ОТВОРЕНО ПИСМО

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
294
Поени од реакции
61
ЗДРАВО имам една мака ,прилично сум млад да ги познавам законот во врска со поштата,но доволно да побарам на интернет и така еве реков кајгана е вистинското место.Веќе 4 писма кои доагаат дома кои се од доверлив карактер ми стигаат полуотворени,прво мислев дека е некој комшија затоа што ја знаете поговорката,но потоа ставивме сандаче да неможе да се извади писмото кое ке стигне,а вториот пат поштарот ми го врачи отворено.И крај крај сватив дека е поштарот или некои служби во поштата (ако грешам нека изгорам),и сега дали може да се обратам во пошта и да поднесам жалба (која си викам дека воопшто нема да вроди со плод но тоа е тоа),или пак да барам адвокат.
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
МОжеш само да одиш во пошта и да покажеш заби евентуално да го пријавиш пштарот.
Ако решиш судски да ги гониш и да најмиш адвокат ќе треба да докажеш дека писмото е пратено затворено и такво е стигнато во пошта и дека поштарот или друго лице го отворило. Како и да е мисија невозможна.
Оваа ситуација се решава со маалски начин, идеш прво пријавуваш, досаѓаш колку можеш повеќе, поднесуваш пријава против односниот поштар и тоа го повторуваш секој пат.
Можееш и на поштарот да му покажеш заби малце.
Судски тешко, да не речам невозможно да добиеш.
 

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
294
Поени од реакции
61
Значи од Судство едно С да се најди и функционирање на службите од јавен карактер а толку вести за тоа колку се работело:))))
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Значи од Судство едно С да се најди и функционирање на службите од јавен карактер а толку вести за тоа колку се работело:))))
Во конкретниот случај судството е најмалце криво. Поштата е таа која не си се држи до стандардите.
Ти викам, секако да одиш да го пријавиш поштарот и запамти убав збор врати отвара, ама убав збор и пиштол отвара многу повеќе...заржи малце:)
 
S

Sagan

Гостин
Поштенската инспекција има право да ги отвора писмата и пратките. Ги затвора со специјална лента на која јасно стои кој ја отворил.
Ако дописот е судски, скоро секогаш стига отворен.
Ако писмото е приватна кореспонденција меѓу две физички лица, и истото не е сомнително на изглед, никој нема право да го отвори, зошто со тоа прави кривично дело.
 

Последниот Мохиканец

Командат -ај лав ју
Член од
3 февруари 2007
Мислења
294
Поени од реакции
61
Јас пак мислев дека ова е Отворено Писмо До Сите Медиуми, со порака дека родот ти е во исчезнување, и дека ти си останал последниот од Мохиканците, па бараш ... посебни привилегии.:P

п.с сум била у иста ситуација со поштарите мераклии, а и уште сум :)
За родот-не би рекол
Привилегии -воопшто
А никот e маска:)
--- надополнето: Oct 29, 2011 10:22 PM ---
Поштенската инспекција има право да ги отвора писмата и пратките. Ги затвора со специјална лента на која јасно стои кој ја отворил.
Ако дописот е судски, скоро секогаш стига отворен.
Ако писмото е приватна кореспонденција меѓу две физички лица, и истото не е сомнително на изглед, никој нема право да го отвори, зошто со тоа прави кривично дело.
А еве баш ми дојде идеа а што доколку е дописот е од државна институција сеуште можам да ги барам моите права?Не дека го имам читано законот за пошти(аКО ПОСТОИ) да речиме,нели она поврзано со уставот вика дека секој има право на приватност,недоречности еден куп во полза и само во полза на олигархијата:)
 
S

Sagan

Гостин
Зошто? Граѓаните немаат право на приватност во своите судски болки?
Имаат, секако. И поштарот, и судскиот курир, се должни да чуваат деловна тајна дознаена за време на вршењето на своите должности, вклучително тука и кој за што е обвинет, или со што е казнет.

Инаку, има ваквиот систем пропусти заради непрофесионалност. Сепак, и кога ти врачуваат тужба / покана за сведок, и решение за виновен / ослободен / за плаќање, поштарот / судскиот курир мора назад да врати потпишано од примачот (заради рокот за редовните правни лекови - жалби...), дел од ливче, кое засега за жал, е споено со останатиот дел од листот.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.828
Поени од реакции
15.757
po default, običnoto pismo e kolateralna šteta... može da bide frleno.. a mene drugo mi preči, vo pošta ne dava beleška, ne lepi marka, može parite v đep da gi stavi... kakva fiskalizacija... i preporačanoto e malo obeštetuvanje ako ne e vrednosno... lično gledav podiga čovek vo pošta vrednosno pismo, otvarano... službeničkata go prašuva, ke go zemaš ili ke prijavuvaš barawe za obeštetuvanje ... ovoj vide deka dokumentite se vo plikoto i go prifati taka..
.. a inaku vo Skopje e poeftino so taksi da pojdeš i da pratiš pismo, posebno ako e poteško..
--- надополнето: 20 јануари 2012 во 15:36 ---
po default, običnoto pismo e kolateralna šteta... može da bide frleno.. a mene drugo mi preči, vo pošta ne dava beleška, ne lepi marka, može parite v đep da gi stavi... kakva fiskalizacija... i preporačanoto e malo obeštetuvanje ako ne e vrednosno... lično gledav podiga čovek vo pošta vrednosno pismo, otvarano... službeničkata go prašuva, ke go zemaš ili ke prijavuvaš barawe za obeštetuvanje ... ovoj vide deka dokumentite se vo plikoto i go prifati taka..
.. a inaku vo Skopje e poeftino so taksi da pojdeš i da pratiš pismo, posebno ako e poteško..
 
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
Во конкретниот случај судството е најмалце криво. Поштата е таа која не си се држи до стандардите.
Ти викам, секако да одиш да го пријавиш поштарот и запамти убав збор врати отвара, ама убав збор и пиштол отвара многу повеќе...заржи малце:)
Realen odgovor za Pocit !!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom