Носител на дејност

Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Ми треба совет од некој што се разбира.
На мој роднина ,негови познаници му понудија работа во нивната продавница и му кажале дека ако работи кајнив требало да биди носител на дејност.
Дали можи некој да ми објасни и пиши повеке дали и колку е ризично.... ако работи и биди носител на дејност?
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
А за што бизнис се работи? Каква продавница?
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Продажба на лустери ,ламби ,прекинувачи... (електрика)
Не гледам зошто би било ризично, освен ако немаат големи долгови кон добавувачи/држава/сопственикот на станбениот објект.
 
Член од
14 јуни 2008
Мислења
1.369
Поени од реакции
1.075
Познавам луѓе што имаат наебано вака и уште отплаќаат туѓи долгови... Така да дефинитивно јас не би пристапил на ваква обврска. Све зависи од твојот роднина дали им верува на луѓето...
 

Блаугранец!

mes que un club!
Член од
28 август 2009
Мислења
785
Поени од реакции
176
Не би се согласил и јас, освен ако им верувам на луѓето па да влезам на работното место.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Нека ги праша и нека се праша зашто тоа го бараат од него, причина.
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Познавам луѓе што имаат наебано вака и уште отплаќаат туѓи долгови... Така да дефинитивно јас не би пристапил на ваква обврска. Све зависи од твојот роднина дали им верува на луѓето...
Не гледам зошто би било ризично, освен ако немаат големи долгови кон добавувачи/држава/сопственикот на станбениот објект.
Не би се согласил и јас, освен ако им верувам на луѓето па да влезам на работното место.
Нека ги праша и нека се праша зашто тоа го бараат од него, причина.
Затоа што газдите се вработени едниот во државна а другиот во приватна фирма и поради тоа бараат некој вработен за во нивната продавница да биди и како продавач и како носител на дејност.


Што ако мојот роднина им понуди на газдите од продавницата да потпишат договор на нотар ,да го заверат ,верификуваат дека тој приафака да биди носител на дејност освен ако се согласат газдите да ја превземат целата одговорност за дејноста.... дали постои ваков начин и се избегни ризикот поради грешките на газдите?
 

Блаугранец!

mes que un club!
Член од
28 август 2009
Мислења
785
Поени од реакции
176
Затоа што газдите се вработени едниот во државна а другиот во приватна фирма и поради тоа бараат некој вработен за во нивната продавница да биди и како продавач и како носител на дејност.


Што ако мојот роднина им понуди на газдите од продавницата да потпишат договор на нотар ,да го заверат ,верификуваат дека тој приафака да биди носител на дејност освен ако се согласат газдите да ја превземат целата одговорност за дејноста.... дали постои ваков начин и се избегни ризикот поради грешките на газдите?
Мислам дека може. Ризикот да биде на газдите, а твојот роднина да биде само работник и да нема никаква одговорност.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Затоа што газдите се вработени едниот во државна а другиот во приватна фирма и поради тоа бараат некој вработен за во нивната продавница да биди и како продавач и како носител на дејност.


Што ако мојот роднина им понуди на газдите од продавницата да потпишат договор на нотар ,да го заверат ,верификуваат дека тој приафака да биди носител на дејност освен ако се согласат газдите да ја превземат целата одговорност за дејноста.... дали постои ваков начин и се избегни ризикот поради грешките на газдите?
Со самото тоа што прифаќа да биде носител на дејност ја прифаќа и одговорноста за работењето за бизнисот, па оттука и ризикот. Директорот одговара во целост за постапките на правното лице.
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Познавам луѓе што имаат наебано вака и уште отплаќаат туѓи долгови... Така да дефинитивно јас не би пристапил на ваква обврска. Све зависи од твојот роднина дали им верува на луѓето...
Не гледам зошто би било ризично, освен ако немаат големи долгови кон добавувачи/држава/сопственикот на станбениот објект.
Не би се согласил и јас, освен ако им верувам на луѓето па да влезам на работното место.
Со самото тоа што прифаќа да биде носител на дејност ја прифаќа и одговорноста за работењето за бизнисот, па оттука и ризикот. Директорот одговара во целост за постапките на правното лице.
Погоре го пишав ова истото: Што ако мојот роднина им понуди на газдите од продавницата да потпишат договор на нотар ,да го заверат ,верификуваат дека тој приафака да биди носител на дејност освен ако се согласат газдите да ја превземат целата одговорност за дејноста.... дали постои ваков начин и се избегни ризикот поради грешките на газдите ,Ризикот да биде на газдите, а мојот роднина да биде само работник и да нема никаква одговорност?
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Погоре го пишав ова истото: Што ако мојот роднина им понуди на газдите од продавницата да потпишат договор на нотар ,да го заверат ,верификуваат дека тој приафака да биди носител на дејност освен ако се согласат газдите да ја превземат целата одговорност за дејноста.... дали постои ваков начин и се избегни ризикот поради грешките на газдите ,Ризикот да биде на газдите, а мојот роднина да биде само работник и да нема никаква одговорност?
Види, јас колку што знам, мада оваа област не ја владеам најдобро, не може со нотарски акт да се избегне ова, бидејќи тогаш тебе фактички не ти треба носител на дејност. Затоа и постои тој, за да ја сноси одговорноста. Не може да се ослободи од неа. Размисли на следниов начин, ако е така зошто воопшто луѓево би му нуделе да биде носител на дејност? Внимавајте со овие работи, може да заглавите за век векова.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Погоре го пишав ова истото: Што ако мојот роднина им понуди на газдите од продавницата да потпишат договор на нотар ,да го заверат ,верификуваат дека тој приафака да биди носител на дејност освен ако се согласат газдите да ја превземат целата одговорност за дејноста.... дали постои ваков начин и се избегни ризикот поради грешките на газдите ,Ризикот да биде на газдите, а мојот роднина да биде само работник и да нема никаква одговорност?
Носител на одговорност, кој нема никаква одговорност се нарекува општ работник!
А во случајов ниеден договор на ниеден нотар не го ослободува од ризик и одговорност носителот на дејноста, тоа со закон се утврдува кој е кој и кој е што договор, на нотар е само гз папир во вакви случаеви ништо повеќе.
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Ок фала на сите што се потрудивте да ми одговорите ....мојот роднина нема да прифати да биди носител на дејност затоа што е ризично , можно е поради грешките на газдите тој да отплаќа туѓи т.е нивни долгови.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ако преземе одговорност,ќе преземе и права.Така да,може комотно да им ја испразни сметката :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom