ПРАВЕН ФАКУЛТЕТ „Јустинијан Први“ Скопје

Спирка

Чорбаџиска Кучка
Член од
1 октомври 2008
Мислења
394
Поени од реакции
14
Спирка не разбираш како е за првпат нешто да воведат и да си експериментален глушец, и не мора да се однесуваш дрско секој има право да си праша што сака нели? И верувај дека е полесно да имаш колоквиуми и така да чистиш отколку сите 3 години студирање да ти бидат преку испити, сепак фала на одговор
Позз
Не се однесувам дрско, дрско е што ти прашуваш дали се препишува, ама тоа мање-више е битно. Експериментални глувци не сте верувај, ваков систем со влезни колоквиуми имало уште во времето нашите кога студирале. Баш ни кажуваа лани како порано имало по два, па и три влезни колоквиуми, зависи од предметот, бидејќи тогаш имало и двосеместрални и четири-семестрални предмети. Морало да ги полагаш сите влезни колоквиуми на писмено со есејски прашања, па ако имаш среќа да положиш одиш да полагаш испит пак на цел материјал и тоа имало и писмени и усни делови, така да не сте првите, немај гајле :)
 

Advokatce

откачено
Член од
2 ноември 2009
Мислења
209
Поени од реакции
27
абе овие есеиве колоквиумите втори некој коментар...за пр ете применета економика и филозофија за есеј? и дали се паѓаат прашањата?? ....
а иначе тие шо се прва НЕ се ПЛАШЕТЕ...учете редовни ете пр социологија 90% ќе положите...вовед во право такоџере...историја напнете се али научете и така е ко приказка тоа...а економика е за тоа мене тоа ми е слаба точка така да тапа сум и со среќа...нема толку лошо да биди и самите проф тоа го кажуваат! ајт позз и ако знае некој за овие од 5ти семестар за вториот дел нека пише/...позз:love:
 
Член од
18 јули 2011
Мислења
33
Поени од реакции
15
kolegi moze da mi kaze nekoj so kako e po sk so ova pravniot jas tuka vo kocani sum 3 godina i tuka site go pravat selski fax ama kako so citam od vas vo sk e milion pati po drugo otkolku u kocani tuka kolokviumi se 10 prasanja na zaokrozuvanje 5 na dopolnuvanje i 5 da raskazuvas i koga polagas uste malku ke zabranat da se dise a nele da se mrdne i imam namera posle 4i 5 godina da odam vo sk ovoa tuka me utepaaa i nesto nekoj ako ima esej po predmetot politicka sociologija na slednive temi 1.Politickite partii kako determinanti za politika 2.nacionalizam, etnicitet i politicki konflikt 3.izbori i glasacko odnesuvanje vo r.m 4. kako do poefikasno funkcioniranje na birokratijata 5. Makedonija vo sovremenite tekovi na globalizacija. Blagodaram od napred pozz
 
Член од
2 август 2011
Мислења
81
Поени од реакции
41
Пак досаден бруцош
Некоја тема за труд по Вовед кај тасковска...
Значи сите можни теми ти ги одбива и ти дава некоја немогуча нејзина философија -.-
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
kolegi moze da mi kaze nekoj so kako e po sk so ova pravniot jas tuka vo kocani sum 3 godina i tuka site go pravat selski fax ama kako so citam od vas vo sk e milion pati po drugo otkolku u kocani tuka kolokviumi se 10 prasanja na zaokrozuvanje 5 na dopolnuvanje i 5 da raskazuvas i koga polagas uste malku ke zabranat da se dise a nele da se mrdne i imam namera posle 4i 5 godina da odam vo sk ovoa tuka me utepaaa i nesto nekoj ako ima esej po predmetot politicka sociologija na slednive temi 1.Politickite partii kako determinanti za politika 2.nacionalizam, etnicitet i politicki konflikt 3.izbori i glasacko odnesuvanje vo r.m 4. kako do poefikasno funkcioniranje na birokratijata 5. Makedonija vo sovremenite tekovi na globalizacija. Blagodaram od napred pozz
Ako ti e profesor Ananiev procitaj si od knigata za se sto ti e povrzano so temite, mozes i po internet da pobaras nesto i spoj go seto toa so tvoe licno kriticno mislenje, toj najveke ceni licno mislenje na studentot.
--- надополнето: Dec 6, 2011 7:12 PM ---
Дечки ај ке Ве замолам доколку некој има Обвинителен акт да ми прати ( може и повеќе) бидејки за семинарска имам дадено дело за кое треба да направам обвинителен акт па да ми служи како водич. Поздрав.
 
Член од
24 декември 2009
Мислења
4
Поени од реакции
1
дали некој има некој материал за меѓународен монетарен фонд или за светската банка??
 
Член од
16 декември 2008
Мислења
391
Поени од реакции
125
Дечки ај ке Ве замолам доколку некој има Обвинителен акт да ми прати ( може и повеќе) бидејки за семинарска имам дадено дело за кое треба да направам обвинителен акт па да ми служи како водич. Поздрав.
 
Член од
21 август 2011
Мислења
145
Поени од реакции
46
Heкој да сподели искуство за есеј применета економика??ни кажа дека ке има 4-5 прашања.. ми кажаа демек одговарај ги прашањата од книгата од тие давал ... колку е ова точно????
 
Член од
16 јуни 2010
Мислења
108
Поени од реакции
21
Знае некој од прва година кога ќе ни биде колоквиумска недела (пред нова година или после) пошто некој спомна дека ќе било пред н.г а во студентскиот водич пишува од 9ти) ???
Колега, ќе може ли да ми кажеш дали во водичот пишува кога ќе почнат полагањата во јунска испитна? не можам да го симнам нешто, а ми треба за да знам дали да се пријавувам на еден семинар...:)
Фала
 

Advokatce

откачено
Член од
2 ноември 2009
Мислења
209
Поени од реакции
27
Колега, ќе може ли да ми кажеш дали во водичот пишува кога ќе почнат полагањата во јунска испитна? не можам да го симнам нешто, а ми треба за да знам дали да се пријавувам на еден семинар...:)
Фала
имаш распоред на огласна....
 
Член од
13 септември 2009
Мислења
287
Поени од реакции
110
Пред 2 3 недели имаше објавено на вратата на факултетот лист со објава за на систематски нешо да се идело.. Има некој поим што беше тоа?
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
3
Поени од реакции
0
Kolegi dali nekoj od vas ima stvarno praktikum sto ne go koristi ve molam neka pise ako moze da mi go pozejmi ili ako ne mozno toa moze da go kupam na staro od taa licnost.Potrebni mi se dva praktikuma eden za drugarka mi i eden za mene.Odnapred vi blagodaram
:)
 
Член од
2 август 2011
Мислења
81
Поени од реакции
41
Пред 2 3 недели имаше објавено на вратата на факултетот лист со објава за на систематски нешо да се идело.. Има некој поим што беше тоа?
Да треба изгледа да се иде ако не немало зимски семестар да ти го заверат :confused:
Треба во некоја амбуланта кај студентски дом Кузман и требаше некои стр од здр легитимација да копираш...најубаво од пон види пак стои тоа соопштението кај студентски прашања :)
 

Advokatce

откачено
Член од
2 ноември 2009
Мислења
209
Поени од реакции
27
На огласна го гледам распоредот за февруарска...
прашањето ми беше за јунска, ако воопшто може да се најде информацијата :)
оуу згрешка тогаш извини, иначе за јунска потешко за распоред.... ако ти е итно обрати се ЕКтС...поточно кај Љубиша мислам тој е задолжен за распоред....



ДАјте бе вие што сте поминале применета хелп за есеј ...или некој информации за вториве колоквиуми...како е се паѓаат прашања и слично...:love:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom