Охрид

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.698
Поени од реакции
23.758
ЈБГ, криза е.

п.с. Треба понудата да ја подобрат, не да ги намалат цените, тие и онака нема да се намалат пошто пазарот ги диктира.
Супер во право си, од тука доаѓа заклучокот дека и Дојран ќе има скопски цени и ќе треба да го сереме затоа што никаде нема ефтино.
Зошто тогаш кога Охрид го прави тоа сите го серат?
Нели кризата е во цела држава или Охрид е странство ?
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
252
Поени од реакции
570
Супер во право си, од тука доаѓа заклучокот дека и Дојран ќе има скопски цени и ќе треба да го сереме затоа што никаде нема ефтино.
Зошто тогаш кога Охрид го прави тоа сите го серат?
Нели кризата е во цела држава или Охрид е странство ?
Во право си криза е сегде, но конкретно за Дојран, не знам зашто ти кажуеле дека е поефтино, таму идат грци и е огин скапо и у кафана и у маркет, особено за место од тој калибар.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.698
Поени од реакции
23.758
Во право си криза е сегде, но конкретно за Дојран, не знам зашто ти кажуеле дека е поефтино, таму идат грци и е огин скапо и у кафана и у маркет, особено за место од тој калибар.
Возачот и локалците правеа филмови за нас што идевме првпат. Реално беше поефтино последниот ден кога не беше фестивалот и а и ми кажувале општо ван терминот за фестивалот. Ова го знам заради глупиот распоред на автобусот како ја и еден другар последниот ден шетавме како низ напуштено место од што немаше луѓе и ништо не се дешаваше.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.698
Поени од реакции
23.758
Брат,Охридско езеро е постаро од сфи Дојранчани што живеале икада заедно,што не ти е јасно.Тамо има наише цркфе у сфет,Исус е закопан негде испод Плаошник(хаха).
Унеско,Аларм фестивал,на сфети Наума још му чука срце,Самуилова тфрдина да е била у Цариград,никад ни Т од турско ропстфо нема да смо виделе.Што не ти е јасно.
Значи тој е нешто древно,исконско,вредно...

Според овуј охридску логику Мадагаскар као најстар остроф и Бајкалско као најстаро езеро,тамо треба да е улаз 1000 евра,па тк да се сместиш за 500 евра ноќ.
Е тој е тај логика.Мислиш у рај си за тија паре,а не у обичан македонски град,напред до езеро,ееееееј!

Мислиф имаф езеро и фатиле га онога горе за муда што не постои.

Кд смо веќ куде муда...
Сори за офтопик,ама на @The Savior aka Ред Зурла,нели му раснеф муда измеѓу веѓе на ново аватарско селфи?
Па тоа ти го зборам и ја. Чим Охрид со тоа што го има што ти го сметаш дека е скромно вади вакви цени во летна сезонна тогаш од кај па Дојран да има право да ги вади истите цени за баруштината, тињата, муљот и леглото на комарци ?
Освен тоа полураспаднатата црква каде што рејваат џанаци ништо нема што да понуди од културно историски аспект. Зошто никој не крева џева за ова а за Охрид одма се крева џева ?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.143
Поени од реакции
21.782
Е тој е тај логика.Мислиш у рај си за тија паре,а не у обичан македонски град,напред до езеро,ееееееј!
Kojznaj kako gi odredvat cenite vo Pehcevo posto nema pogled na ezero. So pogled na prodavnicata valjda :cautious: .
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.820
Поени од реакции
10.431
Супер во право си, од тука доаѓа заклучокот дека и Дојран ќе има скопски цени и ќе треба да го сереме затоа што никаде нема ефтино.
Не пријател, обратно е.
Ти се пожали на УСЛУГАТА во Дојран, првенствено, потоа на цените.

Да беше се онака како што ти кажа возачот и да имаше ТОП услуга за тие 3 дена дури беше на фестивал тебе ќе те болеше Ѓуро дали си платил во сите три дена една илјадарка поќе него обично.

Така да, побарувачка - понуда - квалитет на понуда.
Додека се задоволени сите три во ред е, на Охриѓани и општо на МКД туризмот му фали тоа последното и затоа имаш разлика меѓу цените и што добиваш за тие цени тука и на запад.

Со тоа и оправданоста на ставот кај Охриѓани дека кај е скапо уште цела година треба да ги плаќаат тие цени, а нема деиверзитет, нема каде да добие подобра услуга па да не ги плаќа да оди на друго место за поефтино.

Тука додуша игра малце и егото улога пошто кај љопките во Струга е 2 пати поевтино, али тоа е друг маубет.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.698
Поени од реакции
23.758
Не пријател, обратно е.
Ти се пожали на УСЛУГАТА во Дојран, првенствено, потоа на цените.

Да беше се онака како што ти кажа возачот и да имаше ТОП услуга за тие 3 дена дури беше на фестивал тебе ќе те болеше Ѓуро дали си платил во сите три дена една илјадарка поќе него обично.

Така да, побарувачка - понуда - квалитет на понуда.
Додека се задоволени сите три во ред е, на Охриѓани и општо на МКД туризмот му фали тоа последното и затоа имаш разлика меѓу цените и што добиваш за тие цени тука и на запад.

Со тоа и оправданоста на ставот кај Охриѓани дека кај е скапо уште цела година треба да ги плаќаат тие цени, а нема деиверзитет, нема каде да добие подобра услуга па да не ги плаќа да оди на друго место за поефтино.

Тука додуша игра малце и егото улога пошто кај љопките во Струга е 2 пати поевтино, али тоа е друг маубет.
Па пријател тоа и ја го зборам. Дојран има ужасна понуда и ужасни цени. Охрид има прилично добра понуда за цените.
Скопска понуда и скопски цени (мислам на централно градско подрачје ) ми се репер. Ако понудата е малце подобра а побарувачката иста тогаш ми е ок, ако понудата ми е малце полоша а побарувачката иста тогаш не ми е ок.
Како што кажа Дојран да имал ваква понуда ја ќе сум бил средно задоволен, или пак да нека си ја има ужасната понуда ама да има и ефтини цени. Пак ми е прифатливо.
Сега Велигденов кога бев Охрид само во Кадмо, Сараиште преплатив пијачка. Амстел 0.33 - 170 ден.
На другите места сегде каде што бев беше прифатливо. Во дискотеката 250 -300 ден за прилично добри коктели. Пивото и бургерот што ги постирав во темата што јадете исто беа ок. Пица јадев прилично ок цена.
Дури и прилично позитивно сум изненаден од тој ресторанот Станица кај автобуската станица и тоа 300-400 метра подалеку од неа. Излез на град, богу иза леџа. Супер цени и услуга а и амбиент за местото каде што се наоѓа.

Не знам што толку ве фрустрира градот и народот освен ако не е инает .
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.178
Поени од реакции
2.129
Цените не се проблем. Проблемот е што добиваш за тие цени, посебно зборам за угостителство. Храната е под просек, услугата исто така.
Еден од најлошите соодноси на цена/квалитет што сум ги видел. Дел е од тоа што пробуваат да штедат како и сите, а другиот дел од незнаење.
Не може пица со маслинки да ми ја донесеш со цела маслинка на неа :pos: Имам уште мал миљон вакви примери.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.539
Поени од реакции
17.220
Го спомнавте таксито во Шпанија, барем таму кај шо сум била таксито му е со фиксна цена од аеродром до секаде низ центар.
Последно ни наплатија 30 евра за кола од аеродром до центарот на Мадрид.
Споредба со услуга и коли каде каде разлика.
Овде ќе се качиш в кола мозокот ќе ти го истури од кукање.
Во Охрид имам еднаш споделено искуство која шо сакаше да ме сољупи за неколку километри 300 денари ми побара, ни таксиметар ни ништо, се расправав и на крај денар не му платив оти крајно безобразен беше.
Едно шо му се колите крш, друго шо смрдат како да не се искапени еден месец, не сите ама повеќето.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.820
Поени од реакции
10.431
Не знам што толку ве фрустрира градот и народот освен ако не е инает .
Кај виде дека ме фрустрира градот и народот?
Прво, пола сум Охриѓанец.
Второ, најомилениот град во МКД ми е после Битола каде сум роден и израснат, а дефинитивно е најубав во МКД и на Балканот.

Проблемот е услугата која ја добиваш за цената која ја плаќаш.
Толку, крај, енде.

Еве тргни од „глупите“ споредби како такси - какво такси, храна - каква храна, смештај - каков смештај па натаму во понашање на келнери, понашање на хотелиери, „дан требит кјче“ типчиња и „диви“ па и питоми хаха (такви што си плаќаат давачки) издавачи на станови и смештаи.

Не да правиме споредба, туку споредбата ја НЕМА, а истовремено сакаме да се токмиме дека е Ерусалим на Балканот, дека езерото е дрн дрн... абе обична туристичка понуда немаме издржана човек да оди 7-10 дена Охрид што во тоа време би правел.

Јас можам да ти набројам 10 различни активности и локалитети Охрид и близина ама не ти функционираат бе брат инситуциите во оваа насока, а треба.
За самите Охриѓани исто, издава станови, како ги купил и спечалил друго двајсе, а кога треба да те пречека и испрати ко душман да пречекал, ко да му сметаш, кабает ко да си, шо дишиш, шо си дошол. Епа преку.
Ај пола бт има станови таму, не е толку проблем, ама Скопјанишчана?

Охрид, БТ и ПП ти е најнезгодниот и најкатиљ народ во МКД, можиме до утре споредби да правиме. Не дека другите се цвекиња за мирисање ама сепак. Оттаму и од општата ерозираност на државата идат проблемите.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.967
Поени од реакции
12.499
Тука додуша игра малце и егото улога пошто кај љопките во Струга е 2 пати поевтино, али тоа е друг маубет.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.820
Поени од реакции
10.431
Вие Нефи со отворени раце го примивте правеше шо сакаше и уште прави, на сред корзо Џамијата ја донесоа никој со прст не мрдна, за ова во Скопје?

До пред 2-3 години, до кога и редовно одев Охрид, значително многу имаше љопки по кејот, порано не беше така.

Албанизирана е цела држава ама тоа не е изговор зошто козоебачите за истите услуги помалку наплаќаат и дури за „свои“ не ретко знаат да дадат попусти и да прогледаат низ прсти.

Оди да те видам рандом Охриѓанец нека ти даде попуст на нешто.
Побрзо езерото ќе пресуши.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.234
Поени од реакции
3.725
Оди да те видам рандом Охриѓанец нека ти даде попуст на нешто.
Побрзо езерото ќе пресуши.
Каков попуст, ти не знаеш дека имаат огромни давачки, и дека воопшто не им е лесно? Знаеш ли колку угостители се на раб на егзистенција?

Во поголемиот дел од локалите, самите газди засукуваат ракави и им помагаат на општите работници, за да им излезат во пресрет и да заштедат на плата.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.698
Поени од реакции
23.758
Цените не се проблем. Проблемот е што добиваш за тие цени, посебно зборам за угостителство. Храната е под просек, услугата исто така.
Еден од најлошите соодноси на цена/квалитет што сум ги видел. Дел е од тоа што пробуваат да штедат како и сите, а другиот дел од незнаење.
Не може пица со маслинки да ми ја донесеш со цела маслинка на неа :pos: Имам уште мал миљон вакви примери.
Ова општо за МКД се однесува или строго за Охрид ?
Иначе нигде не рендаат маслинки. Сегде ти лупаат цели дури сосе семката внатре.
Автоматски споено мислење:

Кај виде дека ме фрустрира градот и народот?
Прво, пола сум Охриѓанец.
Второ, најомилениот град во МКД ми е после Битола каде сум роден и израснат, а дефинитивно е најубав во МКД и на Балканот.

Проблемот е услугата која ја добиваш за цената која ја плаќаш.
Толку, крај, енде.

Еве тргни од „глупите“ споредби како такси - какво такси, храна - каква храна, смештај - каков смештај па натаму во понашање на келнери, понашање на хотелиери, „дан требит кјче“ типчиња и „диви“ па и питоми хаха (такви што си плаќаат давачки) издавачи на станови и смештаи.

Не да правиме споредба, туку споредбата ја НЕМА, а истовремено сакаме да се токмиме дека е Ерусалим на Балканот, дека езерото е дрн дрн... абе обична туристичка понуда немаме издржана човек да оди 7-10 дена Охрид што во тоа време би правел.

Јас можам да ти набројам 10 различни активности и локалитети Охрид и близина ама не ти функционираат бе брат инситуциите во оваа насока, а треба.
За самите Охриѓани исто, издава станови, како ги купил и спечалил друго двајсе, а кога треба да те пречека и испрати ко душман да пречекал, ко да му сметаш, кабает ко да си, шо дишиш, шо си дошол. Епа преку.
Ај пола бт има станови таму, не е толку проблем, ама Скопјанишчана?

Охрид, БТ и ПП ти е најнезгодниот и најкатиљ народ во МКД, можиме до утре споредби да правиме. Не дека другите се цвекиња за мирисање ама сепак. Оттаму и од општата ерозираност на државата идат проблемите.
Полека малце.
Овде прво подценуваш :
Еве тргни од „глупите“ споредби како такси - какво такси, храна - каква храна, смештај - каков смештај па натаму во понашање на келнери, понашање на хотелиери, „дан требит кјче“ типчиња и „диви“ па и питоми хаха (такви што си плаќаат давачки) издавачи на станови и смештаи.
За овде сега да ги преценуваш :
Не да правиме споредба, туку споредбата ја НЕМА, а истовремено сакаме да се токмиме дека е Ерусалим на Балканот, дека езерото е дрн дрн...
Никој никаде нема пишано ( барем јас колку што прочитав ) реално да го хајпа Охрид дека е Монако. Или тролаат или од инает пишуваат.
Тие поросерувањата се за пред странци што појма си немаат од животот да паднат на две три слатке речи и да букираат летување.
Истиве гомнарии ги читаме и слушаме за Малта, Кипар, Крит, Сицилија.... Бисери на Медитеранот. Исти кур како на Голи Оток да си отиден само што нема комунисти да те казнуваат :icon_mrgr:
Малата и Крит се огромни мигрантски дувла. Ако сакаш проблеми наместо одмор , само напред на бисерите на Медитеранот.

Кога почна да правиш споредба за каурлуков, според мене сите се чурук само кој поголем. Затоа и како народ за кур не не бива. Баш дека и ја ти сме домашни туристи многу добро го знаеме и градот и народот можеме многу лесно црн печат на таквите издавачи да им лупнеме.

Битолчани викаш катиљ а ? Ок.
Ја бев во Битола сместен во апартман на среде Широк Сокак 1500 ден ноќевање од човек. Многу скапо, така. Апартманот беше на ниво какво што немам видено ни на бисерот на Медитеранот, Малта. (колку само ретардирано звучи :pos: )
Чисто, средено, се на ниво и пречек не на ниво, на 2 нивоа. Чоекот у 12 на полноќ дојде специјално да ме пречека и да ми отвори и затвори и клучеви се што треба да ми даде. Вода во бојлер, секако дека имаше без да треба да го молам да го пушти он.
Испраќање пак како што треба и сега кажи ми како пак да не му дојдам ?
" АмА бРаТ 1500 дЕнАрИ сИ пЛаТиЛ нОќЕвАњЕ, дАлИ сИ тАчЕн ? "
Тоа се обидувам да ти го кажам, кого го бива а најбитно се труди и гледа да се подобри нема да брка туристи туку ќе влече. Типчево го научил цел Лерин, и Костур и Воден и секој викенд е фул преку цела година. Јас знам и вакви во Охрид.
А ти ми збориш за дан требит кревет пензионери што гледаат да те преебат за 500 денари зашто не им стига пензијата.
Значи споредбата како прво не е на место зашто е разлика во класи.

А за туристичката понуда ја че ти повлечам паралела дека луѓе умираат по болници кај нас и никој не одговоара. Зашто мислиш на некоја шипурка рамковна или партиски бот во тоа министерствата и агенциите за подобрување на туризмот би ја/го болела сливата или крастајцата за туристичката понуда во Охрид ?!

Ти кажав за Дојран , што значи дека дифтарското понашање и преценуивањето со ништо не е локален охридски проблем.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom