Омилен режисер

Член од
8 октомври 2011
Мислења
249
Поени од реакции
65
Ако притропаш уште малку глупости по темиве и поодиш оф топик, бан не ти бега.
izvini nadvor sum od temata?????//?neli citas deka si pisav koj mi e omilen rezxiser neli citas deka gi pojasnuvam temite.........koj e oftopik sega a?i ti togas treba da bides banirana
--- надополнето: Dec 10, 2011 12:41 PM ---
izvini nadvor sum od temata?????//?neli citas deka si pisav koj mi e omilen rezxiser neli citas deka gi pojasnuvam temite.........koj e oftopik sega a?i ti togas treba da bides banirana
pardon deka gi pojasnuvam rabotite.....................taa nemoze da gi razlikuva reziserite
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
izvini nadvor sum od temata?????//?neli citas deka si pisav koj mi e omilen rezxiser neli citas deka gi pojasnuvam temite.........koj e oftopik sega a?i ti togas treba da bides banirana
Дете смири страсти најсериозно. Не туку ми лупетај овде, со убаво ти кажувам. Чија коса е погуста, а која поретка објаснувај во Мода и убавина. Овде поштеди не од глупости.
 
Член од
8 октомври 2011
Мислења
249
Поени од реакции
65
Дете смири страсти најсериозно. Не туку ми лупетај овде, со убаво ти кажувам. Чија коса е погуста, а која поретка објаснувај во Мода и убавина. Овде поштеди не од глупости.
eve ke ti kopiram zasto mi deluva deka ne sledis se naj dobro za da se uveris deka jas ne sum oftopik i deka stvarno trebase da i se pojasni na ovaa citaj
Од толку многу талентирани и автентични режисери, кога ќе слушнам дека некој му се восхитува на Спилберг, Лукас и тие некои нивни клонови... се прашувам, како воопшто некој може да ги разликува?!
sega ti kazi mi kako bi i odgovorila jas samo i poojasniv i toa e se toa e covecki
--- надополнето: Dec 10, 2011 12:46 PM ---
i vise nema so da ti se razjasnuvam tolku veke kraj karaj se so nekoj drug bezveze
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
eve ke ti kopiram zasto mi deluva deka ne sledis se naj dobro za da se uveris deka jas ne sum oftopik i deka stvarno trebase da i se pojasni na ovaa citaj
Од толку многу талентирани и автентични режисери, кога ќе слушнам дека некој му се восхитува на Спилберг, Лукас и тие некои нивни клонови... се прашувам, како воопшто некој може да ги разликува?!
sega ti kazi mi kako bi i odgovorila jas samo i poojasniv i toa e se toa e covecki
--- надополнето: Dec 10, 2011 12:46 PM ---
i vise nema so da ti se razjasnuvam tolku veke kraj karaj se so nekoj drug bezveze
Имаш проблем со IQ чим не сфаќаш што сакаше членот да каже со постот. Или тоа или си трол пар екселанс. Се понатаму ќе биде избришано. А ти имаш опомена за оф топик.
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
mene mi e omilen spilberg a ako pogledne s od po blisku i po dobro se razlikuvaat lukas ima po gusta kosa i ne nosi sekogas naocari pobaraj na gugl
--- надополнето: Dec 10, 2011 12:34 PM ---

i vo kosata ne se bas isti;-)
Не знам дали намерно се зафркаваш со нас, или си мртва сериозна.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.246
Поени од реакции
78.872
Ја сум апсолутно уверен дека GGloRRijAA не се заебава и е мртва сериозна.

По темата, Клинт Иствуд.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Тим Бартон, Мел Гибсон, Акира Куросава, Дејвид Линч, Френсис Форд Копола, Стивен Спилберг, Алфред Хичкок...
На списоков би ги додал и Скорцезе, Клинт Иствуд, Ридли Скот, Ричард Донер, Стенли Кјубрик, Ѓорѓе Кадијевиќ (Лептирица; Свето место), Сем Раими (Evil Dead1&2), Кенет Брана, Квентин Тарантино, Роберт Родригез, Мајкл Мур...
И пак, листава не е потполна, само не можам да се сетам на сите режисери. Се разбира, не мислам дека се` што наведениве режирале е ремек дело. Некои нивни филмови не ми се допаѓаат, некои ми се само просечни. Името на режисерот не е секогаш гаранција, колку и да е тој познат и признат, дека филмот е којзнае што. Од друга страна, доволен е само еден филм за режисерот да ми стане омилен, ако ептен ми го трефне вкусот, ако ми се погоди моментот.
 
Член од
20 април 2013
Мислења
113
Поени од реакции
132
Квентин Тарантино,Гај Ричи,Мартин Мекдоналд,Мартин Скорсезе,Дејвид Финчер,Кристофер Нолан,Стенли Кјубрик,Дејвид Линч,Френцис Форд Копола,Алфред Хичкок,Дарен Аронофски,Роберт Родригез,Стивен Содемберг
 

Jolaks

"Keep your fiends close, but your enemies closer"
Член од
16 јули 2013
Мислења
53
Поени од реакции
50
Квентин Тарантино е еден од најдобрите, си имат свој стил, препознатлив, предобар.
Копола со 5 оскари, а и со најдобриот крими филм на сите времиња.
Нолан, предобар, Инсепшн, Мементо, Престиж...
Хичкок со Псајхо, Вертиго...
Скорсесе со најдобриот крими филм после Кум, Гудфелас, па Таксист итн.
и други.
 
G

grande-juve

Гостин
Alfred Hitchcock

Billy Wilder

Stanley Kubrick

Ingmar Bergman

Akira Kurosawa

Andrei Tarkovsky


Плус си ги сакам и(земи воздух): Фелини, Алтман, Орсон, Полански, Вуди, Линклејтер, Тарантино, Спилберг, Леоне, Хертцфелт, Коеновци, Мијазаки, Хауард Хокс, Дејвид Лин, Вес Андерсон, Вајлер, Џон Хјустон, Линч, Кишловски, Скорсезе, Капра, Финчер, Ларс Триер, Касаветес, Џармуш, Пауел и Пресбергер, Нолан, Годар, Иствуд, Ромер, Фриц Ланг, Ридли Скот, Лубич, Кукор, ПТ Андерсон, Бунуел, Херцог, Алмодовар, Де Палма, Ноа Баумбах, Александар Пејн... има и други али малку филмови им иам глеано
 

Kajgana Shop

На врв Bottom