Осаменост

  • Креатор на темата Cool Hand Luke
  • Време на започнување
R

Roten 96

Гостин
Сите ние понекогаш се чуствуваме осамени...причината е јасна...вие сте причината за да биде така..се зависи од луѓето некои се осамени поради тоа што немаат пријатели и другари некој пак поради тоа што сами на некој начин се оттуќуваат како и да е самите ние си го правиме и кроиме под нозете..добриот само понекогаш може да се почуствува осамено а лошиот човек кој нема ништо така и ке си остане...
 
Член од
24 август 2012
Мислења
51
Поени од реакции
25
osamena sum bila i ne ja sakam osamenosta,zatoa imam milenicinja i tie mi go razubavuvaat zivotot
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Oсаменоста е состојба на умот, а да бидеш сам е природна состојба на духот на човекот.
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Опкружена сум со луѓе, но сепак сум сама! Можеби сум егоист, убаво ми е да бидам сама!
Обично се изолирам од натрапници, и се што може да ме замара!
Многу размислувам и читам, ја посматрам природата......најинтересна ми е!
Најчудно од се е што самата се подбуцнувам во некои работи и активности чијшто нарав е контакт со милиони луѓе, под изговор дека можам да успеам и научам да ги засакам луѓето - како што самата си викам на себе, му давам 2 шанса на човечкиот род! Оптимиста сум, може и ќе се пројави некое чувство и во мене! Иаку повеќето очекувања ќе бидат разочарувачки. сепак убаво е да си дадеш 2 шанса, барем си пробал!
Убаво ми е кога знам дека моите се тука секогаш за мене :love:, времето со нив е драгоцено!
Но некогаш се осеќам сама...ама таа самотија се потиснува преку обврски, а на крајот од денот сум премн уморна да вртам очајни филмови, како животот смрди.......
Уживам во малите работи, тоа е мојот лек!
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Опкружена сум со луѓе, но сепак сум сама! Можеби сум егоист, убаво ми е да бидам сама!
Обично се изолирам од натрапници, и се што може да ме замара!
Многу размислувам и читам, ја посматрам природата......најинтересна ми е!
Најчудно од се е што самата се подбуцнувам во некои работи и активности чијшто нарав е контакт со милиони луѓе, под изговор дека можам да успеам и научам да ги засакам луѓето - како што самата си викам на себе, му давам 2 шанса на човечкиот род! Оптимиста сум, може и ќе се пројави некое чувство и во мене! Иаку повеќето очекувања ќе бидат разочарувачки. сепак убаво е да си дадеш 2 шанса, барем си пробал!
Убаво ми е кога знам дека моите се тука секогаш за мене :love:, времето со нив е драгоцено!
Но некогаш се осеќам сама...ама таа самотија се потиснува преку обврски, а на крајот од денот сум премн уморна да вртам очајни филмови, како животот смрди.......
Уживам во малите работи, тоа е мојот лек!
Еј абе до подзнакот у хороскоп ти е... :P
А за болдот... Животот и го прават малите нешта така да топ си си без гајле...(y)
 
Член од
22 јуни 2012
Мислења
7
Поени од реакции
1
Osamenosta e strasna... ova mi go pokaza moeto licno iskustvo.
Toa e eden vid na izolacija i otugenost od drugite.Ja narusuva energijata kaj lugeto a i vlijae vrz osnovnite telesni procesi, sto znaci e stetna po zdravjeto.Kako sto znaeme covekot e socijalno sustestvo, ima potreba od drugite, ednostavano takva e covekovata priroda. I sekoj pat koga ke se pocuvstvuvame osameni nie sme vsusnost liseni od ona koe najmnogu ni treba. liseni od lugeto. Tesko e da go podnesam faktot deka drugite okolu se druzat a jas kako da ne postojam.Toa degradira na prihicki plan a moze da ostavi i posledici so sto ke ni se otezni ponatamosniot zivot. No koga bi se prasala: Zosto sum osamena? Koj e vinoven za toa? Se razbira, samata jas.
Zatoa sto se plasam od lugeto, se otrgnuvam, begam...A sepak stradam i sakam toa da se promeni. Epa samo od sebe nema da se sluci. Ako sme osameni, stradame i sakame toa da se promeni imame polni race rabota. Najprvo da razmisluvame pozitivno za problemot,, najvazen e prvoit cekor Pozitivata.Ona sto treba da se svati e deka lugeto ne se tolku strasni i mokni, znaci racionalno da se pobedi stravot. A ke go pobedime (vsusnost ke ja pobedime i samata osamenost) so pomos na ljubovta i na nieden drug nacin.
Ako se obideme da gi zasakame lugeto, ke pocneme da ne se plasime od niv, so toa i pristapot do niv sam posebe ke se olesni. Da davame ljubov i taa ke ni bide vratena nas. Da gi turneme stolbovite sto se vo nasata glava i nikade na drugo mesto.Se doaga odvnatre, promenata na cuvstvata kon lugeto ke ne dovede do promena na nasite zivoti. Da gi zasakame na toj nacin samo ke ja pobedime osamenosta.Ova go imam procitano vo edna kniga. Iskreno mene mi pomognalo :)))
 
M

MIL

Гостин
Postojat poveke vrsti na osamenost , osamenost koa stvarno nemas nikoj pokraj tebe u smisol nemas prijateli roditeli drugari ... katastrofa , postoi koa si osamen za tebe se tuka tvoite a nemas drugari , postoti druga osamenost koa nemas ljubov od tvoite a imas drugari prijateli ... i postoi osamenost koa si zaljuben ja nemas i gledas deka okolu tebe se so bilo prijateli , drugari , roditeli veke nisto ne ti znaci i ti e se isto ...taa osamenost e najteska ....
 

Keepitreal

И сега ?....
Член од
18 септември 2012
Мислења
386
Поени од реакции
371
Oсамен да сум бил и страшно ме погодило, али имам моменти кога ќе ми е преку длава од се кога сакам да заминам некаде далеку и дури тогаш да бидам и психички и физички осамен. Тоа обично се случува кога ќе се разочарам од некоја особа или од некоја Х причина. Не ми трае долго но ме погодува.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom