Објавување на приватни фотографии

G

Goldie

Гостин
So ke doznaat be MVR ne me smej. Hahaha :-D
Od doma 10 000€ ke ti ukradat tie so prst ne mrdaatne pa za slikite ke se zamaraat lol :-D
I po ip adresa i dame najdat. Otkaj znaat deka ja sum gi postirala?
Nemam samobja pristam do comp otkaj mene doma.
Ако сакаат и те како ќе дознаат, ти викам конкретно во случајов што го спомнав погоре сликите и се земени од фејсбук профилот и објавени на јутуб со видео. За тоа човекот доби условна казна, инаку сигурно јас нема да дојдам и да ги објавувам работите од твојот компјутер :) ако не си ти ќе биде некој друг член од твоево семејството, а и тоа ќе се докажува.
 
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.248
Поени од реакции
4.472
Вака сега ај да расчистиме дека чисто прашувам од љубопитност, значи нема ни слики/видеа ништо!!!
:ojeaa:
Ќе видиме :zloo:

Мене ова ми е за никаде, oбјавил, да претпоставиме дека сликите се голотија. Шо ќе му смени на тој оштетениот ако тужи? Сликите ги виделе може 1000 луѓе. И? Ќе добие којзнае колку пари?
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.672
Поени од реакции
4.405
^Ne bidi seljak be glup.

Fringe kako ke dokazes deka on gi objavil/a?
Постојат начини. Вообичаено тој/таа што ги објавува овие фотографии не е некој компјутерски гуру и често се дешава да остави траги кои може да се следат. Начини има за сокривање на трагите, но не постои такво нешто како апсолутна анонимност.

Еве едно сценарио :
1.Симнуваш верзија од Tails
2.Купуваш нов УСБ стик
3.Инсталација на ОС
4.Идеш во интернет кафе каде што нема камери
5.Си вршиш работа преку Тор броусерот(хинт: немој да се логираш на Фејсбук)
6.Го уништуваш УСБ - стикот(нема физички докази)
7.Мирно спиеш

П.С Објавување голи фотки не е кул :anco:
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.836
Поени од реакции
5.954
Ќе видиме :zloo:

Мене ова ми е за никаде, oбјавил, да претпоставиме дека сликите се голотија. Шо ќе му смени на тој оштетениот ако тужи? Сликите ги виделе може 1000 луѓе. И? Ќе добие којзнае колку пари?
Во Германија, мислам, како што сум читал, постои закон кој те обврзува, по раскинувањето на врската, ако партнерот побара да ги избришеш сликите/видеата со голотија од него/неа, мора да го направиш тоа, ако не кривично можеш да одговараш.
 
Член од
1 декември 2011
Мислења
2.680
Поени од реакции
3.053
Постојат начини. Вообичаено тој/таа што ги објавува овие фотографии не е некој компјутерски гуру и често се дешава да остави траги кои може да се следат. Начини има за сокривање на трагите, но не постои такво нешто како апсолутна анонимност.

Еве едно сценарио :
1.Симнуваш верзија од Tails
2.Купуваш нов УСБ стик
3.Инсталација на ОС
4.Идеш во интернет кафе каде што нема камери
5.Си вршиш работа преку Тор броусерот(хинт: немој да се логираш на Фејсбук)
6.Го уништуваш УСБ - стикот(нема физички докази)
7.Мирно спиеш

П.С Објавување голи фотки не е кул :anco:
Abe dzabe be, moze stvarno ne gi objavil on, primer ide drugar na gosti kaj nego, gi naogja slikive, gi prakja po net.
Deckoto na koj mu gi pratila gi objavil ili drugarot na deckoto? Me razbiras?
Moze imam doma sestra 3 god ima klikala negde i gi objavila negde. I
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.138
Поени од реакции
20.425
Постојат начини. Вообичаено тој/таа што ги објавува овие фотографии не е некој компјутерски гуру и често се дешава да остави траги кои може да се следат. Начини има за сокривање на трагите, но не постои такво нешто како апсолутна анонимност.

Еве едно сценарио :
1.Симнуваш верзија од Tails
2.Купуваш нов УСБ стик
3.Инсталација на ОС
4.Идеш во интернет кафе каде што нема камери
5.Си вршиш работа преку Тор броусерот(хинт: немој да се логираш на Фејсбук)
6.Го уништуваш УСБ - стикот(нема физички докази)
7.Мирно спиеш

П.С Објавување голи фотки не е кул :anco:
Може и вака: пред да ги објавиш фотографиите, инсталираш RAT/тројанец на компјутерот. И после им се правдаш дека поима си немал што се случува, во подрум си бил, некој ти го хакирал компјутерот и ги објавил фотографиите. :D

Може се да се најде, зависи колку озбилно сака да иде у предметот, и дали и се исплаќа. Обично ваквите случаи завршуват со спогодби.
За дали се способни МВР не е ни под знак прашање, конкретно еден тип се занимаваше со cc trading, купувања и слично, користеше ВПН и разни проксиња сето за џабе, пак си го лоцираа без проблем.
Ништо, тапа кардер бил тој чим го фатиле. :D
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.672
Поени од реакции
4.405
Abe dzabe be, moze stvarno ne gi objavil on, primer ide drugar na gosti kaj nego, gi naogja slikive, gi prakja po net.
Deckoto na koj mu gi pratila gi objavil ili drugarot na deckoto? Me razbiras?
Moze imam doma sestra 3 god ima klikala negde i gi objavila negde. I
Па не е баш таква ситуацијата како што опишуваш.
1.Не може некој случајно да објави слики(Малце глуп изговор е да кажеш кучето десет пати кликнало и се десило што се десило)
2.Следно нешто е мотив и пристап до сликите. Оштетената особа ваљда сликите не ги дал/а на цело друштво. Така да ако они двајца имале пристап до сликите еден од нив го направил тоа.
3.Понатаму на компјутерот голема е веројатноста тој што ги објавил сликите да оставил траги(нема да зборувам сега детално) и со соодветна анализа можно е да се најде поединецот.
4.За многу посериозни работи ги фаќаат луѓе кои се разбираат, а не пак некој рандом душбег.
5.Рачунај дека компјутерот ти е на исто ниво со магично стапче и постојат „магионичари“ кои ќе покажат и докажат што си сонувала вчера(exaggeration).[DOUBLEPOST=1432947766][/DOUBLEPOST]@Con Artist
Па може и на таа карта да се вадиш. Реално постојат милион начини. Можеш и на некое циганче да му платиш 250 однапред и 250 ден потоа за да ги објави сликите :pos::pos::pos:
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.138
Поени од реакции
20.425
@Con Artist
Па може и на таа карта да се вадиш. Реално постојат милион начини. Можеш и на некое циганче да му платиш 250 однапред и 250 ден потоа за да ги објави сликите :pos::pos::pos:
За 250 денари ќе го натерам во НАСА да влезе, да им собори некој сателит. Што направи ти, многу се 250. :pos:
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Па не е баш таква ситуацијата како што опишуваш.
1.Не може некој случајно да објави слики(Малце глуп изговор е да кажеш кучето десет пати кликнало и се десило што се десило)
2.Следно нешто е мотив и пристап до сликите. Оштетената особа ваљда сликите не ги дал/а на цело друштво. Така да ако они двајца имале пристап до сликите еден од нив го направил тоа.
3.Понатаму на компјутерот голема е веројатноста тој што ги објавил сликите да оставил траги(нема да зборувам сега детално) и со соодветна анализа можно е да се најде поединецот.
4.За многу посериозни работи ги фаќаат луѓе кои се разбираат, а не пак некој рандом душбег.
5.Рачунај дека компјутерот ти е на исто ниво со магично стапче и постојат „магионичари“ кои ќе покажат и докажат што си сонувала вчера(exaggeration).[DOUBLEPOST=1432947766][/DOUBLEPOST]@Con Artist
Па може и на таа карта да се вадиш. Реално постојат милион начини. Можеш и на некое циганче да му платиш 250 однапред и 250 ден потоа за да ги објави сликите :pos::pos::pos:
а друже,како би докажале дека сум јас,ако пример ги стаам на усб-отидам у компјутерница-ги прикачам на нет-фрлам усбто ?

Мада на тоа на никој не му текнува,90% од случаевите кога се прикачуваат такви работи се кога си напнат,кога нејќе да ти дојде да ја ебеш или да го земе,или кога ќе ти раскине,или кога ќе ја видиш со новиот дечко како се лапа..тогаш ти се спојуваат жички и тогаш моеш да направиш такво срање,а во тие моменти мозокот не работи како што работи на "трезно" па вечином си ги прикачуваат од свои компјутери,со мисла "абе да ти ибам полицијата за ништо не ја бива" ама за жал на таквите а за среќа на другите,кога САКААТ,ги бива ептен..ама треба да САКААТ :D
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
А се смета ако ја објавиш сликата јавно, па после се лутиш зашто таа е пуштена во етер?
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
нема да ви докажувам, не постанувам славна со фотографии/видеа. Тролање секогаш имало и ќе има. Доколку незнаеме да ставиме он топик мислење, тогаш и оффтопик помага. Штета што темава е толку зачестена (имам сретнато прилично многу видеа од девојчиња за жал, сигурно имате и вие), а никој/а не отворил ваква тема и со право. Што ќе направите утре ако тие фотографии бидат објавени од ваши сестри, ќерки, некои блиски што ги имате, ќе седните со нив и ќе ги тешите со тоа дека утре ќе станат Ким или Северина, или ќе застанатите пред ком. и ќе дркате на нив???
Ако некој ми дошол дома и ги преземал голотиите на ќерка ми на усб, ќе го тужам, а во најлош случај и ќе го лежам. Али ако ќерка ми ги постави сликите на фејсбук т.е ЈАВНО, сама нека си се снаоѓа.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Ако некој ми дошол дома и ги преземал голотиите на ќерка ми на усб, ќе го тужам, а во најлош случај и ќе го лежам. Али ако ќерка ми ги постави сликите на фејсбук т.е ЈАВНО, сама нека си се снаоѓа.
Цц,па не се збори ако сама ги стаи сликите,туку ако иде со некој долго време,му пратила слика,му дозволила да ја снима,и ветувал дека нема да ги објави и не ги објавувал,му раскинала,и рекол "а мори овцо,земи го пак да не ги стаам сликиве" оваа му рекла одјеби,си фатила друг,и овој у нервоза ги стаил сликите/видеата.

Што ќе направиш ако тоа и се деси на ќерка ти/сестра ти ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom