi od imam Nevevi-Hadis broj 407)

Za onie koi vistinski ќe se pokajat,Vozvišeniot s.v.t., vo Kur’anot veli: وهو الذي يقبل التوبة عن عباده
ويعفوا عن السيءات ويعلم ما تفعلون “On go prima pokajanieto od robovite Svoi,On gi prostuva grevovite i znae što rabotite!” (Sura Ash-Shûra 42:25).

Se prenesuva od Enes r.a.deka rekol:“Go slušnav Allahoviot pejgamber s.a.v.s.,kako veli:
“Vozvišeniot Allah s.v.t.,veli:“O čoveku,ќe ti gi prostuvam grevovite i nema da im obrnuvam vnimanie se dodeka Me moliš i baraš proška od mene.O čoveku,koga bi mi došol so grevovi skoro kolku zemjata i ќe me sretneš,ne združuvajќi mi ništo,ќe ti dadam proška isto tolku.”(Izbor na hadisi od imam Nevevi-Hadis broj 1878)

► Post (صيام saum) (postenje) ◄
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim

“Semoќniot Allah s.v.t.,odredil za sekoe delo negov kluč(vrata) so koj se postignuva toa delo.Kluč za namazot e čistotata(abdest),kluč za hadžot e ihramot,kluč za dobrodetelstvo e sadakata,kluč za Džennetot e tevhidot(edinstvoto vo Allah s.v.t.,),kluč za naukata e prašuvanjeto i slušanjeto,
klučot za uspeh leži vo trpenieto,kluč za zgolemuvanje na imotot e zablagodaruvanje na Allah s.v.t.,kluč za postignuvanje na ugled i dostoinstvo e vo pokornosta na Allah s.v.t.,kluč za život na srcata e vo čitanjeto i razmisluvanje na Kur’anskite ajeti.." Dodeka kluč ili vrata za sekoj ibadet e i postot kako što toa go istaknal Allahoviot Pejgamber s.a.v.s.:“Sekoe delo ima svoja vrata (kluč),edna od tie vrati na ibadetot e i Postot."

Tret Islamski stolb e postenjeto na mesecot Ramazan,
(arapski-Ramadan).
Za ovoj mesec postenjeto e zadolžitelno za site muslimani polnoletni koi imaat zdravstvena možnost.Za onie koi nemaat možnost go dopolnuvaat po posle ili ako se stari i nemoќni,go namestuvaat so davanje fidje na siromasi.

ARGUMENT; Vozvišeniot s.v.t.,vo Kur’anot veli: يأيها الذين ءامنوا كتب عليكم الصيام كما كتب على الذين من قبلكم لعلكم تتقون أياما معدودت فمن كان منكم مريضا أو على سفر فعدة من أيام أخر وعلى الذين يطيقونه فدية طعام مسكين فمن تطوع خيرا فهو خير له وأن تصوموا خير لكم إن كنتم تعلمون“O vernici, propišan vi e postot kako što im beše propišan i na onie pred vas za da bidete bogobojazlivi,i toa odreden broj na denovi;koj ќe bide bolen ili e na pat, togaš,neka gi naposti tie denovi;a onie koi ne možat da postat-propuštenite denovi neka gi otkupat so (fidje) nahranuvanje na eden siromav.A koj,pak, dobrovolno ќe dade poveќe pa,toa e podobro za nego.A ako postete toa e podobro za vas”. (Sura el-Bekare 2:183-184)

Argument so hadis; Ibn‘Abbas r.a.,vo smisla na gorniot ajet rekol:
“Ova se odnesuva za starite koi ne možat da postat,taka što ќe nahranat eden siromav na den”. (Feth el-bari 8:29)

Pokraj toa postot se odlikuva za razlika od drugite islamski šartovi (temeli) so ušte edna značajna osobina,a taa e sto samo postot megju ibadetite edinstveno mu pripagja na Allah s.v.t.. Argumenti so hadis ; Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol: Vozvišeniot Allah rekol: "يقول الله تعالى: كل عمل ابن آدم له إلا الصيام فإنه لي وأنا أجزي به، والصيام جنة، فإذا كان يوم صوم أحدكم فلا يرفث ولا يصخب، فإن سابه أحد أو قاتله فليقل: إني صائم، إني صائم. والذي نفس محمد بيده، لخلوف فم الصائم أطيب عند الله من ريح المسك، للصائم فرحتان يفرحهما، إذا أفطر فرح بفطره، وإذا لقي ربه فرح بصومه "Sekoe čovečko delo mu pripagja nemu,osven postot!Toj mi pripagja Mene i Jas posebno nagraduvam za nego!"
Sahih Muslim Hadis br.1215 spored rivajetot na Buhari);
(Buhari hadis br.1894 i Muslim hadis br.164.)

Dobroto delo se nagraduva od deset do sedumstotini pati osven postot,Vozvišeniot Allah s.v.t.,rekol: "كل عمل ابن آدم له يضاعف، الحسنة بعشر أمثالها إلى سبعمائة ضعف، قال الله تعالى: إلا الصوم فإنه لي وأنا أجزي به" [انظر: صحيح الترغيب والترهيب 1/407، حاشية 5 "Toj e Moj i Jas za nego nagraduvam.Toj gi ostava svoite strasti i hrana zaradi Mene!" (Sahih Muslim Vol.5 strana 407 Hadis br.1);(Et Tealik er ragib" vol.II str.57,58,"Sahih Ebi Daud" Hadis br.2046)

Vo postot nemože da se ima licemernost,bidejќi toj e nevidliv ibadet za čovekovoto oko i e povrzan so vnatrešnosta na vernikot,pa zatoa toj mu pripagja na Allah s.v.t..Čovekot nemože da se preprava vo postot kako što toa može da se sluči vo (razubavuvanje i dolženje) na namazot (da bi se pokažal pred drugite) ili hadždžot itn.
Vo Džennet postoi vrata koja se narekuva 'Er-Rejjan" niz koja ќe vlezat samo postačite na Sudniot den i nikoj drug nema da vleze osven niv.

Argumenti so hadis ; Se prenesuva od Sehl b.Sad r.a.,deka Pratenikot s.a. v.s.,rekol:“Vo xennetot ima vrata koja se vika Er-Rejjan.Na Sudniot den niz nea ќe vleguvaat samo postačite.Ќe se praša: “Kade se postačite?” Ќe se ispravat i nikoj nema da vleze osven niv. Koga ќe vlezat vratata ќe se zatvori i niz nea nikoj nema da vleze.” (Rijadus-Salihin vol.1 hadith br.1217)
(Sahih Buhari Vol.3Hadith No.1782)

Pratenikot s.a.v.s.,rekol: “Koj go isposti mesec Ramazan so vistinski iman očekuvajќi nagrada samo od Allah s.v.t.,ќe mu bidat oprosteni poranešnite mali grevovi."
(Fath al-Baari 251/4) (Sahih Muslim Hadis br.1219)

Pejgamberot s.a.v.s.,rekol: “Mesecot Ramazan se deli na tri dela: Prviot del e rahmet (milost), vtoriot del magfiret (oprost) i tretiot del (poslednite deset dena) e itkun minen-nar (osloboduvanje od džehennemskiot ogan)."

Semoќniot Allah s.v.t.,odredil nekoi vreminja da bidat povredni od drugi,
taka denot na Džuma-petok go napravil najvreden den vo nedelata,a mesecot Ramazan najvreden mesec vo godinata.
Pejgamberot s.a.v.s.,veli: “Ako mojot ummet znaeše što sodrži (nosi) Ramazanot,ќe posakaše cela godina da bide Ramazan."
(Ibn Huzejme)
Toj e najdobar mesec poradi faktot što vo nego započnal da se objavuva Kur’anot.Vozvišeniot s.v.t.,vo Kur’anot veli: شهر رمضان الذي أنزل فيه القرءان هدى للناس وبينت من الهدى والفرقان فمن شهد منكم الشهر فليصمه ومن كان مريضا أو على سفر فعدة من أيام أخر يريد الله بكم اليسر ولا يريد بكم العسر ولتكملوا العدة ولتكبروا الله على ما هديكم ولعلكم تشكرون “Vo mesecot Ramazan započnal Kuranot da se objavuva, kako patokaz za lugjeto i jasen dokaz na praviot pat i da ja razdeluva vistinata od nevistinata."(El-Bekare2:185).

Lica koi se momentalno vo nemožnost,kako što e bolen koj se nadeva na ozdravuvanje, bremena žena i doilka.Bolniot koj se nadeva na ozdravuvanje ќe go prekinuva postost i ќe gi napostuva propuštenite denovi otkako ќe ozdravi.Dokaz za toa se zborovite na Allah s.v.t.,: شهر رمضان الذي أنزل فيه القرءان هدى للناس وبينت من الهدى والفرقان فمن شهد منكم الشهر فليصمه ومن كان مريضا أو على سفر فعدة من أيام أخر يريد الله بكم اليسر ولا يريد بكم العسر ولتكملوا العدة ولتكبروا الله على ما هديكم ولعلكم تشكرون "koj e bolen ili e na pat neka gi naposti tie denovi"
(El-Bekare 2:185).

Prema ispravnoto mislenje na islamskite pravnici,bremenata žena i doilkata imaat ist propis kako i bolniot koj se nadeva na ozdravuvanje,go ostavaat postot i nadoknaduvaat pokasno den za den."Allah s.v.t.,go oslobodi musafirot od obvrskata na postot (dodeka e na patuvanje) i mu dozvoli kratenje na namazot,dodeka na bremenata žena i na doilkata gi oslobodi od obvrska na postot (za vreme na doe- njeto i bremenosta).
(Hadisot go beležat Ahmed,Ebu Davud,Nesai,Tirmizi i Ibn Maxe).
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
17
Поени од реакции
0
Prodolzenie

Ebu Seid el-Hudri r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol: “Sedumdeset godini Allah ќe go oddaleči ognot od onoj čovek koj ќe posti eden den na Allahoviot pat!"(Sahih Muslim Hadis br.1218)

Isto taka Ebu Hurejre r.a.,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.:
“Postot e štit,pa koga nekoj ќe posti neka ne zboruva sramni zborovi i neka ne vika,a ako nekoj go opcue ili napadne, neka reče: Jas postam,Jas postam!" ("Feth'hul-Bari" Vol.4 Hadis br.106).

Ebu Hurejre r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol: "Koj ne go ostavi lažniot govor i postapuvanje spored nego,Allah nema potreba od nego da go ostava svoeto jadenje i pienje."
(Fethul–bari 4/116, kniga,Es-Savmu,glava;Men lem jede.kavlez-zuri vel amele bihi fis-savmi) vidi i; (Sahih."Ibën Maxheh" 1689)

Se prenesuva od Ebu Hurejre r.a.,kako rekol: “Allahoviot pejgamber s.a.v.s.,reče: “Onoj što nema da se otkaže od lažno zboruvanje i deluvanje spored toa na Allah ne mu treba da go ostava svoeto jadenje i pienje.”(Rijadus-Salihin hadith br.1241)

Enes ibn Malik r.a.,deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s., rekol:"Stanuvajte za sehur,oti vo nego,navistina ima beriket." Od Amr ibn el-As se prenesuva deka Muhammed s.a.v.s.,rekol: "Razlika megju našiot post i postot na evreite i hristijanite e vo stanuvanjeto za sehur."
(Sahih."Ibën Maxheh" (1692)

Od Ebu Hurejre r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol: "Koga nekoj od vas ќe zaboravi (dodeka e vo post) i kasne,ili se napie,neka go prodolži svojot post, bidejci so toa Allah go nahranil i napoil." Sahih. ["Ibën Maxheh" (1673) (Rijadus-Salihin hadith br.1242)

Ebu Hurejre r.a.,,isto taka prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,deka rekol: "Koga ќe nastapi Ramazan,se otvoraat džennetskite,a se zatvoraat džehennemskite vrati i šejtanite se vrzuvaat!"
(Sahih Muslim Hadis br.1220) ("Ibën Maxheh" hadis br.1642).

Tolkuvajќi go gorniot hadis Kadi Ijad spomnuva deka tuka se raboti za eden vid na sovesen odnos na vernikot kon svoite dela,pa vo toj mesec raboti poveќe dela,što avtomatski pridonesuva vo namaluvanje na lošoto,
i na takov način šejtanite izgledaat kako vrzani!
Toj isto taka prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a. v.s.,rekol:
"Žimi Onoj vo Čii race e Muhammedova duša,zdivot od ustata na postačot kaj Allah e podobar od mirisot na miskot!"
("Feth'hul-Bari",4/106).

Aisa r.a.,veli:"Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go zateknuvala zora,a toj od odnosot so svoite ženi ušte bil džunub,pa togaš bi se iskapel i postel!" (Rijadus-Salihin hadith br.1244)

Zejd ibn Halid el-Džuheni,r.a.,prenesuva od Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,
deka rekol: "Koj ќe mu podgotvi iftar na postačot,ќe ima nagrada kako i toj,bez nagradata na postačot da se namali."
(Hasen Sahih. ["Ibën Maxheh" Hadis br.1746).
(Rijadus-Salihin hadith br.1265)

Enes ibn Malik r.a.,prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,došol kaj Sa'ad ibn Ubade r.a.,koj mu iznesol leb i maslinovo maslo,koe Pejgamberot s.a. v.s.,mnogu go jadel,i posle toa,proučil dova: 'Kaj vas neka iftarat postačite,neka vašata hrana ja jadat pobožnite i neka melekite činat istigfar za vas!" (Rijadus-Salihin vol.1 hadis br.1267)

Se prenesuva od Selman b.Amir Ed-Dabi,ashab,deka Pejgamberot s.a.v.s.,
rekol: “Koga nekoj od vas ќe iftari,neka iftari so urma.Ako ne najde urma,neka iftari so voda,bidejќi vodata e čista.”
(Zbirka na hadisi od imam Nevevi hadis br.1238)

Se prenesuva od Ebu Hurejre r.a.,deka Allahoviot pejgamber s.a.v.s.,
rekol:“Postete koga ќe ja videte Mesečinata i iftarete koga ќe ja vidite.A ako ne ja gledate poradi oblacite,dopolnete go Šaban trieset dena.” Vo rivaetot na Muslim stoi: “Ako e oblačno,dolžni ste da postite trieset dena.” (Sahih ul-Buhari Vol..3 Hadith No. 1795)

Se prenesuva od Abu Said r.a.,koj rekol: Pejgamberot s.a.v.s.,rekol; ”Ženata vo mesečniot ciklus ne smee da posti ili da klanja namaz”
(Sahih el-Buhari Vol..3 Hadith No. 1834)

Liceto koe umre posle nastapuvanje nov ramazan: Ako ne gi napostil propuštenite denovi od opravdana pričina,kako bolest ili patuvanje,isto taka e osloboden od odgovornost i sankcii,a ako toa go napravil bez ispravna šerijatska pričina,negovite naslednici ќe izdvojat od negovata ostavština onolku imot kolku e dovolno da se nahrani siromav za sekoj propušten den.

Argumenti so hadis; Od Aisa r.a.,se prenesuva deka Muhammed s.a.v.s.,
rekol:"Koj ќe umre,a mu ostanal zadolžitelen post,neka naposti za nego najbližnata rodnina."(Sahih el-Buhari Vol..3 Hadith br.1835)

Abdullah ibn Abbas r.a.,rekol:"Kaj Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,došol eden čovek i mu rekol: Allahov Prateniku,majka mi umre,a ostanala dolžna eden mesec post.Može li jas za nea da nadomestam? "Da"-reče toj-bidejќi dolgot kon Allah s.v.t.,e najzaslužen da se izvrši!"
(Sahih Muslim Hadith br.2557);(Sahih ul-Buhari Vol..3 Hadith br.1836)

Se prenesuva od Ata i Qatada r.a.,koi rekle deka Pejgamberot s.a.v.s.,
rekol: ”Na postačot ne ќe mu našteti ako ja goltne plunkata"
(Sahih el-Buhari Vol..3 Hadith br.1816)

Od Sehl ibn S'ad r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol: "Lugjeto ќe bidat vo dobro se dodeka pobrzat so iftar!"
(Muslim Hadis br. 2417)(Sahih el-Buhari Vol..3 Hadis br.1840)

Se prenesuva od Abu Hurejre koj rekol:Go slušnav Pejgamberot s.a.v.s.,
koj rekol;”Nikoj od vas da ne posti samo vo petok se dodeka ne posti den pred ili posle”(Sahih el-Buhari Vol..3 Glava 31,Hadis br.206)

Prenesuva Džabir bin Abdullah r.a.,deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol: “Na Mojot ummet vo ovoj mesec mu se dadeni pet raboti koi ne mu se dadeni na nitu eden pejgamber pred mene:
Prvo: Koga ќe nastapi prvata noќ od Ramazan,Allah s.v.t.,poglednuva vo niv,a vo kogo Allah ќe pogledne nema nikogaš da go kazni;
Vtoro: Zdivot od nivnite usti koga postat e poprijaten kaj Allah s.v.t.,od mirisot na miskot;
Treto: Melekite se molat i baraat oprost za niv vo sekoja večer;
Četvrto:Allah s.v.t.,mu nareduva na Džennetot i mu veli:Pripremi se i ukrasi se za Moite robovi koi naskoro ќe se odmorat od umorot na dunjalukot vo Mojata kuќa i zaštita;
Petto: Koga ќe bide poslednata noќ od nego,Allah s.v.t.,im prostuva na site postači.." (Et-Taberi Vol.2,str.632)

Humaid b’Abd al-Rahman veli;slušnal od Ebu Hurejre r.a.,koj prenesuva deka“Pejgamberot s.a.v.s.,mu zapovedil na eden čovek koj go prekinal postot,da oslobodi eden rob ili da posti 60 dena ili da gi nahrani 60 siromašni”. (Sahih Muslim Vol.6 hadis br.2461)

Se prenesuva od Abdullah bin’Amr deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,rekol: ”Naj dobriot post e postenjeto na Daud a.s.,taka što postel sekoj vtor den niz cela godina”
(Sahih ul-Buhari Vol..3 Hadis br.1858)

Se prenesuva od Abdullah b. Amr El-As r.a.,deka rekol:“Allahoviot pejgamber s.a.v.s., reče: “Da se postat tri dena od sekoj mesec e kako da se posti celo vreme.”
(Zbirka na hadisi od imam Nevevi hadis br.1260)

Se prenesuva od Ebu Zerr r.a.,deka rekol: “Allahoviot pejgamber s.a.v.s.,
reče:“Ako postiš vo mesecot tri dena,togaš posti go trinaesettiot,
četirinaesettiot i petnaesettiot den.”
(Zbirka na hadisi od imam Nevevi hadis br.1262)

“Allahoviot pejgamber s.a.v.s.,rekol:Ženata ne smee da posti bez dozvola na mažot”(Sahih ul-Buhari Hadis br.4793).
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
17
Поени од реакции
0
► Lejletu-l-Kadr ◄

► Lejletu-l-Kadr ◄
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim

Lejletul-kadr e noќ vtemelena na Kur`an i Hadis.Najznačajna vo godinata e zatoa što vo nea počnala objavata na Kur`an. Vozvišeniot s.v.t.,vo Kur’anot veli: إنا أنزلنه في ليلة القدر وما أدريك ما ليلة القدر ليلة القدر خير من ألف شهر تنزل الملئكة والروح فيها بإذن ربهم من كل أمر سلم هي حتى مطلع الفجر “Kur’anot Nie,navistina,započnavme da go objavuvame vo noќta Kadr! A znaeš li ti koja e taa noќ Kadr? Noќta Kadr e podobra od iljada meseci. Vo taa noќ se spuštaat melekite i Xibril so odobrenieto na Gospodarot nivni,po naredba sekoja!Selam! I toa sé dodeka ne zazori.!”

Lejletul-kadr e noќ ne odredba,noќ na sudbinata. Vo ne se odreduva sudbinata za narednata godina i se zapišuva vo Levhi-mahfuz.Nejzinata vrednost e"Pogolema od iljada meseci vo koi nema takva nok".
Toa iznesuva 83 godini i četri meseci,što e pogolem vremenski period od prosečniot čovečki vek.Preporačlivo e da se sprovede vo ibadet.Za nea zboruva i istoimenata kur`anska sura (poglavje): "Nie ja počnavme (Knigata) da ja objavuvame vo Blagoslovena noќ." (Ed-Duhan 44:3.)

Ima poveќe mislenja okolu Lejletu-l-Kadr:
deka ova noќ spadja dvaeset i prva noќ;
deka ova noќ spadja dvaeset i treta noќ;
deka ova noќ spadja dvaeset i petta noќ;
deka ova noќ spadja dvaeset i sedma noќ;


No nikade ne postoi Hadis Pejgamberot s.a.v.s.,da rekol deka Lejletu-l-Kadr e na dvaeset i prva noќ,dvaeset i treta noќ,dvaeset i petta noќ,ili dvaeset i sedma noќ. Autentičnite Hadisi,potvrduvaat deka Lejletu-l-Kadr treba da se bara vo poslednite deset noќi na Ramazan,i deka vo nimi treba da se čini naj mnogu ibadet.

Od Aisa r.a.,se prenesuva deka rekla:"Koga bi nastapila poslednata tretina od Ramazan,Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,noќta bi ja proveduval vo ibadet,ќe ja probudel svojata familija i se trudel ibadetot da bide što podobar!"(Rijadus-Salihin vol.1 hadis nr.71)
(Buhari Hadis br. 1920) (Muslim Hadis br. 1174)

Od Aiša r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i preporačal: "Barajte ja Lejletu-l-Kadr vo neparnite noќi od poslednite deset dena od ramazan!(Buhaari,1913) ; (Muslim,1169);
(Buhari vol.4 Hadis br.259)

Abdullah ibn Omer r.a.,rekol:"Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,pretstojuval vo i'tikaf poslednite deset dena od ramazan,i rekol "Barajte ja Lejletu-l-Kadr vo poslednite deset dena od ramazan!"
(Rijadus-Salihin vol.1 hadis br.643);(Rijadus-Salihin vol.1 hadis br.691)

"Koj ќe ja sprovede Lejletul-Kadr na kijam (vo ibadet),veruvajќi i nadevajќi se (na nagrada), ќe mu bidat oprosteni (malite) grevovite koi gi napravil." (Sahih ul-Buhari Vol.3 Hadis br.1787)

Aiša r.a.veli:"Go prasav Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,što mislis koga bi znaela vo koja noќ se naogja Lejlutu-l-kadr,što da učam vo nea?"
Toj i odgovori: "Uči: Allahume inneke'afuvvun tuhibbul'afve fa'fu'anni." Allahu moj,Ti si onoj koj prostuva i oblagoroduva,Ti go sakaš prostuvanjeto,prosti mi mene! (Tirmidhi 3515) i (Ibn Maxeh 3850).

Aiša radijAllahu anha veli deka Pejgamberot SalAllahu Alejhi ve Selem poslednite deset dena na Ramazan čineše itikaf prestojuvajќi vo xamija i veleše: "Barajte ja Lejletu-l-Kadr vo poslednite deset dena od ramazan!"(Rijadus-Salihin vol.1 hadithi nr.643)
(Sahih ul-Buhari 4/259, Muslim, 2/823).

Prenesuva Kutejbe b.Se´id od Ubade b.Samit,deka:
"Pejgamberot SalAllahu Alejhi ve Selem,izlegol da gi izvesti ashabite za noќta na Lejletu-l-Kadr,koga naide na dvajca ashabi koi se raspravele.Za ovaa pričina Pejgamberot s.a.v.s.,rekol: ”Sum sakal da ve izvestam za noќta na Lejletu-l-Kadr,i pošto dvajcata se raspravuvaa,i taa noќ e raspravena.InšaAllah ova ќe bide po dobro za vas.Sega barajte ja Lejletu-l-Kadr na devetiot,na sedmiot,ili na pettiot posle dvaesttata noќ na Ramazanot”.
(Sahih-ul Bukhaari,Hadis br.1919);(Sahih-ul Buhari vol. 8 hadithi br.49)

Dodeka vo Sunnen na Ahmed se prenesuva da Pejgamberot SalAllahu Alejhi ve Selem rekol: “Barajte ja Lejletu-l-Kadr vo poslednite deset dena.Oti na vistina,Lejletu-l-Kadr e vo neparnite noќi,dvaeset i prva,dvaeset i treta,dvaeset i petta,dvaeset i sedma, dvaeset i devetta,ili vo poslednata noќ na Ramazan” (Ahmad 5:318)
(Sahih ul-Buhari 4/260).

Aishe r.a.,rekla deka Pejgamberot s.a.v.s.,na poslednite deset dena na Ramazan, čineše itikaf se do negovata smrt,posle činea itikaf negovite ženi,po negovata smrt”.
(Rijadus-Salihin vol.1 hadis br.691)

Od Aisa r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,i preporačal: "Barajte ja Lejletu-l-Kadr vo neparnite noќi od poslednite deset dena od Ramazan!"(Buhari,hadis br.1912 i 1913);
(Sahih Muslimi,Hadis br.1165 i 1167).

Od Aisa r.a.,se prenesuva deka Allahoviot Pratenik s.a.v.s,i preporačal: "Barajte jaLejletu-l-Kadr vo neparnite noќi od poslednite deset dena od ramazan!"(Buhaari vol.4 Hadis br.259)

ODALEČUVANJE OD ŽENATA ZA VREME NA RAMAZAN–KAKO I KOGA ?

Vozvišeniot s.v.t.,vo Kur’anot veli: أحل لكم ليلة الصيام الرفث إلى نسائكم هن لباس لكم وأنتم لباس لهن علم الله أنكم كنتم تختانون أنفسكم فتاب عليكم وعفا عنكم فالءن بشروهن وابتغوا ما كتب الله لكم وكلوا واشربوا حتى يتبين لكم الخيط الأبيض من الخيط الأسود من الفجر ثم أتموا الصيام إلى اليل ولا تبشروهن وأنتم عكفون في المسجد تلك حدود الله فلا تقربوها كذلك يبين الله ءايته للناس لعلهم يتقون “Vi se dozvoluva preku noќ,dodeka trae mesecot na postot,da legnete so ženite vaši.Tie se vaša obleka,a vie ste nivna obleka.Allah znaeše deka megjusebno ne ste vozdržlivi pa vi prosti i go primi pokajanieto vaše:pa,sega sostanuvajte se so ženite vaši i posakuvajte go ona što Allah vi go opredeli;jadete i pijte sè dodeka ne vi bide tolku jasno da možete da go razlikuvate beliot od crniot konec na mugrata;ottogaš pa do noќe,postete!A ako ste vo I’tikaf po xamiite,togaš,ne vi e dozvoleno da legnete so ženite vaši.Ete,tie se granicite Allahovi.I ne približuvajte se do niv.Ete,taka Allah im gi objasnuva ajetite Svoi za da bidat bogobojazlivi!”
(Kur’an-Sura El-Bekare,Ajet br.187)

Argument so Hadis: Aisa r.a.,veli: "Allahoviot Pratenik s.a.v.s.,go zateknuvala zora,a toj od odnosot so svoite ženi ušte bil džunub,pa togaš bi se iskapel i postel!"(Sahih ul-Buhari Vol.3 Hadis br.1801);(Rijadus-Salihin hadith br.1244);(Sahih Muslim Hadith br.2451)

Prenesuva 'Aisha r.a.,:”Dojde eden čovek kaj Pejgamberot s.a.v.s.,i mu reče deka izgorel. Pejgamberot s.a.v.s.,go praša vo što e rabotata.
Čovekot reče,”Jas imav seksualen odnos so ženata za vreme dodeka postev”Togaš korpa so urmi mu se dade na Pejgamberot s.a.v.s.,i praša:
”Kade e čovekot što izgore?” Čovekot reče,”jasum prisuten.”
Pejgamberot s.a.v.s.,mu reče da go zemi korpata so urmi i da go dava sadaka kako otkup” (Sahih ul-Buhari Vol..3 Hadith br. 1818)

Prenesuva Ebu Hurejre r.a.: Dodeka sedevme so Pejgamberot s.a.v.s.,
dojde eden čovek i reče; ”Ja Resulullah jas se upropastiv”.Koga Pejgamberot s.a.v.s.,praša kako e upropasten,reče:
”Jas imav seksualen odnos so mojata žena dodeka postev”.
Pejgamberot s.a.v.s.,mu reče:”Dali možeš da oslobodiš eden zarobenik?” Ne,reče čovekot.Pejgamberot s.a.v.s.,mu reče:“Dali možeš da postiš 60 dena?” Ne,reče čovekot. “Dali možeš da nahraniš 60 siromašni”? praša Pejgamberot s.a.v.s. Ne,reče čovekot. Pejgamberot s.a.v.s.,zamolče i dodeka ќuteše,golema korpa urmi mu se donese i praša: “Kade e toj što me praša?” Jas sum ovde,reče čovekot. Pejgamberot s.a.v.s.,mu reče na čovekot:“Zemi si gi urmite i deligi sadaka kako otkup” Čovekot reče,”Dali da gi davam na nekogo po siromav od mene? Vallahi;nema po siromašna familija izmegju ovie dve planini vo Medina,od mene” Pejgamberot s.a.v.s.,tolku se nasmevna,duri zadnite zabi mu bea vidlivi pa reče: ”Nahrani go familijata so niv” (Sahih ul-Buhari Vol..3 Hadis br.1819);(Sahih ul-Buhari Vol..3 Hadis br.1820)(Sahih Muslim Hadis br.2457)
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
17
Поени од реакции
0
ZEЌAT (arapski: زكوة,) e četvrtiot stolb na Islamot

ZEЌAT (arapski: زكوة,) e četvrtiot stolb na Islamot
Zekatu-l-fitr od 2,5 % se dava pred da se klanja Ramazan Bajram.
(Buhari Vol.2,Glava 25,Hadis br.579) (Buhari Vol.2,Glava 25,Hadis br.1509)

Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim

Vozvišeniot s.v.t.,vo Kur’anot veli: وأقيموا الصلوة وءاتوا الزكوة واركعوا مع الركعين
“I namaz izvršuvajte i zekat davajte; i poklonuvajte se so onie koi se poklonuvaat.”(El-Bekare 2:43 )

Božjiot Pejgamber s.a.v.s.,rekol:“Ako se pojavat megju vas pet raboti ќe bidete kazneti so drugi pet raboti:Ako megju lugjeto se pojavi blud,i duri počnat i javno da go iskažuvaat,ќe bidat iskušani so bolesti koi ne bile porano poznati; Ako pravedno ne merat so terezija,ќe bidat iskušani so siromaštija,beda i nepraveden vladar;Ako ne davaat zekat od nivnite imoti,ќe bidat iskušani so suša.(nema da vrne dožd ) Ako ne se životnite nema da vrne dožd;Ako go izneverat dogovorot (verata) na Allah i Negoviot pejgamber,ќe bidat iskušani so neprijatel koj nema da im se smiluva;Ako nivnite vodači ne sudat sprema božjata Kniga,ќe bidat iskušani so megjusebno vojuvanje i nesloga.”
(Ibn Maxe,Bezar i Bejhaki)

►► Ebu Bekr i Otpadnicite Od Vera Koi Ne Davale Zekat ◄◄
Ebu Hurejre r.a.,raskažuva:Po smrtta na Pejgamberot s.a.v.s.,golem broj lugje od muslimanite na Arapskiot poluostrov otpadnaa od vera odbivajќi da davaat Zekat.Poradi toa Halifata Ebu Bekr ostro vojuval protiv niv.
Zatoa Omer ibn El-Hattab mu rekol na Ebu Bekr r.a.:-Kako vojuvač protiv ovoj narod a Pejgamberot s.a.v.s.,rekol:“Naredeno mi e da vojuvam protiv lugjeto se dodeka ne izgovorat‘La ilahe illallah’(primat Islam) Koj ќe posvedoči so šehadet,ќe bide zaštiteno negovoto bogatstvo i duša od mene osven so davanje na celosno pravo,a smetka ќe polaga kaj Allah s.v.t..”(So ovoj hadis H.Omer r.a.,sakal da mu dokaže na Ebu Bekr deka tie se muslimani so šehadet i ne e dozvoleno da se vojuva protiv niv ) Ebu Bekr mu odgovori:“Se kolnam vo Allah ќe vojuvam protiv onoj koj pravi razlika megju Namaz i Zekat,Vallahi duri oglav (najmalo nešto) koj go davale za zekat na Pejgamberot sega odbivaat da go dadat ќe vojuvam protiv niv.”
H.Omer potoa veli:“Vallahi,potoa se uveriv deka Ebu Bekr beše vo pravo, bidejќi Allah mu gi otvori negovite gradi vo borba protiv otpadnicite.”

►► Za tie što ne davaat zekat ◄◄
Vozvišeniot s.v.t.,vo Kur’anot veli: يأيها الذين ءامنوا إن كثيرا من الأحبار والرهبان ليأكلون أمول الناس بالبطل ويصدون عن سبيل الله والذين يكنزون الذهب والفضة ولا ينفقونها في سبيل الله فبشرهم بعذاب أليم يوم يحمى عليها في نار جهنم فتكوى بها جباههم وجنوبهم وظهورهم هذا ما كنزتم لأنفسكم فذوقوا ما كنتم تكنزون “O vernici,golem broj megju sveštenicite i kalugjerite neispravno go trošat imotot na lugjeto i odvraќaat od Allahoviot pat.A na onie koi natrupuvaat zlato i srebro i koi ne delat na Allahoviot pat,togaš,zaraduvaj gi so kazna bolna.Na Denot koga toa vo ognot ќe se vžari pa so nego ќe se žigosaat i čelata nivni i slabinite nivni,i pleќite nivni.“Ova e ona što za sebe go napravivte ta,vkusete go ona što go natrupuvavte!”
(Sura Et-Tevbe 9:34-35)

Argument so Hadis: Prenesuva Ebu Hurejre deka Pejgamberot s.a.v.s.,
rekol:”Koga Allah ќe mu dade bogatsvtvo nekomu,a toj ne dava zekat,ќe mu se pojavi dvoglava zmoja so dva repa koja ќe go zavitka,i ќe mu veli:”Ja sum tvojot imot,ja sum tvoeto bogatstvo” (Sahih ul-Buhari Vol.4 Hadis br.1403)

Vozvišeniot s.v.t.,vo Kur’anot veli: ولا يحسبن الذين يبخلون بما ءاتيهم الله من فضله هو خيرا لهم بل هو شر لهم سيطوقون ما بخلوا به يوم القيمة ولله ميرث السموت والأرض والله بما تعملون خبير “Neka ne mislat onie koi skržavat vo ona što Allah im dade od dobrinata Svoja deka e toa dobro za niv,tuku toa e lošo za niv: Na Denot suden ona vo što skržavat ќe im bide za vrat obeseno.Mirazot na nebesata i na Zemjata e-Allahov! A Allah e Izvesten za ona što go rabotite." (Sura Ali Imran 3:180)

Vozvišeniot s.v.t.,vo Kur’anot veli: وأنفقوا من ما رزقنكم من قبل أن يأتي أحدكم الموت فيقول رب لولا أخرتني إلى أجل قريب فأصدق وأكن من الصلحين “I delete od r’skot što Nie vi go dadovme pred da mu dojde nekomu smrt,pa da reče:“Gospodare moj,e,koga bi me zadržal barem malku,pa da davam sadaka i da bidam megju dobrite!?” (Sura El-Munafikun 63:10).

Argument so Hadis: Se prenesuva od Ebu Hurejre r.a.,deka rekol:
“Dojde eden čovek kaj pejgamberot s.a.v.s.,i praša:
“O Allahov pejgamberu,koja sadaka donesuva naj golema nagrada?”
Toj mu odgovori: “Da dadeš sadaka koga si zdrav i skržav,koga se plašiš od siromaštija,a se nadevaš na bogatstvo.Ne odolgovlekuvaj so sadakata togaš koga dušata ќe ti dojde vo grloto pa da rečeš:
”Ova za ovoj,a ova za ovoj” a veќe toa si stanalo nivno.”
(Zbirka Hadisi od Imam Nevevi,Hadis br.90)

Se prenesuva od Havlete b.Amir El-Ensarijj a ovaa bila žena na Hamza r.a.,deka rekla:“Go slušnav pejgamberot s.a.v.s.,kako veli:“Za lugjeto koi megjusebno go trošat Allahoviot imot bespravno ima xehennem na Sudniot den.” (Zbirka Hadisi od Imam Nevevi,Hadis br.221)

Se prenesuva od Ebu Hurejre r.a.,deka Pejgamberot s.a.v.s.,rekol: “Sekoj den,koga lugjeto ќe se razbudat im doagjaat dva meleka.
Edniot od niv veli: “O Allahu moj,daj mu nafaka,zatoa što deleše.” A drugiot veli: “O Allahu moj,daj mu siromaštija,zatoa što ne deleše.”(Zbirka Hadisi od Imam Nevevi,Hadis br.295)

Se prenesuva od Ebu Hurejre r.a.,deka Pejgamberot s.a.v.s.,rekol: “Gornata raka koja go dava ona što e obvrska da se dade e podobra od dolnata raka onaa koja pita.Koga deliš počni od svoite najbliski. Najdobra sadaka e onaa koja e dadena od višokot na bogatiot.Onoj što ќe se oddalečuva od nečesna zarabotuvačka,Allah ќe go napravi česen,ќe mu prosti,a onoj koj go moli Allaha da bide nezavisen,Allah ќe go napravi nezavisen.”
(Zbirka Hadisi od Imam Nevevi,Hadis br.296)

Se prenesuva od Ebu Hurejre r.a.,deka Pejgamberot s.a.v.s.,rekol: “Trojca se so koi Allah ne ќe razgovara na Sudniot den,koi ne ќe gi očisti i ne ќe gi pogledne.Za niv ima kazna bolna,a tie se:
šejhot bludnik,vladarot lažgo i nadueniot siromav.”
(Zbirka Hadisi od Imam Nevevi,Hadis br.617)
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
17
Поени од реакции
0
►►Hadž-dž حج (Poseta na Ka’ba) Adžilak◄◄

►►Hadž-dž حج (Poseta na Ka’ba) Adžilak◄◄
بسم الله الرحمن الرحيم
Bismil-lahir-Rahmanir-Rahim
(Hadzdzot e zadolżen vo devetata godina od hidżra)
Manaasik-ul-Hajj wal 'Umrah(Obredite na Hadždż i Umra)

Se prenesuva od Ibn Omer r.a.,deka rekol:
“Allahoviot pejgamber s.a.v.s.,reče: “Islamot se temeli vrz pet stolbovi: svedočenje deka nema drug bog osven Allah i deka Muhammed e Allahov pejgamber klanjanje namaz,postenje Ramazan,davanje zekat i hadżdż .”
(Sahih Muslim Kitab el-Iman Hadith br.1)

Vozvišeniot s.v.t.,vo Kur’anot veli: “Zaradi Allah i hadżdż i umra izvršete.....”(Sura El-Bekare 2:196)

Adžillakot e verska dolžnost za sekoj polnoleten,zdravorazumen musliman ili muslimanka, treba da ja izvedat svetata dolžnost ednaš vo životot ako za toa imaat možnost.

Vozvišeniot s.v.t.,vo Kur’anot veli:
مقام إبرهيم ومن دخله كان ءامنا ولله على الناس حج
فيه ءايت بينت إليه سبيلا ومن كفر فإن الله غني عن العلمين
البيت من استطاع”.......Hadżdżot na Kuќata zaradi Allah,e obvrska za sekoj koj e vo možnost...” (Kur’an 3:-97)

Argument so Hadis;
Pejgamberot s.a.v.s.,rekol: „O lugje,Allah ve zadolżil so hadż,zatoa obavuvajte hadżdż!" Eden čovek praša:
Zar sekoja godina o,Allahov Prateniku?
Pejgamberot zamolčel sé dodeka čovekot ne povtoril tri pati,a potoa reče:'Da każev 'Da",ќe vi postaneše dolżnost i ne ќe możevte da go izvršuvate (znači sekoja godina).."
(Sahih Muslim Kitab el-Hadżdż Hadis br.3095).

Se prenesuva od Ebu Hurejre r.a.,deka rekol:“Beše prašan Pejgamberot s.a.v.s.,koe delo e najvredno?” Odgovori: “Veruvanjeto vo Allah i vo Negoviot pejgamber.”Potoa beše prašan:“ A po nego?”
Odgovori:“Borba na Allahoviot pat.”Potoa,pak beše prašan:“A po nego?” Odgovori: “Hadżul mebrur” (Hadżdż bez greška).”
(Sahih Buhari Vol.2,Glava 26 Hadith br.594)

Osven toa za muslimankata se dodava ušte eden uslov: Da patuva vo pridrużba na mahrem.

Argument so Hadis;
Se prenesuva od Ibn Abbas r.a.,deka go slušnal Pejgamberot s.a.v.s.,
kako veli:“Mažot neka ne se osamuva so żena,osven ako ne e mahrem (onoj za kogo ne może da se omażi), i żenata neka ne patuva sama, osven so mahrem.
”Eden čovek reče:“Ja Resulullah,żena mi trgna na hadżdż a jas trgnav vo taa i taa vojna.” Pejgamberot s.a.v.s.,reče: “Odi,izvrši hadżdż so żena ti!”(Muslim Kitab el-Hadżdż Hadis br.3112).

Se prenesuva od Ebu Hurejre r.a.,deka rekol:
“Allahoviot pejgamber s.a.v.s.,reče: “Na żenata koja veruva vo Allah i vo Sudniot den ne i e dozvoleno da patuva edna noќ i eden den,
osven so onoj za kogo ne może da se mażi.”
(Izbor na hadisi Rijadus–Salihin Hadis br.989).

Potrebno e za onoj koj odluči da obavi hadż prethodno da napravi iskreno pokajuvanje za sekoe delo,da go vrati ili plati tugjiot hak,da ostavi na svojata familija dovolno pari za da imaat sé dodeka se vrati i da obavi hadżdż so česno zaraboteni pari.
Muhammed s.a.v.s.,rekol:„Koga čovekot ќe obavuva hadżdż so nedozvoleni sredstva (haram),pa potoa povika: Lebbejke..(Ti se odvivam,Boże).Povikuvač od nebo mu vozvraќa:'Ne si se odzval nitu si postignal sreќa.Tvojota opskrba i potrošuvačka se od haram zatoa i tvojot hadżdż e bezvreden." (Taberani)

► Vrsti obavuvanje na hadżdż ◄

Postojat tri vrsti obavuvanje na hadż,i sekoja ima svoe vtemeluvanje vo šerijatot.Zatoa sekoj hadżdżija może da izbira,onaa vrsta koja saka,so toa što treba da se naglasi deka e ubavo da se obavi temettu hadż zatoa što Pratenikot s.a.v.s.gi pottiknuval ashabite da go obavuvaat ovoj hadżdż. (Sahih Muslim Vol.2, str.612,br.2803)

Hadżdż Temettu e da se znijeti samo umra vo mesecite na hadżdżot i koga ke se stigne vo mekka,da se obavi tavaf i sa’j od umra,a potoa se briči glavata ili se podšišuva, i so toa umra biduva završena.Posle toa dopušteno e da se sobleče ihramot,a vo osmiot den od dhul-hidże povtorno se oblekuva ihramot i se zanijetuva hadżdż.
Hadzżdż Ifrad e da se zanijeti samo hadżdż,pa po doagjanjeto vo Mekka se vrsi tavaful-kudum i sa`j izmegju Safa i Merva.Posle toa,hadżdżijata koj obavuva ifrad hadżdż ostanuva vo ihrami.Koj obavuva vakov hadżdż ne e dolżen da zakole kurban.
Hadżdż Kiran e koga hadżdżijata ќe zanijeti umra i hadżdż zaedno ili prvo nijjet samo za umra pa potoa na toj nijjet go dodade i nijetot za hadżdż,so toa sto i posle obaveniot tavaf i saj i natamu ќe ostane vo ihrami,taka da hadżdż kiran e ist kako hadżdż ifrad samo što toj što obavuva kiran mora da zakole kurban.

►Polesniot i po preporačliv e Temettu adžillak so poseta. ◄

Se sostoi od dva dela i za da se izvede potrebno e adžijata da pomine pokratko vreme vo ihrami-dve parčinja tekstil so koi adžijata go pokriva teloto.
Ihramot e i ceremonijalna sostojba vo koja na adžijata mu se zabranuva sekakvo namerno gubenje vlakna,nokti,zboruvanje grdi zborovi i sekakva intimnost so ženata.
Na adžijata mu e zabraneto da si ja pokriva glavata,a na ženata i e zabraneto da si ja pokriva liceto.Vednaš po vleguvanjeto vo ihram, adžijata treba da ja izgovori telbijjeto za odzivanje na Allahoviot povik,koj glasi: , إن الحمد والنعمة لك والملك لا شريك لك
لبيك اللهم لبيك، لبيك لا شريك لك لبيك Lebejkell-llahume Lebbejk.Lebbejke La Sherike Leke Lebbejk.Innel-Hamd.Ven-ni’amete Vel-Mulke Leke,La Sherike Leke!
Koga stignuva vo Mekka pravi tavaf (7 pati ja obikoluva Svetata kuќa) i saj (odi pomedju dva mali brega vo Mekka blizu do Svetata kuќa).So ova se osloboduva od ihramot.
Dva dena pred Kurban Bajram,adžijata se čisti sebesi isto kako i prviot pat i odnovo vleguva vo ihrami i ja izgovara molitvata za odzivanje.Potoa odi vo Mina,dolina na 7 km. od Mekka,kade što se naogjaat trite stolba koi treba da se kamenuvaat.Tamu se prstojuva do izgrejsonce.
Otkako ќe zazori,adžiite se upatuvaat kon Arafat,dolina vo blizina na Mekka i glavno odredište na adžillakot.Tamu se ostanuva do zalezot na sonceto.
Od Arafat se odi za Muzdelife,dolina pred Arafat,kade što adžijata ostanuva do pred zorata.Vo Muzdelife se zbiraat 7 kamčinja koi adžijata treba da gi frli kaj eden mal stolb,štom pristigne vo Mina.
Potoa adžijata priložuva kurban od koj toj zema malku,a ostanatoto meso im go deli na siromašnite.
Sleduva bričenje na glavata,a ženite samo simbolično si skratuvaat perčinja.
Posle Mina,adžiite se vraќaat vo Mekka kade što odnovo pravat 7 obikolki okolu Svetata kuќa i odat megju dvata brega.
Obikolkata ja počnuvaat od Crniot kamen,koj se naogja na edniot kraj na Ka’be.
Pri obikolkite adžiite kažuvaat kolku što možat poveќe molitvi,so koi baraat proška od Allah s.v.t..Potoa kompletno se izleguva od ihramot i slednite dva dena se vrši kamenuvanje na trite stolba.Tie go simboliziraat zloto i se misli deka tamu na Ibrahim a.s.,
mu se prikažal gjavolot za da go odvrati od namerata da ja izvrši naredbata na Allah s.v.t.
i da go žrtvuva sinot Ismail,koj potoa mu bil zamenet so kurban.
Kamenuvanjeto se vrši popladne,no može i predpladne za da se izbegne metežot.Vo tekot na ovie denovi dobro e da se prestojuva vo Mina.
Vo drugiot grad Medina može da se prestojuva i po adžilakot,no i pred toa.Toj den na Arafat,e najveličestven den za hadżijata,den vo koj Allah s.v.t.se gordee so hadżiite pred melekite,den koga šejtanot e najponiżen.
Allahoviot pratenik s.a.v.s.rekol:“Šejtanot ne e viden tolku ništozen,
poniżen i razgneven kolku što e viden vo denot na Arafat." (Malik)
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
17
Поени од реакции
0
Prodolzenie

Koga eden čovek po ime Es-Sekafi došol da praša za hadżot i za negovata nagrada.Resulullah s.a.v.s.,mu odgovoril:
“Koga ќe trgneš so namera da ja posetiš Allahovata kuќa (Bejtul-harem) za sekoj čekor od kamilata ti se pišuva edno dobro delo i ti si briši edno lošo delo; dvata rekati koi gi klanjaš posle Tavaf,ti se smetaat kako da si oslobodil rob od robovite na Beni Ismail a.s.;tvoeto odenje pomegju Safa i Merva vredi kolku da oslobodiš šeeset robovi;koga stoiš večerta nasproti Arafat,Allah s.v.t.,se spusta do ovosvetskoto nebo i se gordee so vernicite pred melekite i veli:
'Moite robovi,dojdoa umoreni od dalecni mesta nadevajќi se vo Mojot Dżennet.Da imaat grevovi kolku pesočnite kamenčinja ili kolku dożdovnite kapki ili kolku morskata pena ќe im prostam.Zaminete moi robovi so oprosteni grevovi za vas i za onie koi posreduvate.
Za frlanje na kamencinja,za sekoe frleno kamenče ti se prostuva po eden golem grev od najgolemite grevovi,dodeka nagradata za kurbanot te očekuva kaj tvojot Gospodar,dodeka pak za bričenje na glavata,za sekoe vlakno ti se pišuva po edno dobro delo i ti se briši po edno lošo delo, dodeka posledniot Tafav (Zijare) koga go praviš,ti veќe si čist od grevovi.
Potoa ќe ti dojde melek i ќe ti reќe: Što sakaš poveќe raboti,zašto ti e prosteno za ona što si rabotel vo minato." (Taberani)

Se prenesuva deka Imam Ebu Hanife pred da obavi hadż gi vrednuval nekoi ibadeti nad drugi sé dodeka obavil hadzdz,no otkako obavil hadż ne sporeduval nieden ibadet so nego poradi poukite i koristite koi gi izvlekol od hadzot.Na tie koristi i Vozviseniot Allah s.v.t. upatuva vo ovoj kuranski ajet:
لهم ويذكروا اسم الله في أيام معلومت على ما رزقهم من
ليشهدوا منفع بهيمة الأنعم فكلوا منها وأطعموا البائس الفقير“Da pribavat nekoi koristi nivni."
(El-Hadżdż 22:28)

“Svesno ne se spomnati plodovite od hadżot,bidejќi Semoќniot Allah s.v.t.,odredil posebni brojni dunjalučki i ahiretski plodovi koi proizleguvaat od toj ibadet,koi plodovi gi nema vo drugite ibadeti."
Isto taka i Ibn Abbas r.a.veli:'Tie koristi se i dunjalučki i ahiretski.
Pod ahiretska korist se podrazbira postignuvanje na Allahovo zadovolstvo,
a pod dunjalučka korist se podrazbira korista od kurbanite,od hadżskite obredi i trgovskite zdelki."

Na kraj ni preostanuva ušte da gi spomeneme nekoi raboti koi hadzijata treba da se potrudi da gi ostvari:

Prvo: Edinstvena namera na hadżijata da bide izvršuvanje na Allahovata naredba i odziv na Negoviot povik,a ne kako sto ima golem broj od našite denešni hadżiji namera za ime,popularnost,slava,trgovija itn.

Vtoro: Hadżijata da pobara od negovata familija, bliski rodnini, komšii i site prijateli halaluk.Da bidat pobożni na Allah s.v.t.,i da gi zamoli da pravat dova za nego vo negovo otsustvo.

Treto: Da gi vrati dolgovite sto gi ima kon drugite lugje i da im go pokaże svoeto bogatstvo što go čuva na svoite bliski.

Četvrto: Iskreno da se pokae kaj Allah s.v.t.,i da im ja nadomesti štetata na onie na koi im ja nanesol.
Allah s.v.t.,veli: 'Pokajte se site kaj Allah,O vernici,ako sakate da bidete spaseni."

Petto: Da gi izbegnuva site zabrani,da ne vleguva vo raspravii,da izbegnuva mešanje so żeni i gledanje vo niv i da se pridrżuva za hadżskite propisi.
O Allah,nemoj da gi zalutaš nasite srca otkako veќe si gi upatil.O Allah,prosti ni nas i na našite roditeli. Amin!!!

► Koga se posetuva dżamijata na Prorokot Muhammed s.a.v.s.,treba da se vleguva so desnata noga nosejќi salavat i selam,potoa tifko da se reče:
“Eudhu billahi ladhim ve vadżhi hil-kerim,ve sultan ihil kadim mine El shejtan El-Radżim. Allahumme Iftah li ebvebe rahmetik”.Potoa se klanja dva reќata Tahijat Al-Mesdżid.

►Koga se posetuva grobot na Prorokot Muhammed s.a.v.s.,stoejќi treba tivko da se reče:“Es-selamu‘ alejke,ejjuhen nebijju ve rahmetuallahi ve berekatuhu”, sallallahu alejke ve dżazak en ummetike khair el-dżeza”.

► Potoa od tvojata desna strana se naogja grobot na Ebu Bekr r.a.,kade što stoejќi treba da se reče:
Es-selamu alejke ja ebu Bekr Kalifat ne Resulullah sallallahu alejhi ve sellam verhamet Allah ve berekatuhu.Radi Allahu Anha ve dżazak en ummet Muhammed Khairan.

► Potoa po tamu od desnata strana se naogja grobot na Omer Bin El-Khatab r.a.,stoejќi treba da se reče:Es-selamu alejke ja Umer-Amir El Muminin-verhamet Allah ve berekatuhu.Radi Allahu Anha ve dżazak en ummet Muhammed Khairan.”.

〇》STROGA NAPOMENA
Ni vo koj slučaj ne treba da se klanja ili čini sedżde svrten kon grobot na Pratenikot Muhammed s.a.v.s..,barajќi pomoš od nego,ili nad grobot od Ebu Bekr ili od Omer Bin El-Khatab r.a.Koj ќe go stori toa nešto,napravil ŠIRK, (partner-združenik na Allah s.v.t.).
Argument:Se prenesuva od Ebu Hurejre r.a.,deka rekol:
“Pratenikot s.a.v.s.,rekol:“Ne pravete go mojot grob svetkovina,donesuvajte za mene salavat zašto vašiot salavat stignuva do mene kade bilo da se naogjate”.
(Izbor na hadisi Rijadus–Salihin Hadis br.1401)

Argument:Se prenesuva od Omer r.a.,deka rekol:
Pratenikot s.a.v.s.,rekol:“Ne uveličuvajte me kako što go preteraja so Isa sinot na Merjem” (Sahih Bukhari Volume 4 Hadis br.654)

Argument:Allah s.v.t.veli: إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ
Ij-jake na’budu ve ij-jake nestein(“Nie samo Tebe te obożavame i nie samo od Tebe pomoš barame”) (Kur’an Sura-El-Fatiha1:5)

Argument: وَأَنَّ الْمَسَاجِدَ لِلَّهِ فَلا تَدْعُوا مَعَ اللَّهِ أَحَدًا ....I ne molete nikogo osven Allah”
(Sura El-Džin 72:18)

Zatoa,ne bidite od množinstvoto od ovoj ummet koi lesno padnale vo čista zabluda i vlegle vo SHIRK, posetuvajќi i barajќi pomoš od živite i mrtvite derviši,svetci, evlii, grobovi, turbinja i što drugo ne.
Vreme e,konečno da se opredelime: na stranata na Blagorodniot Rahman ili na stranata na prokletiot Šejtan. Tret izbor nema!

Argument: Allah s.v.t.,vo Kur’anot veli:
أُمِرُوا إِلا لِيَعْبُدُوا إِلَهًا وَاحِدًا لا إِلَهَ إِلا هُوَ سُبْحَانَهُ عَمَّا يُشْرِكُونَ
اتَّخَذُوا أَحْبَارَهُمْ وَرُهْبَانَهُمْ أَرْبَابًا مِنْ دُونِ اللَّهِ وَالْمَسِيحَ ابْنَ مَرْيَمَ وَمَا
“Onie,pokraj Allah,za gospodari gi zemaat svoite sveštenici i kalugjeri i Isa,sinot na Merjem,a naredeno im e samo na Edinstveniot Allah da mu se klanjaat-nema bog osven Allah.Slaven neka e On;Vozvišen e Allah nad ona što mu združuvaat. ”
(Sura Et-Tevbe 9:31)

Argument: Allah s.v.t.,vo Kur’anot veli:“Misliš ti deka mnozinstvoto od niv sakaat da slušaat ili nastojuvaat da svatat? Tie ne se smetat poinaku osven kako stoka,duri i poveќe skrenale od praviot pat.” (Sura El-Furkan 25:44)

Allah s.v.t.,vo Kur’anot veli:
وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالإنْسَ إِلا لِيَعْبُدُونِ "Džinnovite i ljugjeto sum gi sozdal samo zato da Me obožavaat." (Sura Ez-Zarijat 51:56.)

Muharem ibn Shaban ibn Fazli
Melbourne - Australia.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
И мислиш ќе ги чита некој овие работи?:toe:
 
Член од
13 јануари 2009
Мислења
32
Поени од реакции
0
ako nekoj go interesira ke procita,a ako ne go interesira nema ni da pogledne :banned:
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
bi trebalo sekoj ova da go zane...va e osnovata na islamot.So ova mozete da se okoristime site pa na sudniot nema da bideme prasani za ova znaenje no ke bideme prasani za ovaa praktika....plasete od allah:star::star:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
p a togas malku ima epten malku muslimani
a drugite se jahilji muslimani po ime
ama nit klanjaat nit neznam so
eve zemi primer pratenicive albanci
si gi videl negde juma da klanjaat???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom