Ова лето ќе се памти, со Савана сите одмори се слатки

Член од
16 декември 2012
Мислења
2.718
Поени од реакции
6.941
од друга страна и поред короната, во Хрватска има 13500 туристи. .. наводно се од пред блокадите ?? на островите и некој региони
Прашање е колку е така. Претпоставувам дека повеќето се затекнати туристи, кои решиле да останат, а не дека им цвета туризмот. Мој пријател од Сплит, мора да остане во својот стан, иако има куќа на Брач.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.915
Поени од реакции
15.902
Прашање е колку е така. Претпоставувам дека повеќето се затекнати туристи, кои решиле да останат, а не дека им цвета туризмот. Мој пријател од Сплит, мора да остане во својот стан, иако има куќа на Брач.
https://dalmatinskiportal.hr/vijesti/splicani-na-plazama--nema-guzve--a-policija-zove-ljude-da-izadu-iz-mora-/62997?utm_source=Midas&utm_medium=Widget&utm_campaign=Midas+Feed+campaign


ова лето ќе треба водоотпорни мобилки со апликација за социјален размак :cool:, а имаше на нет како чешката полиција ги бркала нудистите од едно нивно бањско езеро бидејќи немале заштитни маски:icon_mrgr:
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Јк травел, нема опција кај нив 50%.

Еве го одговорот

IMG_20200413_170003.jpg
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.915
Поени од реакции
15.902
Чешсите имале сторнирано 3000 патувања на Јадран во вредност од 3,7милони евра... сега чешката владата ќе барала чаре со Хрватска, како сепак да одат чесите на Јадран, со предходно тестирање, а на враќање да не седат во Карантин...
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.086
Поени од реакции
13.609
Дечки некој со агенција максима турс? На моите им рекле нема враќање пари ни ваучери не им спомнале
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.819
Поени од реакции
80.325
Чесите планираа некакви карантин туристички чеховоди од CZ до CRO.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.881
Поени од реакции
17.710
Ја од 5-6 агенции чии услуги сум ги користел, од савана сум најзадоволен. Меѓутоа ситуацијата е таква ко што е, веројатно пробуваат да не банкротираат. Така да пробајте да земете што можете, сигурен сум дека немаат пари на сите да ви вратат.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.025
Поени од реакции
10.721
Дечки некој со агенција максима турс? На моите им рекле нема враќање пари ни ваучери не им спомнале
закон се донесе за ваучери со можност за користење до крајот на 2021, пари враќање само доколку агенцијата затвори
ова е од службен весник така да незнам колку би изнудиле враќање на кеш во моментов кога законот стои позади агенциите
јас преку Фалкон имав уплатено, кога ги исконтактирав негде на почеток од месецов ми рекоа прати официјален мејл до нас дека сакаш пари или ваучер па како ке одлучи владата за сите така ке биде, инаку ми нагласија дека во вонредна ситуација не важат општите услови на патување
@Acid до каде е работава со Савана?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.086
Поени од реакции
13.609
закон се донесе за ваучери со можност за користење до крајот на 2021, пари враќање само доколку агенцијата затвори
ова е од службен весник така да незнам колку би изнудиле враќање на кеш во моментов кога законот стои позади агенциите
јас преку Фалкон имав уплатено, кога ги исконтактирав негде на почеток од месецов ми рекоа прати официјален мејл до нас дека сакаш пари или ваучер па како ке одлучи владата за сите така ке биде, инаку ми нагласија дека во вонредна ситуација не важат општите услови на патување
@Acid до каде е работава со Савана?


Sent from my iPhone using Tapatalk
а дали некој знае како ќе биде после употребата на ваучери? кога сакаме? во истите структури? или кај ќе не лупнат таму..
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.025
Поени од реакции
10.721
а дали некој знае како ќе биде после употребата на ваучери? кога сакаме? во истите структури? или кај ќе не лупнат таму..
од тоа што ме известија си бираш ти датум и место што агенцијата го има у понуда и нормално ако е слободен тој термин
искрено позитивно сум изненаден што без вртење ми одговорија тоа што прашав и од тоа што ми го понудија од Фалкон така да мислам со нив лесно ке ја наредам


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.915
Поени од реакции
15.902
Чесите планираа некакви карантин туристички чеховоди од CZ до CRO.
ако ги пуштат словаците до Дунав, со луфтмадраци низводно по Дунав до БГД, па после узводно по Сава со речни бродчиња до рекреативниот центар Бундек кај Загреб, а таму и поефтино од Јадран ќе им биде :icon_mrgr:
Си праат сите Бајрам со умот... се уште во Хрватска хрвати не может да дојдат до свои недвижнини на Јадран, посебно се островата заштитени..
А Грција исто, прва мерка им беше укотвување на јахтите и блокада на островите за нонрезиденти....
единствена теорија се чартер летови меѓу договорени држави, ама чартер со 2метри размак мешу патници НЕ Е ЧАРТЕР
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
закон се донесе за ваучери со можност за користење до крајот на 2021, пари враќање само доколку агенцијата затвори
ова е од службен весник така да незнам колку би изнудиле враќање на кеш во моментов кога законот стои позади агенциите
јас преку Фалкон имав уплатено, кога ги исконтактирав негде на почеток од месецов ми рекоа прати официјален мејл до нас дека сакаш пари или ваучер па како ке одлучи владата за сите така ке биде, инаку ми нагласија дека во вонредна ситуација не важат општите услови на патување
@Acid до каде е работава со Савана?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Закон се донел? Да вратат пари само доколку затвори? Што збориш бе, дај линк да видам од кај си се дезинформирал :)

Нема ништо ново, ќутат ко утки. Во последниот мејл од нивна страна ми рекла дека нема да ми вратат ништо.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.025
Поени од реакции
10.721
Закон се донел? Да вратат пари само доколку затвори? Што збориш бе, дај линк да видам од кај си се дезинформирал :)

Нема ништо ново, ќутат ко утки. Во последниот мејл од нивна страна ми рекла дека нема да ми вратат ништо.
се извинувам ако лошо сум протолкувал


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
се извинувам ако лошо сум протолкувал


Sent from my iPhone using Tapatalk
Погрешно си протолкувал. Или не читаш, а агенциите си толкуваат како што им одговара.
1588227967100.png

За ваучери мора да се согласни двете страни.

И не е закон, уредба со законска сила е.

И никаде не пишува „пари само доколку агенцијата затвори“. Ова е твоја измислица и е вон секоја логика - да ти даде некој пари, баш кога не постои и нема пари :pos:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.025
Поени од реакции
10.721
Погрешно си протолкувал. Или не читаш, а агенциите си толкуваат како што им одговара.
Прегледај го приврзокот 248379

За ваучери мора да се согласни двете страни.

И не е закон, уредба со законска сила е.

И никаде не пишува „пари само доколку агенцијата затвори“. Ова е твоја измислица и е вон секоја логика - да ти даде некој пари, баш кога не постои и нема пари :pos:
ама го скокаш останатиот дел, договор за времетраењето, локација односно согласност а не да ти кажат тогаш и тогаш
а околу парите прочитај го член 4 па толкувај си го како сакаш


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom