Ножеви

Член од
18 мај 2015
Мислења
10
Поени од реакции
5
Повеќе сум мераклија на фолдери, али секоја чест emilanist. Баш ме радува што има млади дечки што се занимаваат со занаетов. Сега чекаме да ги стигнеш Широгоров и Конигин, да не ти спомињам американци ко рол модели, ипак тие имиња ни се најблиски нели словенска група. Па да ни бидеш првиот македонец за чии ножеви американците имаат влажни соништа :).

Cesma, мислам ти имаше спомнато во темава дека си земал Таидеа шарпенинг систем.Го меркам и јас тоа, па ме интересираше која верзија дајмонд/ватер камења, и како си задоволен, бриче ли мечка?
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Повеќе сум мераклија на фолдери, али секоја чест emilanist. Баш ме радува што има млади дечки што се занимаваат со занаетов. Сега чекаме да ги стигнеш Широгоров и Конигин, да не ти спомињам американци ко рол модели, ипак тие имиња ни се најблиски нели словенска група. Па да ни бидеш првиот македонец за чии ножеви американците имаат влажни соништа :).

Cesma, мислам ти имаше спомнато во темава дека си земал Таидеа шарпенинг систем.Го меркам и јас тоа, па ме интересираше која верзија дајмонд/ватер камења, и како си задоволен, бриче ли мечка?
Благодарам, но многу е тешко да се напредува во овој занает во овие услови. Пазарот е многу мал и фокусиран на други работи.
 
Член од
18 мај 2015
Мислења
10
Поени од реакции
5
Благодарам, но многу е тешко да се напредува во овој занает во овие услови. Пазарот е многу мал и фокусиран на други работи.
Реално тука многу тешко нешто да направиш, пошто ќе ти речат "на битпазар истиот го има за 300" :), a мераклии кои до детаљ ги запазуваат материјалите и начинот на изработка(за вложениот труд не правам муабет) се или малку или без пари.Јебига тој ни е стандардот.
Него бар сега е мал светот, нишани кон надвор ;)
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Еве уште еден. Фул танг, конвексно брусен со секундарен рез.



.
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
Прегледај го приврзокот 121672 Прегледај го приврзокот 121670 Кажете ми какво мислење имате за ножов (мој е) BOKER Германски е ...
А мене ми се чини дека е кинески ...:D натписот на оригиналот би требало да е таков ...

имам го истиот чини 5 евра

но и ножот е таков дека дали е германски или кинески нема големо значење.:D
 
Член од
19 февруари 2014
Мислења
130
Поени од реакции
18
А мене ми се чини дека е кинески ...:D натписот на оригиналот би требало да е таков ...

имам го истиот чини 5 евра

но и ножот е таков дека дали е германски или кинески нема големо значење.:D
ИЗгребано ми е знакчето зато го немат Не ќе ко чувам за украс од користење се греба....иначе твојот можеби е кинески штом е 5 ЕУ јас го зедов 20еу 1.200 ден :cautious:
 
Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
ИЗгребано ми е знакчето зато го немат Не ќе ко чувам за украс од користење се греба....иначе твојот можеби е кинески штом е 5 ЕУ јас го зедов 20еу 1.200 ден :cautious:
Не сакам да изгледа дека се заглавувам со тебе;) сакав да кажам дека и двата се кинески и жалам дека са те излажеле со цената ... оригинален чини доста повеќе од 20 евра.
http://www.boker.de/en/neuheiten-boeker-plus.html
 
Член од
19 февруари 2014
Мислења
130
Поени од реакции
18
Не сакам да изгледа дека се заглавувам со тебе;) сакав да кажам дека и двата се кинески и жалам дека са те излажеле со цената ... оригинален чини доста повеќе од 20 евра.
http://www.boker.de/en/neuheiten-boeker-plus.html
Другар види ...Од Италија брачет ми ми го даде јас му го порачав ми рече 20 ЕУ на попуст од некоја ловџиска продавница ГЕРМАНСКА .....+ згора над тоа со си паковка оригинал ми го даде Дрвена паковка БОКЕР пишува на неја не ми се верува дека е кинески ;) Еве ти слика тотално скроз иста паковка само ножот различен
 

Attachments

Член од
19 февруари 2010
Мислења
536
Поени од реакции
1.720
самата слика дури која си поставил е од кинески сајт DHGate.com- http://www.dhgate.com/wholesale/search.do?searchkey=boker&pages=29#mh- сличен на алиекспрес - таму е има истата слика- сега ако сакаш да провериш дали ножот ти е германски -иди на сајтот кој ти покажав -Boker .de - и види дали таму го има истиот модел !! Не знам и зошто е толку важно за тебе дали е германски или кинески -И Кинезите прават квалитетна продукција!;)

п.п.п.а од братчет ти да си посакаш назад 20 евра:D
 
Последно уредено:
Член од
18 мај 2015
Мислења
10
Поени од реакции
5
Ту па и ти ама си негативен абрако, немало таков модел, на о-то фалат точките... Па може како што се изгребале точките на о-тo и дизајнот да е изгребан, и апсолутно другачие да изгледал ножот пред да се гребне :P
 
Член од
19 февруари 2014
Мислења
130
Поени од реакции
18
Ту па и ти ама си негативен абрако, немало таков модел, на о-то фалат точките... Па може како што се изгребале точките на о-тo и дизајнот да е изгребан, и апсолутно другачие да изгледал ножот пред да се гребне :P
Во право си :facepalm::facepalm:
 
Член од
31 мај 2015
Мислења
120
Поени од реакции
127
Здраво на сите.
Нов сум на форумов, најдов едно многу убаво ноже и сакав да прашам дали некој знае колку му е цената.
Јас најдов некои цени на интернет, ама не баш за истиот модел. Овој е стар најмалку 30 години.
Ви благодарам и поздрав !!!
IMG_4178.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom