ПРАВЕН ФАКУЛЕТ- БИТОЛА или ФАМИС- Битола ??

Член од
17 јуни 2011
Мислења
21
Поени од реакции
4
Ве молам дајде ваше мислење на кој се подобри условите... :) Се двоумам меѓу овие два факултета, па сакам да ми каже некој кој има искуство на било кој од овие 2.
Поздрав :)
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.016
Поени од реакции
596
Јас сум на правен Битола.Кажи шо те интересира поконкретно. Секој факултет си има свои предности и специфики.Треба да е согласно твоите интереси.Ако знаеш што сакаш нема да имаш проблем при изборот.Според мене повеќе перспективи имаш на Правен., но и да знајш конкуренцијата за упис е поголема одошто на Фамис.
 

Рунчев

Esi mi dobaaar
Член од
29 мај 2007
Мислења
1.262
Поени од реакции
190
Па доста различни се тие два факултети(ако не мислиш на јавна администрација). Ако планираш нешто со компјутери, поарно иди на технички на информатика, одколку на ФАМИС. Кај овој вториот повеќе ти е измешако од повеќе области по малку,. но за таа цена добиваш титула Информатички инженер, за разлика од ТФБ - дипломиран информатичар, а ако мислеше за јавна администрација.. поарно си иди на Правен.
 

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
294
Поени од реакции
61
Јас завршив на Фамис-Јавна Администрација така да кога би одбирал Правен Битола или Јавна би го избрал второ и денес да се запишувам.Моето мислење е полесно е на Фамис заради помладиот кадар како и изчување на економија и право.
Најдобро види си ја програмата и така ти самиот ке си одлучиш најдобро:)позз
 
Член од
17 јуни 2011
Мислења
21
Поени од реакции
4
И јас сум повеќе за правен.. инаку завршив економско, економско-правна и трговска струка. Па ќе видам што ќе запишам... :)
--- надополнето: Jun 23, 2011 11:31 AM ---
Јас сум на правен Битола.Кажи шо те интересира поконкретно. Секој факултет си има свои предности и специфики.Треба да е согласно твоите интереси.Ако знаеш што сакаш нема да имаш проблем при изборот.Според мене повеќе перспективи имаш на Правен., но и да знајш конкуренцијата за упис е поголема одошто на Фамис.
Многу негативни коментари слушнав за Фамис, а за правен- многу е лесно, не се толку строги професорите како што се во Скопје, и во врска со материјалот од кој се учи слушнав дека може да се учи од скрипти, не сме принудени ние како студенти да ги купуваме книгите по секој предмет. Дали е тоа точно? И ме интересира каде се држат предавањата?
поздрав :)
 
Z

ziko bt

Гостин
Ко шо тргна цела Битола правници ке станат :) имајте го то на ум.
 
Z

ziko bt

Гостин
Јас сум од Куманово, се надевам дека ќе успеам да влезам...
Ако не си ептен отепан со оцените во средно и ако немаш мизерна матура сигурно влегваш на правниот,а има и друга предност(барем ако станва збор за партиципација) дека е дисперзиран од Кичево за сите партиципацијата е 100евра.И ете веке ако си за на правен во Битола правниот е по концептот 4+1,а во Скопје по 3+2.
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.016
Поени од реакции
596
За лесно-тешко то е субјективно за некој е лесно за некој е тешко. Полагањата се со раскажување опширно ти дават 4-5 рандом прашања и раскажуваш пишиш се што знајш , за да поминиш со минимум бодови треба барем 1 страница А4 формат одговор oд секое прашање.за повисока оцена треба повеке труд.По повекето од предметите е така.Во скопје се со заокружвање и со пишење есеи мислам.Инаку новина е после заврувањето со полагањата задолжителна е и судска пракса, значи од сите години одат на пракса а за тие од другите градови можат и кај адвокат.Објектот на факултетот се лоциран на Партизанска, во касарната еве ти линк и слики ке видиш
http://www.pfk.uklo.edu.mk/portal/index1.php?grad=bitola&page=pocetok
--- надополнето: Jun 23, 2011 12:20 PM ---
За книгите да. Има некој бараат од кај нив да купиш книга, некој не, можи со книгите што се од правен скопје професорите.
 
Член од
17 јуни 2011
Мислења
21
Поени од реакции
4
За лесно-тешко то е субјективно за некој е лесно за некој е тешко. Полагањата се со раскажување опширно ти дават 4-5 рандом прашања и раскажуваш пишиш се што знајш , за да поминиш со минимум бодови треба барем 1 страница А4 формат одговор oд секое прашање.за повисока оцена треба повеке труд.По повекето од предметите е така.Во скопје се со заокружвање и со пишење есеи мислам.Инаку новина е после заврувањето со полагањата задолжителна е и судска пракса, значи од сите години одат на пракса а за тие од другите градови можат и кај адвокат.Објектот на факултетот се лоциран на Партизанска, во касарната еве ти линк и слики ке видиш
http://www.pfk.uklo.edu.mk/portal/index1.php?grad=bitola&page=pocetok
--- надополнето: Jun 23, 2011 12:20 PM ---
За книгите да. Има некој бараат од кај нив да купиш книга, некој не, можи со книгите што се од правен скопје професорите.
Убаво што вовеле таква новина, задолжителна пракса..
Фала многу, сега само ќе остане да чекам да ме примат :) Поздрав...
 
Член од
15 јуни 2011
Мислења
62
Поени од реакции
14
Jas sakam da konkuriram na pravniot vo skopje....site godini prosekot mi e 5...no ne 5.00 maturata pa ocekuvam od internite 5 a od eksternite se nadevam na 4 imam li sansi da me primat pa makar i privatna kvota i mnogu li e tesko na pravniot vo skopje da se dojde do 9 prosek, dali ima usni ispiti ili se e pismeno i dali ako zavrsis vo skopje imas pogolemi sansi za vrabotuvanje? bi sakala da slusnam mislenja...mozebi ke mi pomognat da se resam:D
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.016
Поени од реакции
596
Jas sakam da konkuriram na pravniot vo skopje....site godini prosekot mi e 5...no ne 5.00 maturata pa ocekuvam od internite 5 a od eksternite se nadevam na 4 imam li sansi da me primat pa makar i privatna kvota i mnogu li e tesko na pravniot vo skopje da se dojde do 9 prosek, dali ima usni ispiti ili se e pismeno i dali ako zavrsis vo skopje imas pogolemi sansi za vrabotuvanje? bi sakala da slusnam mislenja...mozebi ke mi pomognat da se resam:D
Чупе мислам ја згреши темата, прашања за Правниот во Скопје имаш друга тема таму прашај си :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom