ПВЦ прозори и врати

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.530
Поени од реакции
2.632
Ролопласт имаат фабрика во Бугарија таму се кројат прозорите и вратите, а тоа во Неготино е нивно претставништо како и во повеќе градови низ дражавава и екипа која ги монтира.
Не е точно, јас сум вработен во ролопласт и знам што зборам од прва рака, првично од наши материјали и лиценцирани калапи за ПВЦ профили и ролетни произведуваше во Бугарија поради ефтина работна рака ,а сега сме изедначени и сега ние произведуваме во Неготино па од таму Охрид,Гевгелија свои експозитури (продавници) ,а монтери само од Скопје и Неготино и понекои Охрид (од наемни приватници). А преставништво надвор од Македонија ги имаме во Бугарија ,Косово и Милано тоа во Милано е потешко поради тамошните силни конкуренции .
А што се однесува до ПВЦ прозори со австриска лиценца и сме најдобри квалитети со стрес тест за четврта категорија во институт за проверка на квалитет и еколошки.
А окови,шарки,рачки и се друго се од СрбијаSent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
14 август 2018
Мислења
670
Поени од реакции
1.107
Ја менував летово.ПВЦ врати и прозори на цела куќа.
Појма немам што е добро,а што не... меѓутоа монтерите и фирмата ги најдов по топла препорака од роднини кои веќе имаа ставено и само пофални зборови слушнав.
Ramplast е профилот 6 коморен,двојни со термопан стакло,а механизми,оков појма немам (n) Едино на вратата можам да видам знакче TGP ако на некој му значи нешто.
Еден прозор 180цм ме кошташе 200€ со монтажа,балконска врата со прозор ~320€.
Препораките беа ептен добри,а попрофесионален мајстор сум немал во куќа до сега!
Да презимам со нив,па ќе пишам инфо што и како.
Едит:заборавив,куќата е без изолација,и не сум од СК. Позз
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.005
Поени од реакции
3.316
Не е точно, јас сум вработен во ролопласт и знам што зборам од прва рака, првично од наши материјали и лиценцирани калапи за ПВЦ профили и ролетни произведуваше во Бугарија поради ефтина работна рака ,а сега сме изедначени и сега ние произведуваме во Неготино па од таму Охрид,Гевгелија свои експозитури (продавници) ,а монтери само од Скопје и Неготино и понекои Охрид (од наемни приватници). А преставништво надвор од Македонија ги имаме во Бугарија ,Косово и Милано тоа во Милано е потешко поради тамошните силни конкуренции .
А што се однесува до ПВЦ прозори со австриска лиценца и сме најдобри квалитети со стрес тест за четврта категорија во институт за проверка на квалитет и еколошки.
А окови,шарки,рачки и се друго се од Србија
Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
Убо вака шо се разбираш во прозори, ама не ти го разбирам ова стрес тест и кој е тој институт што дават некакви тестирања или категории, и најчудно ми е ова австриска лиценца ко ќе го слушнам кај бугарскиве, турскиве и македонскиве профили...шо сакаат да кажат мајсторите со лиценциве и уствари што е лиценца на чив патент?

Србија во рачки можит да се кажит дека стублина се добри до некаде ама само до некаде но не доволно добри, се останато е шајзе што би рекле германците.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.530
Поени од реакции
2.632
Убо вака шо се разбираш во прозори, ама не ти го разбирам ова стрес тест и кој е тој институт што дават некакви тестирања или категории, и најчудно ми е ова австриска лиценца ко ќе го слушнам кај бугарскиве, турскиве и македонскиве профили...шо сакаат да кажат мајсторите со лиценциве и уствари што е лиценца на чив патент?

Србија во рачки можит да се кажит дека стублина се добри до некаде ама само до некаде но не доволно добри, се останато е шајзе што би рекле германците.
Не сум прочитал твојот пост,но јас работам за прозори и врати иако не е мое задолжение и знам што зборувам и од прва рака (ми шепна директорот)

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
 
Член од
28 октомври 2020
Мислења
4
Поени од реакции
3
Здраво,

имам проблем со прозорците, дуваат од страните. Неколку пати викав мајстори и малку ги средија ама не комплетно.

Слушнав имало некакви гуми што можело да се стават дополнително?

Ги вртев тие трите на крилата што се демек за затегање ама не помогна.

Некој совет?
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
3.294
Поени од реакции
5.623
Здраво,

имам проблем со прозорците, дуваат од страните. Неколку пати викав мајстори и малку ги средија ама не комплетно.

Слушнав имало некакви гуми што можело да се стават дополнително?

Ги вртев тие трите на крилата што се демек за затегање ама не помогна.

Некој совет?
Имаш гуми, имаш и сунѓери. Самолепиви се.
Гумата е 30 денари од метар (двојна), сунѓерот 30 денари 5 метри. Колку, толку ќе ја подобрат ситуацијата.
Автоматски споено мислење:

20201028_112940[1].jpg
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.005
Поени од реакции
3.316
Не сум прочитал твојот пост,но јас работам за прозори и врати иако не е мое задолжение и знам што зборувам и од прва рака (ми шепна директорот)

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
Па убаво рече ти шепнал некој...си слушнал а недослушнал.
Прочитај јас имам напишано за коефициентите на звучна и топлотна изолација и какви екипи ги контролираат во Германија и Швајцарија, јас работев таму во фирма за да видам што е тоа и како се работи за нивни станандард и далеку сме од нив.
Патем фирмата моја е стара 30 години, сеуште работиме со прозори и врати, се исконтрав со тебе за да не споредуваш ролопласт со рехау или века. То е како да споредвиме 100еден со мерцедес.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.530
Поени од реакции
2.632
Па убаво рече ти шепнал некој...си слушнал а недослушнал.
Прочитај јас имам напишано за коефициентите на звучна и топлотна изолација и какви екипи ги контролираат во Германија и Швајцарија, јас работев таму во фирма за да видам што е тоа и како се работи за нивни станандард и далеку сме од нив.
Патем фирмата моја е стара 30 години, сеуште работиме со прозори и врати, се исконтрав со тебе за да не споредуваш ролопласт со рехау или века. То е како да споредвиме 100еден со мерцедес.
Кој спомна рехау , Ролопласт контактира преку австриска фирма и преку нив тестира

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
 

brnjomkd

cobragt
Член од
23 ноември 2017
Мислења
220
Поени од реакции
88
во батинци има јаки мајстори за прозори и врати
 
На врв Bottom