Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
8 март 2012
Мислења
3.540
Поени од реакции
2.592
Сега овој период ми рече тој од каде што ги купив јас,се пареле..изгледа дека тера друг/ка твојот :D
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
348
Поени од реакции
81
Еве го Мики сликан на нога додека е :D Розенколис, го чувам веќе година и некој месец. Се задева, цело време застанува на глава, рамо, лаптоп .. си игра но многу каса - до сега го немам убаво погалено бидејќи таман ќе му приближам прст како да си игра, но каса крвнички додека месо не скине :/

338.jpg
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.990
Поени од реакции
14.782
Сите папагали мразат да ги чепкаш дирекно со рака.Дозволуваат све освен чепкање со рака. А ова што си го купил розеколинсот,уште незнаеш каква беља си си направил самиот на себе:vozbud:.Љубовна птица е и се врзува со еден од фамилијата,обично иако е животинче,се врзува за човек од спротивниот пол.Доколку сте така,а до тебе имаш партнер(ка) многу ќе ти љубомори.нема да го остава парнтерот да ти се приближи. на мојот партнер(ка)(тогашен) му ја скина устата при обид таа да ми се приближи:pos:
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.540
Поени од реакции
2.592
Дечки ,имам прашање во врска со парењето на папагалите..
Нели сега било тој период,па тој од каде ги купив ми рече имало и некое специјално дрвено кутиче,за парење,така ако не го разбрав..

Помош околу тоа може ли..
Слика нешто,да видам како изгледа тоа,дали ќе имам место во кафезот..пошто гледам машкиот некако агресивен станува, му се сака изгледа :D
 
H

HoT IcE

Гостин
Овај мој четврти ден и неможам да го тргнам од себе, несака во кафез, и цело време ми е на рамо/глава. Да не е таков ради период, па ми се пушта? :D :pos:
 
Член од
8 март 2012
Мислења
3.540
Поени од реакции
2.592
И како жити се правите да ви застануваат на рамо/рака/глава..

тие моиве 2та,ебати динковите,не ме фермат нешто...чат пат само кога не им обраќам внимание ептен,тогаш цикат,фрлаат храна и слично..
Им ја го извадив горниот дел од кафезот


ама слабо некако кај мене да дојдат....а цел ден сум тука до нив,зборувам,ова она..

Даваат да ги галам само со едно дрвено тенко стапче и тоа кога се во кафезот,и тоа е тоа..

Ретко да излезат сами,обично кога ќе пробам да им доближам рака,па овој лекиот маж,жолтиот ќе се разлета до перде/кујна и пак се враќа кај љубовта му..

Мислам да не е жолтиот,оваа женската ќе ја галам и со рака и се,ама штом сум блиско до неа,овој почнува да цика нешто,се разлетува,па бега и жената му :D




А сега најдов нешто за парењето,многу заебанции има..морално ли е да им поставувам таква куќарка за парење, т.е дали мора да се парат, со сите тие процедури таму
 
H

HoT IcE

Гостин
Mislam deka e poradi toa sto se dva zaedno i zatoa se takvi, da e edno papagalce ke se povrze so tebe
 
Член од
30 март 2015
Мислења
5
Поени од реакции
2
1454626_639954926150792_331913588564282278_n.jpg teaaa.jpg
Vaka imam vakov papagal a ne znam ni sto sorta e ni kakov e... Dosta e inteligenten sto duri zvucite od telefonot gi imitira no samo ednas mi zastana na raka i tolku beshe poveke nikogas.... Ve molam za pomos kako mozam da go naucam da zastanuva na raka ???
 
Член од
30 март 2015
Мислења
5
Поени од реакции
2
Hahahhahaha :D slikata ne e od sega :D Taka se pogodilo svekrvata gledala vo momentt vesti :D Arno vremenskata prognoza ne se pogodila :D
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
image.jpg

Еве овој фраер/ка сидојде кај мене на гости. Многу е чудно...што сакам можамда у оравам, ни се плаши од раце/луѓе ни бега, ама не доаѓа сам кај мене. Ко да е навикнато на луѓе ама стоело цело време во кафез изглеа, прво летање и џаде фатил одма. Како да видам машко или женско? Трет ден му е сеуште глас не пуштил, не миизгледа ни исплашен...малку мутаво хаха може упте нема поима кај се наоѓа ;)
 
Член од
2 февруари 2015
Мислења
6
Поени од реакции
0
Zdravo na site. Aj ve molam za pomos imam tigrica ama poslednive 2 dena mnogu perduvi letaat od nego. Neznam dali e takov period ili mi e bolno :( a ne izgleda za taka.
 
I

[In]kognito

Гостин
Zdravo na site. Aj ve molam za pomos imam tigrica ama poslednive 2 dena mnogu perduvi letaat od nego. Neznam dali e takov period ili mi e bolno :( a ne izgleda za taka.
Ко што читав, на пролет ги менуваат пердувчињата. И на моето му паѓаат како изртен компир е во главата :pos:ништо страшно
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Папагалчево сеуште крик не испушта, кај ќе ставиш таму стои, со саати во едно место и кога ќе се искака си го јаде гомцето одма! Некој психијатар за папагали да не има овде?
 
I

[In]kognito

Гостин
Папагалчево сеуште крик не испушта, кај ќе ставиш таму стои, со саати во едно место и кога ќе се искака си го јаде гомцето одма! Некој психијатар за папагали да не има овде?
Гладно да не го оставаш? Мојава кога нема храна си ги јаде ..мада будала е и кога има храна а е сама дома ги јаде којзнае што и се врти во глава
Се гали? Збори му, посветете му поголемо внимание ваљда е уште исплашено и истрауматизирано... Многу е слатко душиче
 

Kajgana Shop

На врв Bottom