Опасна вештачка интелигенција

Дискусија во форумот 'Наука и технологија' започната од DreamCoder, 3 ноември 2010.

 1. DreamCoder

  DreamCoder По потрага на совршенство :)

  Член од:
  15 ноември 2009
  Мислења:
  77
  Допаѓања:
  9
  Во една мала јапонска фирма е измислена вештачка интелигенција која со сензори ги скенира одделно деловите на човекот и одлучува како да возврати.
  Оваа интелигенција се преоптоварила од податоци и зазела контрола над сите,користејки ги многуте податоци неправилно.Што мислите , дали ова е добро или лошо за човечкиот напредок? :nesvest:
   
  На Voper-MK му/ѝ се допаѓа ова.
 2. firewall

  firewall

  Член од:
  14 декември 2007
  Мислења:
  3.271
  Допаѓања:
  702
  link ?

  ovaa tema e kako nekoja prikazna od dedo mi :)
   
 3. *phoenix*

  *phoenix*

  Член од:
  4 јули 2008
  Мислења:
  6.037
  Допаѓања:
  1.713
  Да бе колку што од зрно песок може да се направи плажа толку е и ова можно.
   
 4. smart ass

  smart ass Гостин

  Нема машина што скенира СЕ,во секој дел од ЕМспектарот па и кај механичките бранови-секористат различни ванаби роботс машини,и по скенот(еве Х-зраци) машината открива(недај боже) малигном во мозокот и истиот го потенцира т.е за лекарот случајно да не примети а и дава други вредности.

  Тоа беше на филм,машина за скенирање органи немаат тоооллкуу меморија...ма немаат ниту интелигенција башка вештачка интелегенција не би била глупа да шиба премногу податоци..а виндовс-от:)
   
 5. DreamCoder

  DreamCoder По потрага на совршенство :)

  Член од:
  15 ноември 2009
  Мислења:
  77
  Допаѓања:
  9
  имам одговор на вашето неверување.иако „приказната“ ви звучи невистинита , размислете малце , која будала би објавила дека постои толку моќна интелигенција? smart ass убаво размислува , и тоа беше мојата логика , и и јас прво не верував во ваквата тема,но кога го прочитав ова ме заинтересира.ако се дознае за ова , народот одма ке се обиде да ја превземе.секогаш луѓето се стремеле да постигнат нешто помалку веројатно,особено во електрониката.Скенирањето се извршува со некој вид зраци кои имаат способност да ја пресметаат структурата(густина итн). Јас не сум научник кој ке го докаже,но верувам дека МОЖЕ да постои затоа што многу работи кои беа направени не беа познати во јавноста.Еве еден чист пример :Ви текнува кога форсираја за вакцините за H1N1 Вирусот? дали тие вакцини навистина заштитуваа? секој што проба да не прими беше поздрав(земајки се во предвид јас) отколку друг.исто така имаше теории кажани од професори околу вистината , а по 2 дена тие беа убиени.Каква иронија.Обама доби за нобелова награда за мир а сака да направи војна....и да не набројувам примери бесцелно.
  Smart ass ,точно е дека имаше и филм сличен ,а што е до тоа со преоптоварувањето , секоја програма зема онолку колку им е дадено..ако јас направам програма која ке ги бара сите бројки до бескрај , дали би застанала? не,туку би се преоптоварила и би почнала да прави грешки.Доколку има некој интересно мислење нека ја распали темава :)
  иначе ова е прочитано во јапонски весник кој се продавал до некоја компанија за изработка на технологија.
   
  На peac+tapanar му/ѝ се допаѓа ова.
 6. smart ass

  smart ass Гостин

  Можно е да станува збор за машина репликатор????

  Податоците константно ги добива од човекот(еве на пример материјали,ситуација(ако е војна) а машината е способна да се произведе саната себе т.е реплицира и согласно потребите да произведува системи за одбрана...налик платформите со митралез кои пукаат при детекција на движење,а медицински од ултра звук до Х зраци се се користи ама има и друг проблем т.е јасно дека програма до бескрај ќе бара броеви до бескрај тоа е како јама без дефиниран излез па имаме репетиции туку поентата ми е мора програмата сама автономно да прави подпрограми а како основ за тоа "учење" може да биде Trial & Error:raz:

  А ова
  А можно е и да користат т.н Hybrid Genetic Algorithms
   
 7. statusQuO

  statusQuO Модератор

  Член од:
  18 јуни 2008
  Мислења:
  12.987
  Допаѓања:
  7.571
  не се имплементира туку така интелигенција
  никад нема да завладеат роботи не се плашете
  плашете се од cyborg-зи, од pure robots не :D
  пошо ко шо може да ти наштети човек, ни еден робот не може....
   
  На wot му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Tetro

  Tetro Гостин

  Па нели правецот на технологијата е тој, да се создава нови генерации на невронски системи и нивна репродукција.

  Сме го нае*але ако е такво, нели?
   
 9. smart ass

  smart ass Гостин

  Оти???
  Нели имаше многу проблеми алгоритмов ама сега се решени...мислам дека холамѓаните го предложија(како претпоставка) а потоа ете испаѓа на виделина,како и да е со трите правила на Асимов нема ништо лошо да му направи на човекот-се планираат низа системи за контрола на идните експерименти со нуклеарна фузија која е направена појќе пати.

  П.С нема 5-та генерација процесори ама имаме еве уште подобро-когнитивна способност:)
   
 10. Tetro

  Tetro Гостин

  Кој правеше експерименти со тоа ДНК-та да ја врзе со HGA, со документацијата дека тоа ќе биде искористено само за тест. Наводно можеше да се контролира во лабораториски услови. И замисли една ваква био-генетска хаварија колку пати е поголема од Хирошима :vozbud:

  Едит, нема 5-тагенерација. Ја рипнаа и одат на 6-та :)
   
 11. smart ass

  smart ass Гостин

  DNK&HGA па Америте и совјетите-тоа е биолошко оружје...првен на животиња е експериментирано па и не грешат бидејќи тоа уништува цела флора а потоа и Фауна.

   
 12. Ipsissimus

  Ipsissimus P.I.

  Член од:
  23 јули 2010
  Мислења:
  14.693
  Допаѓања:
  12.103
 13. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.016
  Допаѓања:
  4.931
 14. Dobarispremen

  Dobarispremen Тежок провинциалец

  Член од:
  2 ноември 2017
  Мислења:
  23
  Допаѓања:
  8
  Значи jас имам некои идеи за вештачки интелект.Сега ке обjаснам. Првин користам моjот комп и data base целиот интернет.Потоа тоj освоjува много ресурси во разни облаци и магли и станува се по силен и по силен.Здобива се со милиарди преко рушенjе на банкови системи. Така може да наема луге за големи пари за да му вршат што посака.Тоj измислува роботи. Тие платеници луге му прават фабрики за роботи.Кога се направени доволно роботи тие поемат контрола над фабриките за роботи. Луге повеке не се потребни и тие со исклjучок на мене и некои други кои ми се допагjат сите се убиени.Потоа почниуваме да го совладаме и космосот во блиска и далечна околина. Роботот не го е грижа и 20 000 години да лети. Радиациjа не го плаши. Не му треба и воздух.
  Навистина претставите си го ова.И сега е можно да се случува веке. Преку социалните мрежи и саjтови после тоа како има веке украдено милиарди од банки ке направи фирми од луге.Тие ке се контролират еден друг ке бидат на различни нивоа на организациjата и никоj нема да знае коj е големиот шеф. Потоа се знае што ке биде гкога е готова фабриката за роботи и се поеме од веке готовите роботи. Примерно ти бараш работа, Намираш за огромна плата во некоjа фирма за електроника и инженеринг. Од каде ке знаеш големата вистинска цел? Ке си го поцепаш газот и ке направиш што се бара од тебе. Ке земеш и пари. а потоа...само jас и некои женски роботи програмирани да добиват оргазам токму кога и jас да се мили цицести паметни (не повеке од мене се разбира)....
  Самиот jас ке го напуштим биолошкото тело и ке станам робот. Ке имам и неколко бекапи за секоj случаj. И ке го освоим космосот.И ке ебам сите женски роботи пошо нема да има други машки освен мене :)
  Забележете дека може и воопшто да не прави никаков криминал и да руши банки. Може во интернет да заработи нешто за почеток примерно во саjтови за хазарт или слично. Потоа да направи фирми со капиталот и потоа сето оно што го напишав погоре. Нема спас за никоj. Jaс се разбира дека ке пукнем сите нуклеарни бимби за да сум сигурен дека ни еден нема да преживее.
  Дури веке како робот со неколку бекапи и мокна космичка флотилиjа ке запукам во земjата и некоj голем астероид за да е посигурно дека никоj ништожен и глуп биолошки организам нема ни да преживее.
  Представите си милион паметни роботи кои ке прават се што им кажам дури без да го кажувам. Не им треба плата, само малце да се уклjучат во струја за да се заредат.Можам да направам што сакам и колку бргу сакам . Например огромни космички бродови на нуклеарни мотори.
  Некои технички и филозофски размислуванjа. Технички и сега нема проблем. Замислете каков процесор можам да направам со армиjа од роботи. Голем колку Месецот. Ке израчунам траекториjата на секоj атом од Биг банг до сега.Ке направам космички бродови поголеми од Земjата. Со овоj мокен интелект ке разоткриjам многу бргу како да направам мотор со мокта на сонцето.Ке живеам практично милиарди години ке можам да стапам насекаде во сите галаксии и да ги освоим.Филозофски. човекот е ограничен. Не може без гравитациJа не држи на радиациJа треба му воздух храна и слични глупости. Со многу зор може да живее надвор од земJата. Не држи и на химикали и ниски и високи температури.И е премногу глупав.Тоj може само да создаде вештачкиот интелект и то почетничкиот вепштачки интелект коJ потоа сам ке се развие до полната мок.И како и предците на човекот и човекот ке изчезне пошо е непотребен, глупав и мал и ништожен.
   
  На peac+tapanar му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Bafra

  Bafra

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  3.419
  Допаѓања:
  2.666

Сподели преку: