Од што се плашите?

Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
А те следат као?:)
Абе не сум до толку ти кажав, па да излезе куче и да бегам јас, него онака претпазлив сум а досега и не сум бил во некоја ептен незгодна ситуација.
 

Mila Mina

❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤
Член од
12 ноември 2011
Мислења
649
Поени од реакции
712
Хахахаха така е, осеќаат изгледа кој се плаши и увек кај него идат
Да знам дека препознаваат страв у мене .еднаш на паркинг ме њушкаа додека чекав залепени до мене а ја ПРЕБЛЕДЕВ ОД СТРАВ и коа се качив у кола они по колата трчаа 5 мин !! мислам хаос незнам засто ги привлачам коа ич не ги сакам:LOL:
--- надополнето: Nov 15, 2011 10:27 PM ---
Најдобар начин да го совладаш стравот е да се соочиш со него :D Ајмо
леле гадни сте бееееееееее аааааааааа бљаааааак
--- надополнето: Nov 15, 2011 10:28 PM ---
Абе не сум до толку ти кажав, па да излезе куче и да бегам јас, него онака претпазлив сум а досега и не сум бил во некоја ептен незгодна ситуација.
аа ок
 
Член од
26 октомври 2011
Мислења
1.605
Поени од реакции
1.166
Да знам дека препознаваат страв у мене .еднаш на паркинг ме њушкаа додека чекав залепени до мене а ја ПРЕБЛЕДЕВ ОД СТРАВ и коа се качив у кола они по колата трчаа 5 мин !! мислам хаос незнам засто ги привлачам коа ич не ги сакам:LOL:
--- надополнето: Nov 15, 2011 10:27 PM ---

леле гадни сте бееееееееее аааааааааа бљаааааак
А недај боже у темница да ти испадне еден ваков :ROFLMAO:
 

Mila Mina

❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤
Член од
12 ноември 2011
Мислења
649
Поени од реакции
712
А недај боже у темница да ти испадне еден ваков :ROFLMAO:
ее неможам да го гледам жмурам коа искача ааааа гаднооооооо :sick::sick::sick: ке се исповратам тоа ке напраам ако ми искочи хаха
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Лифтови.
И нема шанси да седам позади во кола која нема врати.... не не не :)
Просветлиме од психолошки аспект ,како дете се заглавив во лифт едно 40 мин и од тогаш немам намера да стапнам во него не фобија ова моево е уплав :)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Зар постои таква кола o_O
Да, на пример Југо.
--- надополнето: Nov 15, 2011 11:06 PM ---
Просветлиме од психолошки аспект ,како дете се заглавив во лифт едно 40 мин и од тогаш немам намера да стапнам во него не фобија ова моево е уплав :)
Уплав или фобија... речи ми да ти речам.
Фобијата е нереален страв, бидејќи нема вистинска опасност за нас. Страв од змии, да речеме, не е фобија, тоа е оправдан страв. Фобијата е неоправдана, затоа и се третира така - како преживеана траума.
И токму така, како и кај сите фобии, ти имаш доживеано конкретна траума, затоа е создадена фобијата.
Не мора секогаш дирекно да биде поврзана вистинската траума со фобијата. Јас единствено за темнината знам од каде е фобијата, но самата клаустофобија (страв од затворени тесни места) не знам од каде е. Исто, не можам да седам во соба која е сосема затворена. Врата, прозор... мора да се отвори :)
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Да, на пример Југо.
--- надополнето: Nov 15, 2011 11:06 PM ---

Уплав или фобија... речи ми да ти речам.
Фобијата е нереален страв, бидејќи нема вистинска опасност за нас. Страв од змии, да речеме, не е фобија, тоа е оправдан страв. Фобијата е неоправдана, затоа и се третира така - како преживеана траума.
И токму така, како и кај сите фобии, ти имаш доживеано конкретна траума, затоа е создадена фобијата.
Не мора секогаш дирекно да биде поврзана вистинската траума со фобијата. Јас единствено за темнината знам од каде е фобијата, но самата клаустофобија (страв од затворени тесни места) не знам од каде е. Исто, не можам да седам во соба која е сосема затворена. Врата, прозор... мора да се отвори :)
Благодарам знаев дека ќе добијам топ одговор.(y)
 

Mila Mina

❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤
Член од
12 ноември 2011
Мислења
649
Поени од реакции
712
Абе и мене ама мора да се насмееме малку инаку досада ме тепа до коски :vozbud: мора нешто занимација да се има ;)
да де и ја тепам досада овде :D општо познато;) али ја не би со тие фотки тепала хахаха не фала:LOL:
--- надополнето: Nov 15, 2011 11:39 PM ---
Уплав или фобија... речи ми да ти речам.
Фобијата е нереален страв, бидејќи нема вистинска опасност за нас. Страв од змии, да речеме, не е фобија, тоа е оправдан страв. Фобијата е неоправдана, затоа и се третира така - како преживеана траума.
Ај кажи ми ја психолошката позадина да сонувам цел живот кошмари со кучиња:D мислам сите знаеме дека се надобриот пријател на човекот и безопасни се корисни итн и МИЛЕНИЧИЊА а ја се тресам од нив у сон најружни емоции ми стварАат ! АNY IDEA?:)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Ај кажи ми ја психолошката позадина да сонувам цел живот кошмари со кучиња:D мислам сите знаеме дека се надобриот пријател на човекот и безопасни се корисни итн и МИЛЕНИЧИЊА а ја се тресам од нив у сон најружни емоции ми стварАат ! АNY IDEA?:)
Па не можам да кажам - тоа и тоа ти се случило :)
Но, најчесто се случува, како дете да си била нападната/некој друг да бил нападнат од куче, во соседство да си имала куче кое лаело по тебе кога ќе поминеш, бабите да те плашеле со кучиња за да ги слушаш (дај рака иначе ќе те апне кучено а-ха!), си гледала на ТВ нешто каде што биле прикажани страшни сцени со кучиња, едноставно ти се приближило поголемо куче, си прочитала приказна каде што кучето е негативец ја брка мачката.... има многу опции, јас сега само нагодувам.
Но, што и да е, не е толку тешко за ,,лекување,,.

Бидејќи чувам многу бездомни кучиња, луѓето ме знаат најчесто, и така пред околу 1-2 години имав ситуација, ми се јави една жена и сакаше да си го донесе детето кај малите кутриња. Мислев дека сака да посвојат кутре. Но кога дојде ми кажа дека кај некои нивни пријатели, кутрето лаело на детето, и тоа сега има уплав од секакво куче. Мало беше детенцето некои 4-5 години. И така почнаа да доаѓаат речиси секој ден, кога ги виде малите кутриња, стари по 1-2 месеци, почна да ги допира, па да ги гали, на крај да ги зема во раце. После неколку месеци детето сосема опуштено си седеше покрај било кое куче, на пример моето, што не е така малецко :)

Секоја фобија може да се победи, само треба трпение, време, и желба.
 

Mila Mina

❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤ ❤
Член од
12 ноември 2011
Мислења
649
Поени од реакции
712
^^^фала убаво кажано....мислам дека ме има бркано на 3 год. големо куче коа трчав да ја гушнам баба ми (имав смоки у рацете:)) а оно трчаше радосно по мене али ја добив уплав од него пошто големо... и од тогаш сањам...фала
 

Sora_Dono

The 14th
Член од
22 октомври 2011
Мислења
129
Поени од реакции
35
За машко е необичаено да се плашиш од кучиња:)А ја дека се плашам или бегам од нив они УВЕК али СТално ме брокаат и следат :rolleyes:
Pa da imase malku logika ke svatese deka ako begas ne samo sto ke te brkaat, ke izgleas ko budala...

Istinita prica za edna tipka, ideme nakaj doma so nejze, i tipkava ja lae kuce, sea, logicno, treba da ne go diras kuceto, a ona e kao "slatko me lao, mislam deka me saka". Proba da go pogali, i posle 2 sekundi do pola rakata i ja grizna, ja se ubivav od smeenje a ona se cudese ko da e nevozmozno. Alo, logika morgen?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom