Отказен рок - Истечен договор (Помош)

Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.618
Поени од реакции
7.246
Може, еве прашај паталец, не гаталец :) Демек поради тоа што отказот не е поднесен во отказен рок, нема одјавување под тие 30 дена отказен, во стилот не можеле да се снајдат со нов вработен, итн. А ако не доаѓаш три дена, они ти даваат отказ - тоа ти го пишува во историјатот и плус ако баш баш се заинатат може да те тужат дека не си испочитувал договор.
Ne postoim poim "отказот не е поднесен во отказен рок"

Denes davash od denes se broi. Kolku e predvideno treba da si vidi vo prviot dogovor ili ako nema takva stavka se zema zakonskiot rok od 30 denovi.

Eve shto veli zakonot:

 
Последно уредено:
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.236
Поени од реакции
6.931
Може, еве прашај паталец, не гаталец :) Демек поради тоа што отказот не е поднесен во отказен рок, нема одјавување под тие 30 дена отказен, во стилот не можеле да се снајдат со нов вработен, итн. А ако не доаѓаш три дена, они ти даваат отказ - тоа ти го пишува во историјатот и плус ако баш баш се заинатат може да те тужат дека не си испочитувал договор.
со сила никој не може да те задржи,може да ти намалат 15% од износот што треба да ти го исплатат за тој месец......ако рачунала фирмата на тебе требало да те потпишат на неопределено,веќе тука имаш отказен рок и други пенали ако не најавиш заминување.....а договор на определено го користат уште као да те држат под стрес дека може да не ти го продолжат и да останеш без работа.....работите полека се менуваат во државата,за помош можеш да ја побараш кристина ампева на фејсбук,има независен синдикат кој е поддржан од шведска и европска унија
 
Член од
5 октомври 2023
Мислења
15
Поени од реакции
14
со сила никој не може да те задржи,може да ти намалат 15% од износот што треба да ти го исплатат за тој месец......ако рачунала фирмата на тебе требало да те потпишат на неопределено,веќе тука имаш отказен рок и други пенали ако не најавиш заминување.....а договор на определено го користат уште као да те држат под стрес дека може да не ти го продолжат и да останеш без работа.....работите полека се менуваат во државата,за помош можеш да ја побараш кристина ампева на фејсбук,има независен синдикат кој е поддржан од шведска и европска унија
Немам проблем моментално, но искусив како е тоа да не сакаат да те одјават
Автоматски споено мислење:

Ne postoim poim "отказот не е поднесен во отказен рок"

Denes davash od denes e broi. Kolku e predvideno treba da si vidi vo prviot dogovor ili ako nema takva stavka se zema zakonskiot rok od 30 denovi.

Eve shto veli zakonot:

Да, во право си, погрешно се изразив
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.236
Поени од реакции
6.931
Немам проблем моментално, но искусив како е тоа да не сакаат да те одјават
Автоматски споено мислење:



Да, во право си, погрешно се изразив
се пријавува во трудова ,ќе ти ги спремат документите одма.....
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.143
Поени од реакции
1.024
Јас ќе ти кажам , а бе ич не со стави на душичката ,кажи си одам колку време во треба и крај. Нема грешка ша месец па три ,а бре они ако ти кажат може да биде и ,,од утре не ни требаш" па ти биди на цедило да нема шо да јадеш ,а они без човек едно цедило шо ќе осетат.
Рас трас
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
536
Поени од реакции
997
Koga citam mi reknuva kakvi budali generacii poraano sme.bile so strav so 2 nedeli so eden mesec.... ovde kaj mene raboti 5 meseca utre ne idi, nikoj ne se zamara bi so gazdi ni so firmi... arno ti vika komwntarot ako nema sto da izgubis ras tras, mameto nivno mora da te isplatat... ako mozes da go ispostuvas rokot i ne ti se brza ispostuvaj go ama prethodno dogovori na novata rabota.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.143
Поени од реакции
1.024
Законите се само за нив ,та едно боледување не се способни да поднесат ,ниту денови за свадаба ниту за твој роденден па за дете да не праам муабет и слични потреби. Кажи им оти размислуваш месец или три да им даваш отказ ќе ти се смеат у лице и ќе те прават глуп.
Македончето не цени култура и манири ,они се натпреваруваат кој на кој да заебе прв ,так да да не ти солиме памет , договори си работа и фино лепо дади си отказ
 
Член од
22 март 2022
Мислења
8
Поени од реакции
0
Многу ми е тешко да дадам отказ луѓе не се поднесува работата више и нема атмосвера за работа никаква или зафрканции помеѓу колеги како порано. Малку луѓе сме во секторот а шефот смета на мене и некои обврски незнае да ги исполни затоа што јас сам се учев и чепкав по програмите за работа. Ќе реагира бурно и агресивно кога ќе дојде ден да соопштам ама тоа е
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.760
Поени од реакции
7.587
Абе види, се преценуваш. Да беше толку важен за фирмата ќе те беа ставеле на неопределено време и ќе ти ја покачеле платата. Ако ти е сигурна другата работа и парите се повеќе, не му ја мисли.
 
Член од
22 март 2022
Мислења
8
Поени од реакции
0
Абе види, се преценуваш. Да беше толку важен за фирмата ќе те беа ставеле на неопределено време и ќе ти ја покачеле платата. Ако ти е сигурна другата работа и парите се повеќе, не му ја мисли.
Во право сте потполно
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
54
Поени од реакции
61
Прво прочитај си го договорот за работа, во него сигурно имаш наведено ( доколку не е тогаш е 30 дена), па обезбеди си ја новата работа, и трето поднеси си отказ у пишана форма ( обавезно до архива да ти стават печат со датум на прием на документот).. И тоа е тоа..
 
Член од
22 март 2022
Мислења
8
Поени од реакции
0
Прво прочитај си го договорот за работа, во него сигурно имаш наведено ( доколку не е тогаш е 30 дена), па обезбеди си ја новата работа, и трето поднеси си отказ у пишана форма ( обавезно до архива да ти стават печат со датум на прием на документот).. И тоа е тоа..
Како оди тоа во пишана форма поднесување? Нели треба да зборам само со шефот и да отидам да ги информирам тие од човечки ресурси?
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
54
Поени од реакции
61
Еден обичен текст напиши , мислам дека ке му дојде како барање за раскинување на работен однос . Јас _____ со матичен број _____ барам да се раскине договорот за вработување итн итн... Ако сакаш пиши датум , ако не немораш и тоа е тоа ... Најдоле датум со твој потпис , и оставаш празно место на десно за потпис од управител или слично .. А ти го носиш документот во Архива , треба да ти стават печат ( заборавив како се вика тој правоаголниот печат на кој што се пишува датум за прием на документот ) . Тоа во случај да се плашиш дека нешто може да те зафркаваат , ако мислеш дека се ке си помине во најдобар ред , тогаш така како што мислиш ти..
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.213
Поени од реакции
935
Многу ми е тешко да дадам отказ луѓе не се поднесува работата више и нема атмосвера за работа никаква или зафрканции помеѓу колеги како порано. Малку луѓе сме во секторот а шефот смета на мене и некои обврски незнае да ги исполни затоа што јас сам се учев и чепкав по програмите за работа. Ќе реагира бурно и агресивно кога ќе дојде ден да соопштам ама тоа е
Ах, и јас вака се трескав на претходната работа. Ако шефот не знае да сработи нешто без твоја работа тогаш слободно побарај си покачување на плата или ослободување од некои обврски. Паметни се тие, многу убаво знаат дека никој вработен не гине за фирма и многу добро знаат што да прават кога некој си оди. Немој да потклекнуваш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom