Охрид

Член од
29 март 2024
Мислења
279
Поени од реакции
568
Со све претеруваат, веќе неподносливи се цените. Пред некој ден во една кафана, да не именувам сеа, 4ца седнавме да мезиме 5300 ни дојде сметка, мислам онака ноу комент. И тоа зборам за мезење, узо, салата и после некое ќебапче и прсти, не со скара, не со вртење на сортни вина, не со мавање од земја. Стварно сум човек што нејќе луксузи и мавање од земја, ама не ми е проблем да платам ако нешто ми се допаѓа, али вака рандом кога ќе седнеш и кога ќе ти дое ваква сметка сфаќаш дека си ебало све мајката и отишло у курац, а горе доле да не претерам услугата и квалитетот во 90% од локалите е криминално лоша.

Еве обратен пример, Мато Наполетано пицеријата, екстремно е скапа ама квалитетот на пиците е врвен и немам никаков проблем да седнам таму и да дадам 100 евра за двајца за пица и вино. Бараш квалитет ама и добиваш квалитет, просто ко грав.
Појди еднаш во Форца, ај што се некултурни, ај што ке те изгорат и вилушките на маса кога ги ставаат ги фрлаат во средина.
Локација никаква, Карпош. Коли и паркинг никаде.
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
705
Поени од реакции
1.589
Нај жива тема а најмалце коментари од нас локалците.:D Едни исти муабети се вртат цело време. Убо би било да се користи темава за некој други цели, зш цените се тие шо се и тука ништо немојме да смениме. И ние ги плаќаме.
Сезона полека идат, ама некако како годинава и порано да почна еве април сме уште од мартот е раздвижено надвор особено по кејон. Со кола сега одвај поминав групи кај Тино полно.
Друго.. Нека служит темава од охриѓани за охриѓани, пример некој имал убо/неубо искуство со кафана/ресторан нека напишит кај се океј цени за услугата.
Трето.. Секаква дискусија би била ок пример некој барат мајстор слободно нека предложит некој член. Баш читам ко е отворена темава многу поактивни сме биле ама добро пола Охрид е преселен така да не е за замерка:D
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.793
Поени од реакции
9.780
Охрид 2024, дал да седнам покрај езеро ил да фатам чартер авион и да го барам лепотанов на сред пустина да ми спремит турско кафе - исто пари ќе ми дојт 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Сакам да ти кажам дека споредбава не држи вода, Охрид е скапо да ама не е до толку разликата со Скопје, а да не правиме муабет за локации како Монте Карло. Кога седнав во кафана во Скопје минатото лето, ми се заврте во глава од цените.
 
Член од
12 април 2024
Мислења
16
Поени од реакции
42
јас не сум имал проблем со цените у Охрид, често идеме у "Су" кога сме Охрид, а и доста се прифатливи. Еве пример. од Су пред три недели за двајца: доручек + еспрессо + литро минерална околку 750мкд, вечера за двајца (beef burger + Quesadilas + цезар салата + Александриа Куве = 1,950 мкд). Несот е 110 мкд, не е 200 мкд. Сервисот е солидно брз. Цените горе-доле се исти као у Скопје. Не гледам причина што толку се крева фама за цените.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
279
Поени од реакции
568
јас не сум имал проблем со цените у Охрид, често идеме у "Су" кога сме Охрид, а и доста се прифатливи. Еве пример. од Су пред три недели за двајца: доручек + еспрессо + литро минерална околку 750мкд, вечера за двајца (beef burger + Quesadilas + цезар салата + Александриа Куве = 1,950 мкд). Несот е 110 мкд, не е 200 мкд. Сервисот е солидно брз. Цените горе-доле се исти као у Скопје. Не гледам причина што толку се крева фама за цените.
Немој не пишувај вакви работи. Сектата кај е и да е. За брзо време ке ти се нафрли. Како Охрид е Монте Карло. :D
2 кафиња 900 денари ама немаат сметка.
 
Член од
12 април 2024
Мислења
16
Поени од реакции
42
Немој не пишувај вакви работи. Сектата кај е и да е. За брзо време ке ти се нафрли. Како Охрид е Монте Карло. :D
2 кафиња 900 денари ама немаат сметка.
нека хехе чекај, кој тоа платил 900 мкд за две Нес? Доколку биле у Александрија мада и таму не е толку, така да не држи вода муабетот,
 
Член од
29 март 2024
Мислења
279
Поени од реакции
568
нека хехе чекај, кој тоа платил 900 мкд за две Нес? Доколку биле у Александрија мада и таму не е толку, така да не држи вода муабетот,
Ја нема сметката а и локалот е затворен.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.563
Поени од реакции
9.640

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.144
Поени од реакции
18.168
Во хотел Тино лани 160 денари го платив скопско пиво 0.33
Битола е 100 денари колку за пример

Дека го спомна Тино, секоја година одевме неколку пати дека базен затворен, ау ау
Пред короната 1400 денари беше сместување со појадок и вечера шо е стварно океј цена, дури и ефтино и за наши стандарди
Сега сместување чини 2400 денари за истата услуга
Во базенот водата беше камен ладна последно кога бевме и од хлор не се диши внатре, никаква вентилација.
Џакузито беше прегнасно и водата млака.
Му викам на таа на рецепција шо е работата со температурата на водата, ми вика "ами не знам ако го имаат чистено, ама не, пред неколку дена ја менуваа водата " втф, илјадници луѓе се претеруваат преку цела недела, краста ќе фати чоек.

Во собата од вентилацијата идеше таква смрдеа, како од канализација
Големо разочарување, нема да им станам повеќе.


Ај да не биди дека само кудиме, апартмани Браво препорачувам кој сака да оди на мирен одмор.
Од услуга до храна, амбиент, чистота, апсолутно секој цент оправданПрегледај го приврзокот 412751

Преубав си е Охрид, ама тешки опинци го газат.
Патот дали ве бендиса?:icon_lol:
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.934
Поени од реакции
12.437
Инвеститорот има решение да ги отстрани доградбите на куќата на ул. Димитар Влахов

Шо се деси со ова? Ука бука, никому ништо. Апартманите за издавање се веројатно веќе ставени на букинг.
Областа од Димитар Влахов накај езеро, околу полигонон со години наназад во катастар е внесена како заштитено подрачје, во својство на семејно домување. Сега секоја втора парцела се продаде и магично доби дозвола за градба, па еве полека никвет згради и таму.
Куќана од Јанковци ојде во неповрат, Парк уште пред години замина во историјата, Даљан веќе одамна никој не регулират, Варош да не прам муабет, кој стигна си крена спрат без зачувување на било каква автентичност....
Дали остана трошка свест и правда во градов?
 
Член од
29 март 2024
Мислења
279
Поени од реакции
568
Инвеститорот има решение да ги отстрани доградбите на куќата на ул. Димитар Влахов

Шо се деси со ова? Ука бука, никому ништо. Апартманите за издавање се веројатно веќе ставени на букинг.
Областа од Димитар Влахов накај езеро, околу полигонон со години наназад во катастар е внесена како заштитено подрачје, во својство на семејно домување. Сега секоја втора парцела се продаде и магично доби дозвола за градба, па еве полека никвет згради и таму.
Куќана од Јанковци ојде во неповрат, Парк уште пред години замина во историјата, Даљан веќе одамна никој не регулират, Варош да не прам муабет, кој стигна си крена спрат без зачувување на било каква автентичност....
Дали остана трошка свест и правда во градов?
Каде што има можност за остварување профит нема правда и пазење на природни богатства. Не е тоа само кај нас насекаде во светот е.

Криминалната мафија одсекогаш била врзана за градежништвото, а градежништвото со политичарите.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.144
Поени од реакции
18.168
За кога е планирана 7 Ноември да ја пуштат?
Кун 8 мај, така нешчо?

Т.е. веќе имат асВалт.Од Здружение до Автобуска

А Автобускана и 'Молон' ќе бидет станбени единици нагоре или не се знајт?

*прашања кои ме мачат
Автоматски споено мислење:

За кога е планирана 7 Ноември да ја пуштат?
Кун 8 мај, така нешчо?

Т.е. веќе имат асВалт.Од Здружение до Автобуска

А Автобускана и 'Молон' ќе бидет станбени единици нагоре или не се знајт?

*прашања кои ме мачат
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom