Оплодување со полови клетки на донатори

Дискусија во форумот 'Бременост' започната од djizi_001, 22 јануари 2008.

 1. djizi_001

  djizi_001

  Член од:
  14 јануари 2008
  Мислења:
  134
  Допаѓања:
  0
  Брачните парови кои не можат да имаат потомство поради стерилитет, наскоро ќе можат да се оплодуваат со полови клетки од донатори.
  Предлог законот за биомедицинско потпомогнато оплодување кој веќе е усвоен од Владата и доставен е на разгледување до Собранието.
  Со овој закон се овозможува со полови клетки од донатори да се оплодуваат брачни парови, полнолетни мажи и жени кои живеат во вонбрачна заедница, како и жени кои немаат партнер и сакаат самите да одгледуваат дете. Донирањето на половите клетки ќе биде бесплатно и донаторот не смее да бара никаков надоместот од здравствената установа. Лицата што ќе се определат за ваков начин на оплодување нема да имаат податоци за донаторот. Пред почетокот на постапката ќе бидат запознати со основните карактеристики на донаторот, како што се евентуалните генетски наследни болести, бојата на кожата, косата, очите, образованието, кои во никој случај нема да го откријат неговиот идентитет. Никакви податоци за лицето што е оплодено со неговите клетки нема да има ни донаторот. Тој писмено ќе се обврзе дека нема да бара никакви родителски права. Еден донатор ќе може да донира полови клетки само за оплодување на две деца. За да се спречи евентуалното стапување во брак на деца кои се добиени од ист донатор кои се во крвно сродство, родителите ќе треба по извесно време да им соопштат на децата за начинот на кој се добиени. Децата би имале обврска да појдат во здравствената установа каде што е извршено оплодувањето и да проверат дали со партнерот се во крвно сродство. Строго ќе биде забрането и во тој случај здравствената установа да го открие идентитетот на биолошкиот родител на детето.
  Како и кај ин витрото, и во овој случај осигурениците ќе имаат право само на три бесплатни оплодување кои ќе бидат на товар на Фондот за здравство.
  "Овој закон ќе овозможи остварување на една многу хумана и природна цел, мажите и жените кои не можат да имаат сопствено потомство, да добијат дете на овој начин. Со тоа ќе се даде придонес и кон кампањата на Владата за зголемување на наталитетот во државата", рече вчера министерот за здравство Имер Селмани.
  Сите податоци за донаторот и лицето кое ги користи неговите полови клетки ќе бидат зачувани во здравствената установа и ќе бидат строго доверливи.
  Дали ова значи дека детето ....
  и уште едно браво за владата на Р.М
   
 2. MaRyJaNe-poison

  MaRyJaNe-poison Beauty in Black

  Член од:
  11 септември 2007
  Мислења:
  2.722
  Допаѓања:
  163
  Темава ко за во Здравје ми е! Или? :toe:
   
 3. djizi_001

  djizi_001

  Член од:
  14 јануари 2008
  Мислења:
  134
  Допаѓања:
  0
  ДА ВО ПРАВО СИ ЗЕМЈАЧКЕ, ЗДРАВО Е ДА СЕ ИМА SEX
  АМА ОВДЕ МИСЛАМ ПИШУВА ЗА ОПЛОДУВАЊЕ БЕЗ SEX
   
 4. GePaRD

  GePaRD

  Член од:
  30 јануари 2008
  Мислења:
  78
  Допаѓања:
  0
  Го поддржувам овој предлог
   
 5. male4kata

  male4kata

  Член од:
  23 септември 2007
  Мислења:
  61
  Допаѓања:
  0
  bas ubav zakon no ne mi izgleda bas pravilno da bide dozvoleno bas na site (zeni bez partner ili vonbracna nestabilna zaednica).
   
 6. CafeDelMar

  CafeDelMar Luminance

  Член од:
  29 октомври 2007
  Мислења:
  6.006
  Допаѓања:
  11.563


  Каква е таа нестабилна вонбрачна заедница?И зошто да не може жена/девојка без партнер да чува дете?
   
 7. male4kata

  male4kata

  Член од:
  23 септември 2007
  Мислења:
  61
  Допаѓања:
  0
  vonbracna zs ne se sepak vo brak a nestabilna: neseriozna ili mozebi ne dovolno seriozna vrska. na dete treba da mu se dade moznost za ubav zivot (vo slucajov e mozno da se vidi kade ke zivee). To ke e srekno ako ima familija... a samohrana majka nemoze da go zameni i tatkoto sigurno. Da ostavime nastrana primeri na razvedeni ili pocinati roditeli...koga veke neso odnapred se planira neka e neso vo korist na deteto.
   

Сподели преку: