ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Член од
17 јануари 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.359
Кој продава оргинал учебници по овие предмети нека ми пише.:)
  • Историја на право (1 и 2 дел) - Билјана Поповска
  • Економика (микро и макро) - Гроздановски и Кандикјан
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.494
Што ако одберем опционен предмет кој е во летен семестар а сум го одбрал во зимски? Во мојот случај Социјална патологија
 
Член од
30 септември 2014
Мислења
11
Поени од реакции
6
Ве молам мислње за Тасковска и Астеруд.. Што проблеми се јавуваат, како е за учење и дали ќе ги положам предметите кај нив до 2024?
Јас кај Тасковска ептен добро поминав и ми беше ептен лесно иако многу колеги уште го влечкаат. Само научи си ги страницити во силабусот што ги пишува и немаш гајле :)
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
Aj od postarite kolegi mislenje za 5 semestar!! Primeneta ekonomika- Vanco Uzunov;Obligaciono-Jadranka Dabovik; Filozofija na pravo- Asterud i Finansovo pravo-Vesna Pendevska.[DOUBLEPOST=1411589854][/DOUBLEPOST]
Neznam za Gelev ama mozam da ti kazam za Klimovski najekstra coek,on i Stojkov abe nemozes nisto negativno da kazes za ovie tipcinja.Samo zemi prezentacija obavezno ,prasanja na kol se pagaat bukvalno istite od zoki i libro i si ides na ispit so samo nauceno temata vo cii ramki ti spagala prezentacijata i so 8 ili 9 polozuvas ko na sala. Ako ti e Klimovski pravo na drustva ne se zamaraj mnogu so toa,uci stvarno i voved eu poso toa e potesko.
Кај Дабовиќ иди на сите предвања учи континуирано , и после неколку недели ке ви рече дека ке има испрашување. Јави се и одговарај. После уште еднас после 2 3 недели ке има испрашување као у средно и откако ке одговарас и на двете, ке имас над 20 поени од колоквиуми и ке те запамети од час - ке те ослободи од испит. (ако ова не го направиш или не се деси, на испитот устен иди кај Ненад.)
Узунов катедрата и доцентката ужас, најозлогласена катедра досега на правен, иди на предавања зашо многу ке ти помогнат и запишувај си ги сите примери што ги дава на час,
астеруд незз
и пендевска нзз (углавно лесно е финансии и покрај тоа што е обемен материјалот)[DOUBLEPOST=1412722574][/DOUBLEPOST]
Може ли некој да ми каже Михајло Поповски по социјална психологија од каде си ја набавува дрогата?
Фала
Озбилно прашувам no trololo.
И друга работа гледам сега казнена септемвриска сесија што некако не ми е јасно зошто почнуваат нова сесија кога од септемвриска редовна уште не се завршени со испитите. Три години по ред истото го прават постои ли црква кај шо ќе можеме да се прекрстиме just in case за овакви работи?
за ние апсолвентите да можеме до 17 октомври да завршиме и да го фатиме рокот за мастер уписите.
 
Последно уредено:

Кирца

Монк
Член од
7 април 2008
Мислења
7.051
Поени од реакции
2.289
Мислам дека многу педерски потег е што во 4та недела кажуваат дека ќе треба 51% присутност на предавање.
 

Marchelo93

Дипломиран Џаболебар
Член од
10 јули 2011
Мислења
1.931
Поени од реакции
1.997
Мислам дека многу педерски потег е што во 4та недела кажуваат дека ќе треба 51% присутност на предавање.
Истото го пишува секоја година,да ги заплашат малце бруцошите.И бај д веј не беше 60 %?:icon_lol:
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Ако случајно го напраиле ова со куцањево и стварно ако регистрира го ебавме ежот :icon_mrgr:
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.897
Поени од реакции
11.514
Ако случајно го напраиле ова со куцањево и стварно ако регистрира го ебавме ежот :icon_mrgr:
Нема шанси да го напраиле, барем ја мислам. :D Можеби треба да има одреден временски интервал меѓу две куцања за да се регистрира ко што треба.
 
Член од
30 септември 2014
Мислења
11
Поени од реакции
6
Ако случајно го напраиле ова со куцањево и стварно ако регистрира го ебавме ежот :icon_mrgr:
хахах абе тоа со присутнос и куцање се живи лажги .. ниеден професор не даваше поени од присутност (само од активност на час). и плус коа одговараш усно на испит те прашува и ти пишува оценка , не отвара лаптоп да се се логира па да види коа си бил коа не си бил... ништо такво. цела година идевме само 15 души на предавање а некои си го ладеа и пак положија :D затоа ладете си го
 
W

wicked_1

Гостин
На некои факултети не се ни плаќа за добивање потврда за редовен студент (ама не ми е сигурна информацијава, така слушнав). Али на овие нашиве (КГФ поготово) се' се плаќа. :D

Иначе, мислење за Каракамишева? Ќе ми предава еден турнус (пола семестар) Политички системи и кај неа ќе полагам пола испит? Втората половина кај Марика ќе ми биде (кај неа е колку толку поокеј, мада мислам најмногу асистентот- Марко Кртолица, ќе има уддел во прашањата и прегледувањето на тестовите).

И што ќе кажете за Гелев-Право на друштва?

Иначе глеам има измена на распоредот, проверете си да не ви е сменето нешто.
Каракамишева е една од најникаквите професори на правен, не иде подолу од ова, згора на се политички аналитичар во државава ни е, со јако вмро у неа.

Марика и Марко Кртолица се доста океј, ќе поминеш лесно.
Гелев е прекул човек, не се замара толку шлапа 9тки/10тки лесно.[DOUBLEPOST=1412810500][/DOUBLEPOST]
Aj od postarite kolegi mislenje za 5 semestar!! Primeneta ekonomika- Vanco Uzunov;Obligaciono-Jadranka Dabovik; Filozofija na pravo- Asterud i Finansovo pravo-Vesna Pendevska.
Применета е катастрофа катедрата, со прашања и предавачи, асистентката на Узунов сеа доцент е Билјана Петреска е доста опната, ова ако се положи, се друго е лесно. Облигационо иди таму на часови барем на тоа треба да идеш, Филозофија кај Астеруд е искулирано и Финансово исто за овие два имаше прашања у мавровка у книжарите.
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.897
Поени од реакции
11.514
Каракамишева е една од најникаквите професори на правен, не иде подолу од ова, згора на се политички аналитичар во државава ни е, со јако вмро у неа.

Марика и Марко Кртолица се доста океј, ќе поминеш лесно.
Гелев е прекул човек, не се замара толку шлапа 9тки/10тки лесно.
Ок, тоа мислење го имам горе доле веќе. :D Баш истото. :D
 
W

wicked_1

Гостин
Кој продава оргинал учебници по овие предмети нека ми пише.:)
  • Историја на право (1 и 2 дел) - Билјана Поповска
  • Економика (микро и макро) - Гроздановски и Кандикјан
Таа старата и клета баба уште форсира да и се купува учебникот?
Зашо ти е оригинал книга економика?
 
Член од
11 септември 2014
Мислења
67
Поени од реакции
11
Знае ли некој маил од Лазар Јовевски по Трудово?
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.359
Таа старата и клета баба уште форсира да и се купува учебникот?
Зашо ти е оригинал книга економика?
Врска неам, не е за мене, сестра ми ми бараше да и најдам. :D
Уствари нема потреба од оргинали?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom