Панкот во Македонија

bootboy

Skopje Bootboys!!!
Член од
29 декември 2008
Мислења
624
Поени од реакции
346
Street и Oi панкот до негде уште преживуваат , задње време гледам поактивно има свирки , така да можно е да се врати у живот скроз ... а за панкрокот ... многу е поактивен отколку другиве два ...

Како и да е ... БАРЕМ ИМАМЕ СЦЕНА ! хаха
Може само да објасниш како мислиш поактивен Панкрокот? Ако мислиш на бендови од типот на Новиот Почеток, Фонија и слично, тогаш си ја утнал работата...

А за сцената... ни цвета, во наводници кажано, нормално.
 

rotten88

Исус .
Член од
20 февруари 2010
Мислења
13
Поени од реакции
0
Може само да објасниш како мислиш поактивен Панкрокот? Ако мислиш на бендови од типот на Новиот Почеток, Фонија и слично, тогаш си ја утнал работата...

А за сцената... ни цвета, во наводници кажано, нормално.
токму за тие зборев , не викам дека ми се допаѓа тоа , ама реален сум , има повеќе свирки , повеќе луѓе им одат (ма да се пасивни) и без разлика дали 5то одделенчиња му идат на Фиц на свирка додека он ми кажува за квазикултурна неприродност и за неговиот хардкор пријател , додека тие не знаат уште чивијата на дино дрого што означува :)
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Sustinata na punkot e da bides ona sto se vika underground nesto sto e neprifatlivo za establismentot i meinstrimot no kaj nas nema takvi grupi, duri i uniformnosta ne e poentata na punkot...
 
T

theTinule

Гостин
Јас на последна панк свирка тука во Скопје имам отидено лани Растур Систем и Лоши Деца.
Годинава немаше ниедна. Се разочарувам.
Панк сцената умира во Македонијава -.-
nihilista, грешиш. Има многу панк бендови, но бидејќи се underground, затоа и не ги знаеш и не се познати.
Скопје пред 2-3 години имаше многу добра панк сцена. За жал. сега не е така. Сите пораснаа :)
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
Јас на последна панк свирка тука во Скопје имам отидено лани Растур Систем и Лоши Деца.
Годинава немаше ниедна. Се разочарувам.
Панк сцената умира во Македонијава -.-
nihilista, грешиш. Има многу панк бендови, но бидејќи се underground, затоа и не ги знаеш и не се познати.
Скопје пред 2-3 години имаше многу добра панк сцена. За жал. сега не е така. Сите пораснаа :)
Велиш годинава, а февруари привршува хаха. Инаку има свирки бе, како нема. Вулкан, Ла Кања, Кастро (некад). Се наоѓа.

Инаку во склоп на темава. Ако под панк се подразбира цимолењето на Дени од Фонија, напиченоста на Фиц од Новиот Почеток ондак е супер, али пошо не е ондак неам зборови. Нешто малку над мизерно.
 
T

theTinule

Гостин
Велиш годинава, а февруари привршува хаха. Инаку има свирки бе, како нема. Вулкан, Ла Кања, Кастро (некад). Се наоѓа.

Инаку во склоп на темава. Ако под панк се подразбира цимолењето на Дени од Фонија, напиченоста на Фиц од Новиот Почеток ондак е супер, али пошо не е ондак неам зборови. Нешто малку над мизерно.
Noviot Pochetok ne se pank i ne se underground, imaat spot so tipka sho im go chisti gjubreto, ama nikako da go ischisti. Ali, realno, vladeat, imaat najmnogu obozhavatelki.
Fonija se ok, iako ne sum u tek otkako se vo pmg, snimaat li, ne li, ne sledam.
Ipak, oni ne se chist pank, punk-rock svirat.

Generiss mi praea merak premnogu, se rasturija.
Defekt si vladeat, Rastur sistem i Loshi deca isto. No control, LSD..Koi drugi be? ^.-
Nekoi novi postojat? -.-
Jas ovie gi smetam za pank scena.

Inaku za "godina" si smetam od lani letoto pa navamu ^^
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
Noviot Pochetok ne se pank i ne se underground, imaat spot so tipka sho im go chisti gjubreto, ama nikako da go ischisti. Ali, realno, vladeat, imaat najmnogu obozhavatelki.
Fonija se ok, iako ne sum u tek otkako se vo pmg, snimaat li, ne li, ne sledam.
Ipak, oni ne se chist pank, punk-rock svirat.

Generiss mi praea merak premnogu, se rasturija.
Defekt si vladeat, Rastur sistem i Loshi deca isto. No control, LSD..Koi drugi be? ^.-
Nekoi novi postojat? -.-
Jas ovie gi smetam za pank scena.

Inaku za "godina" si smetam od lani letoto pa navamu ^^
Generiss се нешто најтапа што можело да искочи било кога. За Фонија и НП се изјаснив.

Има многу андерграунд бендови кои ретко прават свирки али се сепак квалитетни. Дефект мислам дека се неактивни долго малце подолго време. Лоши деца не памтам кога им беше последен настап али се мислам дека прошлата зима, не ме држи за збор. Комунална Хигена од Охрид се фини, јесда пејачот шо им е малце е уфуран. The Author се супер бенд исто.
 

bootboy

Skopje Bootboys!!!
Член од
29 декември 2008
Мислења
624
Поени од реакции
346
За да има сцена во Македонија треба да има и бендови кои ќе творат музика и ќе бидат активни, а не сегашниве бендови кои свират 5-6 години и немаат издадено ништо. За постарите бендови да не праам моабет, No Name Nation, New Police State итн. итн. имаат само 10-ина песни, а свиреле повеќе од 10 години, срамота...
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
За да има сцена во Македонија треба да има и бендови кои ќе творат музика и ќе бидат активни, а не сегашниве бендови кои свират 5-6 години и немаат издадено ништо. За постарите бендови да не праам моабет, No Name Nation, New Police State итн. итн. имаат само 10-ина песни, а свиреле повеќе од 10 години, срамота...
Кој да им ги издава, Мирко Попов? хаха
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
DIY sam izdavac sam produkcija sami sve...punk!
и албумот ќе го продадат во "рекордни" 20 примероци. ќе нема да можат да ги покријат ни трошоците. Гарант на форумов има некој што свири во некој поандерграунд панк бенд, ако има нека се јави слободно и нека се изјасни на оваа тема.
Во Србија на пример, имаат емисија во која гостуваат многу панк, панк-рок, реге, ска-панк бендови во која се промовираат на некој начин. Имаат и поквалитетни DIY студија, повеќе ентузијазам, повеќе соработка. Кај нас љубоморни се ако некој издал албум, ако некого го викнале да свири негде, ако собрале повеќе публика од нив. Со такви педерски работи ништо не се постигнува.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Da, ovde tesko ke se soberat trojca da napravat nesto i snimat, neslogata moze da se vidi i tuka, eden moj prijatel se cudese kako moze vo Britanija ...USA...da se soberat i da napravat nesto ima jaki grupi, a kaj nas prvo karanici na probi, sekoj tegne nesto svoe, mislam nemanje koncept, posle suetata sto vikas ljubomora, jas na vremeto mnogu sakav da iam grupa ali se pokaza deka ne moze da bideme nie ko niv, i tuka se vide od kaj sme i koj sme...ete zatoa ovde Karterot posle tolku vreme snimi eden album i toa radi filmot, nekoj drug za dvaeset godini 2 albuma a na zapad nekoj za 20 godini slavi jubilej...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom