Омилен Метал Албум

Etushko! :)

блажо <3 all
Член од
24 ноември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
1
можам од омилената група, омилениот албум. А најдобриот неможам - се е до вкусто а кај мене и до расположението.
Еве во моментов Од Џудас Прист - Рем ит Даун.
јеееее мен =)
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
My Dying Bride - Turn Loose the Swans

1993 Death/Doom


Овој албум има толку емоции, што човек што слуша Емо-Имо, да го слушне ова ке се самоубие ко ке види што срање од текстови слушал.

 

moskva_bojan

Kirk Hammett
Член од
28 јануари 2007
Мислења
470
Поени од реакции
3
омилени албуми ми се: Ride The Lightning-Metallica;Master of Puppets-Metallica;Kill 'Em All-Metallica;The Black Album-Metallica;Piece of Mind-Iron Maiden;The Number of the beast-Iron Maiden;A Matter of Life and Death-Iron Maiden(последниот албум на Мејден);Brave New World-Iron Maiden идруги сеа не ми текнуваат:)
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.618
Поени од реакции
10.876
Хехе па омилени метал албуми... вака, може Opeth - Still Life, Death - Individual Thought Paterns енд оф корс Judas Priest - Painkiller :helou:
 
U

UnholY

Гостин
Eјј па шо знам стварно се многу....ама ќе пробам да издвојам неколку

Morbid Angel - Covenant
Necrophagist-Onset On Putrifection
Bolt Thrower - The IV Crusade
Napalm Death - Death By Manipulation
Amorphis - Tales From The Thousand Lakes
Opeth - Blackwater Park....

Стварно се многу да не набројувам....
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
505
Поени од реакции
65
Brave New World od Iron Maiden I Black album od Metallica ama podobri se Iron Maiden bez konkurencija se batinjata
 
U

UnholY

Гостин
Brave New World od Iron Maiden I Black album od Metallica ama podobri se Iron Maiden bez konkurencija se batinjata
Не можеш така да споредуваш кои се подобри.....Коо прво Металика свират едно Мејден друго...Мејден се постари и стварно едни од најдобрите инспирација за многу бендови ама тоа така кажано они се подобри....тоа е индивидуано секој си има сопствен вкус...ја на пример повеќе ги сакам Металика па никогаш немам речено дека се подобро од Мејден или нешто слично....
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
Па Металика не се бољи од Мејден , никад не биле ...
 

Arioth

Purpletrator
Член од
20 февруари 2007
Мислења
527
Поени од реакции
82
Nemozam da kazam deka imam omilen album. Kako sto kazaa mnogu pred mene ima najomileni albumi od najomileni grupi. Mene vo momentot najslusan mi e Draconian - Arcane Rain Fell. Grupava sviri mesavina na gohic/doom. Koj imal moznost da go slusne ke vidi kolku samo e emocijalen albumov. Kolku povke go slusam tolku poveke se ezam na pesnite. Kako da ima nekoja sustina vo muzikata. Ne se somnevam deka e taka. Specificnite soloa sto gi picat gitaristive se zakon. Ne se vo stil na tres ili power ili.......... Duri pisuvam ja slusam A scenery Of Loss i se custvuvam......neznam kako da objasnam. Slusnete go albumov i kazete kako svuci. Im go preporacuvam na site
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
Epica - The Divine Conspiracy (2007)




  1. "Indigo"
  2. "The Obsessive Devotion"
  3. "Menace of Vanity"
  4. "Chasing the Dragon"
  5. "Never Enough"
  6. "La‘petach Chatat Rovetz ~ the Last Embrace"
  7. "Death of a Dream ~ the Embrace that Smothers part VII"
  8. "Living a Lie ~ the Embrace that Smothers part VIII"
  9. "Fools of Damnation ~ the Embrace that Smothers part IX"
  10. "Beyond Belief"
  11. "Safeguard to Paradise"
  12. "Sancta Terra"
  13. "The Divine Conspiracy"
Обично не слушам метал песни во кој што има сајзери и оперско пеење, но овој албум ме остави без здив :). Комбинирањето на женскиот со машкиот вокал, тешките рифови со симфонискиот оркестар е прекрасно изведено. Исто така и пеењата на латински јазик и цитатите се добро изведени. Темата во албумот е религиска. Албумот започнува со интрото Indigo, песна отсвирена со симфониски оркестар и хорско пеење. Потоа доаѓаат The Obsessive Devotion и Menace of Vanity, кои што ми се едни од најомилените песни од албумов и за тој кој што не ги знае, му препорачувам да ги слушне. Потоа доаѓа Chasing the Dragon, прекрасна балада, чија хармониска атмосфера постепено преминува во побрза, побрутална. Од останатите песни ќе ги потенцирам Death of a Dream, Living a Lie, Fools of Damnation и Sancta Terra. Воведувањето на мелодии од блискиот исток, ги прави овие песни уште подобри. Албумот завршува со прекрасната 14-минутна песна - The Divine Conspiracy. Албумов едноставно вреди да се слушне.
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Можеби ке се случи лавина, симни си ги Draconian.
 

Roswell

Tu Sei Tutta La Mia Vita
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.619
Поени од реакции
29
Не бе, какви Draconian. Ќе ги сечи вените:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom