Ножеви

Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.206

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Ова е украс, практичната примена му е во домен на чистење нокти и отварање писма:D .
 

EDCer

No Kitty, this is my pot pie!
Член од
19 ноември 2015
Мислења
1.043
Поени од реакции
813
Кога е украсот во муабет, ми текна на оваа страна а и има неееешто слично со нашиот нож што прв пат слшам и гледам такво нешто.

Knife, called "zhrenche", with a chain and a sheath of horn, made by cutler.




http://www.knifeplanet.net/iconic-knives-in-europe/
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Прв пат гледам такво ноже со ланец и прв пат слушам за зборот.
Спефичиен нож на балканот е "чакија" арно ама го ставиле како албански нож.
Како и да е, еве уште еден, овој пат со африкански дрва на рачката - венге и зебрано:

.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Какво дрво е рачката? Многу убаво изгледа.
Јасика, од локална шума.
А да ти кажам право и мене ми е досега една од најубавите рачки што сум ги правел. Само што ретко се најдува дрво со шара :) .
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2013
Мислења
26
Поени од реакции
4
1479935234310-969028930.jpg Prasanje do nekoj sto se razbira
Dobiv na poklon Mora carbon steel
Prekrasen noz nov be uporteben ama ima stoeno na nekoe mesto so vlaga i ima dobieno nekakva oksidacija kako da go trgnam toa a da be se izgubi sjajot ako znae bekoj pisete pozz
 
Член од
15 август 2014
Мислења
29
Поени од реакции
13
Член од
9 март 2011
Мислења
160
Поени од реакции
117
Прегледај го приврзокот 160355 Prasanje do nekoj sto se razbira
Dobiv na poklon Mora carbon steel
Prekrasen noz nov be uporteben ama ima stoeno na nekoe mesto so vlaga i ima dobieno nekakva oksidacija kako da go trgnam toa a da be se izgubi sjajot ako znae bekoj pisete pozz
Убав, земи си шмиргла 1000 градација ако немаш полир паста и удри. После премачкај го со малку масло, путер или насецкај сланина со него и така остави го за да не ти оксидира.

пратено од телефон, ебаго...
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.822
Поени од реакции
10.974
Конечно мојот прв нож од @eMilanist и секако не планирам да е последен.

Сечило - челик N690, 10cm должина
Дршка - дрво од круша (една од моите омилени рачки од ножевите на мајсторот), одбојник од алуминиум, црвен вулканфибер.

Искрено планирав друг нож да земам, но сум закаснил за кратко време (на моја голема жал), тој нож ќе патува за Америка. Кога ми покажа миланистот кои ножеви му останале достапни за продавање не се мислев речиси воопшто за ножот на сликите подолу, иако ми фатија око уште неколку, пример оној тазе изработениот со дршка од јасика, исто една од најубавите дршки.
Особено што ми прави голем ќеиф на овој нож е тоа што сечилото не е само намонтирано на изработената дршка, туку е комплетно изработено, обликувано, брусено од еМиланист, од обична челична плочка е доведено до оваа форма, многу слична на Enzo. Правење комплетен производ од нула.
Со ножот иде и футрола изработена од цврста кожа во која ножот се вклопува одлично, клапнува внатре и не мрда.

На дневна светлина уште поубаво изгледа ножот, но дење сум отсутен поради работни обврски, а не ми се чекаше до викенд за да се пофалам со ножот :D Уживајте.


WP_20161128_23_01_40_Pro.jpg

WP_20161128_23_06_59_Pro.jpg

WP_20161128_23_05_05_Pro.jpg

WP_20161128_23_13_33_Pro.jpg

WP_20161128_23_06_08_Pro.jpg

WP_20161128_23_12_48_Pro.jpg
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.699
Поени од реакции
35.095
Кога е украсот во муабет, ми текна на оваа страна а и има неееешто слично со нашиот нож што прв пат слшам и гледам такво нешто.

Knife, called "zhrenche", with a chain and a sheath of horn, made by cutler.




http://www.knifeplanet.net/iconic-knives-in-europe/
Во Мариово ги викаат ноже со чкренче, имав два дома (но без синџир, не многу големо сечило околу 10цм, можда и помалку и се преклопува на две, т.е влегува сечилото во рачката), едниот ако добро се сеќавам кажуваше дедо ми дека има рачка направена од рог на коза, а другиот рачка изработена од заб на див вепар капиталец, сечилата им беа добри и на двата и многу остри, кога ќе се приберам во Прилеп баш ќе побарам низ подрум дали ќе ги најдам, ги забаталив јас последниве години и не ми ни текнало на ножевиве, порано татко ми ги користеше за дерење на дивеч, али јас сум тоталка спротивен со љубов кон ножеви, ни домашните не сечат добро, а не пак да одржувам 7-8 ножеви остри влакно да цепат :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom