Оштетената коса ...

  • Креатор на темата Чек Он Ит
  • Време на започнување
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
И јас едно време се фарбав, се пеглав, ја тероризирав косата, беше кратка како на сликата погоре и бев мн убава :D, ама и мене ми остана само метлата.

И видов не видов, ја префарбав мојата боја на коса, го стригнав оштететното, и почнав да ја раснам! Пеглата отиде поклон кај мајками, фен е непозната именка, и почнав маслени третмани над метлата....
После 3 години имам многу долга, здрава коса, и напати ме фаќа криза за кратка коса, ама се премислувам за среќа...
До оваа сум многу близу, уште некој сантим да ми се израмни и шишките да си ги пораснам...


Употребувам само Афродита шампон од кокос! И понекогаш крема за коса од Пантен!
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
55
Поени од реакции
10
По долгиии години со долга коса морав нешто да сменам а и ме гуши долга коса зашто ми е мн густа
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
И јас едно време се фарбав, се пеглав, ја тероризирав косата, беше кратка како на сликата погоре и бев мн убава :D, ама и мене ми остана само метлата.

И видов не видов, ја префарбав мојата боја на коса, го стригнав оштететното, и почнав да ја раснам! Пеглата отиде поклон кај мајками, фен е непозната именка, и почнав маслени третмани над метлата....
После 3 години имам многу долга, здрава коса, и напати ме фаќа криза за кратка коса, ама се премислувам за среќа...
Се тоа е убаво, ама што ако косата без пеглање е за нигде? Изгледа многу лошо?
 
T

tinkerbelll

Гостин
^ Јас сум таков случај, катастрофа. Барем малку со пегла морам да ја минам, дека ни ми е права ни виткана, некоја средина.. Инаку многу ми има помогнато домашна маска со маслиново масло и жолчки, сеа јес дека мириса ужасно после, ама дефинитивно делува.
 
Член од
12 мај 2008
Мислења
249
Поени од реакции
148
Се фенирам 2 пати неделно фарбам на 20 дена и немам никаков проблем со оштетена коса, употребувам кармен фарба, лореал шампон и субрина,....ништо друго
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
^ Јас сум таков случај, катастрофа. Барем малку со пегла морам да ја минам, дека ни ми е права ни виткана, некоја средина.. Инаку многу ми има помогнато домашна маска со маслиново масло и жолчки, сеа јес дека мириса ужасно после, ама дефинитивно делува.
aj poobjasni za maskada kolku i kako se nanesuva
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Се тоа е убаво, ама што ако косата без пеглање е за нигде? Изгледа многу лошо?
Не бе срце! Знам на мн луѓе му е необично, и не можат да сфатат, ама јас ја ишишав цела коса, што ми беше изгорена и почнав да ја растам! 3 години ја растам, и во тие 3 години ниту еднаш немам, ставено ниту фен, ниту пегла на косата! Косата ми е здрава, сјајна и ја обликувам на начин што на мокра коса ставам крем од пантен, па на делумно сува коса, ја виткам нагоре, и ја оставам да се исуши целосно, или па ќе ја исплетам!

Само финтата е да се воздржиш, а да не употребиш фен или пегла :)! Еднаш е доволно, за таквата коса да постане џбун! :)
 
T

tinkerbelll

Гостин
aj poobjasni za maskada kolku i kako se nanesuva
2 жолчки, 1 филџан маслиново масло, измешаш тоа и ставаш на косата, посебно на врвовите. Држиш околу 1 час и после се миеш најнормално. Неколку пати така и дава ненормално добар резултат, проверено. Единствен минус е што мириса после колку и да ја миеш... :D
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
55
Поени од реакции
10
2 жолчки, 1 филџан маслиново масло, измешаш тоа и ставаш на косата, посебно на врвовите. Држиш околу 1 час и после се миеш најнормално. Неколку пати така и дава ненормално добар резултат, проверено. Единствен минус е што мириса после колку и да ја миеш... :D

Фала многуууу, ќе го пробам следно миење. Инаку јас иам пробано со чичково масло и ореово, ореово на корените, чичково на остатокот од косата, се чува 1h замоткано во капа за бањање да се спури ;) и исто има ок резултат, али сеа ова сакам да го пробам.Само да прашам дали плус користиш некоја маска за коса или само шампон али иам впечаток дека 100 пати ќе требе да ја измијам од мрсното или не

Однапред фала на одговор, имајте убав неработен ден


П.С: Oпа уште ова, што од пантен???

Инаку јас купив од Авон спреј за заштитна од горење и за ништо не го бива, коста ми е ко слама:(
 
T

tinkerbelll

Гостин
Фала многуууу, ќе го пробам следно миење. Инаку јас иам пробано со чичково масло и ореово, ореово на корените, чичково на остатокот од косата, се чува 1h замоткано во капа за бањање да се спури ;) и исто има ок резултат, али сеа ова сакам да го пробам.Само да прашам дали плус користиш некоја маска за коса или само шампон али иам впечаток дека 100 пати ќе требе да ја измијам од мрсното или не

Однапред фала на одговор, имајте убав неработен ден


П.С: Oпа уште ова, што од пантен???

Инаку јас купив од Авон спреј за заштитна од горење и за ништо не го бива, коста ми е ко слама:(
Ова за измивање не е многу тешко излегува веќе на второ плакнење, едино тоа мирисот малце... Маска на крај пак ставам обична, моментално таа од елсев бела со црвено капаче, не често него обично на 2-3 миења, а регенератор обавезно :) Од авон најдобра ми беше оваа колекција Damage repair

презадоволна сум а користев само шампон и регенератор а маската и то другото немам пробано, посебно на плава оштетена коса ненормално добро делува.
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
Ова за измивање не е многу тешко излегува веќе на второ плакнење, едино тоа мирисот малце... Маска на крај пак ставам обична, моментално таа од елсев бела со црвено капаче, не често него обично на 2-3 миења, а регенератор обавезно :) Од авон најдобра ми беше оваа колекција Damage repair

презадоволна сум а користев само шампон и регенератор а маската и то другото немам пробано, посебно на плава оштетена коса ненормално добро делува.
fala
 
Член од
29 октомври 2012
Мислења
55
Поени од реакции
10

Ве молам кажете ми од кое маслиново масло, имало вакво-такво-онакво, цедено, прецедено, не цедено, ледено цедено.....ауууууууу ем забоел глава и си купив масло од ленено семе за...

поз девојќи и лека ноќ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom