Општеството и поединецот!

Мачката

Coca Cola Addict
Член од
6 август 2007
Мислења
581
Поени од реакции
6
Од што не сте задоволни вие како поединци од општеството? Кои се факторите што придонеле за хипокризија на општеството? Луѓето како да немаат свое јас,не знаат што сакаат,продадени души.Општеството ли ги направило такви?
Лично мислам дека општеството е она кое ги срозило онака голем дел од луѓето;неправилното расудување и родителите кои недоволно добро ги одгледуваат своите деца.
Ваши мислења околу ова...~
Некој рекол: Срушете го семејството, ќе го срушите општеството.
Тука почнува се. Од семејството. И покрај то шо Вотсон рекол: Дај ми мало дете,од него ќе направам што сакаш,примерно дете,разбојник...(и притоа образложил дека во каква средина се наоѓа,такво ќе биди), покажано е дека многу улога во карактерот на детето не игра само средината(општеството во кое е израснато, туку и генетските особини од родителите. Ко ќе поединецот,како поединец е среден(во секој смисла на зборот), тогаш такво опшетство и ќе има. Како беше она народното...кога секој ќе си смети пред куќа,селото ќе биди чисто. Така и со поединецот и општеството. Лично јас, проблемот го гледам во поединецот.
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
Некој рекол: Срушете го семејството, ќе го срушите општеството.
Тука почнува се. Од семејството. И покрај то шо Вотсон рекол: Дај ми мало дете,од него ќе направам што сакаш,примерно дете,разбојник...(и притоа образложил дека во каква средина се наоѓа,такво ќе биди), покажано е дека многу улога во карактерот на детето не игра само средината(општеството во кое е израснато, туку и генетските особини од родителите. Ко ќе поединецот,како поединец е среден(во секој смисла на зборот), тогаш такво опшетство и ќе има. Како беше она народното...кога секој ќе си смети пред куќа,селото ќе биди чисто. Така и со поединецот и општеството. Лично јас, проблемот го гледам во поединецот.
не е можно да го издвоиш човекот над опшеството или пак обратно..ове е класична итеракција ..па оттука неможеш да кажеш што е поважно...еве да земиме некој поединец кој се родил со извонредни предиспозиции...и што ако тој поединец се развива и расте во гнило опшество??? многу е веројатно дека ке ги прифати постојните вредности во тоа опшество...кои исто таке мегу друготе се гнили....сепак сметам дека е точно следново-развојот на опшеството лежи во бунтовниците, одметниците и сите оние групи кои опшеството горе долу ги смета за неприфатливи...тие се тие групи што почнуваат да го рушат постојниот систем на вредности и да наметнуваат нови вредности....
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Кога нашево општество ќе облече нова облека? Тогаш кога власта ќе престане да си игра? Тоа тешко дека ќе го доживееме!
Навистина не сум во форма за дебатирање и дискусија вечерва, но ќе се обидам да ти објаснам.
Мислиш ли дека треба да му се даде ново име на системот за уредување на една држава, секогаш било и ќе биде до политика, апарат за контролирање, можеш да го наречеш како што сакаш, демократија или тиранија, ги има потполно истите функции, само начинот на кој што се врши контролата е различен, а и последиците не се гледаат.
Власта е немирно детенце, никогаш нема да престане да си игра, премиерите доаѓаат и си одат, и пратениците и министрите, моќта е таа што диктира и останува.
А дали ќе доживееме ново именување, навистина не е битно, има каде каде поважни работи од тоа.
 

Мачката

Coca Cola Addict
Член од
6 август 2007
Мислења
581
Поени од реакции
6
не е можно да го издвоиш човекот над опшеството или пак обратно..ове е класична итеракција ..па оттука неможеш да кажеш што е поважно...еве да земиме некој поединец кој се родил со извонредни предиспозиции...и што ако тој поединец се развива и расте во гнило опшество??? многу е веројатно дека ке ги прифати постојните вредности во тоа опшество...кои исто таке мегу друготе се гнили....сепак сметам дека е точно следново-развојот на опшеството лежи во бунтовниците, одметниците и сите оние групи кои опшеството горе долу ги смета за неприфатливи...тие се тие групи што почнуваат да го рушат постојниот систем на вредности и да наметнуваат нови вредности....
Ама кога веќе бараме кривец за неуспешниот развој на општеството т.е. поединецот, и кој кого го прави никаков, јас викам поединецот. А не го негирам фактот дека игра улога и општеството во градењето на личноста. Само, финтата е во то шо прво чоекот го расипва општеството, а то му се враќа ко бумеранг. Ко ќе видиш, какво општество ќе му остајме на идните генерации,такви ќе бидат и тие. Дури не се најди некој паметен да среди се...аха да,секако.
 
Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Од што не сте задоволни вие како поединци од општеството? Кои се факторите што придонеле за хипокризија на општеството? Луѓето како да немаат свое јас,не знаат што сакаат,продадени души.Општеството ли ги направило такви?
Лично мислам дека општеството е она кое ги срозило онака голем дел од луѓето;неправилното расудување и родителите кои недоволно добро ги одгледуваат своите деца.
Ваши мислења околу ова...~

Нормално дека средината го прави човекот да биде волк, нормално дека општеството и тоа како влијае на поединецот, но самиот тој треба да избере кои инструменти ќе ги примени во изградувањето на себе си, дали ќе ги прифати благодетите на општеството , дали ќе се насочи девијантно...
Многу ми е жал ако еден така младич како тебе, го гледа животот од еден таков аспект....Твојата глава треба да биде полна со идеи, цели, иднини, па дури и мала наивност која дава шмек на убавиот живот...
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Проблемот во општеството лежи во нас младите, во секој поединец. Да може да кажуваме дека социјализмот или политиката се виновни, но тоа е само бегање од сопствените проблеми.
Сакате здраво општество, без девијации? Ќе треба да го запотите задникот за тоа.
Малите нешта го прават животот, и малите нешта ги менуваат големите работи.

Во еден пост пишуваше политичарите се виновни, не не се тие виновни. Ние сме виновни што ги гласаме и што им дозволуваме да се понашаат ко желка пред менструација.
Јас ќе појдам од друга гледна точка чисто како банален пример(иако катањарда пати сум го спомнал) Се додека поважно ви е да ја убиете вечерта со едно кафе со вашиот другар кој што по цели денови дрвите муабети на месенџер нема да се случи ништо.
Се додека барате , добивате, купувате и дркате на турбофолк и на србија и србизми...нема ништо да се подобри.
Се додека сте курајбери и се курчите пред сите ако сте пиеле пијалок од 200 евра и сте јаделе кавијар тогаш сте сељак и нема ништо да се подобри.

Се додека немате: мисија, визија, план, стратегија за самиот себеси а потоа и за средината во која живеете нема ништо да се промени.
Сега ќе има предвремени избори...не гласајте ајде организирајте се и бојотрајте ги изборите ооо...младино наша.

-Кога положив и почнав да го возам автомобилот. Една од првите работи другар ми мој драг што направи е следново.
Ме однесе во еГзит(на кеј) седнавме на сепаре, нарача џони вокер и ми рече " вади клучевите на маса или врти ги низ прсти да те видат сите...плус ќе ебеш 2 пички вечерва"
Истата вечер направи едно 30-тина слики од мене додека возам и се потпирам на колата(и он истот го правел) ми ги даде и ми рече стави ги на hi5 еден куп вагини ќе запознаеш----а бре будали додека имате ваков памет никогаш ама баш никогаш нема да се смени ништо.

Факт е дека 99% без разлика мажи жени ќе ми кажат да во право си, јас не сум таков или таква. Но на крај на денот секој еден од вас ќе ги врти клучевите низ прсти, ќе става слики од себеси на мотор или до кола на нет, ќе нарачува џони вокери иако можеби сака само густи сок да се напие....а девојките пак ќе трчаат по нив затоа што ....ај да не кажувам зошто. На форумов за тие највеќе што попувале за љубов и искреност сум слушнал комплетно апсурдни срања што ги прават а овде пљукаат по тоа.


За Крај: запалете една цигара, и размислете во какви монструми сте се претвориле за да испаднете фраери и фраерки пред другите.


Не е ова офтопик се е многу убаво поврзано за тој што знае и сака да прочита и разбере.
 

rowling

Desperate Cranberrie
Член од
31 март 2007
Мислења
290
Поени од реакции
8
Нормално дека средината го прави човекот да биде волк, нормално дека општеството и тоа како влијае на поединецот, но самиот тој треба да избере кои инструменти ќе ги примени во изградувањето на себе си, дали ќе ги прифати благодетите на општеството , дали ќе се насочи девијантно...
Многу ми е жал ако еден така младич како тебе, го гледа животот од еден таков аспект....Твојата глава треба да биде полна со идеи, цели, иднини, па дури и мала наивност која дава шмек на убавиот живот...
No worries.. :)) главата ми е прополна со идеи,цели бла бла... темава ја отворив заради проектна активност за на училиште,ми беа потребни вашите мислења и гледам добра дискусија падна,па фала на сите :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom