Ноќна фотографија (ваши дела)

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.259
Поени од реакции
4.434
Технички исправна фотка, имаш и симетрија, фино, фино... единствено нешто што недостасува овојпат е ЕДЕН субјект на кој ќе се насочи вниманието на оној кој ја гледа оваа фотографија, тука имаш, едноставно многу нешта. Продолжи со добрата работа, practice makes perfect ;)
 

The Love Doctor

Необичен љубовен доктор
Член од
11 јануари 2015
Мислења
956
Поени од реакции
1.289
Технички исправна фотка, имаш и симетрија, фино, фино... единствено нешто што недостасува овојпат е ЕДЕН субјект на кој ќе се насочи вниманието на оној кој ја гледа оваа фотографија, тука имаш, едноставно многу нешта. Продолжи со добрата работа, practice makes perfect ;)
Кога ја правев фоткава, несакав да го насочам вниманието кон само еден субјект. Целта ми беше да го фотнам мостот заедно со неговите светла бидејќи ми изгледаше доста убаво. Нешто како street photography ама наместо street-от тука има мост :)
Како и да е, фала ти на критиката. I'm just an amateur :)
 

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
12.259
Поени од реакции
4.434
Хммм... јас како би играл... ако имаш статив, стави го апаратот на статив и гарант луѓето ќе ти искочат ко духови додека некои ќе останат на место, ќе испадне мошне поефективна фотка (шат'р спид 30 секунди), или коа има помалку гужва :) Така ќе избегнеш и идиЈоти кои неќат да бидат на фотографии.
 

The Love Doctor

Необичен љубовен доктор
Член од
11 јануари 2015
Мислења
956
Поени од реакции
1.289
Хммм... јас како би играл... ако имаш статив, стави го апаратот на статив и гарант луѓето ќе ти искочат ко духови додека некои ќе останат на место, ќе испадне мошне поефективна фотка (шат'р спид 30 секунди), или коа има помалку гужва :) Така ќе избегнеш и идиЈоти кои неќат да бидат на фотографии.
Добра ти е идеата. Имам дома статив ама јас сум мрза светска и скоро никогаш не го носам стативот со себе. Иначе навистина е многу јак ефектот ако ја направиш експозицијата долга 30 секунди. Уште поинтересно е ако го направиш тој ефект преку ден со ND filter, ама за жал мојов апарат не е ДСЛР и неможам да стаам таков филтер и да сакам.

Eве еден многу јак пример на долго-експозициска слика. Типов проаѓаше со трепкачко светло на велосипедот и си помислив дека ке е добра идеа ако го сликам. Не се покајав што го сликав. Се изненадив кога видов како испадна фотката.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
724
Поени од реакции
698
DSC_0032.jpg


Nikon D3200,

Nikon E series 50 mm, f/1.8 објектив

Сликано со f/2.8 и 10 секунди експозиција, ISO 100.
 
Последно уредено:
На врв Bottom