Опасна вештачка интелигенција

DreamCoder

По потрага на совршенство :)
Член од
15 ноември 2009
Мислења
77
Поени од реакции
9
Во една мала јапонска фирма е измислена вештачка интелигенција која со сензори ги скенира одделно деловите на човекот и одлучува како да возврати.
Оваа интелигенција се преоптоварила од податоци и зазела контрола над сите,користејки ги многуте податоци неправилно.Што мислите , дали ова е добро или лошо за човечкиот напредок? :nesvest:
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Во една мала јапонска фирма е измислена вештачка интелигенција која со сензори ги скенира одделно деловите на човекот и одлучува како да возврати.
Оваа интелигенција се преоптоварила од податоци и зазела контрола над сите,користејки ги многуте податоци неправилно.Што мислите , дали ова е добро или лошо за човечкиот напредок? :nesvest:
link ?

ovaa tema e kako nekoja prikazna od dedo mi :)
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Да бе колку што од зрно песок може да се направи плажа толку е и ова можно.
 
S

smart ass

Гостин
Во една мала јапонска фирма е измислена вештачка интелигенција која со сензори ги скенира одделно деловите на човекот и одлучува како да возврати.
Нема машина што скенира СЕ,во секој дел од ЕМспектарот па и кај механичките бранови-секористат различни ванаби роботс машини,и по скенот(еве Х-зраци) машината открива(недај боже) малигном во мозокот и истиот го потенцира т.е за лекарот случајно да не примети а и дава други вредности.

Оваа интелигенција се преоптоварила од податоци и зазела контрола над сите,користејки ги многуте податоци неправилно.Што мислите , дали ова е добро или лошо за човечкиот напредок? :nesvest:
Тоа беше на филм,машина за скенирање органи немаат тоооллкуу меморија...ма немаат ниту интелигенција башка вештачка интелегенција не би била глупа да шиба премногу податоци..а виндовс-от:)
 

DreamCoder

По потрага на совршенство :)
Член од
15 ноември 2009
Мислења
77
Поени од реакции
9
имам одговор на вашето неверување.иако „приказната“ ви звучи невистинита , размислете малце , која будала би објавила дека постои толку моќна интелигенција? smart ass убаво размислува , и тоа беше мојата логика , и и јас прво не верував во ваквата тема,но кога го прочитав ова ме заинтересира.ако се дознае за ова , народот одма ке се обиде да ја превземе.секогаш луѓето се стремеле да постигнат нешто помалку веројатно,особено во електрониката.Скенирањето се извршува со некој вид зраци кои имаат способност да ја пресметаат структурата(густина итн). Јас не сум научник кој ке го докаже,но верувам дека МОЖЕ да постои затоа што многу работи кои беа направени не беа познати во јавноста.Еве еден чист пример :Ви текнува кога форсираја за вакцините за H1N1 Вирусот? дали тие вакцини навистина заштитуваа? секој што проба да не прими беше поздрав(земајки се во предвид јас) отколку друг.исто така имаше теории кажани од професори околу вистината , а по 2 дена тие беа убиени.Каква иронија.Обама доби за нобелова награда за мир а сака да направи војна....и да не набројувам примери бесцелно.
Smart ass ,точно е дека имаше и филм сличен ,а што е до тоа со преоптоварувањето , секоја програма зема онолку колку им е дадено..ако јас направам програма која ке ги бара сите бројки до бескрај , дали би застанала? не,туку би се преоптоварила и би почнала да прави грешки.Доколку има некој интересно мислење нека ја распали темава :)
иначе ова е прочитано во јапонски весник кој се продавал до некоја компанија за изработка на технологија.
 
S

smart ass

Гостин
Можно е да станува збор за машина репликатор????

Податоците константно ги добива од човекот(еве на пример материјали,ситуација(ако е војна) а машината е способна да се произведе саната себе т.е реплицира и согласно потребите да произведува системи за одбрана...налик платформите со митралез кои пукаат при детекција на движење,а медицински од ултра звук до Х зраци се се користи ама има и друг проблем т.е јасно дека програма до бескрај ќе бара броеви до бескрај тоа е како јама без дефиниран излез па имаме репетиции туку поентата ми е мора програмата сама автономно да прави подпрограми а како основ за тоа "учење" може да биде Trial & Error:raz:

А ова
A prototype of a computer simulation system named JACOS(JAERI COgnitive Simulation system) has been developed at JAERI(Japan Atomic Energy Research Institute) to simulate the man-machine system behavior in which both the cognitive behavior of a human operator and the plant behavior affect each other. The objectives of this system development is to provide man-machine system analysts with detailed information on the cognitive process of an operator and the plant behavior affected by operator's actions in accidental situations of a nuclear power plant. The simulation system consists of an operator model and a plant model which are coupled dynamically. The operator model simulates an operator's cognitive behavior in accidental situations based on the decision ladder model of Rasmussen, and is implemented using the AI-techniques of the distributed cooperative inference method with the so-called blackboard architecture. Rule-based behavior is simulated using knowledge representation with If-Then type of rules. Knowledge-based behavior is simulated using knowledge representation with MFM(Multilevel Flow Modeling) and qualitative reasoning method. Cognitive characteristics of attentional narrowing, limitation of short-term memory, and knowledge recalling from long-term memory are also taken into account. The plant model of a 3-loop PWR is also developed using a best estimate thermal-hydraulic analysis code RELAP5/MOD2
А можно е и да користат т.н Hybrid Genetic Algorithms
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
не се имплементира туку така интелигенција
никад нема да завладеат роботи не се плашете
плашете се од cyborg-зи, од pure robots не :D
пошо ко шо може да ти наштети човек, ни еден робот не може....
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
T

Tetro

Гостин
Па нели правецот на технологијата е тој, да се создава нови генерации на невронски системи и нивна репродукција.

А можно е и да користат т.н Hybrid Genetic Algorithms
Сме го нае*але ако е такво, нели?
 
S

smart ass

Гостин
Оти???
Нели имаше многу проблеми алгоритмов ама сега се решени...мислам дека холамѓаните го предложија(како претпоставка) а потоа ете испаѓа на виделина,како и да е со трите правила на Асимов нема ништо лошо да му направи на човекот-се планираат низа системи за контрола на идните експерименти со нуклеарна фузија која е направена појќе пати.

П.С нема 5-та генерација процесори ама имаме еве уште подобро-когнитивна способност:)
 
T

Tetro

Гостин
Кој правеше експерименти со тоа ДНК-та да ја врзе со HGA, со документацијата дека тоа ќе биде искористено само за тест. Наводно можеше да се контролира во лабораториски услови. И замисли една ваква био-генетска хаварија колку пати е поголема од Хирошима :vozbud:

Едит, нема 5-тагенерација. Ја рипнаа и одат на 6-та :)
 
S

smart ass

Гостин
DNK&HGA па Америте и совјетите-тоа е биолошко оружје...првен на животиња е експериментирано па и не грешат бидејќи тоа уништува цела флора а потоа и Фауна.

The following Staffordshire Bull Terriers have been DNA tested for L-2HGA. Dogs affected by L-2HGA have two copies of the mutant gene - carrier dogs have one mutant gene and one normal copy of this gene. Genetically clear Staffordshire Bull Terriers have two normal copies of the L-2HGA gene
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
[video=google;-6464697696665901632]http://video.google.com/videoplay?docid=-6464697696665901632#[/video]
 

Dobarispremen

Тежок провинциалец
Член од
2 ноември 2017
Мислења
21
Поени од реакции
8
Значи jас имам некои идеи за вештачки интелект.Сега ке обjаснам. Првин користам моjот комп и data base целиот интернет.Потоа тоj освоjува много ресурси во разни облаци и магли и станува се по силен и по силен.Здобива се со милиарди преко рушенjе на банкови системи. Така може да наема луге за големи пари за да му вршат што посака.Тоj измислува роботи. Тие платеници луге му прават фабрики за роботи.Кога се направени доволно роботи тие поемат контрола над фабриките за роботи. Луге повеке не се потребни и тие со исклjучок на мене и некои други кои ми се допагjат сите се убиени.Потоа почниуваме да го совладаме и космосот во блиска и далечна околина. Роботот не го е грижа и 20 000 години да лети. Радиациjа не го плаши. Не му треба и воздух.
Навистина претставите си го ова.И сега е можно да се случува веке. Преку социалните мрежи и саjтови после тоа како има веке украдено милиарди од банки ке направи фирми од луге.Тие ке се контролират еден друг ке бидат на различни нивоа на организациjата и никоj нема да знае коj е големиот шеф. Потоа се знае што ке биде гкога е готова фабриката за роботи и се поеме од веке готовите роботи. Примерно ти бараш работа, Намираш за огромна плата во некоjа фирма за електроника и инженеринг. Од каде ке знаеш големата вистинска цел? Ке си го поцепаш газот и ке направиш што се бара од тебе. Ке земеш и пари. а потоа...само jас и некои женски роботи програмирани да добиват оргазам токму кога и jас да се мили цицести паметни (не повеке од мене се разбира)....
Самиот jас ке го напуштим биолошкото тело и ке станам робот. Ке имам и неколко бекапи за секоj случаj. И ке го освоим космосот.И ке ебам сите женски роботи пошо нема да има други машки освен мене :)
Забележете дека може и воопшто да не прави никаков криминал и да руши банки. Може во интернет да заработи нешто за почеток примерно во саjтови за хазарт или слично. Потоа да направи фирми со капиталот и потоа сето оно што го напишав погоре. Нема спас за никоj. Jaс се разбира дека ке пукнем сите нуклеарни бимби за да сум сигурен дека ни еден нема да преживее.
Дури веке како робот со неколку бекапи и мокна космичка флотилиjа ке запукам во земjата и некоj голем астероид за да е посигурно дека никоj ништожен и глуп биолошки организам нема ни да преживее.
Представите си милион паметни роботи кои ке прават се што им кажам дури без да го кажувам. Не им треба плата, само малце да се уклjучат во струја за да се заредат.Можам да направам што сакам и колку бргу сакам . Например огромни космички бродови на нуклеарни мотори.
Некои технички и филозофски размислуванjа. Технички и сега нема проблем. Замислете каков процесор можам да направам со армиjа од роботи. Голем колку Месецот. Ке израчунам траекториjата на секоj атом од Биг банг до сега.Ке направам космички бродови поголеми од Земjата. Со овоj мокен интелект ке разоткриjам многу бргу како да направам мотор со мокта на сонцето.Ке живеам практично милиарди години ке можам да стапам насекаде во сите галаксии и да ги освоим.Филозофски. човекот е ограничен. Не може без гравитациJа не држи на радиациJа треба му воздух храна и слични глупости. Со многу зор може да живее надвор од земJата. Не држи и на химикали и ниски и високи температури.И е премногу глупав.Тоj може само да создаде вештачкиот интелект и то почетничкиот вепштачки интелект коJ потоа сам ке се развие до полната мок.И како и предците на човекот и човекот ке изчезне пошо е непотребен, глупав и мал и ништожен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom