Парга

C

cige

Гостин
Здраво, гледам дека е замрена темава. Некој што бил лани да раскаже што како е со цените, јас добив информација дека само во Парга се плаќаат чисти лежалки - 8 еур, без пијачка. Гирото и се останато од храна било многу поскапено, дури стигало цена за гиро до 5 еур... Ајде ве молам за демант, зошто ѓаволипол би ме чинеле 7 дена во јуни :)[DOUBLEPOST=1495876702][/DOUBLEPOST]Здраво, гледам дека е замрена темава. Некој што бил лани да раскаже што како е со цените, јас добив информација дека само во Парга се плаќаат чисти лежалки - 8 еур, без пијачка. Гирото и се останато од храна било многу поскапено, дури стигало цена за гиро до 5 еур... Ајде ве молам за демант, зошто ѓаволипол би ме чинеле 7 дена во јуни :)
Во Ханиоти годинава гирото 2.80
 
M

macgowan

Гостин
Здраво, гледам дека е замрена темава. Некој што бил лани да раскаже што како е со цените, јас добив информација дека само во Парга се плаќаат чисти лежалки - 8 еур, без пијачка. Гирото и се останато од храна било многу поскапено, дури стигало цена за гиро до 5 еур... Ајде ве молам за демант, зошто ѓаволипол би ме чинеле 7 дена во јуни :)[DOUBLEPOST=1495876702][/DOUBLEPOST]Здраво, гледам дека е замрена темава. Некој што бил лани да раскаже што како е со цените, јас добив информација дека само во Парга се плаќаат чисти лежалки - 8 еур, без пијачка. Гирото и се останато од храна било многу поскапено, дури стигало цена за гиро до 5 еур... Ајде ве молам за демант, зошто ѓаволипол би ме чинеле 7 дена во јуни :)
Минатата година бев на еден ден до Парга(во Сивота бев). Лежалки не изнајми в но прашав и се 8 евра, гиро колку паметам 2,5 еур. Парга е поскапичка од околината и од островите. Пред неколку години бев во јули на Кефалонија и Закинтос а потоа на крајот од август за викенд во Парга и искрено цените беа генерално повисочки во Парга. Лежалка ама нем мора да плаќаш, носи си чадорче не ти брани никој. Имаш маркети за снабдување како секаде. Убава е Парга, мене ме нервира гужвата, лани беше гунгула кога отидовме.
Цените на сместувањето се исто послкапи, од на пример Кефалонија, гледав годинава.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.699
Поени од реакции
3.632
Ај помош за пат со кола до Парга:
Гледам ВиаМишелин , Скопје-Меџитлија-Парга е окулу 500 км со 7 часа возење, додека Скопје-Богородица-Парга е некаде 550 км со 6 ипол часа возење.
Дали да одам преку Битола или преку Гевгелија ? Препорачуваат преку Гевгелија, нели автопат и се, али од друга страна ме мислат гужви на Богоордица/Евзони. Не знам каков е патот преку Битола . Ваше мислење ?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
24.068
Поени од реакции
38.028
Еден другар пред една недела 3 саати чекал на граница преку Гевгелија. Тоа е единствена негативна страна.
Преку Битола патот си е како повеќето патишта низ Македонија. До Ники лош, после тоа малку поубав и после Кожани одличен.

Oди на Streеt View и види си ја состојбата на патот каква е. И ако ти одговара оди од таму.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.482
Поени од реакции
8.175
Od Niki do Vevi ima nov avtopat...ne se vozi poveće niz selata sve do prugata....posle toa e ekspresen..od Kozani avtopat.

Včera samo vo prva smena kaj Gevgelija vlegle 23000
 
M

macgowan

Гостин
Ај помош за пат со кола до Парга:
Гледам ВиаМишелин , Скопје-Меџитлија-Парга е окулу 500 км со 7 часа возење, додека Скопје-Богородица-Парга е некаде 550 км со 6 ипол часа возење.
Дали да одам преку Битола или преку Гевгелија ? Препорачуваат преку Гевгелија, нели автопат и се, али од друга страна ме мислат гужви на Богоордица/Евзони. Не знам каков е патот преку Битола . Ваше мислење ?
Како што напиша gjoko-mkd, имаш автопат од граница до Лерин, 15км. Потоа имаш добар магистрален пат кој потоа се приклучува на игнација(егнатиа одос) и пичиш до пред игуменица од каде вртиш и имаш уште 30км до Парга. Меџитлија е најлабавиот премин во МК, знае да се направи малку гужва по едни пати, ама само за вакви споени викенди (ама е дааалеку од Богородица) така да, терај од таму.

П.С. Застани во Мецово на кафе пауза, да се освежиш од горештините. Има супер јагнешко и кукурец на ражен.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.063
Поени од реакции
3.810
Ај помош за пат со кола до Парга:
Гледам ВиаМишелин , Скопје-Меџитлија-Парга е окулу 500 км со 7 часа возење, додека Скопје-Богородица-Парга е некаде 550 км со 6 ипол часа возење.
Дали да одам преку Битола или преку Гевгелија ? Препорачуваат преку Гевгелија, нели автопат и се, али од друга страна ме мислат гужви на Богоордица/Евзони. Не знам каков е патот преку Битола . Ваше мислење ?
Бев пред 5 год. Појма неам како е патот, а и тогаш бев со автобус со агенција...
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.482
Поени од реакции
8.175
Ај помош за пат со кола до Парга:
Гледам ВиаМишелин , Скопје-Меџитлија-Парга е окулу 500 км со 7 часа возење, додека Скопје-Богородица-Парга е некаде 550 км со 6 ипол часа возење.
Дали да одам преку Битола или преку Гевгелија ? Препорачуваат преку Гевгелија, нели автопат и се, али од друга страна ме мислат гужви на Богоордица/Евзони. Не знам каков е патот преку Битола . Ваше мислење ?
гледај на видеото(од кај 14 мин.)...има све што ти треба за патот


https://www.youtube.com/watch?v=5G22eZ1dwfA
 
Член од
3 јануари 2015
Мислења
244
Поени од реакции
509
Едно од најпреценетите места. Годинава таму бев на одмор и се уште жалам.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
1.699
Поени од реакции
3.632
гледај на видеото(од кај 14 мин.)...има све што ти треба за патот


https://www.youtube.com/watch?v=5G22eZ1dwfA
Ги гледам САТ-овци секако, ама ова е за пат преку Богородица, тој пат ми е доста познат. Муабетот ми беше за преку Меџитлија, таму немам возено 10-тина години. Како и да е , фала ви на сите за советите, решив да одам дефинитивно преку Битола, па ке видиме ....[DOUBLEPOST=1499155429][/DOUBLEPOST]
Едно од најпреценетите места. Годинава таму бев на одмор и се уште жалам.
Можеш да образложиш за што подетално жалиш ?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.482
Поени од реакции
8.175
Ги гледам САТ-овци секако, ама ова е за пат преку Богородица, тој пат ми е доста познат. Муабетот ми беше за преку Меџитлија, таму немам возено 10-тина години. Како и да е , фала ви на сите за советите, решив да одам дефинитивно преку Битола, па ке видиме ....[DOUBLEPOST=1499155429][/DOUBLEPOST]
Можеш да образложиш за што подетално жалиш ?
Сега пред 4-5 дена го возев тој пат(секогаш одам по тој пат и за Грција и за Ксамил..и го знам напамет)...од граница одма на само 30 м има на лево автопат до Лерин, од каде продолжува по брза магистрала/екпресен пат. Тоа е како кај нас онај новиот Велес-Штип, 2+2 траки(по една за возење и по една мала за застанување) и така е до Птоломеида, од каде се проширува малку и траките се поделени како за на автопат. така е до петљата за Кожани, а натму занеш...автопат

Во суштина од граница до Кожани се минува бргу, само на кратки релации помежу двата премина преку пругата( 3 км) се вози околу 80-90....другото е све вожња 110-130.

Многумина кажуваат дека овој пат е подобар од оној од Богородица према Солун(не сум го возел тој пат повеќе од 10 години).

Нема да згрешиш ако одиш по тој пат.

Само ги пратиш ознаките за Козани/Птоломеида и пази на ова место:
40.650992, 21.717916

треба да вртиш десно, бидејќи право се оди за Воден
 
Член од
4 јули 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
абе еден да кажеше дека понекогаш водата во парга знае да биде доста ладна и дека не е баш за мали деца ;)
инаку супер место со прекрасна околина која вреди да се посети
како за мој прв пост доста е :)
 
Член од
3 јануари 2015
Мислења
244
Поени од реакции
509
Ги гледам САТ-овци секако, ама ова е за пат преку Богородица, тој пат ми е доста познат. Муабетот ми беше за преку Меџитлија, таму немам возено 10-тина години. Како и да е , фала ви на сите за советите, решив да одам дефинитивно преку Битола, па ке видиме ....[DOUBLEPOST=1499155429][/DOUBLEPOST]
Можеш да образложиш за што подетално жалиш ?
Плажите не се чисти, водата на градската плажа е исто така валкана. Бев и до Валтос и таму водата многу често не беше чиста.

Исто така цените поскапи за разлика од други места, а после 22-23 часот местото е мртво. Веројатно идеално место за луѓе постари од 60 години.

Сепак мое мислење, можеби грешам, бидејќи пред да заминам Парга добив убави зборови за местото. Но сигурно нема да се вратам :)
 

Емкаа

крофни од драго.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.022
Поени од реакции
8.814
Здраво дечки, август ќе одиме 7 дена на Лефкада па се мислевме на враќање да останеме 3 дена во Парга. Дали некој има контакт за смештај? Се што барав преку букинг ми испаѓа многу скапо за три вечери, во просек 100 евра од вечер му доаѓа. Дали би имало шанса да се најде нешто на лице место?
 
На врв Bottom