Паганите принесувале човечки жртви во своите обреди

Член од
14 февруари 2007
Мислења
22
Поени од реакции
0
Sakam paganskite obozavateli na forumot da mi objasnat shto mislat za kolenjeto na novorodeni deca, luge kako zrtva na Baal, Moloh , nekoi od galskite i germanskite bogovi i bozici, za prinesuvanjeto covecki zrtvi na perverzen nacin kaj Actekite i Maite. Potoa sakam odgovor za orgiite koi bile izveduvani vo cest na Dionis t.e. Bah, pederastijata kaj Grckiot panteon, incestot vo Egipetskiot panteon , za neverstvata i nepravdite koi " bogovite " gi nanesuvale edni na drugi i na lugeto vo site poznati i nepoznati panteoni.
Dali paganite ako ja obnovat svojata religija i stane oficijalna drzavna religija ke prinesuvaat covecki zrtvi povtorno na nivnite "bogovi"?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.788
Тука не станува збор за богови. Во повеќето случаи се обожувани ентитети кои не се Бог. А во некои случаи едноставно се обожувале непостоечки "богови". Иако погрешно се верувало дека станува збор за "богови".
Него остај ти тоа, знаеш ли ти поповите колку се лоши, возат коли, грешни се...
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
aj ti objasni mi prvo kako tvojot Gospod kazuva deka ke gi kazni decata do 3-to i 4-to koleno na nevernicite? Kako Gospod mu kazal na Abraham da go zrtvuva sinot svoj? Kazi mi ke me teras li pod noz da se preobratam u hristijanstvo? Kazi mi, dali ako Bog ti dal teritorija da zivees tamu, dali ke ispoubies sve zivo? Dali ke goris i ubivas "idolopoklonici" i nivnite sveti mesta? Kazi mi, uste kolku zivotni ke ispokolete za zrtva? Kazi mi, ke palite li uste tkn vesterki i naucnici? Kazi mi, do koga ke ima nezdrav odnos izmegu mazot i zenata zatoa sto taa e kriva za nivniot pad? Kazi mi, do koga vasata crkva ke produzi da kontrolira zivoti po Juzna Amerika i sekade kade seudte i se dozvoluva?

Ima uste mnogu, ne mi teknuva. Odgovori sve toa. Nie "paganite" demantirame
 

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
Пеер...жртвувале чоеци за да им се умилкуваат на боговите. Или кога мислеле дека ги налутиле, им принесувале жртви со цел да ги смират. Сметале дека човечкиот живот е сопственост на божествата, така да некои гордо се пријавувале да одат под нож со надеж дека апетитите на нивните идоли ќе бидат задоволени. Во тие времиња самоубиството се сметало за ептен секси работа:) според нив тоа било ептен грандиозно дело кое можеле да го извршат само најхрабрите. Ете некои очајници загубиле чекор со времето.... од својата кутра постапка прават драми кои не се така ефективни како во паганскиот период. Самоубијци жалам, ја немате више таа слава...јеее:):):)
 
Член од
14 февруари 2007
Мислења
22
Поени од реакции
0
short1 напиша:
Kako Gospod mu kazal na Abraham da go zrtvuva sinot svoj? Kazi mi ke me teras li pod noz da se preobratam u hristijanstvo? Kazi mi, dali ako Bog ti dal teritorija da zivees tamu, dali ke ispoubies sve zivo? Dali ke goris i ubivas "idolopoklonici" i nivnite sveti mesta? Kazi mi, uste kolku zivotni ke ispokolete za zrtva? Kazi mi, ke palite li uste tkn vesterki i naucnici? Kazi mi, do koga ke ima nezdrav odnos izmegu mazot i zenata zatoa sto taa e kriva za nivniot pad? Kazi mi, do koga vasata crkva ke produzi da kontrolira zivoti po Juzna Amerika i sekade kade seudte i se dozvoluva?
Gospod ne mu dozvolil na Avraam da go zrtvuva svojot sin Isak i toa kristalno jasno mu go objasnil na Avraam odnosno zabranil prinesuvanje covecki zrtvi .
Vtoro , ne go odobruvam ubivanjeto na naucnici i nekoi drugi vo sredniot vek i slobodno mozam da kazam deka Crkvata nema udel vo toa. Toa go pravel Vatikan , a znaeme deka tie vo 1054 godina se otcepile od Crkvata. A ako od obvinetite imalo nekoi shto ja zagrozuvale bezbednosta na gragjanite t.e. napravile ubistva , kidnapiranja na deca i sl. trebalo da lezat zatvor , no toa prasanje trebalo da si go resi drzavata, bez da se mesa Rim.
Treto , kako ja kontrolirame Juzna Amerika ne te razbrav?
A koga veke obvinuvas za verski progoni, da ti kazam deka takvi od hristijanite t.e . pravoslavnite ne se slucile.A ako nekoj car za svoi celi pogresno go tolkuval Svetoto Pismo so cel da si najde opravdanie za svoite zavojuvacki apetiti, znaj deka Crkvata go osuduva takviot cin , nema udel vo nego. A ako neshto reces za Svetiot car Konstantin eve pred vreme ke ti odgovoram: Sv Konstantin nitu gonel pagani nitu ubival. Toj samo go vovel hristijanstvoto kako ednakva religija so paganstvoto t.e. ja prekinal diktaturata na paganstvoto i vovel demokratija vo verskiiot sistem na Vizantija.
A za smetka na toa prvite 3 veka paganite klale , macele iljadnici luge zaradi toa shto se hristijani. Naednas po 20000 po 30000 ubivale i toa e nepobiten fakt.
Hristos ne propoveda vojna, tuku veli deka koj so mec ubie so mec ke bide ubien.
A kaj vas , vo sekoj Panteon ima najmalku po eden takanarecen ” bog”na vojnata, a i recisi site ostanati ”bogovi” imaat po nekoja voena sposobnost ili uloga, A edno im e zaedniocko na site niv – nikoj od niv ne e sovrshen duri i vo samoto pagansko ucenje.
U hrisijanstvoto nema kolenje na zivotni!
Odnosot megu mazot i zenata u hristijanstvoto e zasnovan na megusebna ljubov i pocit. Vo hristijanstvoto mazot moze da ima samo edna zena i e dolzen da ja saka, t.e. e obvrzan da ja saka i da ne ja izneveruva. A kaj vas ima religii kade na mazot mu e dozvoleno da ima poveke zeni, ima iljada primeri vo koi samite ”bogovi ”gi izneveruvaat svoite zeni i duri tie akti ne se posoceni ni kako loshi, tuku kaj ima sila tamu nema pravdina .
Samo odgovori mi na prasanjeto – ako se oficijalizira paganskata religija dali ke prinesuvate covecki zrtvi. Sekako ke ima i paganski vernici koi ke poshtuvaat nekoi od ”bogovite” shto baraat lugje za zrtva.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Верски прогони не се дешавале у христијанството уопште? Што правеше Хитлер, кажи ми пак, заборавив.


Шармелејн што правел? Под нож ги преобратувал паганите у Европа у Христијанство. Нити еден паган не ја наметнува својата вера некому и не проповеда дека таа вера мора да се следи пошто е една и едина.

Христијанството е дрскост, необзирност и безобразност кон човековата природа и односот кон мајката планета.

Колку христијани умреле од раката на паганите не е ни споредлив број со тоа колку пагани умреле од рака на христијаните.

Не е битно дали ти го одобруваш мачењето на научниците и „вештерките“. Тоа се десило и се десило од страна на Црквата. Прочитај историја. Верувам дека Галилео Галилеј бил измачуван точно од нив.

Јахве е бог на војна. Почнува со инструкции како да се победат еѓипќаните, па потоа како да се завземе земјата на Канаан. Со векови отпосле полека е претворен у нешто поуниверзално.

У христијанството и те како има колење животни. Ако го прифаќаш Стариот Тестамент, прифаќаш како дел од твојата вера све што е напишано таму. После читање на некои твои постови, гледам дека си буквалиста за библијата - така да еве протумачувај све буквално тогаш.

Ти што бараш одговори у твојот прв пост е историја на 80% од светов и немам нити време нити воља да објаснувам на некого што тоа све ќе му прелета преку глава ионака. Ако стварно те интересира (а не само за да се рчкаш тука) има милион книги од кои можеш да се запознаеш со тој дел од човековиот развиток.

А твоето прашање - дали би се вовела жртва пак е превише ignorant. А ако го направиш тоа што ти го напишав еден пасус погоре, и ова ќе ти стане јасно.
 
Член од
16 март 2007
Мислења
317
Поени од реакции
20
Zasto se poistovetuva hristijanstvoto so nekoi zabegani luge koi samo se maskira so Gospod za da mozat da gi ostvarat svoite ambicii?
Ako bilo koj od zavedenite sledbenici na bilo koj sizofrenicar znaele i malki za izvornoto hristijanstvo, bi prepoznale deka se raboti za izmamnik. Kako i za se drugo vo zivotot, za nesto sto go znaete ne moze nekoj da vi kaze deka ne e taka ili nekako poinaku, taka e i so hristijanstvoto, bilo i ke bide zloupotrebuvano, izvitoperuvano, ama nie sme tie koi ne treba da veruvame slepo na se tuku da go proucime i da znaeme sto e a sto ne e hristijanski.
A za paganite, pa ne znam sto da recam,nedostatok na vistinski Bog, zasto vistina e deka na Bog vo Stariot zavet mu se prinesuvale zrtvi no samo zivotni, a otkako Hristos umre za nasite grevovi na krstot ova e sosema nepotrebno, iako nekoi lugi kaj nas se uste ne mozat da go prifata toa pa kolat ovni za SV. Atanas.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Marina_21 напиша:
Zasto se poistovetuva hristijanstvoto so nekoi zabegani luge koi samo se maskira so Gospod za da mozat da gi ostvarat svoite ambicii?
Ako bilo koj od zavedenite sledbenici na bilo koj sizofrenicar znaele i malki za izvornoto hristijanstvo, bi prepoznale deka se raboti za izmamnik. Kako i za se drugo vo zivotot, za nesto sto go znaete ne moze nekoj da vi kaze deka ne e taka ili nekako poinaku, taka e i so hristijanstvoto, bilo i ke bide zloupotrebuvano, izvitoperuvano, ama nie sme tie koi ne treba da veruvame slepo na se tuku da go proucime i da znaeme sto e a sto ne e hristijanski.
A za paganite, pa ne znam sto da recam,nedostatok na vistinski Bog, zasto vistina e deka na Bog vo Stariot zavet mu se prinesuvale zrtvi no samo zivotni, a otkako Hristos umre za nasite grevovi na krstot ova e sosema nepotrebno, iako nekoi lugi kaj nas se uste ne mozat da go prifata toa pa kolat ovni za SV. Atanas.
Недостаток на вистински Бог? Како само се осмелуваш да бидеш толку дрска и самоуверена дека само ти и твојата вера сте у право? Што ќе им речеш на муслиманите, суфите, кабалистите, будистите итн? Имаат недостаток на „востински Бог“?

Во Судии во Библијата, еден човек му се молел на Бога да победи во битката и дека ако Господ му помогне, он ќе му го жртвува првото нешто што ќе го пречека кога ќе се врати дома. Бог се согласил, битката била победена и човеков се враќа дома........и кој го пречекува? Неговата единствена ќерка. Дали Бог интервенирал како со Абрахам и Исак? Не. Девојчето било жртвувано.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Рисјаните, во името на бога попалиле и уништиле цивилизации, ако тоа не е принесување жртви пред олтарот на Кристе, во преносна смисла, не знам што е!

Палење Темјан???? ОК, не е жиФотно, како попојте, а ни чоек, ама е растение, жртва за да се умилостиви Кристе, со убав мирис.
 
T

trilobite

Гостин
short1 напиша:
не зборев за оваа тема буквално, него онака, општо
Двобој,мачевање?
Не те разбирам..

Tи се плашам
:icon_redf :kesa:
 
Член од
25 август 2005
Мислења
59
Поени од реакции
9
Garfield напиша:
Рисјаните, во името на бога попалиле и уништиле цивилизации, ако тоа не е принесување жртви пред олтарот на Кристе, во преносна смисла, не знам што е!

Палење Темјан???? ОК, не е жиФотно, како попојте, а ни чоек, ама е растение, жртва за да се умилостиви Кристе, со убав мирис.

Palenjeto temjan e predhristijanska tradicija, redovno koristena vo bogosluzenjeto vo Dreven Egipet. Otsekogash go simbolizira Bozestvenoto prisustvo, vo hristijanstvoto prisustvo na Svetiot Duh.
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
16
Глупости, ма какви жртви, денес имаш поише "in the name of god" жртви него било кога.
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
21
Поени од реакции
0
da tocno paganite prenesuvale kako zertva covek a sto prenesuvame nie denes jagne ili nesto drugo odnosno nekoe drugo domasno zivotno neli e tia isto
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
aj ti objasni mi prvo kako tvojot Gospod kazuva deka ke gi kazni decata do 3-to i 4-to koleno na nevernicite? ...
Во својата пасивност е ТОЈ суперактивен!

Со тоа што не ги казнува неверниците, тие му постануваат како копиљиња и се казнуваат себеси!

Чудесна е ЉУБОВТА ГОСПОДОВА!

Верувај и!

Поздрав

da tocno paganite prenesuvale kako zertva covek a sto prenesuvame nie denes jagne ili nesto drugo odnosno nekoe drugo domasno zivotno neli e tia isto
Таквото принесување на жртви не познава ВИСТИНСКАТА ВЕРА !

Целиот живот на верникот е според стапките на ВИСТИНСКИОТ ВЕРНИК (ХРИСТОС) Кој е најубавата мирисна жртва пред БОГА!

поздрав

п.с. Ние сме само должни да живееме во Љубов и Вера како што живееше Вистинското чисто Јагне БОЖЈО!
 
Член од
18 август 2008
Мислења
680
Поени од реакции
33
Ti grk si ?

Fenikiec ?

Epa so ima da te boli,nikade ne e zacuvano deka Makedoncite pravele orgii ili bile pederi.

Dajte be poglednete niz svojata istorija
 

Kajgana Shop

На врв Bottom