Пад на Боинг 747 фатен на дело!

Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Мислам дека многу ќе ми се собере :)
Немој никако, ни под разно!!!!
Мрачњакот е гола вода, еднаш се излажав и едноставно се парализирав од глетката немав сила да мрднам да изгасам.

Кога сме кај авионот, многу чуден лет. Како авионче од хартија падна, дали дека немаше доволно брзина или што во секој случај е многу лошо. Лесна им земја на екипажот!
 

Invader

I am not in danger, I am the danger!
Член од
17 ноември 2008
Мислења
18.018
Поени од реакции
22.924
Некој да објасни што е „мрачњак“?
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Јас преживеав авионска несреќа во 1988 година. Повеќето луѓе беа преплашени, немоќни и во шок, пред да ги фати акутна паника. Кој не доживеал напад на паника, не знае што е гадно. Лично јас доживеав "tunnel vision", неверојатна концентрација која траеше неколку минути и истовремено чувство на будење, сознание дека сум жив и тоа може да прекине секој момент. Приметував ситни работи кои никогаш не би ги приметил, како успорена снимка беа. Многу ми помогна жената која што седеше до мене, одеднаш се сплотивме како да сме се познавале цел живот. Дел од патниците беа христијани и пееја некоја религиозна песна, што, колку и да звучи без врска, помогна да не забегам во општата паника. Повеќе размислуваш што сега, шпекулираш со сите информации што го имаш визуелни, звучни, за да стигнеш до некоја заклучок, мозокот ти работи 300 на саат. Помалку мислиш на блиските, преокупиран си со сега...
Гадно е тоа брат. Јас лично немам доживеано вакво нешто , недај боже да доживеам , но доколку би се случило мислам дека чим погледнам да паѓаме надоле побрзо од нормалното ... ќе умрам внатре пред да паднеме , па доле ...
--- надополнето: 1 мај 2013 во 21:28 ---
Некој да објасни што е „мрачњак“?
Нешто од што брате не би ти се пријало недела дена. Нешто побизарно од тие клипови што ги има на мрачњак немам видено досега.
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
702
Поени од реакции
528
Кога сме кај авионот, многу чуден лет. Како авионче од хартија падна, дали дека немаше доволно брзина или што во секој случај е многу лошо. Лесна им земја на екипажот!
Чуден, ама за жал не и непознат во авијацијата :(. Според луѓето што се разбираат од тие работи, можни се неколку причини за падот ама далеку најверојатна била "shift load", односно поместување на товарот. А кога товарот се 5-6 MRAP возила (грдосии од возила отпорни на мини) поместувањето може да биде многу заебана работа :(. Пак според нив, со таков проблем во таква критична фаза од летот спас скоро и да нема.

Баш ова ми требаше пред летот следниот петок
Ако ти е некаква утеха, и ако падне нема да падне од истата причина :) (види одговорот до Hellsing).
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.099
Поени од реакции
37.027
Некако имав надеж во луѓето , но после ова мрачњак дефинитивно е време за нов почеток. Време за рестарт и почнување се од почеток. Боже ако постоиш , рестартирај одма.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Јас преживеав авионска несреќа во 1988 година. Повеќето луѓе беа преплашени, немоќни и во шок, пред да ги фати акутна паника. Кој не доживеал напад на паника, не знае што е гадно. Лично јас доживеав "tunnel vision", неверојатна концентрација која траеше неколку минути и истовремено чувство на будење, сознание дека сум жив и тоа може да прекине секој момент. Приметував ситни работи кои никогаш не би ги приметил, како успорена снимка беа. Многу ми помогна жената која што седеше до мене, одеднаш се сплотивме како да сме се познавале цел живот. Дел од патниците беа христијани и пееја некоја религиозна песна, што, колку и да звучи без врска, помогна да не забегам во општата паника. Повеќе размислуваш што сега, шпекулираш со сите информации што го имаш визуелни, звучни, за да стигнеш до некоја заклучок, мозокот ти работи 300 на саат. Помалку мислиш на блиските, преокупиран си со сега...
Последниот пат ко летав, пред неколку недели, на неколку дена пред летот се погоди да ги гледам Air Crash Investigation на National Geographic, а уште ко масло на огнот и сцената од Final Destination со рушењето на авионот ја гледав.
Па летот каснеше со полетувањето оти требало механичар да го прегледа авионот. Ко го слушнав тоа и пребледев. А да биди бељата уште поголема, цел пат имаше силни турбуленции и тоа убаво да треси авионот. Толку не сум пребледел никогаш до сега. Цел пат здрвен бев и во една точка гледав. Ми олесна дури кога излегов од авионот.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Последниот пат ко летав, пред неколку недели, на неколку дена пред летот се погоди да ги гледам Air Crash Investigation на National Geographic, а уште ко масло на огнот и сцената од Final Destination со рушењето на авионот ја гледав.
Па летот каснеше со полетувањето оти требало механичар да го прегледа авионот. Ко го слушнав тоа и пребледев. А да биди бељата уште поголема, цел пат имаше силни турбуленции и тоа убаво да треси авионот. Толку не сум пребледел никогаш до сега. Цел пат здрвен бев и во една точка гледав. Ми олесна дури кога излегов од авионот.
се надевам си имал среќа да леташ со голем(нормален) авион, а не со оние малите што се на линија скопје-белград (можда 30 луѓе). е тука и при нормални услови, кога нема турбуленции секое свртување е ко на рингишпил :vozbud:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
се надевам си имал среќа да леташ со голем(нормален) авион, а не со оние малите што се на линија скопје-белград (можда 30 луѓе). е тука и при нормални услови, кога нема турбуленции секое свртување е ко на рингишпил :vozbud:
Airbus A320... мислам максимум 200 седишта дека има. По 6 седишта во еден ред се.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.099
Поени од реакции
37.027
Се сеќавам лани кога летав од Амстердам - Софија , летот каснеше цел саат поради некои проверки , и кога полета конечно бугарот изјавува: "Извињавам се за чекањето но имахме проблем на доаѓвање ни флезе маленко јато пилци вов маторо , но после инжењерска проверка продолжаваме без проблеми" :pos: ... Во авионот сите бледи како крпи се гледат зачудено еден со друг , дури одкога полетавме се реши за известувањето.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom