Он нет...

Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Неколку дневен напад на „Он нет“

Хакери упаднале во мрежата на провајдерот „Он нет“. Две недели корисниците тешко или воопшто не ги добиваат неговите услуги и тоа во најфреквентниот период во денот од 11 до 13 часот. Активирале и неколку експерти за да го лоцираат и отстранат проблемот. Нападот директно насочен кон сервисот на „Он нет“ доаѓа откако провајдерот се промовираше во потенцијален фиксен оператор и откако ги почна разговорите со „Телеком“ под кои услови ќе ја користи мрежата за интерконекција. За упадот во мрежата писмено се обратиле и до агенцијата за електронски комуникации која е единствено повикана да става ред на телекомуникацискиот пазар. Оттаму нема одговор како да помогнат и дали воопшто се размислува за регулатива која ќе ги заштити провајдерите кои трпат огромни загуби. Во интерес на истрагата и од секторот за компјутерски криминал во МВР не коментираат за случајот.

Оттаму велат дека компјутерскиот криминал е во пораст. Бројот на пријавени случаи лани достигнал 60. Кредитните картички биле најомилениот спорт.

Колку случаи од пријавените решиле, во МВР не откриваат. Но се поставува прашањето колку се технички и кадровски екипирани да одговорат на предизвиците што ги носи новата технологија.

Извор
 
Член од
29 ноември 2005
Мислења
125
Поени од реакции
0
Imaat oni milijardi problemi sto moraat da si gi resat.
Izgleda samo jas se najdov budala sto gi seftosav vcera i im kupiv od Wifi karticitite posto ostanav bez internet ( prethodno bese neli besplatno ). Vcera sednuvam jas aktiviram karticata i se ok, se dodeka ne downlodirav edno 2-3 klipcinja od onnet so vkupna golemina od nakaj 10 MB... i op proveruvam kolku sum potrosil i gledam tie 10MB.... pa dobro neli spored http://biz.on.net.mk/wi-fi_plus.html "Посетата на www.on.net.mk не се смета во остварен сообраќај"........ e znaes koga...... kad se majmuni brijaju..... ali ajde i toa zaebi...... sabajle se budam se obiduvam da se konektiram i nisto.... se javuvam na onnet i prasuvam dali imaat nekoj problem i taa zenata mi vika ne... ja vikam e kako ne mozam da se konektiram i taa mi vika od kade.... jas vikam karpos...... i ona mi veli cekaj malce...... i se javuva pak i mi vika tehnickoto lice sea ke odi i ke go otstrani problemot.... posle edno saat dva dojde internet i sea imam delay od edno 5-10 sekundi... sto znaci kucas internet strana da otvoris i posle edno 5-10 sekundi pocinja da otvara....... Ete decki toa e moeto iskustvo so Onnet..... e sea razmislite dali ke kupite od nivnite Wifi kartici... mene licno ke mi bide prva i posledna.... i ke ostanam ako treba bez net se dodeka Telekabel ne gi postavi kablite vo karpos 3.
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Dobro de prv den im e daj im fora da pocnat da funkcioniraat kako sto treba. Moze ke se popravat. Nemoze od eden den i edno loso iskustvo da se nosi predvremen zaklucok.
 

neo-geo

The Empire Strikes First!
Член од
17 август 2005
Мислења
500
Поени од реакции
2
Jakov напиша:
Dobro de prv den im e daj im fora da pocnat da funkcioniraat kako sto treba. Moze ke se popravat. Nemoze od eden den i edno loso iskustvo da se nosi predvremen zaklucok.
пер па имаа тест период од 4-5 месеци, што тестираа тогаш, ако платам 1000 денари, што за мене како студент се многу, сакам да го искористам тоа за што сум платил
уште еднаш оннет покажува дека е фирма која прво ке се испофали, а после размислува дали може да го изведе тоа
ке видиме....
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.204
Поени од реакции
34.441
vardarce напиша:
Неколку дневен напад на „Он нет“

Хакери упаднале во мрежата на провајдерот „Он нет“. Две недели корисниците тешко или воопшто не ги добиваат неговите услуги и тоа во најфреквентниот период во денот од 11 до 13 часот. Активирале и неколку експерти за да го лоцираат и отстранат проблемот. Нападот директно насочен кон сервисот на „Он нет“ доаѓа откако провајдерот се промовираше во потенцијален фиксен оператор и откако ги почна разговорите со „Телеком“ под кои услови ќе ја користи мрежата за интерконекција. За упадот во мрежата писмено се обратиле и до агенцијата за електронски комуникации која е единствено повикана да става ред на телекомуникацискиот пазар. Оттаму нема одговор како да помогнат и дали воопшто се размислува за регулатива која ќе ги заштити провајдерите кои трпат огромни загуби. Во интерес на истрагата и од секторот за компјутерски криминал во МВР не коментираат за случајот.

Оттаму велат дека компјутерскиот криминал е во пораст. Бројот на пријавени случаи лани достигнал 60. Кредитните картички биле најомилениот спорт.

Колку случаи од пријавените решиле, во МВР не откриваат. Но се поставува прашањето колку се технички и кадровски екипирани да одговорат на предизвиците што ги носи новата технологија.

Извор
Не ми го отвара сајтот на изворот:
Server Error in '/' Application.


Ама тоа не ми беше муабетот... Ако станува збор за последниот напад (кој беше пред 7-10 дена) тогаш не станува збор за „хакери“ туку за DoS (Denial Of Service) напади, односно пригушување на конекцијата.

DoS нападите најчесто доаѓаат од неколку стотици, па и илјадници инфицирани компјутери со mytob вирусот. Тоа работи на овој принцип:

1) креваш сопствен IRC сервер каде што ќе може да се конектираат инфицираните компјутери (ботови).
2) го земаш кодот на вирусот и го изменуваш (име на сервер, порт, итн..).
3) заразуваш компјутери со вирусот, а потоа тој си се препраќа на други луѓе, исто така заразувајќи ги нивните компјутери.
4) од сите заразени компјутери се стартуваат ботови (преку портовите од 6000 до 7000) кои се конектираат на твојот IRC сервер, каде што можеш да ги контролираш.
5) кога ќе собереш повеќе стотици такви ботови, тогаш можеш да DoS-ираш.
6) со доволен број на ботови (конекции) може да се „бутнат“ и поголеми рипки од мтнет и оннет
7) според кривичниот законик на РМ, овој престап се казнува со затвор до 3 години.

Значи не станува збор за упад или „хакери“, туку едноставен DoS напад кој може да го направи секој со малку поголемо познавање и искуство на погрешни IRC канали, како и со малку памет.
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1
Поени од реакции
0
Bas mi trebaa vakvi iskustva za WiFi na on-net...
Dobro, oni ke mora da se opraat i garant ke se opraat ako sakaat da uspeat.
A, od drugari cuv deka momentalno samo D-Link ubavo raboti so opremata na on-net. Nisto drugo samo toa, mi vikaat ako sum kupel drugo ke sum frlal pari posto nisto ne bilo kompatibilno. Vo Niko gi imale i gledav na www.niko.com.mk deka ima upatstvo za povrzuvanje.
http://niko.com.mk/se_okolu_wifi.htm
i
http://niko.com.mk/se_okolu_wifi1.htm
dali e toa se?
Dali ima i drugi raboti so treba da gi znam pred da kupam i kazete mi kolku e brzo.
Postirav na nivniot forum na wifi.on.net.mk nekolku prasanja ama ne mi se pojavija neznam zasto i neznam koj moze da me upati.
Ke kupam D-Link stom samo toa raboti ama kazete mi iskustva. I dali da zeam PCI karta, USB ili Access Point za da raboti se kako sto treba?
Aj ve molam, posto od ADSL-ov stvarno sakam da se batalam, kaj da e ke mi istece dogovorot od edna godina i ke begam od niv vise.
 

neo-geo

The Empire Strikes First!
Член од
17 август 2005
Мислења
500
Поени од реакции
2
Plexiglass напиша:
Bas mi trebaa vakvi iskustva za WiFi na on-net...
Dobro, oni ke mora da se opraat i garant ke se opraat ako sakaat da uspeat.
A, od drugari cuv deka momentalno samo D-Link ubavo raboti so opremata na on-net. Nisto drugo samo toa, mi vikaat ako sum kupel drugo ke sum frlal pari posto nisto ne bilo kompatibilno. Vo Niko gi imale i gledav na www.niko.com.mk deka ima upatstvo za povrzuvanje.
http://niko.com.mk/se_okolu_wifi.htm
i
http://niko.com.mk/se_okolu_wifi1.htm
dali e toa se?
Dali ima i drugi raboti so treba da gi znam pred da kupam i kazete mi kolku e brzo.
Postirav na nivniot forum na wifi.on.net.mk nekolku prasanja ama ne mi se pojavija neznam zasto i neznam koj moze da me upati.
Ke kupam D-Link stom samo toa raboti ama kazete mi iskustva. I dali da zeam PCI karta, USB ili Access Point za da raboti se kako sto treba?
Aj ve molam, posto od ADSL-ov stvarno sakam da se batalam, kaj da e ke mi istece dogovorot od edna godina i ke begam od niv vise.
кој ти рекол дека длинк е само компатибилен, те излажал
сите работат на ист стандард 802.11б/г, нема врска од чија фирма е
од искуство најдобро се покажал линксис и длинк
а за тоа што да земеш, секогаш е најдобро АП, зависи колку пари имаш за давање
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Acid напиша:
Не ми го отвара сајтот на изворот:
Server Error in '/' Application.


Ама тоа не ми беше муабетот... Ако станува збор за последниот напад (кој беше пред 7-10 дена) тогаш не станува збор за „хакери“ туку за DoS (Denial Of Service) напади, односно пригушување на конекцијата.

DoS нападите најчесто доаѓаат од неколку стотици, па и илјадници инфицирани компјутери со mytob вирусот. Тоа работи на овој принцип:

1) креваш сопствен IRC сервер каде што ќе може да се конектираат инфицираните компјутери (ботови).
2) го земаш кодот на вирусот и го изменуваш (име на сервер, порт, итн..).
3) заразуваш компјутери со вирусот, а потоа тој си се препраќа на други луѓе, исто така заразувајќи ги нивните компјутери.
4) од сите заразени компјутери се стартуваат ботови (преку портовите од 6000 до 7000) кои се конектираат на твојот IRC сервер, каде што можеш да ги контролираш.
5) кога ќе собереш повеќе стотици такви ботови, тогаш можеш да DoS-ираш.
6) со доволен број на ботови (конекции) може да се „бутнат“ и поголеми рипки од мтнет и оннет
7) според кривичниот законик на РМ, овој престап се казнува со затвор до 3 години.

Значи не станува збор за упад или „хакери“, туку едноставен DoS напад кој може да го направи секој со малку поголемо познавање и искуство на погрешни IRC канали, како и со малку памет.
Ај пробај сега линк

Инаку незначи дека е извршен ДОС од поединечни заразени компјутери, може е од една локација како на пример некој провајдер што можеби има поголем од 300 мегабита интернет линк се во интерес да победи во моменталнатa војната за интернет провaјдерството во Македонија. :raz:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.204
Поени од реакции
34.441

Автор: Емилија Зографска

Што се разбира оваа од DoS? :pos:
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
@Acid таа освен текстот што го искуцала во word(pad) друго нема ништо направено :).
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
neo-geo напиша:
пер па имаа тест период од 4-5 месеци, што тестираа тогаш, ако платам 1000 денари, што за мене како студент се многу, сакам да го искористам тоа за што сум платил
уште еднаш оннет покажува дека е фирма која прво ке се испофали, а после размислува дали може да го изведе тоа
ке видиме....
Ja te razbiram. Jas trosam 3000 mesecno na dial up, zasto ni kablovska ima ovde ni on net u slednive 6 meseci ke dojde. Sekoj den gi remetam po pola saat na telefon zasto ne ni nosat. I sekoj den mi kazuvaat najverojatno od zadutre, posot opremata im e zaglavena na carina inaku se drugo im e obezbedeno. Ali eve ajde uste mesec dena im dadov vo ovoj period so plakanje da vidam so ke napravat.
 

Go2bed

Vasilij Zajcev
Член од
2 март 2005
Мислења
972
Поени од реакции
13
ne e tocno deka Onnet im e zaglavena opremata na carina.zasto se uste ne e ni naracana nova oprema.nemoj da stavas pogresni informacii...
 

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Go2bed напиша:
ne e tocno deka Onnet im e zaglavena opremata na carina.zasto se uste ne e ni naracana nova oprema.nemoj da stavas pogresni informacii...
Jas ne izmisluvam kazav sto mi kazaa na telefon. Ako ne veruvas javi se i prasaj 02 3 100 800(ako smee da se ostavaat telefoni) ako ne sorry
 

Go2bed

Vasilij Zajcev
Член од
2 март 2005
Мислења
972
Поени од реакции
13
epa toj sto kazal taka izlazal...ako pamtis ime koj kazal..pisi slobodno....
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.204
Поени од реакции
34.441
Go2bed напиша:
epa toj sto kazal taka izlazal...ako pamtis ime koj kazal..pisi slobodno....
Одма да го искодошиш и да летне од работа а? :blabla:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom