Одиме на Марс?

Дискусија во форумот 'Авијација' започната од Атлантист, 27 септември 2016.

 1. Атлантист

  Атлантист

  Член од:
  15 јули 2014
  Мислења:
  491
  Допаѓања:
  262
  Во 60-тите години паралелно со Аполо во развој бил и проектот NERVA (Nuclear Engine for Rocket Vehicle Application). Крајна цел била мисија на Марс 1978 и база на Месечината 1981. Tребало да биде поставен како горен степен на Сатурн (Saturn SN).
  Му пресудила одлуката за кратење на буџтот 1969, затварањето на погоните за Сатурн и откажувањето на мисиите на Аполо после Аполо 17. Проектот дефинитивно завршил 1972.

  @concrete ова е тема за тебе :sneaky: и од твое време, што би било кога би било, можеби најсериозен обид за Марс, еден важен предуслов како ракетата Сатурн 5 веќе имале и нуклеарниот мотор тестиран.

   
  Последно уредено: 19 септември 2017
 2. Almeida

  Almeida мрачна сила

  Член од:
  15 февруари 2015
  Мислења:
  3.805
  Допаѓања:
  7.657
  Рики е на робија. Пошо освен ракети, се бави и со политика и со праење дупли профили на форумов. :sneaky:
   
  На Атлантист му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Атлантист

  Атлантист

  Член од:
  15 јули 2014
  Мислења:
  491
  Допаѓања:
  262
  Во моментов се одржува презентацијата на Елон Маск на Меѓународниот Конгрес за Астронаутика во Аделаида, Австранија.

   
  На Branchez и Almeida им се допаѓа ова.
 4. Атлантист

  Атлантист

  Член од:
  15 јули 2014
  Мислења:
  491
  Допаѓања:
  262
  Според она што го кажа делува како скроз да откачил, BFR - Big Facking или Big Falcon Rocket, старо новото име за ракетава што ја гради треба да биде спремна за само 5 години да изведе 2 карго лета до Марс, а за 7 години 2 мисии на Марс x 100 луѓе + 2 карго лансирања за Марс истата година.

  И тоа не е се него се што поседува Спејс Екс ќе биде заменето со новиот систем, Фалкон 9, Фалкон Хеви, Драгон, Драгон В2 уште не почнал да лета а веќе му е најавено пензионирање, премногу краток век - ќе излезе развојот многу подолг од векот на експлоатација, а Ред Драгон нема ни да го има, откажан е за сметка на новиот систем.

  Ракетава е со редуцирани димензии но и понатаму е огромна, поголема од било што до сега се појавило. 150 тона капацитет до орбита, сува маса на горниот степен 85 тони значи помалку од шатлот, а и со делта крилава потсеќа малку на шатлот. Но затоа ќе се докира во орбита со гориво за далечни дестинации.

  Да не ја прераскажувам целата презентација, премногу нереално е тоа што го кажа, новиов систем ќе се користи од мисии за Месечината и Марс, до лансирање на сателити во орбита, до ISS, па дури и нов вид за превоз на патници од една до друга дестинација за не повеќе од 1 саат преку орбита. Нема да биде поскапо од авионскиот превоз и го даде примерот со Боинг 747 кој не се фрла после секој лет, е па слично и новиот систем ќе биде целосно повеќекратен како и авионите и ќе се користи многу пати.

  Многу ризично е сето ова, ако се земе во предвид дека Фалкон 9 одлично функционира и дури сега и наредната година зема замав спрема бројот на лансирања 20 оваа 30 наредната година, а веќе му спрема замена, може да ја упропасти фимата уште побрзо одколку што му требаше да ја изгради.
  Сепак има доста први степени складирано од предходинте лансирања и може нив да ги користи додека новиот систем не биде спремен за користење.

  И да, звучи неверојатно дека од онаа мала Фалкон 1 ракета, има само 9 години кога прв пат успешно е лансирана до она што е денес СпејсЕкс, па и во таа смисла 5 години за него е многу време.
   
 5. Мацо_Д()

  Мацо_Д() жртва на социјален инжинеринг

  Член од:
  23 ноември 2015
  Мислења:
  166
  Допаѓања:
  42
  Гледам дека темава лачи ендоморфин во вашите мозоци, но сигурен сум дека Елон Маск ни приредува шоу претстава, како што беше и слетувањето на месечината.:cool:
  Со месечината испадна дека не е тоа што мислевме, а Марс може и да е веќе зафатен. Дали сте спремни да војувате за да го освоите Марс, со цивилизација илијади години пред нас?:icon_mrgr:
  Технологијата која Елон Маск сака да ја користи не е безбедна ни за пат до месечината, а не подалеку. Како планира да ги заштити астронаутите од радијација?;):)
  Ние сме дизајнирани да вирееме на овдешните температура, гравитација, воздушен притисок, храна..., и како релативно нов вид, сеуште се прилагодуваме (еволуираме). Луѓето што би отишле на Марс се за жалење, грехота.:(
   
  Последно уредено: 1 октомври 2017
 6. Атлантист

  Атлантист

  Член од:
  15 јули 2014
  Мислења:
  491
  Допаѓања:
  262
  Алексеј Леонов, херој на СССР и првиот космонаут во отворен космос не се сложува со тебе, но тоа е веќе друга тема и за во подфорумот мистерии.

  За вонземјани исто, не е ова тема за тебе :sneaky:, си имаш соодветен подфорум за глупости.

  Околу радијацијате е дискутирано веќе на темава, а и околу сигурноста, па сепак никој не го доведува во прашање дека еден ден ќе ја напуштиме планетава, прашање е само дали технологијата е доволно зрела или треба уште време.

  Аполо екипажот сметале само на некои 70 % веројатност дека се ќе помине во ред. Значи спремни биле на таков ризик. Денес е друго време, поинакви се критериумите за ризик и дури се друго да помине во најдобар ред може токму поради ризиците за мисијата да не биде дозволена.

  An instrument aboard the Curiosity Mars rover during its 253-day deep-space cruise revealed that the radiation dose received by an astronaut on even the shortest Earth-Mars round trip would be about 0.66 sievert. This amount is like receiving a whole-body CT scan every five or six days.
  A dose of 1 sievert is associated with a 5.5 percent increase in the risk of fatal cancers. The normal daily radiation dose received by the average person living on Earth is 10 microsieverts (0.00001 sievert).
   
  Последно уредено: 1 октомври 2017
  На Ashburton Grove му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Human

  Human Explorer

  Член од:
  10 октомври 2009
  Мислења:
  10.800
  Допаѓања:
  2.672
  Не знам што е неверојатното, СпејсИкс едноставно се реални и го адаптираат својот план имајќи предвид трошоците потребни за развој. Претходниот план со ракета со носивост од 500+ тони звучеше многу понереално.

  Фалкон 9 ќе лета се додека има потреба од тоа, можеби во цела наредна деценија. Нема да биде исфрлен веднаш кога BFR ќе влезе во употреба.

  Добрата работа е што развојот на Фалкон 9 и Хеви треба да прекини до крајот на годинава и сите ресурси ќе одат во развој на новата ракета.

  Што се однесува до транспортот на луѓе од една точка до друга на Земјата, не кажа временска рамка во која тоа би се случило. Претпоставувам дека нема да биди реалност пред 2030та, давајќи доволно време на ракетата да се "докажи" со лансирање на луѓе до МВС, Месечината и Марс.

  Сосем е во право кога вели дека веќе требаше да имаме база на Месечината. Веќе деценија две. Јас мислам дека веќе требаше да имаме луѓе на Марс, но државите за жал имаа други планови.
  Колку добро кога ентузијасти работат на нешто, наместо државата. Разликата е неверојатна.
   
  На Ashburton Grove му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Атлантист

  Атлантист

  Член од:
  15 јули 2014
  Мислења:
  491
  Допаѓања:
  262
  ^
  Јас пак понаку го разбрав, новата ракета како целосно reusable ќе биде многу порентабилна и од Falcon 9. А мисиите на Марс се само нус производ на еден таков систем.

  Ако е обратно, прво мисии на Марс, тогаш тие трба да се гледаат како чист трошок, нема ништо тука комерцијално. Уште и ако за краток период дури 6 лансирања за Марс треба да има, а сето тоа кошта + трошоци за развој. Може само ако некој друг пр. НАСА, владата, или кој и да е да го финансира, настрана сите технички проблеми кои би произлегле, а кои може да се насетат.

  Во однос на лани и тогаш имаше кратки рокови, но после презентацијата излезе со став дека се преоптимистички, сега одеднаш во новата презентација се уште пократки.
   
 9. Human

  Human Explorer

  Член од:
  10 октомври 2009
  Мислења:
  10.800
  Допаѓања:
  2.672
  Веројатно најголемиот проблем (најголемите трошоци) ќе биде развојот на ракетата како и првите лансирања. Планот им е тој развој да го платат со парите од лансирањата на Фалкон 9 и Хеви. Кога до крајот на годинава ќе прекинат со развојот на Фалкон, сите ресурси за развој ќе ги префрлат за BFR.
  Но проблемот ќе следи потоа, ќе треба да се најдат муштерии за BFR. Ако ракетата е доволно исплатлива да се лансираат сателити - ќе опстои.
  Треба да се земи во предвид фактот дека за да биди доволно ефтино едно лансирање BFR ќе треба да лета десетина, па и стотина пати. Со така огромен капацитет, ќе може да ги лансира сите сателити што се лансираат во една година со 2 или 3 лансирања. Тоа сигурно не им е опција за опстојување на ракетата. Ќе треба да најдат нови пазари (се надеваат дека ќе се создадат) и муштерии со што ракетава би се лансирала десетици или стотици пати годишно.
  Дури откако ќе се докажи во вселенски летови може да се размислува за транспорт на патници на Земјата.
  Имаат одлична замисла.

  Едни од првите муштерии мислам дека со сигурност ќе им биде НАСА. Сигурно ќе сакаат да слетаат на Месечината побрзо отколку со нивниот план. Или Марс.
   
  На Branchez му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Атлантист

  Атлантист

  Член од:
  15 јули 2014
  Мислења:
  491
  Допаѓања:
  262
  На Ashburton Grove му/ѝ се допаѓа ова.
 11. artweb

  artweb

  Член од:
  21 февруари 2012
  Мислења:
  1.546
  Допаѓања:
  796
  Не сфаќам шо кур ќе бараат на марс кога нема услови за живот.
   
 12. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  4.259
  Допаѓања:
  2.658
  Neznam što mislat...no vo nikoj slučaj ne smee da se prati objekt koj e kontaminiran so zemski organski čestici kako bakterii, dnk, virusi ili slično, bidejki so toa ke se miniraat site sledni misii na Mars
   
 13. Атлантист

  Атлантист

  Член од:
  15 јули 2014
  Мислења:
  491
  Допаѓања:
  262
  Ќе кружи околу Марс во орбита, нема да слета.
   
  На gjoko-mkd му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  4.259
  Допаѓања:
  2.658
  Gi eb.vat umot da trošat pari za gluposti....
  So tie pari moži da se završi dosta dobra misija so konkretna cel
   
 15. Human

  Human Explorer

  Член од:
  10 октомври 2009
  Мислења:
  10.800
  Допаѓања:
  2.672
  Тоа ќе биди прво лансирање на ракетата и како такво носи ризик да не успее. Ставањето на вселенско летало вредно стотици милиони долари на прв лет на ракета е премногу ризично. Особено ако се знае фактот дека кај скоро секоја ракета најмалку еден од првите три летови е неуспешен...
   
  На Атлантист и gjoko-mkd им се допаѓа ова.

Сподели преку: