ПМФ

Член од
8 ноември 2010
Мислења
7
Поени од реакции
0
Луѓе ме интересира што смерови има на пмф
Моментално учам во средно медицинско и ако може да ми кажете дали има нешто поврзано со медицина
Фала :salut:
 

Doktor1

Doktor
Член од
3 јули 2010
Мислења
364
Поени од реакции
73
Луѓе ме интересира што смерови има на пмф
Моментално учам во средно медицинско и ако може да ми кажете дали има нешто поврзано со медицина
Фала :salut:
дојди си на медицински :toe:
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Ме интересира дали има смер на ПМФ Аналитичка Биохемија?

Да бидам јасен НЕ биохемијата под Биологија, туку оваа Аналитичка Биохемија?
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Ме интересира дали има смер на ПМФ Аналитичка Биохемија?

Да бидам јасен НЕ биохемијата под Биологија, туку оваа Аналитичка Биохемија?
Да има. Јас студирам на тој смер:) Што информација ти треба? :)
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Јас сум тој смер во Тетово, професорите ми се Албанци ништо не ги разбирам :) иако дипломирале во Белград на времето сепак не е тоа тоа.

Барам информација дали можам да преминам од овде таму на ПМФ на истиов смер,услови што како... И што предмети имаат прва година таму прв семестар?
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Јас сум тој смер во Тетово, професорите ми се Албанци ништо не ги разбирам :) иако дипломирале во Белград на времето сепак не е тоа тоа.

Барам информација дали можам да преминам од овде таму на ПМФ на истиов смер,услови што како... И што предмети имаат прва година таму прв семестар?
За префрлање не знам да ти кажам, а во прва има Општа хемија, Општа биологија (изборен, ама сите го имаат како изборно-задолжителен), Математика I и Примена на компјутери во хемијата
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
За префрлање не знам да ти кажам, а во прва има Општа хемија, Општа биологија (изборен, ама сите го имаат како изборно-задолжителен), Математика I и Примена на компјутери во хемијата

Значи исто ко овде само што немаме ние примена на компјутерите во Хемијата, очигледно кога би се префрлал би ми го барале. Нормално наредна година би било тоа. Туку имаме Англиски Јазик.
 
Член од
22 август 2009
Мислења
61
Поени од реакции
1
Луѓе ме интересира што смерови има на пмф
Моментално учам во средно медицинско и ако може да ми кажете дали има нешто поврзано со медицина
Фала :salut:
mnogu ucenici od sredno medicinsko uciliste se zapisuvaat najcesto na insitut za hemija ili biologija,potocno na analiticka biohemija,biohemisko fizioloska ili pak molekulrna biologija.No site se zapisuvaat so nadez deka ke rabotat vo nekoja klinicka laboratorija,so iluzii za vreme na studiranjeto i ucenjeto za zivotni,rastenija i razno-razni hemii,a na kraj po diplomiranjeto se svaka deka rabota nema,i toa sto go studirale ne e siroko aplikativno i e za naucna rabota koja kaj nas ja nema recisi.Moj sovet zapisi se na medicinski,farmaceftski ili stomatoloski fakultet,ke imas podobra idnina i moznost za vrabotuvanje.inaku i medicinskiot fakultet go nema onoj prestiz sto go imal porano,taka da dobro razmisli pred da doneses odluka,moj sovet podaleku od pmf
 
К

Кнез Мишкин

Гостин
mnogu ucenici od sredno medicinsko uciliste se zapisuvaat najcesto na insitut za hemija ili biologija,potocno na analiticka biohemija,biohemisko fizioloska ili pak molekulrna biologija.No site se zapisuvaat so nadez deka ke rabotat vo nekoja klinicka laboratorija,so iluzii za vreme na studiranjeto i ucenjeto za zivotni,rastenija i razno-razni hemii,a na kraj po diplomiranjeto se svaka deka rabota nema,i toa sto go studirale ne e siroko aplikativno i e za naucna rabota koja kaj nas ja nema recisi.Moj sovet zapisi se na medicinski,farmaceftski ili stomatoloski fakultet,ke imas podobra idnina i moznost za vrabotuvanje.inaku i medicinskiot fakultet go nema onoj prestiz sto go imal porano,taka da dobro razmisli pred da doneses odluka,moj sovet podaleku od pmf
Искрено, до некаде си у право :smir: Како природњак морам да си ја бранам професијата, некои насоки на институтот за хемија и биологија се отворија само за да се поткрепат институтите финансиски, а за сметка на тие смерови некои постари смерови се заборавија. Викторија, ако мислиш да се запишеш на ПМФ мора да сфатиш дека ќе имаш многу за учење, вежби до касно, ама мислам дека се исплати, е сега зависи на кој смер ќе се запишеш. Медицина, фармација, стоматологија, премногу бубање, не учат со разбирање, плус со новите програми, тотално ги упропастија. Како и да е, со среќа. :)
 
Член од
8 ноември 2010
Мислења
7
Поени од реакции
0
Kaко и дае фала ви мн за вашите мислења ке ми помогнат колку толку
Сеа сум 3та год така да имам уште малце време да одлучам :smir:
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
556
Кај Иван сум Општа Хемија:) Имаш некакви информации за него затоа што никој не знае ништо да каже:) Вака делува на супер човек, убаво предава, интересен е, ама не знаеме каков е за колоквиуми:)
Да, да, држи часови на интересен начин, ама заебан е. Никогаш не сум заспал на негов час. :wink:
Посебно е заебан при оценувањето. Веќе имам пишано тука некаде дека ни даде прашање од оние дополнителни информации (како занимливости), што ние ни под разно не го очекувавме.

Борко? Хммм, не ми остана во добро сеќавање, иако имав две десетки по неговите предмети.
Многу замара со теорија, моравме дефинициите и изведувањата на истите напамет да ги знаеме. Неговите колоквиуми се многу долги (2,5-3 часа) така да ќе ви скисне и пишување и седење и све друго.
И напорен е на предавања, не ми даваше билтен да си гледам. :pos2:
 
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.662
Поени од реакции
946
Може ли некој да ми каже ми треба по Биологија материјал за Ткива и Органи на Растенијата, во Тетово студирам, но за овој материјал немам книги.

Колеги од Аналитичка Биохемија имате таков материјал? Како да дознаам која книга да ја барам? Во студентската фотокопирница по наслов ли да барам на книги или пак што побарам тоа ќе ми дадат? Незнам на каков принцип оди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom