ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Не ми смета вистината. Океј , срушиле 10тина куќи , излезе премиерот со изјава дека сите штети ќе бидат надоместени. Ми смета вашата психопатска анализа на стварите , што поради вашата инфериорност може да ескалира во нешто страшно.

Загинаа 8 луѓе и оставија фамилии , а вие барате влакно во супата само да ја обвините власта. Приоритети друже приоритети , се додека не ги средите нема власт за вас.
Гледаш ли ти дека од друг агол го сфаќаш поставувањето на сликите, а јас го гледам од агол да го видиме теренот каде се одвивала борбата и со која сила сето тоа се случувало. Сите телевизии пренесоа, ене гледаш погоре и бугарска тв од лице место снимаше утрово и мене не ми е јасно како за мене се фати демек можеш можеш да го скриеш тоа таму што се случувало.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Овие командативе сите јаки имиња ги зафатија, пантер, тигар, Сокол, Орел, Јагуар.... утре да сака некој да си клаи име командантско ќе му дојди како на gmail “Тоа корисничко име е зафатено дали сакаш “Пантер72 или Кобра.Д66“
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Sekoja cest na branitelite.Na vakov teren bez zrtvi ne e mozno.Zidovi,kapii itn..Isto i vo Gostivar ima vakvi naselbi,kaj sto ziveat turcite najveke.

Inace,kosovari se ovie sto ziveat vo naselbata ?

Da ne bea kosovarite vo blizina,Balkanot ke bese mnogu pomirno mesto za ziveenje.Vakov slajm retko se raga..Krvta nivna
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Со оглед на тоа дека нашите биле пречекани со жесток оган, што имаме толку жртви и што полицијата мораше да праќа засилувања, постои можност некој да ги информирал терористиве за акцијата и/или акцијата да била организирана со пропусти. Ако се земе в предвид македонскиот предавнички синдром низ историјата (типичен пример Вејце 2001) и тоа што во Македонија веќе 13 години на власт ни се терористи инсталирани во АРМ и МВР. Сепак, ако овие планирале масовни немири низ македонија, напади по разни цели и ако планирале да се раштркаат, тогаш ми е јасно зошто полицијата идеше херојски да ги среди до крај и покрај толку жртви. Така да во сета оваа трагедија тоа би била некоја светла точка. Само се надевам дека не успеале некои да се повлечат (избегаат).
Слава им на тие што загинаа.
 
Член од
20 февруари 2008
Мислења
102
Поени од реакции
29
Кај нас проблемот е што секој ден има политика на вести. Те едните кажале нешто па другите возвратиле и така нас не трујат секојдневно. Треба едноставно да се забрани политика се додека не дојдат избори. СО ЗАКОН ДА СЕ ЗАБРАНИ ПОЛИТИКА ДОСТА ГИ ГЛЕДАМЕ И ВМРОВЦИВЕ И ОВИЕ ДРУГИВЕ ГОМНОЈАДЦИ ОД СДСМ божем они се тие светците што ке не оправат а уствари исти ку*ац се!!!!!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.304
Поени од реакции
18.133
Мене ми се чинит да фраеров е главен шверцер на шиптарес со српско оружје и затоа добро познават некои работи ,а за Сребреница дека биле 484 убиени кого го лажит ,6000 беа убиени.
Да, и мене ми е сомнителен типов од проста причина зошто би сакал од чиста мира, ваков пробисвет да се појави во јавност со еден куп информации пред кај нас да почнат сите овие настани.

Само сакав да го потенцирам делот во кој тврди дека Путин мора да направи криза на Балканот, за да ги придобие Грција, Бугарија и Романија на своја страна.

Овај дел никој не го потенцираше затоа се вмешав, инаку јас не сакам уште да коментирам ништо затоа што немам влијателни пријатели, немам ниту полицајци кои биле во акцијата, немам никакви посебни тајни информации. На располагање ми се само јавните информации или дезинформации кои сега ги има во голем број.

Затоа додека не склопам некоја слика во главата само читам и збирам информации.

Сега е се матно, а во матно се фаќаат најбудалите и најлакомите риби.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.781
Поени од реакции
26.346
Разузнавањето одлично ја сработило работата??? Другар незнам од кај ти е овој заклучок.
Пред некоја недела беше Гошинце како најава за групата.
После тоа дозволено им е да се вкопаат во густо населена населба во вториот по големина град во Македонија.

Правиме муабет за 50-70 души. Тоа е една чета, нецела бригада. Во турско време нашите не успевале со толкави чети во голем град да дојдат а камоли сега.

Наместо на некоја ливада партал да ги направивме дозволивме урбана 30 часовна војна.

Ако некој највеќе потфрли, тоа е разузнавањето.
Па ако ги цениш работите холивудски, да имаш право. Ама во пракса работите се поинакви. Доколку се почнело акција порано, пред да се соберат, ефектот од акцијата ќе бил никаков, тоа ќе било предупредување за останатите. Времето на напад е извидено точно во најдобар можен момент, едноставно условите биле такви. А друго е прашањето кои се тие структури кои им пружиле логистика, тоа тек сега ќе се открива. Ете покрај ОНА во соопштението се споменува и гардата на република Илирида, на Хевзат Халили. Полека полека све ќе излезе на виделина, а прашањето е дали ќе успееме да излеземе на крај со оваа опасност.

Како што кажав ова е само една епизода од тоа што фактички се случува. Колку и да се луѓето влезени од надвор, базата е сепак во Македонија. Ништо чудно да следат протести против полициската бруталност во акцијата во Куманово и тоа истите оние фаци што протестираа за акцијата Монструм. Тоа би било за меѓународната јавност да терористите полека ги преименуваат во борци за човекови права.
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.932
Sekoja cest na branitelite.Na vakov teren bez zrtvi ne e mozno.Zidovi,kapii itn..Isto i vo Gostivar ima vakvi naselbi,kaj sto ziveat turcite najveke.

Inace,kosovari se ovie sto ziveat vo naselbata ?

Da ne bea kosovarite vo blizina,Balkanot ke bese mnogu pomirno mesto za ziveenje.Vakov slajm retko se raga..Krvta nivna
Косовари збор незнаат македонски,лош српски зборат, прават џамии со подруми како бункери. Ова е ептен на периферијата на градот. Никој ни води евиденција како градат и што градат... полиција нема отидено таму од време на Југославија. Можат да направат воена база никој да не примети.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
никако да осетиш дека цело време се бламираш ??
Јас имам право да имам свој став затоа што никој не ми го креира мислењето. Истото ова јас за тебе можам да го кажам. Дали сум во право или не тоа може да се дозане еден ден а ио не мора. Вистината тешко исплива на површина.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ako jenkite bile tolku protiv gasovodot jasno i glasno ke im kazea u faca na nasava i okolnite vladi deka se protiv, toa ke bese isto kako ultimatum bez potreba od nekoi si skrieni agendi. Ke vidime doprva sto stoi vo pozadina, nekoj od tie ulovenite vrapcinja kad tad ke propee.
 

DB.

Член од
23 септември 2005
Мислења
173
Поени од реакции
330
Ги слушам Иванов и Груевски знаеле за терористиве уште со месеци и цел им биле државни институции.. И како бе ако знаат за терористиве и нивните намери одржуват конгрес баш во седиштето на терористиве во Куманово?... Кои терористи не би се обиделе да искористат таква волеј стиуација за напад... Што е со гранатирањето на владата што се случи на 2-3 наврати... Демек обучени борци со учество во кизнај колку војни ќе ја промашат владата и тоа во некоку обиди... А што е со Гошинце?.. Кои терористи што спремаат напади на државни институции, што планираат да убијат ете според премиерот можеби 8000 луѓе, ќе нападнат полициска станица и нема да направат ништо туку само ќе ги предуп-редат надлежните дека се тука и самите ќе се заебат.. па ако има некој план да нападни државни институции ќе се крија бе нема да се заебава да се изложува со вакви заебанции..

Јас викам психопати ни ја водат државава... Па видете ги на фејсбук како се организирани состатуси и слики демек ајде сега тепајте ја полицијата, ајде сега протестирајте, Заев е крив, бомбите се криви ова она... Немој да речи некој дека не биле способни да одат до толку за своие луѓе да остават да гинат... овие немаат проблем сите да не убијат за лична корист...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Епа тоа е муабетот бе , зошто дошло до престрелка. Спиеле ли тие во куќите, од некое село ли баш во тој момент влегле во населбата, неможе у 5 сабајле ти да бидеш со униформа на учк, а да имаш за цел да напаѓаш стратешки места во наредните денови. И по леб да не оделе со униформи.

Сакаш да кажеш цело време не ја соблекувале униформата и додека спиеле?!

Како можеш да ги фатиш неспремни, кога биле во униформи и имале оружје со нив за 2 дена без прекин да пукаат.

Затоа барам некој да се појави на тв со официјална информација од тоа што се случило сабајлето и како влегле терористите во населбата.
Како што ние имаме свои информатори, така и они имаат. Сигурно не се собрале сите на едно место со оружјето заради тим билдинг.

Што би правел ти на нивно место, сигурно не би легнал да спиеш мирно туку на секое движење би реагирал. Па во населбата во која се удомиле, не само што морале да се осеќаат сигурно, што значи поставиле и некој да чува стража, а и не е така тешко да те пробуди моторот на хермелините у 5 наутро, во таква мирна околина.

Не знам што ве изненадува фактот што чекале спремни.

Поентата на нашите служби од она што го објаснија некои старешини е дека не можеле да реагираат порано затоа што знаеле дека групата не е комплентна и затоа чекале сите да се соберат на едно место.
Иначе многу потешко би било да ги бркаш по 2-3 души распрскани низ разни градови и села, а тогаш и ризикот некоја нивна помала група да успее да нападне е многу поголем.

Тие морале да се сретнат и договорат план, ова било совршена прилика сите наеднаш да се фатат и со една акција да се отстрани заканата.

На прашањето како влегле во населбата, не знам што те буни, зарем Дивото Насеље е приватна резиденција со задолжително евидентирање на минувачите или како и секое маало слободно проодно, секој си гледа својата работа и нема обука за распознавање на потенцијални терористи.

Многу е битно да се најдат соработниците на групата, да се проверат телефонските разговори, испита оружјето и сл.

А за нашите жртви, тешко е да се коментира кога не ги познаваме условите при кои се случиле фаталните моменти, па да можеме да кажеме ехх ние да бевме на нивно место или ние да ја водевме акцијата ќе направевме се' поинаку и без жртви. Тоа е често прашање на брза одлука, под ненормален притисок и секое погрешно движење може да биде кобно. А тоа дали се следеле инструкциите и какви тие биле сега се оставени на неблагодарно шпекулирање кое гледам некому му служи само за оцрнување на нашите безбедносни сили.
Е тоа не е во ред.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Немој да речи некој дека не биле способни да одат до толку за своие луѓе да остават да гинат... овие немаат проблем сите да не убијат за лична корист...
Mislis deka ima nekoj na politickata scena vo MK bez razlika od koja partija za kogo boldiranovo ne vazi?
 

MiaSanMia

Chipolopolo
Член од
7 април 2012
Мислења
9.974
Поени од реакции
8.682
Судот им одреди 30 дена притвор на 30 уапсени од Куманово

Станува збор за 18 лица, државјани на Косово, две лица државјани на Р.Македонија со привремен престој во Косово, 9 лица државјани на Р.Македонија и едно лице албански државјанин со престој во Германија. Повеќето од нив се произнеле дека во Р.Македонија се влезени на илегален пат.
Како што разбрав(гугл транслејт) овој е тој што го имаше снимено клипчето кај што пука,и имаше слика на таа страната кај што имаше спакувано униформа на Учк во куфер.Еј,будалиот од Германија дошол да ратува тука..За каква корист ? По мое,овие се страшни мафијаши на кои војната им претставува адреналин и ништо повеќе.
Не знам кај ја видов сликата ама имаше преку сила 25 години.
Двајца од главните биле обезбедувачи на Али и Харадинај порано.

А вчера не се појавија Тачи и Ахмети кога ги повика Хорхе,бидејќи сигурен сум дека не сакаа да изгубат политички поени а воедно и да им се намали влијанието кај учките..Толку од нивното залагање за мир.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom