Офлајн МАПИ за Андроид

Член од
20 август 2009
Мислења
24
Поени од реакции
2
Здраво здраво,

Како стеее? :) Имам Самсунг Галакси С Плус i9001 и симнав доста македонски апликации, интересни кои бараат ГПС за одредување на моментално положба и слично. Пробл е што без активна wi-fi конекција неможат да работат.. Барам по нет, барам по форумов а и по други форуми и неможам да најдам офлајн мапи за тоа Google-от.. Дајте, ако некој знае како да направам да ми работат апликацииве само со уклучен ГПС нека пише, ова ми е задња шанса да откријам :) Фала однапред ;) и поздрав
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Здраво, добри сме фала на прашање, по дома натака навака.
Иначе што се однесува на мапите можеш да си симнеш (како најдобра за Андроид) iGo Navigation. Прогуглај малце и ќе најдеш има бесплатни.
 
Член од
6 мај 2010
Мислења
226
Поени од реакции
85
Незнам дали смеам да ставам линкови ама и јас ти препорачувам IGO и можеш ТУКА да се регистрираш и да си најдеш шо ти треба.
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Здраво здраво,

Како стеее? :) Имам Самсунг Галакси С Плус i9001 и симнав доста македонски апликации, интересни кои бараат ГПС за одредување на моментално положба и слично. Пробл е што без активна wi-fi конекција неможат да работат.. Барам по нет, барам по форумов а и по други форуми и неможам да најдам офлајн мапи за тоа Google-от.. Дајте, ако некој знае како да направам да ми работат апликацииве само со уклучен ГПС нека пише, ова ми е задња шанса да откријам :) Фала однапред ;) и поздрав
Не постојат офлајн (целосни) мапи за Google maps, мора да ги даунлодираш преку 3G или Wi-Fi зависно каде се наоѓаш. Кога еднаш ке ја симнеш за определена локација телефонот ja кешира и ја имаш за понатаму. Ако само ти е за користење GPS тогаш симни iGo како што ти препорачаа. :)
 
Член од
20 август 2009
Мислења
24
Поени од реакции
2
Фала ептен за помошта, најбрзи одговори само на Кајгана :) Сега ќе проверам се што ми кажавте па се надевам дека со тие мапи некои апликации ќе ми ја регистрираат моменталната положба тука во Скопје бар :) фала уште еднаш
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Фала ептен за помошта, најбрзи одговори само на Кајгана :) Сега ќе проверам се што ми кажавте па се надевам дека со тие мапи некои апликации ќе ми ја регистрираат моменталната положба тука во Скопје бар :) фала уште еднаш
Ако тие апликации што ги збориш се направени да работат со Google maps тогаш нема да работат со друг програм како на пример iGO, т.е. пак ке ти отвараат Google maps. Треба да провериш тоа. ;)
 
Член од
20 август 2009
Мислења
24
Поени од реакции
2
Па ми кажаа нешто со Pre-Cache на Google Maps ама коа ќе го отворам пак гугл мапс, ќе ја лоадирам мапата и пак не ме наоѓа само со GPS.. Многу се напнуам, ништо нема во МК :( т.е ништо не ни работи.. којзнае дали сателит над над проаѓа :icon_lol:
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Па ми кажаа нешто со Pre-Cache на Google Maps ама коа ќе го отворам пак гугл мапс, ќе ја лоадирам мапата и пак не ме наоѓа само со GPS.. Многу се напнуам, ништо нема во МК :( т.е ништо не ни работи.. којзнае дали сателит над над проаѓа :icon_lol:
Си работи GPS-от во Македонија супер, кај мене одма прави satellite lock. Нешто да не не ти е сетиран телефонот или пак пробуваш некаде на затворено или пак меѓу високи згради. И зошто се мачиш со Google Maps, батали тоа, инсталирај iGO и уживај. :)
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Еве како да зачувате мапи од Google Maps за да ги користите без интернет конекција..

 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Еве како да зачувате мапи од Google Maps за да ги користите без интернет конекција..

Супер е оваа опција, само кај мене не може (ром 2.3.3) зошто имам Google maps верзија 5.6.2, а на видеово е верзија 5.7.0. Значи зависно е од тоа кој ром го поседуваш а може и во кој регион се наоѓаш. Ги имам сите опции во Labs само ја нема Download map area :mad: Aј некој ако има (а сигурно има) со ром од 2.3.5 па нагоре нека проба па да каже. :)
 
Член од
20 август 2009
Мислења
24
Поени од реакции
2
Си работи GPS-от во Македонија супер, кај мене одма прави satellite lock. Нешто да не не ти е сетиран телефонот или пак пробуваш некаде на затворено или пак меѓу високи згради. И зошто се мачиш со Google Maps, батали тоа, инсталирај iGO и уживај. :)
па незнам што е пролемот.. Еве направив и како на видеото, го угасив wi-fi-то а го оставив уклучено само GPS-от и нешто Sensor Aiding .. Отварам Google Maps и не ми ја наоѓа мојата локација... :/
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
па незнам што е пролемот.. Еве направив и како на видеото, го угасив wi-fi-то а го оставив уклучено само GPS-от и нешто Sensor Aiding .. Отварам Google Maps и не ми ја наоѓа мојата локација... :/
Ако се наоѓаш во затворена просторија џабе се трудиш, излези надвор на отворен простор и пробај пак. Ретко каде во затворена просторија прави lock. Кај некои телефони треба да се почека неколку минути дури да те најде. :)
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
661
Поени од реакции
7
Неможам да направам update на google maps за да ги користам офлајн мапите а баш ке ми требаат до крајот на месецов. Ако нејкој знае дали можам да симнам google maps на пц и да си го префрлам на сд за да го инсталирам без да направи некој проблем ве молам да ми каже. Позз ;)
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Неможам да направам update на google maps за да ги користам офлајн мапите а баш ке ми требаат до крајот на месецов. Ако нејкој знае дали можам да симнам google maps на пц и да си го префрлам на сд за да го инсталирам без да направи некој проблем ве молам да ми каже. Позз ;)
Побарај на Google : Google Maps 6.1.0 .apk и преку PC-то со USB кабел конектирај го телефонот па префли го фајлот и инсталирај. Ако не сака да се апдејтира тогаш најверојатно ке треба да му направиш root на телефонот. :)
 
Член од
21 декември 2005
Мислења
661
Поени од реакции
7
Побарај на Google : Google Maps 6.1.0 .apk и преку PC-то со USB кабел конектирај го телефонот па префли го фајлот и инсталирај. Ако не сака да се апдејтира тогаш најверојатно ке треба да му направиш root на телефонот. :)
Знам како се инсталира само да не направи фрка пошо е пре инсталирана од t-mobile...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom