Парга

Член од
3 јуни 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
Искрено не ти ја препорачувам вила фиоре зошто колку што се сеќавам беше малку подалеку од плажите и ноќниот живот во Парга. Ако некаде можеш да најдеш понуда за вила МИМИС искрено ти ја препорачувам. Сместена во самиот центар на Парга на 2 мин од Крионери и Писокрионери и на 5 мин од валтос плажата. Перфектна локација.
Лежалки можеш но и немораш да изнајмиш како ти душа сака, сопствен чадор можеш да поставиш каде сакаш, дури и помеѓу редовите со лежалки. Инаку цена на две лежалки со чадор е 10 евра, ако се исценкаш може и до 7 да дојде.
Др не знам што би те интересирало, слободно прашај
Aha,sekoe iskustvo e dobredojdeno ;).Agenciite vo ponudata ja imaat opisano vila Fiore deka e oddalecena od Piso Krioneri okolu 200 metri,pa bidejki ne sum bil nikogas vo Parga zatoa i prasvam.Na internet kolku so mozev najdov za nea kade se naoga:http://www.pargafiore.gr/en/access.html
Se nadevam deka e istata,a i slikite na linkot se sovpagaat so istite sliki koe se dadeni vo ponudata na agencijata.Za lezalkite iskreno sum zacuden vo odnos na cenata...ocekuvav dosta poevtini,ama koga nikoj ne ti pravi problem za da postavis krpa ili cador to e dobro(y).Oti sekoj den ako zemas lezalka bogami e skapo:confused:.Tie so se turite za krstarenje so brod do sosednite ostrovi gi ima vo Redovno,taka?Slusnav nesto po 20-tina evra bile
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Aha,sekoe iskustvo e dobredojdeno ;).Agenciite vo ponudata ja imaat opisano vila Fiore deka e oddalecena od Piso Krioneri okolu 200 metri,pa bidejki ne sum bil nikogas vo Parga zatoa i prasvam.Na internet kolku so mozev najdov za nea kade se naoga:http://www.pargafiore.gr/en/access.html
Se nadevam deka e istata,a i slikite na linkot se sovpagaat so istite sliki koe se dadeni vo ponudata na agencijata.Za lezalkite iskreno sum zacuden vo odnos na cenata...ocekuvav dosta poevtini,ama koga nikoj ne ti pravi problem za da postavis krpa ili cador to e dobro(y).Oti sekoj den ako zemas lezalka bogami e skapo:confused:.Tie so se turite za krstarenje so brod do sosednite ostrovi gi ima vo Redovno,taka?Slusnav nesto po 20-tina evra bile
Да таа е вилата и како што и самиот можеш да видиш одалечена е доста од центарот на парга. Ако си помлад (мислам немаш деца мали, фамилија) сакаш да се сместиш што полево од вила фиоре, значи поблиску до центарот. Крионери и Писокрионери не се лоши за еден евентуално два дена да одиш на нив, но неспоредливи се со Валтос плажата. Затоа и ти ја препорачав вила МИМИС ако воопшто годинава ја има во понуда. Сместена е во самиот центар на парга, а преку скратено патче за 10 мин пеш си на валтос, за 5 мин на Крионери или Писокрионери. Вила фиоре и лани ја имаше во понуда и имаше од автобусот што ги оставивме таму, но навистина е далеку од центарот, повеќе би ја препорачала за фамилијарни/постари луѓе. Ако си помлад и сакаш навечер барем на едно кафенце да излезеш барај смештај во центар на Парга.
Имај на ум дека Парга е поскапа од Лефкада на пример или Крф, оттаму и тие цени за лежалките. Во глобала туристите на Парга се скандинавци, англичани, германци и по некој Балканец залутан, па според нив и се креирани цените.
Инаку излетот до Паксос и антипаксос кошта 20 евра и вреди за парите. Има крстарења и до лефкада и до крф но тие се поскапи некаде околу 40-50 евра беа.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
Да таа е вилата и како што и самиот можеш да видиш одалечена е доста од центарот на парга. Ако си помлад (мислам немаш деца мали, фамилија) сакаш да се сместиш што полево од вила фиоре, значи поблиску до центарот. Крионери и Писокрионери не се лоши за еден евентуално два дена да одиш на нив, но неспоредливи се со Валтос плажата. Затоа и ти ја препорачав вила МИМИС ако воопшто годинава ја има во понуда. Сместена е во самиот центар на парга, а преку скратено патче за 10 мин пеш си на валтос, за 5 мин на Крионери или Писокрионери. Вила фиоре и лани ја имаше во понуда и имаше од автобусот што ги оставивме таму, но навистина е далеку од центарот, повеќе би ја препорачала за фамилијарни/постари луѓе. Ако си помлад и сакаш навечер барем на едно кафенце да излезеш барај смештај во центар на Парга.
Имај на ум дека Парга е поскапа од Лефкада на пример или Крф, оттаму и тие цени за лежалките. Во глобала туристите на Парга се скандинавци, англичани, германци и по некој Балканец залутан, па според нив и се креирани цените.
Инаку излетот до Паксос и антипаксос кошта 20 евра и вреди за парите. Има крстарења и до лефкада и до крф но тие се поскапи некаде околу 40-50 евра беа.
Ubavo mi pomogna za del od rabotite,fala ;).Dali nesto znaes da mi kazes za vila Apostolis?Mi spomnaa deka se naoga vo centarot na Parga,ama nemozam da ja najdam na internet,za razlika od vila Fiori ima i bazen.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Едно од поубавите места што сум бил во Грција. Бев 2007 тогаш баш и не беше баш популарна по агенцииве, нашиве не ја знаеја, но поради тоа што слушнавме од пријатели дека е одлично место па со моиве тргнавме. Си најдовме таму убав смештај апартман со базен напред малце подалеку од плажата горе на врвот па погледот беше врв од базенот. Со кола одевме секој ден до плажата, некои си 2-3 минути до доле. Убав народ, имаше доста Срби и Италијани тогаш. Баш има таков италијански шмек градот, народот е поубав од други места во Грција, а и Јонското море сјајно, нема промашај (y)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Aha,sekoe iskustvo e dobredojdeno ;).Agenciite vo ponudata ja imaat opisano vila Fiore deka e oddalecena od Piso Krioneri okolu 200 metri,pa bidejki ne sum bil nikogas vo Parga zatoa i prasvam.Na internet kolku so mozev najdov za nea kade se naoga:http://www.pargafiore.gr/en/access.html
Se nadevam deka e istata,a i slikite na linkot se sovpagaat so istite sliki koe se dadeni vo ponudata na agencijata.Za lezalkite iskreno sum zacuden vo odnos na cenata...ocekuvav dosta poevtini,ama koga nikoj ne ti pravi problem za da postavis krpa ili cador to e dobro(y).Oti sekoj den ako zemas lezalka bogami e skapo:confused:.Tie so se turite za krstarenje so brod do sosednite ostrovi gi ima vo Redovno,taka?Slusnav nesto po 20-tina evra bile
јас бев лани во вила Фјоре.Не е многу одалечена од првата плажа.Едно 2-3 мин пешачење,а од центарот(пристаништето) е одалечена едно 10-15 мин пешачење.Од градската плажа е одалечена 3-4 мин,и реално мене градската плажа ми беше најубава.Таа Валтос ем е далеку и не е нешто посебно.Ако сакаш уште нешто да знаеш слободно прашај,ама во секој случај Парга ја препорачувам.
поз
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
77
Поени од реакции
2
Здраво, а може ли да ми кажете колку има возење од Скопје до Парга и која вила според Вас е подобра "Вила Докос" или "студија Фиоере?
 
Последно уредено:
S

sramezliviot blesavko

Гостин
dali nekoj bil vo parga ili mislam sivota bese malku pred parga vo sopstvena rezija me interesira kako se dvizat cenite na privatni studija, i kakov e patot otkako ke se isklucis od avtopatot za igumenica
 
M

macgowan

Гостин
dali nekoj bil vo parga ili mislam sivota bese malku pred parga vo sopstvena rezija me interesira kako se dvizat cenite na privatni studija, i kakov e patot otkako ke se isklucis od avtopatot za igumenica
Последен пат во Парга бев лани во септември. Цените не се ефтини. Претходно, во јули бев на Кефалонија и Закинтос - во Парга беше се поскапо. Ние плаќавме сместување, кое на лице место го баравме и се пишманев за тоа пошто иако септември беше полно, 70 евра двокатен апартман за 5 луѓе, на 100м од Писо Крионери плажичето.

За Парга ќе се исклучиш пред Игуменица, означено е. Патот е двосмерен, не е лош, се стигнува доста бргу.
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Парга е убава, но има далеку поубави места за летување.
Сместување во приватна режија во втора половина на Јули е од 40 евра за скромно опремен и мал апартман за двајца без кујна за готвење и оддалечен околу 150-200 метра од море. Пристоен смештај/студио за двајца со кујна е 60 евра по ценкање со почетна цена 70.

Крстарење до Паксос и Антипаксос не би препорачал. Мислам дека е безполезно убивање на еден цел ден. Премногу долго е возењето на брод, кое мислам дека не е забавно, ни удобно, поготово на температурата во Јули. Антипаксос вреди да се посети доколку си изнајмите поголем глисер и да утепате цел ден таму. Природата и водата се перверзни, како од сликовница. Островот не е населен и природата е недопрена. Сепак ќе ве змараат крстарачите со бродови бидејќи ќе ви доаѓаат постојано. А повеќето од бродовите се стари и пуштаат црн чад од нафта кој одвратно смрди. На Паксос немате што да видите освен две пештери. Нема ни плажа ни бутур на островот, а селцето е мало-прдеж. Ќе треба 2 саати да ги утепате по кафани или кафичи, а седење надвор на премногу топло не е подобра варијанта од лежење на плажа и бањање. Има само еден кафич на почетокот што е во густа сенка од дрва и карпи, ама многу тешко да начекате место за седење.

Патот од Игуменица до Парга е пристоен магистрален пат, се вози 100 без проблем.

Според мене најдобра плажа во околината, малку по-одалечена е Луца (Loutsa) на околу 20-25km од Парга. Фантастична плажа, долга околу 3km. Ситен жолт песок кој не се лепи по тело. Водата е кристално чиста, сина, нема скутери, чамци и бродови. Нема гужва, ни галама. Обично ја посетуваат грци и цените на кафичите и кафанчињата се драстично пониски отколку во Парга, така да е одлична за цело-дневна ексурзија. Над плажата има малку објекти опкружени со борова шума.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
@devojka87 @Solid а и сите што сте биле.

Сакам летово да одам во Парга, она што ме интересира е, доколку сум сместен во центарот, а немам кола, дали ми е проблем да одам на другите плажи освен градската?

Иначе е преубаво, а по агенцииве глеам дека е за нијанска поскапо од Халкидики, ама разлиакта е очигледна.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
@devojka87 @Solid а и сите што сте биле.

Сакам летово да одам во Парга, она што ме интересира е, доколку сум сместен во центарот, а немам кола, дали ми е проблем да одам на другите плажи освен градската?

Иначе е преубаво, а по агенцииве глеам дека е за нијанска поскапо од Халкидики, ама разлиакта е очигледна.
Па сега зависи колку сакаш да пешачиш по тмпература од 30 степени . Мислам дека за на Валтош нема да ти биде проблем да отидеш еднаш - двапати, но Лихнос и Саракинико без превоз тешко, далеку се е. За до Лихнос и Саракинико најверојатно ќе треба да земеш од тие бродчињата што возат до таму. Читав дека некои авантуристи се упатиле пешки преку патот со маслинки до Лихнос, но не не не не препорачувам никако, додека за Саракинико нема теорија пешки да се оди.
Јас Саракинико ја издвојувам како една од најубавите плажи во Парга, немој да ја пропуштиш, па макар и еднаш да отидеш до таму. Лихнос мене нешто не ме запрепасти. Имаш на првата страна мое искуство од Парга, мислам дека ќе ти биде од помош.
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Па сега зависи колку сакаш да пешачиш по тмпература од 30 степени . Мислам дека за на Валтош нема да ти биде проблем да отидеш еднаш - двапати, но Лихнос и Саракинико без превоз тешко, далеку се е. За до Лихнос и Саракинико најверојатно ќе треба да земеш од тие бродчињата што возат до таму. Читав дека некои авантуристи се упатиле пешки преку патот со маслинки до Лихнос, но не не не не препорачувам никако, додека за Саракинико нема теорија пешки да се оди.
Јас Саракинико ја издвојувам како една од најубавите плажи во Парга, немој да ја пропуштиш, па макар и еднаш да отидеш до таму. Лихнос мене нешто не ме запрепасти. Имаш на првата страна мое искуство од Парга, мислам дека ќе ти биде од помош.
Бродчињата скапи ли се? И јас сакав на овие да одам еднаш или двапати а претежно да сум на градската.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Бродчињата скапи ли се? И јас сакав на овие да одам еднаш или двапати а претежно да сум на градската.
Не се сеќавам баш мислам дека до Лихнос беше 5 евра правец, а до Саракинико 7 евра правец, но не ме држи за збор. Од градските плажи Писокрионери, онаа помалата, ти е многу поубава
 

Kajgana Shop

На врв Bottom