Од што имате фобија?

Член од
12 декември 2007
Мислења
4.730
Поени од реакции
9.770
Чекај ќе ти кажам фобиите се нелогична работа.

Како на пример шо пишав погоре некои луѓе се плашат од возење точак (да не паднеле), а не се плашат од возење во авион...

Ами што е пострашно пад од точак, или пад од авион? Од точак колку пати да паѓаш после некоја секунда ќе станеш, а од авион ако паднеш еднаш втор пат веќе не паѓаш...
Toa mi e poentata, nelogicni se :) Poznavam licnost sto ne se plasi od tarantuli i debeli, vlaknesti pajaci ama se plasi od tie tenkite, slabi cel zivot na dieta sto se, 2 grama ne tezat.

Mojot strav od visini poveke se odnesuva na otvoren/zatvoren prostor otkolku na visinata. So avion nemam problem, 10-20 pati godisno letam. Stavi me na terasa otvorena na 5ti sprat i pocnuva da mi stanuva stresno. Ako ima staklo nemam gajle, sum bil vo takvi objekti bezbroj pati.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.767
Некои луѓе што кажуваат имам фобија од тоа и тоа има доста од нив што глумат лудило. Поточно тоа го кажуваат на зафрканција. А повеќето луѓе пак нив ги поверуваат.

А некои луѓе кажуваат имам фобија од тоа и тоа за да наоѓаат изговор за нивната мрза.

Пример некој луѓе што кажуваат имам фобија од возење точак од што многу ги мрзи да вртат на педалата полесно им е да се возат со такси и на сметка не некој друг...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Некои луѓе што кажуваат имам фобија од тоа и тоа има доста од нив што глумат лудило. Поточно тоа го кажуваат на зафрканција. А повеќето луѓе пак нив ги поверуваат.

А некои луѓе кажуваат имам фобија од тоа и тоа за да наоѓаат изговор за нивната мрза.

Пример некој луѓе што кажуваат имам фобија од возење точак од што многу ги мрзи да вртат на педалата полесно им е да се возат со такси и на сметка не некој друг...
Имаш секакви
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.767
Имаш секакви
Па тоа сакав да кажам има некои што навистина имаат фобија, некои се зафркаваат, а некои кажуваат имам фобија за да наоѓаат изговор за нешто...
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Од да ми се дерат на шалтер...
Да, ми се има десено во живо, да се справувам со тоа..
Ама дефинитвно ме плаши....
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.767
Од да ми се дерат на шалтер...
Да, ми се има десено во живо, да се справувам со тоа..
Ама дефинитвно ме плаши....
Чекај вака ако правилно си ја тераш работата што има да ти се дерат на шалтер?
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Земав растенија од италија, со фитосанитарни документи, се регулирано(простудирав законик и се друго)...
Овија во царина ми рекоа њет,мора министерство да ти одобри..
Им цитирзам закон дека не е потребно дозвола од министерсво..
Они не.
Идам у минстерстно за земјоделсто, шумарство итн.
Им кажувам што се има десено.
Нивната реакција :
cover3.jpg
Беа запрепастени од царината(они се министерство, нивни закони после се...-)
се беше огромна влечка за нешто што не ни вредеше....
У кратки црти, меѓу институционална комункација на ниво на германски племиња во римско доба...Непостоечка...
 

IAmAStraightWhiteMan

Starbucks lover ❤️☕
Член од
17 февруари 2020
Мислења
12
Поени од реакции
11
Jas imam klaustrofobija. Pregolem strav imam od tesen prostor duri I vo kola ili avtobus imam maki.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
Сум сретнам 2-3 луѓе во животот што викаат дека имаат фобија од возење точак... И тоа на возраст од 35-40 години... Е не знам таквите дали навистина имаат фобија или се зафркаваат, којзнајт што е работата...

Јас разбирам дете на возраст од 10-12 години да се плаши од возење точак, ама толкав маж од 35-40 години тоа не ми е логично...
Скроз легитимен страв е. Фобија ти е секој страв кој е ирационален, и најчесто има причина од "каде" потекнува иако ние можеби сеуште не ја знаеме причината. И зато е селективен.

Пример ете шо викаш дека тие кои се плашат од точак се возеле во авион. Значи тие рационално не спојуваат ризик. Некогаш не е ни дека можат да паднат. Стравот е поќе инстиктивен, селективен и дефинитивно нерационален.

Јас лично се плашам од многу работи, фобично, така да од прва рака ти кажвам дека многу се инстиктивни стравовите, крајно нерационални и многу селективни.
Пример, ќе ставам хеликоптер и авион. Се случи нешто кога бев дете, и кога леташе хеликоптер до скоро мене ме фаќаше паничен. Ете и авион лета над мене ама немало ист ефект. На крај стигнав до корен на проблем и најдов "зошто" за да можам со постепено изложување на хеликоптерот да не добивам паничен. Сега само благ анкс ме јади.

Така да не барај логика во фобии. Најчесто ја нема.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
sekoj covek ima fobija ,neznam kolku se definirani a uste kolku ne se eve primer
JAS IMAM STRAV OD PARI ,SE MISLAM KADE DA GI POTROSAM
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.420
Поени од реакции
4.249
Страв од банки,кредити, хипотеки, лизинг разбирам
Страв од бактерии разбирам...
Страв од да ти ги украдат, земат разбирам...
Ама од пари? Тоа е повеќе како стокхолмски синдром за сиромави...
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
XAXA i nasiot stev konacno ja definira fobijata na denesnicava
sto poprvo so mojata plata strav mi e od pari sega gi gledam za minuta otisle se pretvaraat vo beleski MAGIJA LI E :pos:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Како дете се пентарев по секое дрво што ќе сум го видел. Паднав скршив рака негде 4 одд. и од тогаш....не дека некоја кој знае каква фобија и не дека сум се качил на дрво у задње време ама ете тоа е нешто во тој стил.
Иначе сум тешка будала кога станува збор за ризик....брзо возење, движење ноќе по опасни предели, бањање по секакви езера кај што фалело уште Неси да е таму..... нема што не сум направил од што некако како да ми било предизвик :D
Би ми било језиво можеби да се нурнам во некои темници...фобија ли е тоа :confused:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom