Патување во Египет

RebelMk

₪ ₪ ₪
Член од
18 октомври 2010
Мислења
1.680
Поени од реакции
1.019
Здраво другари и другарки... би сакал да патувам летово во Египет, ама според се ова што истражував, уште не е безбедно за оатување...па ме интересиеа ако има некој некоја информација за патување за таму. Дали некој е бил во Каиро, да ги види пирамидите и слично..споделете искуства.
Навистина фантастично. Иако не сум бил верувам дека Египет плени со своето богато историско минато, но сепак би рекол НЕ. Ова (НЕ)време на религиски фанатици дефинитивно ни појаснува дека арапските земји како Египет, Либија, Сирија, Либан, Ирак, Јемен треба да се одбегнат. Ако сакаш мистичност кај арапските земји пробај со Јордан или пак Израел кој има најдобар безбедносен систем во регионот.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.588
Здраво другари и другарки... би сакал да патувам летово во Египет, ама според се ова што истражував, уште не е безбедно за оатување...па ме интересиеа ако има некој некоја информација за патување за таму. Дали некој е бил во Каиро, да ги види пирамидите и слично..споделете искуства.

ako ides kairo ne e problem da gi vidis piramidite samo idi rano sabajle i nosi si mnogu sitno. ima kupista deca/prosjaci i prilicno agresivni prodavaci na drebulii taka da pazi. dosta pljavo e i bukvlano sekoj okulu tebe probuva da ti sitne nesto da te zaebi. ako ne si bil predhodno na nekoe vakvo mesto moze popametno ti e da odis so grupa, imas poludnevni eksurzii za 20-30 dolari, prasaj si u hotel.

izbegni go sinaj.

otkako ke zavrsis so kairo sibaj u nekoj all inclusive resort ako mozes i ti e do lezenje na plaza.
 

Themacedon

ViXa
Член од
16 август 2009
Мислења
154
Поени од реакции
75
Се одлучив да не одам во Египет годинава...ќе одлжам до некое наредно патување догодина кога (се надевам) ситуацијата ќе биде помирна....омилено место ми е и многу сакам да одам таму, но не би го ризикувал животот....ова година идам дубаи...сепак мислам дека тоа е модерниот египет...и модерните пирамиди се таму...
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.588
vo egipet sekogas si e vaka. ostaj ti situacija podobruvanje lol, tamu i koga e pomirno si ima problemi. ne se sekiraj ne e nisto strasno od pogled na terorizam, sansite nesto takvo da te zatekne ti se sekogas skoro isti. gledaj da si dobro organiziran i kolku mozes probaj da se izmesas da ne izgledas ko apla turist.

dubai e super za 2-3 dena ama ne e isto. ako ides dubai razmisli ubavo dali sakas vo sred leto na +50 koga sekoj bega od tamu ili vo januari na +30....

jas bi ti go preporacal oman ako veke sakas u regionot da ides. ima i sto da vidis i odlicno more. seshelite ako sakas ostrovi ama za tamu ke ti treba malce povise pari...
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
отиде ли некој? виде ли како е? некоја препорака?совет?
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
hurgada planiram so ekskurzii vo luksor i kairo
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.588
lani bev nekolku dena vo kairo i aleksandrija. ne se sekiraj ne e strasno. ko sto pisav predhodno, dosta prljavo e i malku se napadni egipjanite pa ako ne si naviknat ke ti bide cudno. grupa ako ima organizirano ok e, ako ides u sopstvena rezija za mali pari preku hotel mozes da najdes vodic itn...
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.023
Поени од реакции
949
lani bev nekolku dena vo kairo i aleksandrija. ne se sekiraj ne e strasno. ko sto pisav predhodno, dosta prljavo e i malku se napadni egipjanite pa ako ne si naviknat ke ti bide cudno. grupa ako ima organizirano ok e, ako ides u sopstvena rezija za mali pari preku hotel mozes da najdes vodic itn...
Blagodaram.[DOUBLEPOST=1529704031][/DOUBLEPOST]Kazi mi uste ova, ke bidam relativno kratko 7 dena, mnogu kilometri ke mi se sobere i aleksandrija da ja posetam, vredi li tolku ili da ja izostavam???
sepak luksor, kairo, sakam decava vo podmornica eden den da gi prosetam? ke ispustam li mnogu ako ja izostavam aleksandrija???
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.302
Поени од реакции
22.588
vredi... ama realno 7 dena ti kairo nema da go vidis ne pak poveke. jas bi se koncentriral na pomalku mesta ama da gi vidam kako treba. aleksandrija ostavi ja za drug pat
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.508
Поени од реакции
4.331
Дечки Хургада сакам да одам, па освен хотелите и плажите има ли нешто што да се види во близина, некои знаменитости или слични работи?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom