Ова лето ќе се памти, со Савана сите одмори се слатки

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Како можеш да протолкуваш „да ги уплатат средствата за аранжманот“ како „рефундација/поврат на пари“? :)
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.086
Поени од реакции
13.609
Член од
14 јули 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Најново од САВАНА - Земав Ваучер и сега не дозволуваат да се искористи, може само на местото каде претходно сте имале договор.
 
Член од
30 април 2020
Мислења
153
Поени од реакции
182
Нема разврска уште :)
Нема ни да има ко и секоја ваква преварантска сага во нашава држава. Јас инаку уште во втората недела на март побарав откажување на аранжман уште пред почеток на вонредна состојба, немаа поминато ни 15 дена од мојата уплата на аранжманот (уплатив последните 2 дена од февруар така нешто) и пак си добив ваучер во Рапсоди. Ќе си го искористам ваучерот потака, минимално без никакви доплати и уште еднаш нема да ме видат.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.025
Поени од реакции
10.721
Нема ни да има ко и секоја ваква преварантска сага во нашава држава. Јас инаку уште во втората недела на март побарав откажување на аранжман уште пред почеток на вонредна состојба, немаа поминато ни 15 дена од мојата уплата на аранжманот (уплатив последните 2 дена од февруар така нешто) и пак си добив ваучер во Рапсоди. Ќе си го искористам ваучерот потака, минимално без никакви доплати и уште еднаш нема да ме видат.
кај сите агенции е истото незнам зашто мислиш дека треба да си привилигиран и си очекувал кеш
здравје годинава да си ги искористиме ваучерите и тоа е тоа кога државата стои позади нив


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
30 април 2020
Мислења
153
Поени од реакции
182
кај сите агенции е истото незнам зашто мислиш дека треба да си привилигиран и си очекувал кеш
здравје годинава да си ги искористиме ваучерите и тоа е тоа кога државата стои позади нив


Sent from my iPhone using Tapatalk
Правиме муабет за пред затворање граници и сите чуда, период кога што владата абер немаше од воведување од законска одредба за ваучери. Инаку не мислам дека треба да сум привилегиран туку не сакам да ми задржуваат пари за услуги што би ги користел многу време потака од датумот на резервација а да ме убедуваат дека трошоците нив веќе им биле направени. Сум работел знам дека не е така ама ајде.

Иначе да, државата застана позади нив да им го спаси газот а против држава не се оди.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.025
Поени од реакции
10.721
Правиме муабет за пред затворање граници и сите чуда, период кога што владата абер немаше од воведување од законска одредба за ваучери. Инаку не мислам дека треба да сум привилегиран туку не сакам да ми задржуваат пари за услуги што би ги користел многу време потака од датумот на резервација а да ме убедуваат дека трошоците нив веќе им биле направени. Сум работел знам дека не е така ама ајде.

Иначе да, државата застана позади нив да им го спаси газот а против држава не се оди.
извини не те сконтав, во право си они се што можеле е да ти задржат одреден процент
еве како гласеше во мојот договор а претпоставувам вака е кај сите агенцииSent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
30 април 2020
Мислења
153
Поени од реакции
182
извини не те сконтав, во право си они се што можеле е да ти задржат одреден процент
еве како гласеше во мојот договор а претпоставувам вака е кај сите агенцииSent from my iPhone using Tapatalk
Да точно, во право си, според овие услови како на сликата се водев и тогаш затоа што тогаш беа тие на сила немаше ваучери сеуште непостоеја, моето откажување беше и повеќе од 30 дена пред патувањето сепак тие ми ги задржаја средствата како ваучер а не ми ги вратија по договорот а да си задржат колку треба. Затоа несакам повеќе да ги видам. Иначе да си знаеш дека сега скоро сите агенции ги изменија општите услови за патување и вметнаја нови клаузули од ко се случи ова за да се дозаштитат од сите страни.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.718
Поени од реакции
6.941
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.700
Поени од реакции
10.090
Во разговор со неколку сопственици на агенции (колку за инфо и јас наместо пари кои барав да ми бидат дадени доби ваучер летово) од истите ми беше потенцирано дека СКОРО ВО ЦЕЛОСТ (некои 90%) од финансиските средства за ран букинг на хотели, вили и слично на територија на цела Грција им беа вратени!!!!

Зборувам за агенции кои се долго на пазарот. Големи ТА.
Испадна работава ем тепан ем ебан.

Тие добија повраток на своите вложени аконтации по однос на кризата со корона, ПЛУС добија пари од нас за ран букинг (за кои добивме бонови, ваучери де) и на крај добија финансиска помош од државата.
Пари зедоа од 3 места, не дадоа никаде за возврат. Добро скоро никаде бидејќи ваучерите беа со вообичаено зголемени цени па наместо за истите пари користиме 4 дена аранжман, ние со ваучерите користевме три (цените беа набилдани).

Крајно, повторно кога разговарав со директори на ТА ми кажаа дека во иднина повеќе ќе се заштитат во однос на нивните договори (што и се случи).

Сега, останува со агенција да патува само оној што нема сопствено возило или до толку не сака да се замара со онлајн букирање на хотели, патнички осигурувања и слично.


Само што реакцијата им е закасната едно година дена. ;)
 
Член од
24 јуни 2023
Мислења
16
Поени од реакции
37
Направивме аражман за Кушадаси зза крајот од месец август но заради работни обврски со мажот мора да одложиме , направивме преку Савана . Дали може резервацијата да ја префрлиме на блиски роднини зошто под наше име е договорот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom