Охрид

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.180
Поени од реакции
2.136
Ова општо за МКД се однесува или строго за Охрид ?
Иначе нигде не рендаат маслинки. Сегде ти лупаат цели дури сосе семката внатре.
Автоматски споено мислење:
Ова е најизразено во Охрид. Не знам кај имаш јадено пица со маслинки, ама дефинитивно не треба цела маслинка со се семка да е на пицата.
Ова е само еден пример...
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.816
Поени од реакции
24.135
Ова е најизразено во Охрид. Не знам кај имаш јадено пица со маслинки, ама дефинитивно не треба цела маслинка со се семка да е на пицата.
Ова е само еден пример...
Нормално да е Охрид а не Демир Хисар или Пробиштип затоа што има најголем проток на луѓе а особено на странци. Скопје истово се дешава и тоа секако во централното градско подрачје а не во Ѓорче и Ченто.

Секоја мескикана е таква , една дури ми личеше како шопска со маслинките одозгора. :pos:
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.604
Ова општо за МКД се однесува или строго за Охрид ?
Иначе нигде не рендаат маслинки. Сегде ти лупаат цели дури сосе семката внатре.
Автоматски споено мислење:


Полека малце.
Овде прво подценуваш :

За овде сега да ги преценуваш :
Никаде не потценувам или натценувам, ти кажав што е тоа дел од услугата во Охрид што не чини и ти кажав што всушност е Охрид (што имаме, а не знаеме да го продадеме). Муабетот е на место, зависи како ме читаш.

Во однос дека не е Монако или други „монденски“ места, во право си - не е, туку е многу повеќе.
Тоа што го пишел Кано порано на темва или она Авангер99 самобендисаното лигле (бај да веј ако чита од некој 6-ти профил или некој го знае нека му пренесе дека му честитам мила и драга Нова година - то ти е класичен и типичен пример на Охридски самобендисан сељак, да му ебам тоа глата гумена. Небитно.) не е тоа пишење од инает или правење на Охрид нешто што не е.
Сношти бев преморен и заспав, а денес имам премногу обврски меѓу кои и финалето вечерва да го одгледам на мојот омилен Германски тим така да во текот на денот ќе најдам време (се надевам) да ти пишам подолг пост зошто Охрид има и колку има МКД воопшто да понуди за да сфатиш дека сме каде каде пред еден ебан Монако.

Во однос на Битола, убаво е што ти е таков впечатокот ама не ги знаеш луѓето каде си бил, така да тие спаѓаат од оние шо ти ги спомнав дека смештаите му се „спечалени“ со „труд и мака“ и баш ги заболе, а тоа што најдоа некој внук нивни или син да ти продаде приказна и да те напрај да се осеќаш добредојден е ваљда нивни сенс за туризам - шо и е поентата.

Колку за инфо, ако сместувањето ти беше од страна на Католичката црква (нема да ставам имиња) најверојатно си бил кај синот на тој што го има објектот со казиното и истиот го издава на казиното, а претходно беше бутик кој генерално носеше фармерки од Турција и Грција.
После тоа го издаде објектот за да се отвори казино и во истото казино дава пари како зеленаш (други му ги наплаќаат долговите). Оттаму натамошните пари да инвестира во сместување кое го раководи син му.

Другиот, пропали фудбалер и сестра му вана би пејачка, уметник, другарка на Сара Мејс или како и да се викаше она антиталентот шо заврши музичка академија во Софија (заедно завршија па оттаму им е познанството), имаше и студио за модерни танци дрн дрн дрн. Цел живот така поминат, мајка им им фураше во глата на двајцата дека се некој јак кур во животот и беа само препичени, нереализирани дечишта. Како такви и израснаа, а во меѓувреме татко им кој работеше во Рек го оболија од кредити и шекер доби за на крајот мајка им да го разведи на 50 години. Башка шо чоекот и онака имаше тежок живот пошто дома имаа дете кое беше со некое заболување (дали Даунов, дали Аутизам или нешто друго не знам) и не беше станато од постела кутрото, па им почина.

ТЕК по некоја година човекот успеа да се накрени и да заличи на нешто откако се ослободи од тоа трујачот жена која пуши дневно поќе цигари од турчин качак и која не му е туѓо да скита по дискотеки со ќерката и деца кои може да му се ќерки или внуци во најмала рака. Моден креатор, исто де, вана би.

Третиот, од спротивната страна кој издава смештаи по таа цена ти е син на поранешен полициски началник. Ништо не му фали на детето али фамилијата се бугарофили. Стариот како полициски началник убаво си ја бркаше работата, али ова другото е за никаде. Тој одамна е пензиониран, куќа имаат откашри конзулатот бугарски во БТ, а смештајот кој го издаваат им е над широк сокак помеѓу поранешен Паско и Верото.
Едниот син му се пафташе по бугарските здруженија, другиот си тера младалачки живот, женет си е во меѓувреме али градско дете, почитувано од другарите.
Од кај им се парите за смештајот, нивна работа. ;)

Има на тој потег уште еден кој издава смештаи ама не го знам човекот и не му го знам бекграундот, така да имаш од 4 кои издаваат 75% шанса да си ги дал парите кај дно луѓе како овие опишаните погоре. Не дека имам против, затоа што ти продале убава приказна и си задоволен за услугата - што е и целта на било која туристичка понуда али ете чисто да си знаеш. Да го имаш како податок.

За Дојран истиот муабет ти го направив, не за да ти го претставам Дојран како Охрид па да ми викаш не е темата за тоа туку дека ти се пожали на понудата таму т.е. услугата, па ако услугата беше подобра таа илјадарка шо би ја дал да туриш бензин и тие 3 дена фестивал да се возакаш до Струмица по јадење радо би ја дал на лице место ако јадењето ти е обезбедено и нема ама баш ништо да те фали, ниту да се буниш - напротив, ќе речиш браво на организираноста.

Само на цирка 200км воздушна линија имаш Earth Festival кој ти се одвива на втор крак во Грчка, секоја година, содома и гомора - која мајка чедо има изгубено таму ќе го најди. Од цела Европа идат и брои над 3000 луѓе кога ќе се соберат по тоа плажите, а Дојран со Д фестифалот оди во таа насока, не дека толку ќе се берат ама постанува дувло на наркомани и секако алтернативна сцена која не е толку застапена на друго место.
Крај краева и еден Архангел беше пред некоја година, што е сам по себе културно богатство на Македонија и како такво кај и да настапува мора да биди посетено во масовен број, а пред да го потцениш Дојран како локација земи само информирај се за алгите од тоа езеро и за лековитите им својства.

Да беше тоа во ЕУ земја имаше така да се инвестира и продава тој туризам то чудо едно, во пакет со Бања Банско во Струмичко плус приказната за Самоиловите војници кои беа на Беласица оставени без очи, а и богами ски центрите (Кожув) во близина имаш цел еден пакет да донесиш странец на 10 дена и да го исцедиш од пари + бонус ги имаш казината во Гевгелија (ако и за тоа има љубители, ама пред се цел ќе ти бидат постари генерации или семејни луѓе за овој пакет).
За нагоре Малешевија, па Беровско езеро и воопшто Берово, па да им кажеш малце историја за Кресненско востание, па за дедо Илија Малешевски, па да ги носиш Кокино, да им дадеш рурални места со селски туризам и такви куќи за престој... има да ги посериш од пари земање.
Овај дел од МКД слабо го знам и ми е шетан ама сигурно има и многу што друго да се види, Стоби е тука во централна Македонија, винарии имаш исто во централна Македонија, приказната со афионот од турско, брате тага ме фаќа дури го куцам ова колку многу имаме, а колку малку цениме или сме го претставиле тоа на светот.

Така да, другар МКД ите како има шо да понуди, само не си ја знаеме доволно, а и јас ти пишам од позиција на лаик. Да седниш со мојот кум да правиш муабет кој надолж и попреку ја има прошетано и секоја прилика ја шета ќе останиш подзинат во устата.
Да, Монако, Малта, Крит, шо ти ја знам Сардинија или рандом место во ЕУ може лајна да јади за ова ние шо го имаме. Едино немаме море, ама Охридско е 40км езеро и е едно од најубавите на свет. Ќе ти пишам накнадно во текот на денот за Охрид и Западна МКД.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.764
Поени од реакции
36.455
...читам и само за јадење станува збор, зарем во Охрид се иде само за јадење па цените биле вакви такви?
...единствено погоре членот ска спомна за Плаошник што и мене истото ми се случи и не ми се наплати, а исто на таков начин претходно ми беше побарано во манастирот Бигорски и потоа дозволено за слободен влез како домашна, а не странски турист на кој му се наплаќа.
...за да се посети Охрид, според мене треба да се посетат знаменитости, па на крај да се руча, а не иди во Охрид за кафе покрај езеро и лапачка.

...пред Самоиловата тврдина наплата беше со карта 30 ден, па по некоја година 60 денари, наши туристи не сакаа да влезат со коментар ,,еее сега за камења ќе платиме" , така да јас влегов само со странски туристи да си ја разгледам тврдината што секогаш тоа го правам кога одам за Охрид, секогаш посетата си има своја драж, а панорамската глетка од сите страни е мелем за душа и секогаш е различно доживувањето.

...кога разговарав со човекот внатре кој продаваше билети и истите се како сувенири спомен од Охрид, ми вели тие пари биле за одржување на самата тврдина од забот на времето, е зашто нашите патриоти им е толку тешко да дадат едно евро за поминати моменти во Самоиловата тврдина, а од друга страна истите плаќаат за храна и кафе кои богами не се толку неопходни без да се посетат овие споменици во Охрид, па пицата била со цела неисчистена маслинка со коска,

...како не коментирате и не ви пречи што домашниот турист не го посетува местото на сопствената историја со само странци внатре и ниеден Македонец, му било скапо евро за ,,камења" да гледа, абе ајј.
 
Член од
20 април 2023
Мислења
985
Поени од реакции
2.419
Никаде не потценувам или натценувам, ти кажав што е тоа дел од услугата во Охрид што не чини и ти кажав што всушност е Охрид (што имаме, а не знаеме да го продадеме). Муабетот е на место, зависи како ме читаш.

Во однос дека не е Монако или други „монденски“ места, во право си - не е, туку е многу повеќе.
Тоа што го пишел Кано порано на темва или она Авангер99 самобендисаното лигле (бај да веј ако чита од некој 6-ти профил или некој го знае нека му пренесе дека му честитам мила и драга Нова година - то ти е класичен и типичен пример на Охридски самобендисан сељак, да му ебам тоа глата гумена. Небитно.) не е тоа пишење од инает или правење на Охрид нешто што не е.
Сношти бев преморен и заспав, а денес имам премногу обврски меѓу кои и финалето вечерва да го одгледам на мојот омилен Германски тим така да во текот на денот ќе најдам време (се надевам) да ти пишам подолг пост зошто Охрид има и колку има МКД воопшто да понуди за да сфатиш дека сме каде каде пред еден ебан Монако.

Во однос на Битола, убаво е што ти е таков впечатокот ама не ги знаеш луѓето каде си бил, така да тие спаѓаат од оние шо ти ги спомнав дека смештаите му се „спечалени“ со „труд и мака“ и баш ги заболе, а тоа што најдоа некој внук нивни или син да ти продаде приказна и да те напрај да се осеќаш добредојден е ваљда нивни сенс за туризам - шо и е поентата.

Колку за инфо, ако сместувањето ти беше од страна на Католичката црква (нема да ставам имиња) најверојатно си бил кај синот на тој што го има објектот со казиното и истиот го издава на казиното, а претходно беше бутик кој генерално носеше фармерки од Турција и Грција.
После тоа го издаде објектот за да се отвори казино и во истото казино дава пари како зеленаш (други му ги наплаќаат долговите). Оттаму натамошните пари да инвестира во сместување кое го раководи син му.

Другиот, пропали фудбалер и сестра му вана би пејачка, уметник, другарка на Сара Мејс или како и да се викаше она антиталентот шо заврши музичка академија во Софија (заедно завршија па оттаму им е познанството), имаше и студио за модерни танци дрн дрн дрн. Цел живот така поминат, мајка им им фураше во глата на двајцата дека се некој јак кур во животот и беа само препичени, нереализирани дечишта. Како такви и израснаа, а во меѓувреме татко им кој работеше во Рек го оболија од кредити и шекер доби за на крајот мајка им да го разведи на 50 години. Башка шо чоекот и онака имаше тежок живот пошто дома имаа дете кое беше со некое заболување (дали Даунов, дали Аутизам или нешто друго не знам) и не беше станато од постела кутрото, па им почина.

ТЕК по некоја година човекот успеа да се накрени и да заличи на нешто откако се ослободи од тоа трујачот жена која пуши дневно поќе цигари од турчин качак и која не му е туѓо да скита по дискотеки со ќерката и деца кои може да му се ќерки или внуци во најмала рака. Моден креатор, исто де, вана би.

Третиот, од спротивната страна кој издава смештаи по таа цена ти е син на поранешен полициски началник. Ништо не му фали на детето али фамилијата се бугарофили. Стариот како полициски началник убаво си ја бркаше работата, али ова другото е за никаде. Тој одамна е пензиониран, куќа имаат откашри конзулатот бугарски во БТ, а смештајот кој го издаваат им е над широк сокак помеѓу поранешен Паско и Верото.
Едниот син му се пафташе по бугарските здруженија, другиот си тера младалачки живот, женет си е во меѓувреме али градско дете, почитувано од другарите.
Од кај им се парите за смештајот, нивна работа. ;)

Има на тој потег уште еден кој издава смештаи ама не го знам човекот и не му го знам бекграундот, така да имаш од 4 кои издаваат 75% шанса да си ги дал парите кај дно луѓе како овие опишаните погоре. Не дека имам против, затоа што ти продале убава приказна и си задоволен за услугата - што е и целта на било која туристичка понуда али ете чисто да си знаеш. Да го имаш како податок.

За Дојран истиот муабет ти го направив, не за да ти го претставам Дојран како Охрид па да ми викаш не е темата за тоа туку дека ти се пожали на понудата таму т.е. услугата, па ако услугата беше подобра таа илјадарка шо би ја дал да туриш бензин и тие 3 дена фестивал да се возакаш до Струмица по јадење радо би ја дал на лице место ако јадењето ти е обезбедено и нема ама баш ништо да те фали, ниту да се буниш - напротив, ќе речиш браво на организираноста.

Само на цирка 200км воздушна линија имаш Earth Festival кој ти се одвива на втор крак во Грчка, секоја година, содома и гомора - која мајка чедо има изгубено таму ќе го најди. Од цела Европа идат и брои над 3000 луѓе кога ќе се соберат по тоа плажите, а Дојран со Д фестифалот оди во таа насока, не дека толку ќе се берат ама постанува дувло на наркомани и секако алтернативна сцена која не е толку застапена на друго место.
Крај краева и еден Архангел беше пред некоја година, што е сам по себе културно богатство на Македонија и како такво кај и да настапува мора да биди посетено во масовен број, а пред да го потцениш Дојран како локација земи само информирај се за алгите од тоа езеро и за лековитите им својства.

Да беше тоа во ЕУ земја имаше така да се инвестира и продава тој туризам то чудо едно, во пакет со Бања Банско во Струмичко плус приказната за Самоиловите војници кои беа на Беласица оставени без очи, а и богами ски центрите (Кожув) во близина имаш цел еден пакет да донесиш странец на 10 дена и да го исцедиш од пари + бонус ги имаш казината во Гевгелија (ако и за тоа има љубители, ама пред се цел ќе ти бидат постари генерации или семејни луѓе за овој пакет).
За нагоре Малешевија, па Беровско езеро и воопшто Берово, па да им кажеш малце историја за Кресненско востание, па за дедо Илија Малешевски, па да ги носиш Кокино, да им дадеш рурални места со селски туризам и такви куќи за престој... има да ги посериш од пари земање.
Овај дел од МКД слабо го знам и ми е шетан ама сигурно има и многу што друго да се види, Стоби е тука во централна Македонија, винарии имаш исто во централна Македонија, приказната со афионот од турско, брате тага ме фаќа дури го куцам ова колку многу имаме, а колку малку цениме или сме го претставиле тоа на светот.

Така да, другар МКД ите како има шо да понуди, само не си ја знаеме доволно, а и јас ти пишам од позиција на лаик. Да седниш со мојот кум да правиш муабет кој надолж и попреку ја има прошетано и секоја прилика ја шета ќе останиш подзинат во устата.
Да, Монако, Малта, Крит, шо ти ја знам Сардинија или рандом место во ЕУ може лајна да јади за ова ние шо го имаме. Едино немаме море, ама Охридско е 40км езеро и е едно од најубавите на свет. Ќе ти пишам накнадно во текот на денот за Охрид и Западна МКД.
nie ne znaeme da stvarame legendi od nashite prikazni i istorija i da gi shirime istite, ne znaeme da pravime show kako shto pravat amerikancite, ne znaeme da ja dovedeme nashata istorija do mitski i bozenstven status.
glej gi samo grcite odkako im go dadovme imeto:

nie stradame istoriski od predavnici i agenda da samo nesposobnoto firomsko sushtestvo da dojde do pozicija na mokj, sistematski i nadvor od sistem, pametnite, sposobnite se izoliraat za da dojde do izraz gjubreto koe potoa se pupi za gazotropna penetracija
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.604
nie ne znaeme da stvarame legendi od nashite prikazni i istorija i da gi shirime istite, ne znaeme da pravime show kako shto pravat amerikancite, ne znaeme da ja dovedeme nashata istorija do mitski i bozenstven status.
glej gi samo grcite odkako im go dadovme imeto:

nie stradame istoriski od predavnici i agenda da samo nesposobnoto firomsko sushtestvo da dojde do pozicija na mokj, sistematski i nadvor od sistem, pametnite, sposobnite se izoliraat za da dojde do izraz gjubreto koe potoa se pupi za gazotropna penetracija
Ха, Грција.
Која црна Грција, самите си сме криви.

Покрај тоа што аердромот во Солун им е одамна Македонија крстен и ред други работи, сепак ние не остануваме на нашето.

Груевски, според многу плукан за Скопје 2014, изгради ТОЛКАВ НА споменик на сред плоштад (и свака му дала за то шо го напрај) ама педерчето го крсти Воин на коњ.
Нема бате воин на коњ, ќе го наречиш како шо личи да му е името и сите тие други споменици за кои гледавте само вџеб да ставите ќе ги тргните од плоштадот пошто СМЕТААТ, се губи поентата на воинот де.
Автопатот го тргнаа да не ни се вика Македонија, сега е некое си пријателство да му ебам тоа клептоманите есдејски да му ебам.

Друга работа, нели бе имаме наши протерани по белиот свет од таа Егејска Македонија, па живи им биле горени фамилиите, пред нив биле убивани и колени, најголеми ѕверства се вршеа и тие што се бореа на линијата на фронтот беа гаѓани со касетни бомби (Мариовски врие од истите).
Нели држава имаме, самостојна веќе 30 години и јаче, кај е да ја организира дијаспората и да си ги бараат тие имоти?
Наши се, си постојат тапии.

Нема по ниедно меѓиународно право да го тоа Грчка добие како што исто не доби во Хаг за пресудата шо ја доби Грујо околу условувањето со Фиром.
И пред да помисли некој дека ме здоболе за Грујо (ме здоболе ама ич, штета шо не сме држава па со брачед му не легнаа на по 60 години по парче взатвор) ама дека мрдна државичето од точка нула во негово време тоа е факт. Доби и спор пред меѓународен суд, изгради тоа споменикот, 2008 па се до 2013 додека странците со него комуницираа не се согласи да го смени името, за на крај да му се деси шарената револуција па сведоци сме што ни е денес крчмата која ја плативме од сето тоа.

Башка шо, Грција беше во економска криза.
Па кај е таа наша миграција, толку јака на вилица само, сите по еден стан да купат во Солун, кај е таа наша држава со НИКАКВА агенда за Македонштина и Македонија да ти даде кредит на 30 години со 1-2% камата и условот да биде да купиш имот во Солун.
Па пичка му мајчина толку е тешко да се мисли?
Економски ако ги окопураш ќе ги придобиеш и на секое друго поле, види шиптараната шо ни напрај нас од 2017 наназад, оди сега врати назад да те видам. Потешко е да вратиш еднаш дадено право или земја или било што.

На крај, поминал некој од Битолско кон Солун?
Цело тоа Пелагониско поле кое се протега надолу е богато со род, овошки растат и цветаат од март натаму, ТОА е родниот дел од „грчката“ почва.
Надолу се скрки, камења. Особено по островите, шо и не се нивни пошто некој им дозволил цел Егеј да го зафатат и со островите на Турција вгрклан да му одат - шо при воен конфликт кој кога тогаш ќе дојде има така да ги изгубат и така да ми е мило, то чудо едно.
Тука е и рудното богатство, другиот дел на басенот со лигнит и руда кој продолжува од РЕК преку Брод-Гнеотино па кон Грчка.
Немаат ништо. Пусти се.

За Костурско езеро, за Воден и водопадите, како и термалните води, за Пела потаму, за ски центарот во близина на Лерин за сите тие работи кои се НАШИ, а не си ги бараме некаде ни се пишат гревови и ни се тргаат црти.
Ги исмеваме Македонците од Пустец и од Лерин, а истите се вистински Македонци, опстоиле под тешка опресија и ден денес земаат за жени сиромашни девојки од по селата во МКД (тие што останаа) и си ја чуваат културата и традицијата.
Многу им се смеат за тие собири каде се вртат ора и се пеат Македонски песни, колку од нас ги знаат тие ора и тие Македонски песни? Се кладам никој, ако не барем половина не ги знаеме ниту ги даваме во наследство на нашите поколенија.

Конески не за џабе рекол: „Големо ни е името, ќе сакаат да ни го земат“, тоа е особено изразено со нашиот Јужен сосед, а богами и со источниот ама тој ќе го спомнам подолу кога ќе пишувам за Охрид пошто таму Бугарштината најповеќе удира да присвои историја која ја нема - исто како и Грците, но овојпат за нив црковна.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.288
Поени од реакции
81.474
Лани бев при крај на август.
Бев на неколку места (ресторани).
Седнавме у еден на брег у стариот дел, одма после Ј'но (или како и да се вика сега).

Цените се како у поскапите скопски ресторани, а услугата и она што ќе го добиеш е како у просечни обични кафани у Скопје. Али јасно ми е што е работата. Тој таму, на тоа место и ич да не се труди, ист број на муштерии ќе има. Местото е такво, на влез у стариот дел секогаш има туристи што минуваат тука, па ќе седнат. Небитно услуга и цени.

Не може да очекуваш да има ист сооднос на цени и квалитет како во Скопје.
или можда можеш...

Имено, у Велестово има ресторан кој има услуга и квалитет како у бољи скопски ресторани, ама по цени поевтини, да речеме од Форца, од Пелистер и слични. Тоа е, у ствари голема разлика во споредба со соодносот на цените и она што го добиваш за тие цени, во Охрид. Ако ви се вози нагоре едно 3 километри, не му ја мислете.

Ова беше погледот од собата. За прв пат да видам сликите на туристичката понуда да се полоши од реалноста. И така е. У живо личи боље.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.816
Поени од реакции
24.135
Само ова ќе те цитирам :

Никаде не потценувам или натценувам, ти кажав што е тоа дел од услугата во Охрид што не чини и ти кажав што всушност е Охрид (што имаме, а не знаеме да го продадеме). Муабетот е на место, зависи како ме читаш.
Мене ми е јасно дека секаде услугата е се полоша а цените идат надоле. Дадов примери и од Дојран и од Скопје и од Охрид а и од цела МКД може да се најдат.
Не ми е јасно зошто само на Охрид и Охриѓани се удира а не се удира секаде ?
Јас нигде, никаде, никого систематски не го напаѓам во негативна конотација. Јасно ми е колку е сјебана цела држава и колку функционираат институциите а и колку е висока т.е. ниска свеста на населениево. Шипките се посебна приказна.
Ако удираме на лоша услуга и лоша цена 80% од државава е таква а не само Охрид. Зошто Охрид е трн во око ?

Целосно се во право охриѓаниве кога ќе кажат на кого не му се свиѓа нека не доаѓа. Никого не го молат со сила.
Спротивно на ова јас никогаш не сум бил во Грција на одмор (освен на екскурзија од факс) . Колку и да е убава и да има што да понуди на нив не планирам да им го пунам џебот.

Конкретно за убавините што не знаеме да ги продадеме, тоа е проблем на државно ниво. Ти можеш исти Бурџ Калифа да направиш во Авганистан, кој ќе ти го посети ?

За Битола ме изнасмеа и зачуди. Тотално немаше потреба да ми пишуваш семејна историја на фамилите што издаваат. Поентата ми беше дека доколку си ја работат работата како што треба нема да имаат негативни коментари и вечно да им бидат криви скопјанишчата.

Затоа генерализации не се потребни за лични искуства.
Генерализации се потребни за тоа што го напиша што може да понудиме а не знаеме да искористиме за да дојдеме до заклучок дека цела МКД е срање а не само Охрид и дека нема потреба да се потенцира тоа.


За се друго си во право.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.604
Само ова ќе те цитирам :


Мене ми е јасно дека секаде услугата е се полоша а цените идат надоле. Дадов примери и од Дојран и од Скопје и од Охрид а и од цела МКД може да се најдат.
Не ми е јасно зошто само на Охрид и Охриѓани се удира а не се удира секаде ?
Јас нигде, никаде, никого систематски не го напаѓам во негативна конотација. Јасно ми е колку е сјебана цела држава и колку функционираат институциите а и колку е висока т.е. ниска свеста на населениево. Шипките се посебна приказна.
Ако удираме на лоша услуга и лоша цена 80% од државава е таква а не само Охрид. Зошто Охрид е трн во око ?

Целосно се во право охриѓаниве кога ќе кажат на кого не му се свиѓа нека не доаѓа. Никого не го молат со сила.
Спротивно на ова јас никогаш не сум бил во Грција на одмор (освен на екскурзија од факс) . Колку и да е убава и да има што да понуди на нив не планирам да им го пунам џебот.

Конкретно за убавините што не знаеме да ги продадеме, тоа е проблем на државно ниво. Ти можеш исти Бурџ Калифа да направиш во Авганистан, кој ќе ти го посети ?

За Битола ме изнасмеа и зачуди. Тотално немаше потреба да ми пишуваш семејна историја на фамилите што издаваат. Поентата ми беше дека доколку си ја работат работата како што треба нема да имаат негативни коментари и вечно да им бидат криви скопјанишчата.

Затоа генерализации не се потребни за лични искуства.
Генерализации се потребни за тоа што го напиша што може да понудиме а не знаеме да искористиме за да дојдеме до заклучок дека цела МКД е срање а не само Охрид и дека нема потреба да се потенцира тоа.


За се друго си во право.
Ќе ти пишам сега и јас за кои делови не се согласувам со тебе, а за другите сме на иста бранова должина.
Постот за Охрид ќе остани за покасно пошто нервите ми се качени моментално од други маки, уште за Охридско ако пишам ќе летни лаптопот по петли :D

Не се во право Охриѓани со муабетот ако не ви се свиѓа не идите пошто не е изговор ако на други места не чини, ти да не го подигниш квалитетот на услугата.

Исто, ти како и браџед ми, со неодењето Грција не му помагаш на економијата во МКД ниту пак и одмагаш на економијата во Грција, ПЛУС таму имаш шанса да одиш и кај наши, само што не се кажуваат често.
Башка нема да си ускратам задоволство да одам на море, едно од најубавите тиркизни мориња го имаат во Европа, а со топ се такмичат во свет (делот околу Лефкада и Закинтос е измислен за тиркиз вода и уживање во истата), да наполнам батерии, исклучам мозок и да уживам во морски воздух и вода само затоа што политиката мисли вака или така.
Политичарите се одреден слој на општеството, мноштвото граѓани не се согласува со политиките и тука и во Грција, али тоа е друга тема.
Јас тоа го сметам за моја домовина и дедовина, не сметам дека одам во туѓу туку во свое. Гледа Господ, кога тогаш ќе се роди некоја проактивна генерација на Македонци и ќе си вратиме дел територии назад - барем се надевам иако не сметам дека ќе бидам жив со свои очи да го видам тоа, за жал.

За Битола ти кажав за фамилиите пошто како примерот со Грција, ако таму ти е релевантно да не ги полниш клетите Грци со кеш и тука би требало да ти е релевантно да не полниш со кеш некој кој живее од уништување туѓи животи т.е. давање на пари под наем (зеленашење) и со тоа си финансирал опремување на лукс апартмани, практично му викаш браво.
НО, пошто тоа не е поентата туку само сакав да ти тргнам паралела меѓу двата муабети, затоа и сам ти реков убаво барем шо во Битола некој ти продал добра приказна за и ти како турист да се осеќаш добредојден, а и тој како издавач да си ги земи парите. Си ја збркал работата во тој дел.

За останатото сме согласни.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.220
Поени од реакции
16.735
Лани бев при крај на август.
Бев на неколку места (ресторани).
Седнавме у еден на брег у стариот дел, одма после Ј'но (или како и да се вика сега).

Цените се како у поскапите скопски ресторани, а услугата и она што ќе го добиеш е како у просечни обични кафани у Скопје. Али јасно ми е што е работата. Тој таму, на тоа место и ич да не се труди, ист број на муштерии ќе има. Местото е такво, на влез у стариот дел секогаш има туристи што минуваат тука, па ќе седнат. Небитно услуга и цени.

Не може да очекуваш да има ист сооднос на цени и квалитет како во Скопје.
или можда можеш...

Имено, у Велестово има ресторан кој има услуга и квалитет како у бољи скопски ресторани, ама по цени поевтини, да речеме од Форца, од Пелистер и слични. Тоа е, у ствари голема разлика во споредба со соодносот на цените и она што го добиваш за тие цени, во Охрид. Ако ви се вози нагоре едно 3 километри, не му ја мислете.

Ова беше погледот од собата. За прв пат да видам сликите на туристичката понуда да се полоши од реалноста. И така е. У живо личи боље.
Za Bravo vo Velestovo li pisuvas, ili drug restoran?

Bravo mene mi se dopadna, uslugata, hranata, higienata, cenite sve na mesto, samo zeznato e za voznja nagore a patot tesen. Na rucek bi odel pak, za smestaj ne.
 
Член од
9 јуни 2024
Мислења
1
Поени од реакции
3
Цените во Охрид за тоа што се нуди се сосема ок...
Сеа бев неа Каликратија цените се поскапи од Италија.;)
Мислам дека е добро да се вложува во македонско него од странско, дури и да е поскапо.
Акоунтов го напраив пошто гледам дека има типци што не биле во Охрид со години и се најгласни...
Цените на пијачките се поволни и достапни за просечен македонец.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.694
Поени од реакции
11.941
Za kakva idninata I razvoj na Ohrid mu sledit dosta e coek da vidit deka "Gradski Parkinzi" rabotit vo minus
Е како може паркинг рекетарите да работат во минус ?

Ако добро помнам, токму Охрид беше првиот град во Македонија кој почна да наплаќа паркинг рекет уште во раните 2000-ти години, односно пред повеќе од 20 (ДВАЕСЕТ) години.

Ниту градат нови паркинзи, ниту прават нови улици, само една рака боја за обележување на паркинг местото и таблите за платен паркинг/зонско паркирање, сето тоа се покрива со парите од паркинг рекет за само 1 (ЕДЕН) ден.

Како можат да работат во минус ?
 
Член од
24 август 2017
Мислења
386
Поени од реакции
905
Е како може паркинг рекетарите да работат во минус ?

Ако добро помнам, токму Охрид беше првиот град во Македонија кој почна да наплаќа паркинг рекет уште во раните 2000-ти години, односно пред повеќе од 20 (ДВАЕСЕТ) години.

Ниту градат нови паркинзи, ниту прават нови улици, само една рака боја за обележување на паркинг местото и таблите за платен паркинг/зонско паркирање, сето тоа се покрива со парите од паркинг рекет за само 1 (ЕДЕН) ден.

Како можат да работат во минус ?
E kako de...koa nemat drzavni inspekcii da gi zaceslet malce po dve tri vospitni onda ke se prasvime kako,l
 

Kajgana Shop

На врв Bottom