Отекување на прст

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Се работи за отекување на прст при повреда од зафатување на машина со валјак со платно...

Што друго помага освен редење ладни облоги?

DSCN5144.JPG DSCN5144.JPG
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Одење на лекар знае да помогне многу.
Ако имаше отидено на лекар, немаше тука да прашува. :)

Шала на страна, има таблети Serrapeptase против отоци, се пијат сабајле на гладно, до 5 дена.
За се останато, сепак лекар.
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Треба лекар,јас исто имам отечен прст бев на лекар сликав нмаше ништо а уште ме боли.Ми дадоа таблети против оток и против болка Diclo Duo.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Оди на лекар, нека го снимаат! Може и немаш ништо скршено, ама ако имаш и го оставиш без лонгета и без имобилизација, ќе ти смета после кога неправилно ќе зазадрави. Плус и подолго ќе те боли, бидејки ќе го мрдаш повеќе, отколку да е имобилизиран.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.847
Ако имаше отидено на лекар, немаше тука да прашува. :)

Шала на страна, има таблети Serrapeptase против отоци, се пијат сабајле на гладно, до 5 дена.
За се останато, сепак лекар.
...треба да се избегнува употребата на серапептазе кај пациенти кои примаат антикоагулантни средства, аспирин, (NSAIL) нестероидни антиинфламаторни лекови како -diklofenak, ibuprofen, naproksen, доколку пиеш против болки за прстот!
Треба лекар,јас исто имам отечен прст бев на лекар сликав нмаше ништо а уште ме боли.Ми дадоа таблети против оток и против болка Diclo Duo.
...токму тоа го кажувам таблети против оток највероватно серапептазе треба да се избегнува во комбинација со Дикло дуо што преставува diklofenak (NSAIL),
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Декортал маст за отоци, стотина денари беше мислам.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Decotal маст не се применува против оток (котикостероид),
Добро е докторке, кортико не се применувало против отоци, нешто за глупави цитати и постови мора да има, да ти најдеме чаре.

Commonly referred to as steroids, corticosteroids are a type of anti-inflammatory drug. They are typically used to treat rheumatologic diseases, like rheumatoid arthritis, lupus or vasculitis (inflammation of the blood vessels). Specific corticosteroids include the medications cortisone and prednisone
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.847
Оди на лекар, нека го снимаат! Може и немаш ништо скршено, ама ако имаш и го оставиш без лонгета и без имобилизација, ќе ти смета после кога неправилно ќе зазадрави. Плус и подолго ќе те боли, бидејки ќе го мрдаш повеќе, отколку да е имобилизиран.
... доколку нема силни болки можно да е само набиено местото,

2.-prijelom-palcane-kosti.jpg skiersthumb-1.jpg

но РТГ е препорачливо токму поради можна пукнатина, но највероватно скинат лигамент, па треба имобилизација на палецот!
Добро е докторке, кортико не се применувало против отоци, нешто за глупави цитати и постови мора да има, да ти најдеме чаре. Commonly referred to as steroids, corticosteroids are a type of anti-inflammatory drug. They are typically used to treat rheumatologic diseases, like rheumatoid arthritis, lupus or vasculitis (inflammation of the blood vessels). Specific corticosteroids include the medications cortisone and prednisone
... не знам зошто се лутиш, кортикостероид не се мачка на отечено место јас не реков дека твојот цитат (пост) е глуп за разлика од тебе, само напишав дека Декотал маст не се применуван при оток, барем држи ниво во подфорум Здравје!

ice_screenshot_20210603-222437.jpeg
 
Последно уредено:

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Направив рентген од двете страни.

r1.jpg
r2.jpg
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.847
Handskelett.png r1.jpg

споредбено со здрава десна дланка, кај тебе се приметува промена (стрелка црвена), некако не се гледа оделено парче коска, но можно е да е скинат лигамент!

ucl avulsion.jpg 5d7fd01e408c8.image.gif
... вака некако би било скршеница на показалецот кога велам парченце оделено од коска, а кај тебе нема таква промена кај палецот!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom