Папагали (општи дискусии)

  • Креатор на темата mRnO
  • Време на започнување
Член од
14 март 2013
Мислења
2.875
Поени од реакции
8.678
И моето лудува по леб. Ама не сака од башка парче, мора само од моето да јади. Најсрцка е тогаш :D
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
многу ме нервира значи. Секој ден најмалце 2 пати со мојава рака си ја врши онаа работа, ама ај што прави прави туку и многу е насилен во тоа време. Гриза ко луд и тоа јако мислиш месо ќе ти искине. Кога е другото папагалче тука, цело време го напаѓа и тој кутриот не смее да ми се приближи.
Не знам дали може да се одучи од ова (претпоставувам не) ама бар да не гриза мора да има некое решение.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.360
Поени од реакции
86.610
многу ме нервира значи. Секој ден најмалце 2 пати со мојава рака си ја врши онаа работа, ама ај што прави прави туку и многу е насилен во тоа време. Гриза ко луд и тоа јако мислиш месо ќе ти искине. Кога е другото папагалче тука, цело време го напаѓа и тој кутриот не смее да ми се приближи.
Не знам дали може да се одучи од ова (претпоставувам не) ама бар да не гриза мора да има некое решение.
Нема решение... ќе продолжи и понатаму да ти ја чивша раката. Што се однесува до другото папагалче, тргај го настрана, земи нов кафез и нека живеат во посебни домови
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Нема решение... ќе продолжи и понатаму да ти ја чивша раката. Што се однесува до другото папагалче, тргај го настрана, земи нов кафез и нека живеат во посебни домови
Другото доаѓа на гости не е мое, ама греота ова ем помало ем полошо излезе :D За ова нека продолжи, многу ми е гајле ама гриза многу, за раката многу ми е гајле нека ме гризне ама некогаш знае да ми рипне од рака на фаца и да ме гризне. А во остатокот од денот е право срце. Доаѓа да ме баци, ми се гали, што сакам му правам и не ме гризе.
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Годинава ми почина моето 12 годишно пријателче, машки папагал - тигрица. Два пати го пуштав на слобода надвор и два пати се врати на мојата рака и не сакаше да си замине. Најверно другарче. :rolleyes:
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.360
Поени од реакции
86.610
Првпат слушам некоја тигрица толку да живее... нивниот животен век е најчесто од 7 до 9 години, максимум 10 преку сила. Твојот папагал бил чудо на природата :)

Сепак нека почива во мир...

Годинава ми почина моето 12 годишно пријателче, машки папагал - тигрица. Два пати го пуштав на слобода надвор и два пати се врати на мојата рака и не сакаше да си замине. Најверно другарче. :rolleyes:
 
S

SpaceTraveler

Гостин
Првпат слушам некоја тигрица толку да живее... нивниот животен век е најчесто од 7 до 9 години, максимум 10 преку сила. Твојот папагал бил чудо на природата :)

Сепак нека почива во мир...
Ми го донесоа за роденден 22.05.2002, почина зимово 2015...
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.160
Поени од реакции
13.763
Првпат слушам некоја тигрица толку да живее... нивниот животен век е најчесто од 7 до 9 години, максимум 10 преку сила. Твојот папагал бил чудо на природата :)

Сепак нека почива во мир...
И јас имав тигрица што живееше исто 12 години...мислев дека е нормално тоа
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.439
Поени од реакции
17.082
Првпат слушам некоја тигрица толку да живее... нивниот животен век е најчесто од 7 до 9 години, максимум 10 преку сила. Твојот папагал бил чудо на природата :)

Сепак нека почива во мир...
На комшивката и живееше 12 години, Дуле ја викаша а таја женско :pos: Со неа до продавницата одеше каде не, и то пази 12 години откако и влезе дома значи не беше купена туку си влезе онака рандом а кога и влезе дома не беше младо папагалче.


Него ми умре едната нимфа ич не се поднесваја со ова другава само се тепаја а имам огромен кафез таман за 2ве не знам шо ја најде во еден ден почна така да седи мирна ни да пеј ни ништо ама јадеше пиеше и сабајлето сви четири у вис а весел папагал ме повторваше и се останато.

Се мислам да земам некое папагалче сега ама да не е нимфа по можност, тигрицата знам ќе ја сулај ова ќе и го скрати векот а баш е уба ко сокол е напраена огромна, имаше едно како love bird (Мислам дека беше барем личеше на таква) во Охрид некако мн ефтина беше 1500 ама дали ќе можи да живеј со нимфата во исти кафез o_O
 
Последно уредено:
Член од
17 јуни 2011
Мислења
11
Поени од реакции
0
Здраво дали некој знае дали треба на мојов папагал да му се скрати клунот дали е голем?папагалов е стар три год , IMG_20151004_001317.jpg IMG_201510277_124338.jpg ако знае некој нека ми одговори...позз
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Здраво дали некој знае дали треба на мојов папагал да му се скрати клунот дали е голем?папагалов е стар три год ,Прегледај го приврзокот 129927 Прегледај го приврзокот 129928 ако знае некој нека ми одговори...позз
Мене ми изгледа таман, но за да не му расте, стај му сипина коска во кафезот. Има во пет шоповите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom