Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.647
Поени од реакции
81.687
Види друже, и мојов овој период секоја година е ваков, обично тоа трае 2-3 дена, потоа се опоравува. Ама најдобар совет е да си тркнеш до најблискиот пет-шоп или ветеринар тие ќе ти кажат што да правиш. Сабајле прво нешто тоа стори го.
Пред 3 години кога се разболе мојов папагал, до толку бев очаен да не испушти душа па тркав до пет-шопот што ми беше на 20 минути од дома. Таму се ми објаснаа што треба да правам со него и ми дадоа нешто како житарица, што ли беше незнам. Дојдов дома му турив во храната малце од тоа што ми го дадоа, и ај со молење некако го натерав да касне неколку зрнца. Абе не помина ни 2-3 саати одма се опорави педерот. Колку само да ми исплаши беше работата :facepalm:.
Ете мој добронамерен совет, а добро си постапил чим си му дал Андол.

najnapred prvo da ve pozdravam kako nov clen na forumov .Od neodamna dobiv zelba da kupam tigrica i ovde nauciv dosta raboti za niv megutoa poslednive 2-3 dena (go imam tri nedeli) papagalceto e dosta tiho glas ne mu se slusa celoto e nakostreseno (se cesa postojano so klunceto ) denes zaprimetiv deka stolicata mu e tecna mu rastvoriv andol vo vodata ..a plus toa i mu se zalepuva hrana vo klunceto i okolu nego sto ne bese slucaj prethodno ..eve i sliki od nego pa ke ve molam dokolku nekoj znae da mi dade sovet bi bil blagodaren :(
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
najnapred prvo da ve pozdravam kako nov clen na forumov .Od neodamna dobiv zelba da kupam tigrica i ovde nauciv dosta raboti za niv megutoa poslednive 2-3 dena (go imam tri nedeli) papagalceto e dosta tiho glas ne mu se slusa celoto e nakostreseno (se cesa postojano so klunceto ) denes zaprimetiv deka stolicata mu e tecna mu rastvoriv andol vo vodata ..a plus toa i mu se zalepuva hrana vo klunceto i okolu nego sto ne bese slucaj prethodno ..eve i sliki od nego pa ke ve molam dokolku nekoj znae da mi dade sovet bi bil blagodaren
Наполно се согласувам со се што напиша @Scirea и само ќе дополнам
Пилето ти е дома неколку дена и е во период на привикнување.
Обрати внимание дали е на топло. Пилето е остеливо на провев. Ако се затоплуваш со термо печка, калолифер клима или слично кавезот стави го на место да не биде на провев или кавезот покри делумно со ќебе да не му дува. Навечер обавезно покри ко кавезот, мирно да си спие
 
Член од
29 декември 2013
Мислења
7
Поени од реакции
2
Zdravo decki ... nov sum na forumov ( ustvari ova mi e prv ama se nadevam ne i posleden posto mnogu nesta mozat da se naucat od ovie raboti :) )
kako i da e imam edna maka se nadevam ke mi pomognete ..
Podolgo vreme bev vo dvoumenje za domasno milenice i denes odluciv toa da bide papagalce :) sum cuval kako mal no nemam nikakvi spomeni od to vreme ( da ne recam cuvale moite haha ) Odlucen sum i sakam da kupam eden i toa USTE UTRE dodeka sum zagrean ( blagodarejki i na forumov do negde). Problem e toa sto sedam sam , odam na rabota i neznam dali ke imam dovolno vreme da mu obratam vnimanie . A i da ne zaboravam - sobata vo koja sto sakam da go cuvam ne e mnogu topla t.e nema toplenje se dodeka sum na rabota znaci do 18h . Ve zamoluvam da mi dadete sovet dali voopsto da kupam (A SAKAM MNOGU) megjutoa ovie uslovi pa i nesakam da mu bidat KOSMAR na papagalceto .. ve molam za sto pobrz odgvor ...falaaa
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Убаво е што сакаш да купиш и купи го
Но папагалот е тропска птица и греота да го оставиш во соба која е студена.
Но ако во таа соба, во одреден период на денот се грее, температурата не би требало да падне многу ниско. Инаку 18 степени е сосема доволна температура.
Ако повеќе дена не се грее просторијата, можеш да го однесеш да го причуваат каде што е потопло.
 
Член од
29 декември 2013
Мислења
7
Поени од реакции
2
Убаво е што сакаш да купиш и купи го
Но папагалот е тропска птица и греота да го оставиш во соба која е студена.
Но ако во таа соба, во одреден период на денот се грее, температурата не би требало да падне многу ниско. Инаку 18 степени е сосема доволна температура.
Ако повеќе дена не се грее просторијата, можеш да го однесеш да го причуваат каде што е потопло.
prvo da ti se zablagodaram za brziot odgovor ;)
se gree prostorijata sekoj den NO posle 18h koga ke se vratam od rabota :) se nadevam deka nekoj den nema da se zapieme so kolegite posle rabota pa da mi zamrzni iako iskreno ne veruvam deka i tolku mnogu ladno bi mu bilo (kako sto kazav nemam iskustvo)..navecer ke stavam kebe nad kafezot da mu bide toplo i taka ..
 
Член од
6 септември 2012
Мислења
75
Поени од реакции
35
Купи тајмер за штекер ~ 800-1000 денари, уклучи го, подеси го за време на викенд додека си дома на колку време и колку долго да пали/гаси приклучи греалка по твој избор види колку е оптимално потребно да држи барем температура од 18 степени. Кроз работна недела приклучи греалка и оди на работа. Ем ти на работа ем папагалот на топло.
 
Член од
29 декември 2013
Мислења
7
Поени од реакции
2
Купи тајмер за штекер ~ 800-1000 денари, уклучи го, подеси го за време на викенд додека си дома на колку време и колку долго да пали/гаси приклучи греалка по твој избор види колку е оптимално потребно да држи барем температура од 18 степени. Кроз работна недела приклучи греалка и оди на работа. Ем ти на работа ем папагалот на топло.
Hmm razmisluvav i na vakvo slicno nesto ama ne mi e mnogu sigurno poradi nekoi drugi pricini.. Nema da mozam da mu ovozmozam konstantna temperatura i to ke bidePROBLEM ! Inaku planirav i prozirna folija okolu kafezot ama i toa nema da bide od pomos :( veruvaj koga ke se vratam od rabota grealkata ke bide poveke vo negova blizina otkolku vo moja :) no sepak ne e to resenie ...
 
Член од
6 септември 2012
Мислења
75
Поени од реакции
35
Епа другар мислам дека ти не треба да си земеш птица за миленик.... со твоиве изговори и проблеми/начини на гледање на ствариве :)
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.647
Поени од реакции
81.687
Zdravo decki ... nov sum na forumov ( ustvari ova mi e prv ama se nadevam ne i posleden posto mnogu nesta mozat da se naucat od ovie raboti :) )
kako i da e imam edna maka se nadevam ke mi pomognete ..
Podolgo vreme bev vo dvoumenje za domasno milenice i denes odluciv toa da bide papagalce :) sum cuval kako mal no nemam nikakvi spomeni od to vreme ( da ne recam cuvale moite haha ) Odlucen sum i sakam da kupam eden i toa USTE UTRE dodeka sum zagrean ( blagodarejki i na forumov do negde). Problem e toa sto sedam sam , odam na rabota i neznam dali ke imam dovolno vreme da mu obratam vnimanie . A i da ne zaboravam - sobata vo koja sto sakam da go cuvam ne e mnogu topla t.e nema toplenje se dodeka sum na rabota znaci do 18h . Ve zamoluvam da mi dadete sovet dali voopsto da kupam (A SAKAM MNOGU) megjutoa ovie uslovi pa i nesakam da mu bidat KOSMAR na papagalceto .. ve molam za sto pobrz odgvor ...falaaa
Друже, извини вака што ќе ти пишам, ама подобро не земај папагал, баш заради овие причини (болдот). Папагалот е друштвена птица, а ти седиш сам во станот, и не си дома до 18 часот + ти што викаш дека остануваш со колегите подолго после работа. Греота ќе биде пилето цела ден да седи дома само, огромна штета. Папагалот сака да му зборуваш, да ти седи на рамо, да му мрдаш со прстите од раката да го разигруваш, живо пиле е тоа.... Башка тоа што деновиве се стемнува во 16:30, ќе треба да седи во темница, а може и да се исплаши од нешто па да се повреди, ќе нема да му се гледа. Друго просото ќе треба да му го мешаш едно 3-4 пати на ден, дека додека јади папагалот лушпите ги остава горе на врвот на храната, а потоа неможе длабоко да "нурка" со клунот во јадењето. Вода треба 2-3 пати во денот да му се менува, а башка и тоа што собата ти е ладна.... така да друже, послушај го мојот совет и не земај папагал. Греота ќе биде да го оставиш така. А давање по комшии, роднини, заеби тоа, тоа е дополнително оптоварување за пилето, само стресови ќе си набива (а доволно ги има во пет-шопот кога го делел кафезот со други папагали)
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.102
Поени од реакции
16.317




Ете ја мојата тешка будала, значи скроз е мрднат/а ( не знам дали е машко или женско ). Се вика Simone 'Speedy' Pepe :) , го имам веќе 6-7 месеци ама никако да се припитоми апсолутно никако, вреска по цел ден некогаш промрморва нешто ама оди раазбери го, коќе одам блиску до него одма 'збива' го бик да е :D, сега во последно почна да ми слетва на лаптоп или па се вртка околу мене со летање или на ламбичката како погоре да застанва на биро одма до мене арно ама коќе клам прст пополека, бега на др страна на лаптопот и пак збива ко бикче, некогаш ќе го донесам прстот во негова близина ќе му зборам пополека онака или ќе му намигам и ја врти глата и после 2-3 секунди одма бега. Коќе некој лежи на мојот кревет в соба или па мене ме нема пишти ко будала... :D

П.С. Некогаш забележвам долу кај градите му се тресат пердувчињата мн, дека е уплашен или ?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.647
Поени од реакции
81.687




Ете ја мојата тешка будала, значи скроз е мрднат/а ( не знам дали е машко или женско ). Се вика Simone 'Speedy' Pepe :) , го имам веќе 6-7 месеци ама никако да се припитоми апсолутно никако, вреска по цел ден некогаш промрморва нешто ама оди раазбери го, коќе одам блиску до него одма 'збива' го бик да е :D, сега во последно почна да ми слетва на лаптоп или па се вртка околу мене со летање или на ламбичката како погоре да застанва на биро одма до мене арно ама коќе клам прст пополека, бега на др страна на лаптопот и пак збива ко бикче, некогаш ќе го донесам прстот во негова близина ќе му зборам пополека онака или ќе му намигам и ја врти глата и после 2-3 секунди одма бега. Коќе некој лежи на мојот кревет в соба или па мене ме нема пишти ко будала... :D

П.С. Некогаш забележвам долу кај градите му се тресат пердувчињата мн, дека е уплашен или ?
Овој да е кај мене би му ја извадил маста... цела недела од кафез нема да го пуштам :icon_lol:
Не се секирај, уште не е припитомен, ама покажува знаци на подобрување, само не го замарај многу, се ќе си дојде на свое место... Еве пример пробај додека јадеш, понуди го со леб или некој зеленчук (Крставица, Морков),или супа дај му, па може тогаш да ти дојде на рака. А тоа со пердувите, мислам дека му е од навика, и мојов си има такви "ритуали" :icon_mrgr:
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
560
Поени од реакции
434
Здраво дечки

Сакам да купам тигрица(машка) и сега сакам да ми објасни СЕ што треба за нив...зошто гледам има 80 страни пишувано и ми е малце многу да читам од почеток до тука за да ги најдам потребните информации.Значи што ме интересира...

-Дали е подбро да се земе младо папагалче или возрасно(има разлика?) и како се одредува староста?
-Дали се осетливи на промаја и дали треба да бидат на место без промаја?
-Нешто околу исхраната
-Како да го припитомам?
-Дали се многу досадни птици? дали пее по цел ден или зависи инвидуално ?
-И се друго како за почеток,а што ќе ме интересира понатака ќе си прашам :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom