Омилен режисер

Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.112
Ridley Scott
Типов има одличен пристап на покажување на она што би се нарекло Историски филм. Истотака би го додал и серијалот на Осми патник каде чувството на напнатост уште и ден денес ме држи со самата помисла на него.

Мел Гибсон. Човекот кој воведува оригиналност во историските филмови. Се труди да ги проучи сите детали до најмала тенчина, обичаите, јазикот, костимографија.
 

Rage!

Анархист
Член од
23 ноември 2011
Мислења
78
Поени од реакции
33
Martin Scorcese, прв режисер кој ми е потполно обработен и разбран. Никогаш не ме разочарал и останува моја прва љубов. Еден од великаните на филмот, кој прво во комбинација со de Niro, а понатаму со di Caprio, создаваат безвременски ремек дела од Goodfellas до Shutter Island.
Stanley Cubrick, несфатлив, арогантен и генијален, човек кој се уште ме воодушевува со својата таинственост и апстрактност. Режисер кој намерно го оставив последен за обработка, заради тежината и длабочината на неговите филмови. Неговите филмови се приказна за себе. Од прекрасниот избор на музика, фантастичната фотографија, па до одличната актерска екипа во буквално секој филм, Cubrick ме остави без здив. Неговата култност во секоја сцена, генијалност во сите филмски жанрови, сепак, се недостижни. Според мене, најдобриот режисер во историјата, Stanley Cubrick.
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Тарантино, Вон Трир, Гилермо Дел Торо, Алехандро Аманебар.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.175
Алтман, Кјубрик, Форман, Алмодовар, Џармуш, Вуди Ален, Вон Трир, Ханеке...
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Џејмс Камерон, режисерот од најновиот Бетмен (не му помнам името како му беше), и уште некои на кои не се сеќавам... :P
 
S

Sattva

Гостин
Од толку многу талентирани и автентични режисери, кога ќе слушнам дека некој му се восхитува на Спилберг, Лукас и тие некои нивни клонови... се прашувам, како воопшто некој може да ги разликува?!
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Од толку многу талентирани и автентични режисери, кога ќе слушнам дека некој му се восхитува на Спилберг, Лукас и тие некои нивни клонови... се прашувам, како воопшто некој може да ги разликува?!
Зависи од филмот. Пример, Шиндлеровата Листа на Спилберг е ремек-дело, за разлика од ѓубрето Индијана Џонс и Кралството на Кристалниот Череп
 
Член од
8 октомври 2011
Мислења
249
Поени од реакции
65
Од толку многу талентирани и автентични режисери, кога ќе слушнам дека некој му се восхитува на Спилберг, Лукас и тие некои нивни клонови... се прашувам, како воопшто некој може да ги разликува?!
mene mi e omilen spilberg a ako pogledne s od po blisku i po dobro se razlikuvaat lukas ima po gusta kosa i ne nosi sekogas naocari pobaraj na gugl
--- надополнето: Dec 10, 2011 12:34 PM ---
mene mi e omilen spilberg a ako pogledne s od po blisku i po dobro se razlikuvaat lukas ima po gusta kosa i ne nosi sekogas naocari pobaraj na gugl
i vo kosata ne se bas isti;-)
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
mene mi e omilen spilberg a ako pogledne s od po blisku i po dobro se razlikuvaat lukas ima po gusta kosa i ne nosi sekogas naocari pobaraj na gugl
--- надополнето: Dec 10, 2011 12:34 PM ---

i vo kosata ne se bas isti;-)
Ако притропаш уште малку глупости по темиве и поодиш оф топик, бан не ти бега.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom