ПРАВИЛА НА СУБВЕРЗИЈА

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од L'Etranger, 27 мај 2016.

 1. L'Etranger

  L'Etranger

  Член од:
  17 ноември 2014
  Мислења:
  15
  Допаѓања:
  12
  Нема повисока уметност од уништување на непријателот без борба. Преку субверзија, корупција на се’ што вреди во земјата на непријателот.

  - Сун Цу, 500 години п.н.е.​


  Принципите на субверзија Сун Цу ги формулирал овака:

  1. Исмејувај ги, и закопај ги во смеа и подбивање сите вредни обичаи во непријателската земја

  2. Вовлечи ги нејзините водачи во криминални афери и, во прав момент, фрли ги на јавноста да се згрози

  3. Пореметувај го функционирањето на државата на секој можен начин

  4. Бесрамно врбувај на своја страна од најдолните и најразболените поединци во непријателската земја.

  5. Создади подели ....

  ...​

  Ви звучи познато?

  Уште попознат ќе ви биде овој список напишан 1940-1950:

  1. Корумпирај ги младите: распирувај им го интересот во секс. оттргни ги од вера. Направи ги површни и заслабнати.

  2. Подели ги луѓето на противнички групи така што ќе трубиш за контроверзни теми кои се безначајни.

  3. Уништи ја верата на народот во неговите водачи. Направи ги водачите мети на презир, исмејување и осрамотување.

  4.. Секогаш проповедај демократија, а моќ и власт превземај што побрзо и што е можно повеќе безмилосно.

  5. Преку охрабрување на државни екстраваганции, уништи секоја почит за државата....

  6. Поттикнувај беспотребни штрајкови, охрабрувај граѓански немири, и апелирај на благост на државата во третманот кон такви немири.

  7. Создавај рушење на старите морални вредности: чесност, присобраност, самоконтрола, вера во даден збор.​

  ....​

  Не можам да гарантирам за автентичноста на овој документ, кој наводно бил пронајден од Сојузниците 1945 во поразена Германија, во Диселдорф.

  Само можам да ве уверувам во едно: Овие правила се скоро идентични на ,теориите и практиките’ кои ги научив во КГБ.

   
  На пунтер, Ska Maniac, krkac и уште 3 други им се допаѓа ова.
 2. smihajlo

  smihajlo Superposition, Relentless

  Член од:
  11 август 2010
  Мислења:
  2.835
  Допаѓања:
  2.992
  @L'Etranger

  OK.
  Нешто вовед да напишеше во која насока сакаш дискусијата да се движи?
   
 3. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.487
  Така е .... Но не значи дека треба така да постапуваме
  Ни е обичните луѓе веруваме во Господ и не правиме такви работи
   
 4. Bodhidharma

  Bodhidharma Avatara

  Член од:
  17 септември 2011
  Мислења:
  4.870
  Допаѓања:
  2.851
  А необичните што не веруваат во Господ се уствари овие диверзии што прават :D
   
  На Смрт за зони и пајак воз. и katinakatalina им се допаѓа ова.
 5. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  3.385
  Допаѓања:
  2.133
  Да си жив и здрав :bravobe:
   
 6. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  13.519
  Допаѓања:
  6.398
  Некои секогаш повикуваат на војна и нејзината т.н. уметност што е очекувано и разбирливо. Ја го преферирам Уешиба и неговата Уметност на мирот. Со Морган во главна улога.
   
  На krkac му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.487
  Не ти верувам дека, на некој начин, не веруваш во Господ
  На секој долар пишува In God We Trust
  upload_2016-5-28_9-56-6.jpeg
   
  На Zoran MKD и Bodhidharma им се допаѓа ова.
 8. Bodhidharma

  Bodhidharma Avatara

  Член од:
  17 септември 2011
  Мислења:
  4.870
  Допаѓања:
  2.851
  Точно, целата заебанција со луѓето овде на земјава е што со самото прифаќање на системов автоматски ги прифаќаат и боговите на кои им се клањаат и тие хиерархиски погоре поставени над "обичните" луѓе.
  Од тука сите на земјава се луциферијанци.
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Miss Paranoia

  Miss Paranoia Модератор

  Член од:
  15 август 2009
  Мислења:
  1.814
  Допаѓања:
  4.308
  Зошто е отворена темата во овој подфорум? Во која насока сакаш да има дискусија? Ако имаш идеја, сподели, во спротивно ќе оди под клуч
   
 10. Con Artist

  Con Artist the man with the key

  Член од:
  1 мај 2012
  Мислења:
  2.895
  Допаѓања:
  6.240
  Како што ги читам принципиве на субверзија, овој Сун Цу гарант бил комуњар и член на СДС. :D
   
  На пунтер му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  6.775
  Допаѓања:
  2.909
 12. jamajka

  jamajka mode: Calm

  Член од:
  28 април 2007
  Мислења:
  6.047
  Допаѓања:
  3.503
  In ONE God we trust
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  6.775
  Допаѓања:
  2.909

Сподели преку: