Он нет...

Член од
29 ноември 2005
Мислења
125
Поени од реакции
0
vardarce напиша:
Телеком Словенија го купува Он.нет

Телеком Словенија купува мнозински удел во македонскиот интернет провајдер Он.нет, потврдија за Макфакс преставници на Он.нет. Веста ја објави и словенечкиот весник „Финанце“, кој не ја наведува вредноста на трансакцијата, со која Телеком Словенија ќе стане сопственик на 76 насто од Он.нет.

Натаму се додава дека Он.нет со три илјади постојани и 20 илјади повремени корисници на интернет држи 23 насто од пазарот во Македонија. Како единствен понудувач на широко појасен интернет и на широко појасен безжичен пристап, Он.нет има 1500 бизнис корисници, овозможува интернет пристап до 500 училишта и со 1200 закупени телефонски линии обезбедува и меѓународни телефонски повици.

Он.нет е формиран во 2000 година од страна на двајца приватни инвеститори и американскиот приватен фонд СЕАФ.

Извор
Se nadevam deka ke izgradat svoja mreza za fiksna telefonija. Samo taka moze da se ocekuva vistinska konkurencija!
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Go2bed напиша:
abe luge sto ste se fatile za onnet.nisto ne vi cini.makdonska rabota.da se pluka po sve sto ke bide novo.daj da gi ostavime lugeto da rabotat,pa ke vidime za nekoj mesec.e togas ke moze da gi plukame.sepak ova e nesto novo vo makedonja.i treba da bideme strplivi.
daj da go isfrlime toj sindrom na samounistuvanje.daj da dozvolime da napravi nekoj nesto pounavo od toa sto go imame
Помина еден месец и повеќе.
 

Go2bed

Vasilij Zajcev
Член од
2 март 2005
Мислења
972
Поени од реакции
13
vlatko напиша:
Помина еден месец и повеќе.

плукај бе брат ако тоа те направи среќен и ги задоволи твојте нагони за .............. било што
 
Член од
6 јули 2005
Мислења
2.932
Поени од реакции
9
Go2bed напиша:
плукај бе брат ако тоа те направи среќен и ги задоволи твојте нагони за .............. било што
Никој бе не плука по никого сите тука на фин и културен начин си дискутираат и си ги кажуваат проблемите. Ти ако имаше памет до сеа ќе изнесеше цврсти аргуметни да ги разубедиш зошто немаат доверба во Он.нет ама изгледа и тоа не го можеш.
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Најискрајно мислев Он.Нет ќе не извадат од оваа "беда" ама ништо.
Тотално разочарување.Скапо дури повеќе ти се исплати да си на АДСЛ.
КОГА ЌЕ БИДНЕ НЕШТО ВО ОВАА ДРЖАВА БРЕЕЕЕЕ ИЛИ БАКСУЗИ СМЕ СИ.?!?!?!:lud: :lud: :lud: :lud: :lud: :lud:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
vlatko напиша:
Најискрајно мислев Он.Нет ќе не извадат од оваа "беда" ама ништо.
Тотално разочарување.Скапо дури повеќе ти се исплати да си на АДСЛ.
КОГА ЌЕ БИДНЕ НЕШТО ВО ОВАА ДРЖАВА БРЕЕЕЕЕ ИЛИ БАКСУЗИ СМЕ СИ.?!?!?!:lud: :lud: :lud: :lud: :lud: :lud:
Што тоа? Објасни поточно...

Кога ќе ја споредиш брзината и цената на WiFi-то, со брзината и цената на ADSL-от на МтНет, ќе сфатиш колкава е уствари предноста и колку повеќе добиваш со Оннет. Не ве сфаќам бе, се „на памет” зборите! :)

И обиди се барем еднаш, некој ден, на танане, да ги прочиташ понудите на сите провајдери во Македонија. Ама во целост. Не ги читај само оние „цени од 500 денари, бла, бла...”, туку прочитај и што пишува под ѕвездичката (*) која стои на сите понуди на МтНет.

Такви педерски финти со hidden fees (што би се рекло на англиски) е нешто што највеќе ги нервира луѓето. Не ми е јасно како Македонците наседнуваат на тоа... Барем ние треба да сме отракан народ.

А според мене WADSL (вајрлес адсл) е нај топ работа што може да постои! Депозитот за опремата (кој се враќа по истекување на договорот од 2 години) е можеби проблем за повеќето домашни корисници, меѓутоа и тој е намален сега и тоа за 50%!

За 1.300 денари месечно го добиваш најбрзиот интернет во Македонија. 768kbps!

Нормално дека е ви е чудно и сеуште не сфатливо... Пиши на Гугл WADSL. Толку е ново што мора да ви биде чудно. Туку што започна со WADSL, а веќе е на првата страна на најголемиот интернет пребарувач во светот. Риспект. :wink:
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Acid напиша:
Што тоа? Објасни поточно...

Кога ќе ја споредиш брзината и цената на WiFi-то, со брзината и цената на ADSL-от на МтНет, ќе сфатиш колкава е уствари предноста и колку повеќе добиваш со Оннет. Не ве сфаќам бе, се „на памет” зборите! :)

И обиди се барем еднаш, некој ден, на танане, да ги прочиташ понудите на сите провајдери во Македонија. Ама во целост. Не ги читај само оние „цени од 500 денари, бла, бла...”, туку прочитај и што пишува под ѕвездичката (*) која стои на сите понуди на МтНет.

Такви педерски финти со hidden fees (што би се рекло на англиски) е нешто што највеќе ги нервира луѓето. Не ми е јасно како Македонците наседнуваат на тоа... Барем ние треба да сме отракан народ.

А според мене WADSL (вајрлес адсл) е нај топ работа што може да постои! Депозитот за опремата (кој се враќа по истекување на договорот од 2 години) е можеби проблем за повеќето домашни корисници, меѓутоа и тој е намален сега и тоа за 50%!

За 1.300 денари месечно го добиваш најбрзиот интернет во Македонија. 768kbps!

Нормално дека е ви е чудно и сеуште не сфатливо... Пиши на Гугл WADSL. Толку е ново што мора да ви биде чудно. Туку што започна со WADSL, а веќе е на првата страна на најголемиот интернет пребарувач во светот. Риспект. :wink:
Тоа со *-та и мене ме нервира ДДВ значи АДСЛ од смешни 512МБ лимит за 1200 денари е премногу скапо.Јас не реков дека ги бранам МТ.НЕТ или било кој друг.Сите земји што ќе слушната за брзиниве кај нас се смеааат.
Ова WADSL сакам ако некој може да ми го објасни им пратив маил на надлежните да ми кажат што како ни маил ми стигна ни ништо.
Само мислев дека Он.Нет ќе направи нешто подобро ама се јадат со АДСЛ.
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Опис на услугата

  • Пристап на интернет преку Canopy Motorola со брзина до 768Kbps
  • Без телефонски импулси и трошоци
  • Нема повеќе зафатена телефонска линија
  • Трансфер на податоци до 8GB
  • Бесплатна email адреса tvoetoime@on.net.mk
  • Анти спам и анти вирус заштита
  • Телефонска техничка поддршка 24/7/365
WADSL
2-годишен договор
2-годишен договор
Месечна цена на услугата​

1.300 денари
2350 денари​

Canopy Motorola 5400SM
На користење
На користење
*Депозит за опремата
25.600 денари
12.400 денари
-
Инсталација (еднократен трошок)
3.900 денари
3.900 денари​
*депозитот се враќа назад по истекот на договорот од 2 годиниво цената е вклучен 18% ддв

Ова ми се допаѓа ама имам договор со АДСЛ уште 9-10 месеци.:coffee:
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
инаку едно навраќање, Acid не се работи за DoS туку за DDos (Distributed Denial Of Service). Инаку DoS е кога се напаѓа од еден компјутер и не го спомнувај DoS како единствен поим подразбира повеќе методи за напаѓање. Истото е и за DDos. Така да правете разлика бидејќи DoS и DDoS пошо тие се две различни работи.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
KaiTekk напиша:
инаку едно навраќање, Acid не се работи за DoS туку за DDos (Distributed Denial Of Service). Инаку DoS е кога се напаѓа од еден компјутер и не го спомнувај DoS како единствен поим подразбира повеќе методи за напаѓање. Истото е и за DDos. Така да правете разлика бидејќи DoS и DDoS пошо тие се две различни работи.
Не е врат - шија е. Не било Denial of Service, туку Distributed Denial of Service...

Jane напиша:
Za WADSL prasav i posle tie 8Gb namaluvaat na 32Kbps no me interesira dali ako go koristam vo skopje, koga ke otidam vo nekoj drug grad dali ako si ja zemam opremata i ja uklucam vo laptop dali ke faka tamu.

Ke mi gi objasni li nekoj slikive?
http://1pc-par-classe.inforoutes-ardeche.fr/pcwadsl.gif
http://1pc-par-classe.inforoutes-ardeche.fr/lanwadsl.gif
valjda ne treba i dial-up ili isdn konekcija?????
Опремата е антена која се монтира кај тебе дома бе друже, и нормално, мора да биде фиксирана и насочена на некое одредено место... Не верувам дека можеш да си ја шеташ таа антена. :wink:
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Acid напиша:
Опремата е антена која се монтира кај тебе дома бе друже, и нормално, мора да биде фиксирана и насочена на некое одредено место... Не верувам дека можеш да си ја шеташ таа антена. :wink:
Pa toa me interesirase. Znaci ne moze kako WiFi-to da se vozis so kola i da surfas.
 
C

cige

Гостин
Што се случи со Оннет? Го купија Космофон? Се споија? Или го купија и го изгасија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom