Опасно: Грција и Турција си претат заради нафтата кај Кипар

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.081
Поени од реакции
4.729
Human,dete malo citaj se uste ednas sto imas pisano?? Ovie ne se nikakvi dokazi sto mi gi postiras stalno, edno i isto.. Ahh be Human beee, a i tie sto imas kako dokazi ne se tocni, tkn novinarski gluposti, isto kako sto velis i ti za mene koga ke postiram nesto, ama pak bi te sovetuval , kako prvo toa sto go imas pisano za nuklearnoto oruzje e mnogu glupo, razornata mok mozebi ke se kontrolira,ama radijacijata nemoze da se kontrolira.
Neznajko..:tapp:
Како не се докази... ете ти седум линкови каде може да ја провериш состојбата на армиите. Ги отвори? Накратко на нив се објаснети доста работи, што тебе не ти се допаѓаат.
Ако сакаш да научиш нешто треба да почниш да читаш, но не само протурски ориентирани статии. Кога ќе почниш да читаш, ќе боли малку вистината, но со тек на време ќе ја прифатиш реалноста што е.

Јас немам проблем со тоа што постираш, но ти постираш ептен општи работи, како линкот погоре. Не знам што треба ние читателите да заклучиме од тој линк.

За нуклеарните тестови кои се одвивале релативно близу до Европа (Алжир) ти имам пишувано безброј пати, но џабе, ти нејќеш да научиш нешто корисно туку продолжуваш со инаетот како магаре. Ако радијацијата беше толку лоша од нуклеарните експлозии, денеска сите требаше да светиме зелено од радиоактивност според твојата логика. Ќе ти повторам уште еднаш:
Нуклеарното оружје ослободува радијација, но сосем мала во споредна на нуклеарките во минатото или во споредба со нуклеарните катастрофи во централите.
Жив пример ти се Хирошима и Нагасаки, таму денес живеат луѓе.
Огромен број нуклеарни направи се активирани низ пустините во САД, Алжир, Казахстан.... па луѓето таму немаат гајле, последиците се минимални.
--- надополнето: Oct 30, 2011 12:08 AM ---
Human,sega Turcija e 6-ta voena sila vo svetot so si sve komplet, a do lani bea 10 ta sila, i od 10 sega se 6 ta sila.. hihihihi:cuc: :icon_lol:

http://www.globalfirepower.com/
Израелската воена академија за пилоти не вика дека Израелски пилоти се обучувале во Турција. За жал, јас не можам ништо да разберам од твојот линк пошто е на јазик кој не го разбирам.
Сигурно се работи за некоја мисија...

И повторно правиш грешка, Турција НЕ Е шеста воена сила, Турција е шеста најбројна армија. Разликата, како што ти имам објаснато многупати е огромна.

За тоа кој е во право, слободно може да пресудат читателите.
--- надополнето: Oct 30, 2011 12:09 AM ---
Брату Турција поседува вакум-бомби?
Не.
Такви бомби засега поседуваат само Русија и САД, од кои, таа на Русија е значително помоќна.
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Како не се докази... ете ти седум линкови каде може да ја провериш состојбата на армиите. Ги отвори? Накратко на нив се објаснети доста работи, што тебе не ти се допаѓаат.
Ако сакаш да научиш нешто треба да почниш да читаш, но не само протурски ориентирани статии. Кога ќе почниш да читаш, ќе боли малку вистината, но со тек на време ќе ја прифатиш реалноста што е.

Јас немам проблем со тоа што постираш, но ти постираш ептен општи работи, како линкот погоре. Не знам што треба ние читателите да заклучиме од тој линк.

За нуклеарните тестови кои се одвивале релативно близу до Европа (Алжир) ти имам пишувано безброј пати, но џабе, ти нејќеш да научиш нешто корисно туку продолжуваш со инаетот како магаре. Ако радијацијата беше толку лоша од нуклеарните експлозии, денеска сите требаше да светиме зелено од радиоактивност според твојата логика. Ќе ти повторам уште еднаш:
Нуклеарното оружје ослободува радијација, но сосем мала во споредна на нуклеарките во минатото или во споредба со нуклеарните катастрофи во централите.
Жив пример ти се Хирошима и Нагасаки, таму денес живеат луѓе.
Огромен број нуклеарни направи се активирани низ пустините во САД, Алжир, Казахстан.... па луѓето таму немаат гајле, последиците се минимални.
--- надополнето: Oct 30, 2011 12:08 AM ---

Израелската воена академија за пилоти не вика дека Израелски пилоти се обучувале во Турција. За жал, јас не можам ништо да разберам од твојот линк пошто е на јазик кој не го разбирам.
Сигурно се работи за некоја мисија...

И повторно правиш грешка, Турција НЕ Е шеста воена сила, Турција е шеста најбројна армија. Разликата, како што ти имам објаснато многупати е огромна.

За тоа кој е во право, слободно може да пресудат читателите.
--- надополнето: Oct 30, 2011 12:09 AM ---

.
Nepismen,6 ta sila e , vo sajtot na globalfirepower da bese samo naj brojni armii,sega Kina trebese da bide 1 sila a ne SAD, ako odis po brojnost..
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.081
Поени од реакции
4.729
Nepismen,6 ta sila e , vo sajtot na globalfirepower da bese samo naj brojni armii,sega Kina trebese da bide 1 sila a ne SAD, ako odis po brojnost..
Гледаш дека ништо не знаеш, па после се курчиш....
Сајтот споредува бројност на армиите бе Поларис.... читај малку, отвори ги очите...
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Гледаш дека ништо не знаеш, па после се курчиш....
Сајтот споредува бројност на армиите бе Поларис.... читај малку, отвори ги очите...
Ama se procenuva so si sve,a ne samo brojnost, da bese isklucivo samo so brojki,togas Kina ke bese prva na listata,a ne treti..
--- надополнето: Oct 30, 2011 12:18 AM ---
http://www.globalfirepower.com/

Global Firepower Nations by Rank



1​



2​



3​



4​



5​



6​



http://www.globalfirepower.com/countries-listing.asp
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.081
Поени од реакции
4.729
Ama se procenuva so si sve,a ne samo brojnost, da bese isklucivo samo so brojki,togas Kina ke bese prva na listata,a ne treti..
Знаеш да читаш?
Читај:

GFP provides a unique analytical display of data covering global military powers with statistics compiled through various sources.

The user should note that nuclear capability is
not
taken into account for the final ranking for this listing is purely a "numbers game" meant to spark debate and including nuclear weapons would clearly defeat its purpose.

It goes without saying that lists such can be completely subjective,
Ова ти е напишано на почетокот на сајтот, за да го прочиташ.

И никаде во сајтот не се спомнува воена доктрина, стратегија, војување на домашен или туѓ терен и ред други фактори кои и тоа како влијаат врз воената МОЌ на една земја, бидејќи секоја земја има различна стратегија.

Сајтот е чиста споредба на бројки.

Разбра сега?
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Ne be ocigledno e deka ti ne sakas da sfatis,si teras sega na drugi muabeti, tuka se procenuva,voenata avijacija,tuka se procenuva mornaricata,tuka se procenuva naftata,tuka se procenuva pesadijata.. Ahh be Human, neznam zosto tolku inaet..
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.081
Поени од реакции
4.729
Ne be ocigledno e deka ti ne sakas da sfatis,si teras sega na drugi muabeti, tuka se procenuva,voenata avijacija,tuka se procenuva mornaricata,tuka se procenuva naftata,tuka se procenuva pesadijata.. Ahh be Human, neznam zosto tolku inaet..
Добро бе, го прочита тоа погоре?
Тоа е од сајтот.
Сајтот сам вика дека споредбата е бројчана!
Лол, не знам како поинаку да ти го објаснам ова....
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Добро бе, го прочита тоа погоре?
Тоа е од сајтот.
Сајтот сам вика дека споредбата е бројчана!
Лол, не знам како поинаку да ти го објаснам ова....
Ama ne samo brojnosta, tuku i za drugi raboti,da bese strikno samo brojnosta i goleminata togas Kina ke beja prvi,a ne SAD..

100 pati povtoriv, sfati ednas..
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.081
Поени од реакции
4.729
Ama ne samo brojnosta, tuku i za drugi raboti,da bese strikno samo brojnosta i goleminata togas Kina ke bea prvi.
Лелеееее.... ќе си пукам в глава....
Армијата на Кина не е побројна од армијата на САД!
Да не треба со поголеми букви да го пишувам ова?

Дополнително, во предвид не е земено хемиското оружје, биолошкото, членот што спомна погоре, вакумските бомби не се земени предвид, тактичкото нуклаерно оружје исто така..... ништо не е земено предвид!

Се работи за прости бројчани споредби во кои голем дел од оружјата (а да не зборуваме за стратегии и степен на техника) не се земени предвид.
Тоа не е одраз на воената МОЌ!

Сфати бе или не?
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Лелеееее.... ќе си пукам в глава....
Армијата на Кина не е побројна од армијата на САД!
Да не треба со поголеми букви да го пишувам ова?

Дополнително, во предвид не е земено хемиското оружје, биолошкото, членот што спомна погоре, вакумските бомби не се земени предвид, тактичкото нуклаерно оружје исто така..... ништо не е земено предвид!

Се работи за прости бројчани споредби во кои голем дел од оружјата (а да не зборуваме за стратегии и степен на техника) не се земени предвид.
Тоа не е одраз на воената МОЌ!

Сфати бе или не?
hahahaha kako gi vrtis muabetite:pos:

MANIPULATOR:icon_lol:

ajde sega gitla, mi se spie..
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
TI SI TROL, CIM SE ZRACIS 24 SAATI NONSTOP PRED KOPJUTEROT, I CIM NONSTOP GI VRTIS MUABETITE..

AJDEEEE GITLAAA
 

Kajgana Shop

На врв Bottom