Ова е бре ненормално - Дубаи

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.387
Топ еј!
Прекрасни се сликиве, а ми се чини дека Дубаи ќе стане најубавото место во светот многу наскоро... Инаку, 15% од крановите во целиот свет се моментално во Дубаи.
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Преубо е...Сакам да одам таму!!!:)
 
Член од
20 декември 2005
Мислења
876
Поени од реакции
1
neverojatno mesto... preubavo e!
 

ViRuS

ПрОвОкАтОр
Член од
20 август 2005
Мислења
2.048
Поени од реакции
21
ех да беше така и во македонија !!
 

Gravity Grave

Voice of the Voiceless
Член од
27 март 2006
Мислења
774
Поени од реакции
11
да, ненормално е..

се тука...у право си.
А што мислиш како би изгледала Македонија со сите тие пари, или ајде 1% од тие пари што се трошат у Дубаи, со сета наша природна убавина. У Дубаи живеам веќе 8 месеци, и одвај чекам да се вратам у Куманово чоече..секоја чест на Арапиве, ама треба уште многу да учат од западната цивилизација. Донесоа невиден белосветски џгањ да работи тука за мизерни пари, Авганистанци, Пакистанци, Индијци, Филипинци и што ти све не...душава ми ја загадија! Околу илјада такви белосветски мизерии се населуваат тука у рок од недела дена, не сте виделе ништо вие у какви услови живеат аргативе тука човеку, робовладетелство е најмала рака....Индијциве рипаат на коли по улициве, за да добијат одштета за повредите, секој ден по еден скока од убавине згради што ги гледате по реклами...од што му е убаво, така? Како туриста да, убаво е да се посети, али нема ништо, ама баш ништо спектакуларно...ни најлуксузниот хотел на светот (Бурџ ал Араб, не го ни посетив поштено, викаат дека е у ориентален стил, што мене апсолутно не ме интересира..Хајат у Солун е измислен за него!), терени со снег се интересни у "Emirates Mall" , али Дубаи е толку мало место, што се ке видиш тука у 5-6 саата...не се палете на Дубаи, нова цивилизација, посетете Европски градови прво, Прага, Лондон, Париз, што ти ја знам...Рим....Дубаи е добар за бањање коа е зимно време кај нас, ако имаш пари нормално...а коа веќе имаш *камен*, иди на Тенерифе или сл, милион пати е поубаво од тука!
 
Член од
19 мај 2006
Мислења
419
Поени од реакции
5
Gravity Grave напиша:
се тука...у право си.
А што мислиш како би изгледала Македонија со сите тие пари, или ајде 1% од тие пари што се трошат у Дубаи, со сета наша природна убавина. У Дубаи живеам веќе 8 месеци, и одвај чекам да се вратам у Куманово чоече..секоја чест на Арапиве, ама треба уште многу да учат од западната цивилизација. Донесоа невиден белосветски џгањ да работи тука за мизерни пари, Авганистанци, Пакистанци, Индијци, Филипинци и што ти све не...душава ми ја загадија! Околу илјада такви белосветски мизерии се населуваат тука у рок од недела дена, не сте виделе ништо вие у какви услови живеат аргативе тука човеку, робовладетелство е најмала рака....Индијциве рипаат на коли по улициве, за да добијат одштета за повредите, секој ден по еден скока од убавине згради што ги гледате по реклами...од што му е убаво, така? Како туриста да, убаво е да се посети, али нема ништо, ама баш ништо спектакуларно...ни најлуксузниот хотел на светот (Бурџ ал Араб, не го ни посетив поштено, викаат дека е у ориентален стил, што мене апсолутно не ме интересира..Хајат у Солун е измислен за него!), терени со снег се интересни у "Emirates Mall" , али Дубаи е толку мало место, што се ке видиш тука у 5-6 саата...не се палете на Дубаи, нова цивилизација, посетете Европски градови прво, Прага, Лондон, Париз, што ти ја знам...Рим....Дубаи е добар за бањање коа е зимно време кај нас, ако имаш пари нормално...а коа веќе имаш *камен*, иди на Тенерифе или сл, милион пати е поубаво од тука!
Mislam deka si vo pravo.
Za nas koi dodjame od Avganistan toj den sto ke go pomineme vo Dubai ni izgleda kako raj na zemljata bidejki gledame civilizacija posle 4 meseci.I mozebi e ubavo za oko skoro se sto ke vidis ama veruvam deka brzo zdosaduva bidejki e se vestacko i gi nema onie prirodni ubavini sto gi ima kaj nas,a da ne zboruvam za toa deka preku den voopsto ne mozes da izlezes nadvor od toa kolko e toplo.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
Незнам, јас воопшто не се палам на големи и модерни градови, не ги сакам и не ми прават кеиф воопшто. Ако би требало да избирам дестинација за шетање и одмор не би го одбрал Дубаи сигурно. Можеби е за шопинг добро место, но за одмор не верувам дека е. За одмор според мене е ок да се отиде на Тенерифе, Сејшелски Острови и Маурициус.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Во Дубаи се иде само со една цел а тоа е трошење пари, и тоа ако се имаат многу.
Дубаи си го градат арапските нафташки шеици за да имаат нивна модерна оаза во пустината.
 

Топка

Генерал
Член од
21 април 2006
Мислења
1.220
Поени од реакции
2
Дубаи е прекрасен град иако се наоѓа во пустинска држава без недна планина (САЕ). Има неверојатни градби, извонредни хотели, плажа, недалеку има и сафари, огромни маркети и ефтина електроника. Единствена маана е тоа што мора да се возиш со кола помеѓу местата. Не постојат места кои можеш да ги поврзеш одејќи пеш. СЕ е толку далеку... и се е многу убаво. :wub:
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
И јас не се палам на вакви места. Арно ама овој прогрес што го напраија они мислам дека не се прави само со пари.Треба да имаш некоја визија за тоа што сакаш да ог направиш и треба да имаш чуство за бизнис(што овие луѓе сигурно го имаат штом стигнале до таму).Јасно ми е дека целиот џган аргати таму,ама мислам дека со малку памет можеш да стигнеш далеку таму.Ако знаеш да се набуташ малце подлабоко,знаеш некој јазик повеќе,и не си задоволен со својот статус-аргат (што не е случај кај тоа аргатите таму),мислам дека Дубаи е вистинскиот исбор за бизнис-земја.
А иначе од сите слики мене најмногу ме возбуди првата-споредбата од 1990-2006
 

dusicka

UBAVA KAKO CVET
Член од
5 март 2006
Мислења
301
Поени од реакции
0
od iskustvo mozam da vi kazam deka preubavo e i koga bi imale moznost bez dvoumejne da odite
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Definitivno bi setnal do tamu ako imam prilika zatoa sto vo osnova bi go posetil sekoe mesto kade ima ubavina bez isklucok.Samo da dobijam prilika i odma odam.
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Првата слика е добра-споредбата
а мене што највеќе ме фасцинира се Dubai palm islands
тоа вреди да се види
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Virus напиша:
ех да беше така и во македонија !!
Абе може да биде ама требаат ПАРИ. Инаку да ви кажам една информација. Таткото на еден другар што заврши со мене во основно е главен архитект на светското чудо што го градат. Значи можеме и способни сме ние македонците. Се што треба се ПАРИТЕ, кои за жал ги немаме!:icon_frow
 

Kajgana Shop

На врв Bottom