ПОМОШ: Вирус на телефонот!

Член од
26 септември 2014
Мислења
21
Поени од реакции
6
Телефонот е поспор заради антивирусот работи на позадина и ти троши повише CPU,RAM и нормално батеријата.
Бришиго антивирусот и не инсталирај такви глупости како што има многу во маркетот, ако нешто не иде се мобилниот удриму Factory Reset.
 

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
815
Поени од реакции
854
Сунѓер шо и да правиш не чепкај го телефонот со рака оти ќе се доинфицира.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Не беше реклама. Се сеќавам баш добро дека кликнав на разгледај прозорци и ме префрли на тоа, т.е. на страната каде пишуваше дека мојот телефон закачил вирус.

Како и да е, фала на сите за советот.
:)
Па тоа е тоа бе друже. Кликаш на тоа и ти се избацува прозор т.е pop-up тоа ти е adware-от. Страницата од кај ќе знае дали имаш вирус?
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
34
Поени од реакции
18
ПОМАГАЈТЕ!!!
Имам телефон Алкател Андроид, кој одлично работи. Пред малку разгледував преку телефонот на интернет на странски страници дрвени врати и прозори. Отворив многу страници, поточно од една се префрлав во друга и одеднаш самиот телефон ме префрли на друга страна warning..(незнам што поточно).mk

ATENCION!
, а на страната пишуваше ,, вашиот уред (Alcatel One Touch...) има фатено вирус (4). Притиснете на опцијата подолу и напишете го вашиот телефонски број, со што ќе ви пратиме апликација за отстранување на вирусот. Во спротивно батеријата на вашиот телефон побрзо ќе се троши и ќе биде успорен уредот.


Не кликнав, зошто и тоа можеше да биде некој вирус. Веднаш од Play Store симнав Avast Mobile (Security & Antivirus). Прв пат го уклучив скенот, покажа дека се е во ред, а потоа повторно го уклучив и пишуваше дека има пронајдено 2 вируса, меѓу што ми ги имаше напишано и нивните страни. Ги избришав вирусите. Потоа повторно го уклучив и немаше ништо.

Но телефонот сега некако поспор е. Дали е тоа поради големата меморија која ја заваќа антивирусот или стварно телефонот има фатено вирус?


Дали вирусите се имаат избришано?
Дали е вистина дека можат да му наштетат на телефонот (да ја уништат батеријата и успорат телефонот)?
Какви други проблеми можат да направат? Може ли да направат проблем со интернет конекцијата?
И кај мене се појавува тоа реклама "ads" намерно ти се покажува да го симнеш софтверот бла бла или симни си ad blocker немај гајле и секако со подолго користење се успоруваат избриши кеш меморија такви раб.
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
До сега 2 страни муабет....ова ќе му биде рекорд на Сунѓерот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom